Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    πλανητης Happy
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.665
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ
    Router
    speedtouch 585
    Προσφατα παρατηρησα οτι το ΒOINC ακομα και οταν δεν τρεχει ο screensaver απασχολει περιπου το 100% του CPU μου , εχω εναν Ρ4 3,2 ghz.

    Ειναι φυσιολογικο κατι τετοιο? Αντιμετωπιζεται καπως?

  2. #2
    Εγγραφή
    08-01-2006
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ναι, ετσι προβλέπεται, η DC εφαρμογή τρέχει σε idle priority (το χαμηλότερο δυνατό) και καταλαμβάνει όλο τον ελεύθερο χρόνο της CPU, οποτε ΕΦΟΣΟΝ ΤΡΕΧΕΙ, απασχολείται συνολικά το 100% (μπορεί να τρώει 40% το παιχνίδι που παίζεις εκείνη τη στιγμή και οτι περισσευει δηλ 60% η Science εφαρμογη του BOINC).

    Αν θέλεις να περιορίσεις τη χρήση της DC app, μπορείς να ορίσεις οτι θες να χρησιμοποιεί την CPU μόνο συγκεκριμένες ώρες (π.χ. 18:00 - 07:00), είτε να ενεργοποιείται η οποια εφαρμογή του BOINC μετά από Χ λεπτά αδράνειας του Η/Υ κλπ. Ειτε να επικοινωνει με Ιντερνετ για να κατεβάσει νέα WUs ή να στειλει αποτελέσματα μόνο τις τάδε ώρες κλπ.

    Το ιδιο το BOINC δεν έχει τρόπο να του πεις οτι θα τρέχεις την εφαρμογή τοσο ωστε συνολικά να απασχολεί το π.χ. 60% της CPU και να αφήνει το υπόλοιπο 40% idle. Εχω ακουσει οτι μπορεί να γινει μέσω τρίτων εφαρμογών, αλλά δεν με απασχόλησε.

    Σημ: Τα γραφικά (ο "screensaver") της science app (SETI, Rosetta, LHC κλπ) καταναλώνουν μέρος της υπολογιστικής ισχύος, αφήνοντας λιγότερο διαθέσιμο για την "επιστημονική" πλευρά της εφαρμογης. Γιαυτό και όπως θα πρόσεξες στο διπλανο sub-forum του Folding@home, οι περισσότεροι τρέχουν απλά την console-εκδοση, χωρίς γραφικά.

    Προσωπικά, εχω τα γραφικά κλειστά, κι αν θέλω να τα δω, πάω Work-Tab->επιλογή WU -> show graphics, τα χαζευω για λιγο, παιζω με τα 3D γραφικά περιστρέφοντας τις πρωτεινες και τα ξανακλείνω.

    Εννοείται οτι ΔΕΝ θα πρεπει να εγκαστήσεις το BOINC σαν screensaver (γινεται, αλλά δεν συνιστάται). Το εγκαθιστάς ειτε σαν απλή user εφαρμογή στο startup (default) ειτε σαν service.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dhatz : 13-03-06 στις 00:18.
    Προβολή της Ελλάδας στο Facebook εγγραφείτε και προσκαλέστε τους φίλους