Σελ. 587 από 870 ΠρώτηΠρώτη ... 567577582585586587588589592597607 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 8.791-8.805 από 13039
  1. #8791
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειναι θεμα ακοης. Σημερα το πρωι, το ιδιο. Ειμαι μοναστηρακι. Λεει στο μεγαφωνο οτι η ομονοια ειναι χαλασμενη και καλουνται τα ατομα περιορισμενης κινητικοτητας ΝΑ ΑΠΟΒΙΒΑΣΤΟΥΝ στο μεταξουργειο. Τιποτα αλλο. Η δε αγγλικη μεταφραση ειναι passengers with mobility limitations are kindly requested to proceed to metaxourgio station. Thank you.

    Σίγουρα δεν λένε και απο πια πλευρά δεν δουλεύει ο ανελκυστήρας; όσες φόρες είχα κατέβει θυμάμαι να αναφέρει και ποιος ανελκυστήρας έχει θέμα, δεν πιστεύω να χαλάσανε όλοι μαζί.

    Αν πούμε ότι είναι φαουλ το μήνυμα θα σταματήσει η συζήτηση;

  2. #8792
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.804
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Το σταθμο και τη πλευρα που ειναι χαλασμενος ο ανελκυστηρας παντα τα λεει. Το λαθος ειναι στο δευτερο σκελος του μηνυματος που δεν εξηγει σωστα τι πρεπει να κανει ο επιβατης.

  3. #8793
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα δεν λένε και απο πια πλευρά δεν δουλεύει ο ανελκυστήρας; όσες φόρες είχα κατέβει θυμάμαι να αναφέρει και ποιος ανελκυστήρας έχει θέμα, δεν πιστεύω να χαλάσανε όλοι μαζί.

    Αν πούμε ότι είναι φαουλ το μήνυμα θα σταματήσει η συζήτηση;
    Το μήνυμα είναι σίγουρα φάουλ και θέλει αλλαγή.

    Μπορεί ο τακτικός επιβάτης να το κατάλαβε εν καιρώ ή να ρώτησε κάποιον υπεύθυνο αλλά ο μη τακτικός, θα πελαγώσει.

    Δεν είναι και κάτι σοβαρό να προσθέσουν 10 λέξεις ακόμα.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  4. #8794
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σταθμο και τη πλευρα που ειναι χαλασμενος ο ανελκυστηρας παντα τα λεει. Το λαθος ειναι στο δευτερο σκελος του μηνυματος που δεν εξηγει σωστα τι πρεπει να κανει ο επιβατης.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μήνυμα είναι σίγουρα φάουλ και θέλει αλλαγή.

    Μπορεί ο τακτικός επιβάτης να το κατάλαβε εν καιρώ ή να ρώτησε κάποιον υπεύθυνο αλλά ο μη τακτικός, θα πελαγώσει.

    Δεν είναι και κάτι σοβαρό να προσθέσουν 10 λέξεις ακόμα.
    Φαντάσου γκρίνια μετά, εδώ φωνάζουν γιατί κάνουν περιγραφή απο το μεγάφωνο για τα διάφορα alert αντί να βάλουν φωτογραφίες στο σταθμό.

  5. #8795
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάσου γκρίνια μετά, εδώ φωνάζουν γιατί κάνουν περιγραφή απο το μεγάφωνο για τα διάφορα alert αντί να βάλουν φωτογραφίες στο σταθμό.
    Και? Ας γκρινιάξουν.

    Καλύτερα να γκρινιάξουν δύο τρεις περίεργοι, παρά να αναγκαστεί κάποιος να περπατήσει πολύ παραπάνω απ' ότι πρέπει ή να καλέσει ταξί επειδή κατέβηκε σε άλλη στάση σύμφωνα με τις λειψές οδηγίες.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  6. #8796
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.804
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάσου γκρίνια μετά, εδώ φωνάζουν γιατί κάνουν περιγραφή απο το μεγάφωνο για τα διάφορα alert αντί να βάλουν φωτογραφίες στο σταθμό.
    Αυτο δειχνει ηλιθιοτητα ξεκαθαρη. Αμα θελανε πραγματικα να βοηθησουν στην ευρεση μια φωτογραφια = 1000 λεξεις. Το να σου πει "silver alert, χαθηκε ηλικιωμενος στη περιοχη της πετρουπολης που πασχει απο αλζχαϊμερ, ειναι 80 ετων, υψους 1.70, φοραγε ενα καφε μπουφαν οταν χαθηκε και η ζωη του ειναι σε κινδυνο" δε λεει κατι.

    Γενικα εγω κραζω την ηλιθιοτητα των μηνυματων γιατι αυτα ειναι inefficient και οχι μονο αυτο, αλλα τεινουν και στο να γινουν μη-αποτελεσματικα σε σχεση με τον ακροατη που πλεον τα αγνοει γιατι ειναι "θορυβος". Οταν σου λεει ανα 1 λεπτο may I have your attention please, κτλ κτλ, για να σου πει μια μπαρουφα, εεε καπου εκει θα το χασεις το attention μου.

    Μη μου λες 10 μηνυματα για

    1) Την athena card και την επαναφορτιση της
    2) Το κενο
    3) Την επιβιβαση/αποβιβαση
    4) Τους χαλασμενους ανελκυστηρες
    5) Τα προσωπικα αντικειμενα
    6) Τη καταναλωση τροφιμων/ποτων/αλκοολ

    ...κτλ κτλ και τα ξεκινας με intro-payload-outro.

    Βαλε 1 intro, πες τα ΟΛΑ ΜΑΖΙ και κανε 1 outro ωστε να μεγιστοποιηθει το payload σε σχεση με τα ανουσια handshakes.

    "May I have your attention please... mind the gap and stay behind the yellow line of the platform, don't eat/drink or smoke in the platform or train, mind your personal belongings, don't board the train before the passengers get off the train and don't throw your athena card since you can recharge it... thank you"... βαλε και ενα πινακακι με τους "κανονες" ανα 20 μετρα στις πλατφορμες (σα να ειναι οι 10 εντολες) και τελος.

  7. #8797
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αυτό με τον θόρυβο μου άρεσε, θα κάνω αυτο που προτείνεις

  8. #8798
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο δειχνει ηλιθιοτητα ξεκαθαρη. Αμα θελανε πραγματικα να βοηθησουν στην ευρεση μια φωτογραφια = 1000 λεξεις. Το να σου πει "silver alert, χαθηκε ηλικιωμενος στη περιοχη της πετρουπολης που πασχει απο αλζχαϊμερ, ειναι 80 ετων, υψους 1.70, φοραγε ενα καφε μπουφαν οταν χαθηκε και η ζωη του ειναι σε κινδυνο" δε λεει κατι.

    Γενικα εγω κραζω την ηλιθιοτητα των μηνυματων γιατι αυτα ειναι inefficient και οχι μονο αυτο, αλλα τεινουν και στο να γινουν μη-αποτελεσματικα σε σχεση με τον ακροατη που πλεον τα αγνοει γιατι ειναι "θορυβος". Οταν σου λεει ανα 1 λεπτο may I have your attention please, κτλ κτλ, για να σου πει μια μπαρουφα, εεε καπου εκει θα το χασεις το attention μου.

    Μη μου λες 10 μηνυματα για

    1) Την athena card και την επαναφορτιση της
    2) Το κενο
    3) Την επιβιβαση/αποβιβαση
    4) Τους χαλασμενους ανελκυστηρες
    5) Τα προσωπικα αντικειμενα
    6) Τη καταναλωση τροφιμων/ποτων/αλκοολ

    ...κτλ κτλ και τα ξεκινας με intro-payload-outro.

    Βαλε 1 intro, πες τα ΟΛΑ ΜΑΖΙ και κανε 1 outro ωστε να μεγιστοποιηθει το payload σε σχεση με τα ανουσια handshakes.

    "May I have your attention please... mind the gap and stay behind the yellow line of the platform, don't eat/drink or smoke in the platform or train, mind your personal belongings, don't board the train before the passengers get off the train and don't throw your athena card since you can recharge it... thank you"... βαλε και ενα πινακακι με τους "κανονες" ανα 20 μετρα στις πλατφορμες (σα να ειναι οι 10 εντολες) και τελος.
    Συμφωνώ και επαυξάνω

  9. #8799
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Αν δεν έμπαινα στο μετρό της Αθήνας, θα νόμιζα ότι μιλάμε για απελπιστικές/ανυπόφορες καταστάσεις.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  10. #8800
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν έμπαινα στο μετρό της Αθήνας, θα νόμιζα ότι μιλάμε για απελπιστικές/ανυπόφορες καταστάσεις.
    εγώ πάντως που μπαίνω στο μετρό (γραμμές 1-2-3) και στα λεωφορεία/τρόλεϊ χρησιμοποιώ ακουστικά στα αυτιά και ακούω μουσική ή βλέπω netflix έτσι δεν δίνω σημασία στις "ανακοινώσεις" που σου σπάνε τα νεύρα ούτε δίνω σημασία στα "ζωντόβολα" κάθομαι μόνος μου και απολαμβάνω την διαδρομή από το σπίτι για την δουλειά και από την δουλειά για το σπίτι.

    κάποτε τα μέσα μαζικής μεταφοράς θα γίνουν όπως πρέπει να είναι...

    έχουμε πάρα πολλά πράγματα που πρέπει να αλλάξουμε σε αυτή την χώρα αν θέλουμε να είμαστε μια σοβαρή χώρα

  11. #8801
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    ο ισοπεδοτισμός του Έλληνα...
    Το μετρό είναι μια χαρά και πολύ καλύτερο από το μετρό πολλών "προηγμένων δυτικών χωρών".
    Αρχίστε τις αλλαγές από τα λεωφορεία κάνοντας έρανο για ανταλλακτικά
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  12. #8802
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο απο αυτούς με τα ακουστικά που σου επιβάλουν να ακούς την μουσική τους μέσα στα ΜΜΜ, γυρνάς απο την μια σκυλάδικα, πας στην άλλη death metal, λίγο πιο κάτω ο μπαχ, ελεος

  13. #8803
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο απο αυτούς με τα ακουστικά που σου επιβάλουν να ακούς την μουσική τους μέσα στα ΜΜΜ, γυρνάς απο την μια σκυλάδικα, πας στην άλλη death metal, λίγο πιο κάτω ο μπαχ, ελεος
    προσωπικά ακούω όλα τα είδη μουσικής (το είδος της μουσικής πάει ανάλογα με την περίσταση)

    διαφωνώ σε ότι αφορά εμένα προσωπικά (δεν ξέρω τι ακουστικά φοράνε αυτοί που αναφέρεις)

    εξαρτάται από τα ακουστικά

    αυτά που φοράω και χρησιμοποιώ πίστεψε με δεν πρόκειται να ακούσεις τίποτα απολύτως εσύ και οποιοσδήποτε άλλος γύρω μου μόνο εγώ ακούω την μουσική ή τον ήχο από τις ταινίες/σειρές που βλέπω.

  14. #8804
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παιδιά να σας υπενθυμίσω πως τις συγκοινωνίες δεν τις χρησιμοποιούν μόνο οι καθημερινοί "πελάτες". Αλλά και περιστασιακοί, επισκέπτες της πρωτεύουσας και τουρίστες.

    Δεν μπορεί να χτίσει τις ανακοινώσεις η εταιρία με βάση τους τακτικούς που ναι, τις έχουν βαρεθεί και τις έχουν μάθει απ' έξω.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  15. #8805
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    ►Planet Earth◄
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    4.811
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    ►Vodafone◄
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Interleaved
    Εμένα μου αρέσει που στον ΗΣΑΠ, καμιά φορά "πέφτει" η μία ανακοίνωση πάνω στην άλλη. Συνήθως αυτή, που λέει ότι "ενημερώνουμε το επιβατικό κοινό, ότι σταδιακά οι πύλες κλείνουν" και πέφτει πάνω στην άλλη, που έρχεται το τρένο και λέει "παρακαλούμε προσοχή στο κενό, ανάμεσα στο συρμό και την αποβάθρα".

    Χαίρω πολύ... Οι πύλες έχουν κλείσει από πέρσι (εκτός από τη Βικτώρια).

Σελ. 587 από 870 ΠρώτηΠρώτη ... 567577582585586587588589592597607 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΗΣΑΠ και κλιματισμός
    Από No-Name στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 16:35
  2. Με WiFi εξοπλίστηκαν όλα τα τρένα της GNER
    Από lewton στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-06, 18:08
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-06, 21:55
  4. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-06, 10:04
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-05, 16:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας