Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 34
  1. #1
    Εγγραφή
    22-06-2004
    Περιοχή
    York, UK
    Μηνύματα
    3.868
    Downloads
    39
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    160000/30000
    ISP
    Sky
    Αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα, (κυρίως αραιά random lockups και restarts χωρίς BSOD) σε windows 7 x64 και ύστερα από αρκετό troubleshooting είμαι σχεδόν σίγουρος ότι φταίει το kaspersky ( τελευταία έκδοση .736 με το χθεσινό patch (a) ), το οποίο εκτός των άλλων δημιουργεί και έξτρα καθυστερήσεις σε άνοιγμα συγκεκριμένων προγραμμάτων. Και λέει ότι είναι και windows 7 compatible...

    Ήμουν θερμότατος υποστηρικτής τους τα τελευταία χρόνια και έχω "συμβουλέψει" πάρα πολλές φορές γνωστούς και φίλους να το αγοράσουν original γιατί αξίζει, αλλά νομίζω ότι έχει πάρει στραβό δρόμο τελευταία.

    Σκέφτομαι λοιπόν να το απεγκαταστήσω, έστω και προσωρινά, κυρίως για να σιγουρευτώ 100% για τα προβλήματα. Η ερώτηση λοιπόν είναι:

    Έχετε να προτείνετε κάποιο άξιο δοκιμασμένο αντικαταστάτη που να παίζει καλά σε windows 7 x64;

    Ευχαριστώ προκαταβολικά.

  2. #2
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    1. Kαθημερινή λειτουργια του υπολογιστή με περιορισμένο χρήστη.
    2. Χρήση clamav για σκανάρισμα αρχειων που φαίρνουμε ή κατεβάζουμε στον υπολογιστή. Ειναι δωρεάν, αλλά δεν τρέχει στο bckground.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-08-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.382
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από [Insomniac] Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα, (κυρίως αραιά random lockups και restarts χωρίς BSOD) σε windows 7 x64 και ύστερα από αρκετό troubleshooting είμαι σχεδόν σίγουρος ότι φταίει το kaspersky ( τελευταία έκδοση .736 με το χθεσινό patch (a) ), το οποίο εκτός των άλλων δημιουργεί και έξτρα καθυστερήσεις σε άνοιγμα συγκεκριμένων προγραμμάτων. Και λέει ότι είναι και windows 7 compatible...

    Ήμουν θερμότατος υποστηρικτής τους τα τελευταία χρόνια και έχω "συμβουλέψει" πάρα πολλές φορές γνωστούς και φίλους να το αγοράσουν original γιατί αξίζει, αλλά νομίζω ότι έχει πάρει στραβό δρόμο τελευταία.

    Σκέφτομαι λοιπόν να το απεγκαταστήσω, έστω και προσωρινά, κυρίως για να σιγουρευτώ 100% για τα προβλήματα. Η ερώτηση λοιπόν είναι:

    Έχετε να προτείνετε κάποιο άξιο δοκιμασμένο αντικαταστάτη που να παίζει καλά σε windows 7 x64;

    Ευχαριστώ προκαταβολικά.
    Εγω εχω καταληξει στο avast.

    Δοκιμασα τα παντα και σε ολα με χαλουσε απο κατι.

    Με το avast εδω και ενα χρονο δε χαλαστηκα καθολου.

    Eλαφρυ, ευχρηστο και κανει μια χαρα δουλιτσα.

  4. #4
    Εγγραφή
    13-03-2007
    Μηνύματα
    205
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    απο εμενα nod32 να δωσει λιγο αερα στο pc σου. ποια εκδοση kaspersky εχεις? εγω ειμαι με την 8 και ειναι ολα οκ

  5. #5
    Εγγραφή
    17-01-2009
    Μηνύματα
    6.501
    Downloads
    51
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    250M/250M
    ISP
    Inalan
    AVG, Avira, χωρίς να τρέχουν στο background (θεόκλειστα), μονο για έλεγχο του κάθε τι που κατεβάζεις.

  6. #6
    Εγγραφή
    22-06-2004
    Περιοχή
    York, UK
    Μηνύματα
    3.868
    Downloads
    39
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    160000/30000
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από darksoho Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποια εκδοση kaspersky εχεις? εγω ειμαι με την 8 και ειναι ολα οκ
    kav 2010 - 9.0.0.736 patch a.

  7. #7
    Εγγραφή
    22-08-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.382
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gtklocker Εμφάνιση μηνυμάτων
    AVG, Avira, χωρίς να τρέχουν στο background (θεόκλειστα), μονο για έλεγχο του κάθε τι που κατεβάζεις.
    Παντως σε ενα φιλο που ειχε το AVG, πηγα και περασα το Avast.

    Στο πρωτο scan, βρηκε καμια 10αρια ιους που ειχαν ξεφυγει απο το AVG.

  8. #8
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.761
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Microsoft security essentials, αν και έχω και esset smart security σε άλλα μηχανήματα.

    ........Auto merged post: nnn πρόσθεσε 0 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Θεωρώ πως έχεις ξεψαχνίσει τις μνήμες σου...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nnn : 17-11-09 στις 12:56. Αιτία: auto merged post
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  9. #9
    Το avatar του μέλους opener
    opener Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....
    2. Χρήση clamav για σκανάρισμα αρχειων που φαίρνουμε ή κατεβάζουμε στον υπολογιστή. Ειναι δωρεάν, αλλά δεν τρέχει στο bckground.
    ...

    ClamWin Free Antivirus Review
    Aug 25, 2009 by Erik Larkin, PC World
    This open-source antivirus software fails to get the job done, with disappointing malware detection and no real-time scanning....
    ...
    Unfortunately, It missed almost half of the Trojan horses, password stealers, and other baddies in AV-Test.org's zoo of malware samples, an ignominious performance matched only by PC Tools Antivirus.
    ...
    Although running an extra on-demand scan can be good as backup for your regular antivirus application, ClamWin's poor detection rate means that you are better off running an online scan from a commercial software maker, such as BitDefender or F-Secure, and avoiding this open-source project.
    http://www.pcworld.com/reviews/produ...antivirus.html

    AV-Test GmbH
    Our team has more than 15 years of experience in the area of anti-virus research and data security. Every year we perform more than 2,500 product tests of anti-virus, anti-spyware, personal firewalls and related products on behalf of vendors, integrators (OEM), corporate users and magazines.
    http://www.av-test.org/index.php

  10. #10
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Εαν τρέχεις σαν περιορισμένος χρήστης, δεν μπορεις να κάνεις κακό στο σύστημά σου.
    Τώρα όσον αφορά το clamav, για να πώ την αλήθεια δεν έχω κοιτάξει εδώ και χρόνια, δεν χρειάστηκε, κατα πόσο καλό ειναι σε σχέση με το ανταγωνισμό. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις AVG ή οτιδήποτε άλλο νομίζεις. Αλλά για ναναι το σύστημα πολύ αποκρίσιμο, θα πρέπει το αντιικό να μην τρέχει συνεχώς στο background. Πχ στην δουλειά έχουμε το nod32 (*), και οι τελευταίες εκδόσεις δεν είναι τόσο καλές όσο παλιά. Και μεγάλες και bloated και με memory leaks. Εαν αφήσεις ένα σύστημα μερικές μέρες ανοικτό, θα έχει πάει στα εκατοντάδες ΜΒ το ekrn.exe που τρέχει στο background. Διαπιστωμένο και ελεγμένο.

    (*) Δεν μπορούμε να κάνουμε και διαφορετικά γιατι οι auditors επιμένουν στην χρήση ενός commercial αντιικού προγράμματος. Σε αντίθετη περίπτωση θα μας "μαυρίσουν".

  11. #11
    Το avatar του μέλους opener
    opener Guest

  12. #12
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.039
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος από τις δωρεάν εκδόσεις των AVG και AVAST.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  13. #13
    Εγγραφή
    22-06-2004
    Περιοχή
    York, UK
    Μηνύματα
    3.868
    Downloads
    39
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    160000/30000
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρώ πως έχεις ξεψαχνίσει τις μνήμες σου...
    Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο. Έχω βαρεθεί να τρέχω memtest, ν'αλλάζω timings και τάσεις στο BIOS και να στρεσάρω (με Prime95 και Everest) τον υπολογιστή. Όλα περνάνε χωρίς λάθη και τα random freezes συνεχιζόντουσαν.

    Δεν άντεξα άλλο. Μόλις το έκανα απεγκατάσταση. Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ακόμη αν έφταιγε αυτό 100% για τα κολλήματα. Θα το ξέρω σε 1-2 μέρες.

    Γι'αυτό που είμαι σίγουρος όμως είναι ότι ο υπολογιστής πραγματικά περιοριζόταν σε ταχύτητα. Πέρα από τα προγράμματα που ανέφερα πριν ότι καθυστερούσαν και τώρα ανοίγουν σφαίρα, το όλο feeling του συστήματος πήρε τα πάνω του από άποψη ταχύτητας*.

    Ήταν από τα πρώτα προγράμματα που είχα εγκαταστήσει σε καινούριο υπολογιστή με intel ssd κι έτσι δεν είχα καλό μέτρο σύγκρισης πριν και μετά. Τώρα έχω!

    * Για να μην παρεξηγηθώ, όχι ότι πριν σερνόταν. Αυτό θα το είχα καταλάβει. Απλά η αίσθηση είναι καλύτερη πλέον.

  14. #14
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.761
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάνε ένα τεστ και με το memory test(σε extended) των Windows, μου έχει βρει πρόβλημα που δεν το είχε βρει κανένα άλλο tester.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  15. #15
    Εγγραφή
    26-06-2007
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    255
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10512/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Linsys WAG54G2
    κι εγω με το MS Essentials αλλα και το spybot μαζι....θεωρω πως δεν εχω προβλημα...

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αντικαταστάτης του WLM στα Windows
    Από gtklocker στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-09, 00:32
  2. Kaspersky help
    Από Athens1908 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-09, 18:31
  3. kaspersky 7
    Από Alex1001 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-08, 16:41
  4. Kaspersky 7.0
    Από Gus στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-08, 02:38
  5. Αντικαταστάτης Outlook 2003
    Από kanenas3 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-07, 12:29

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας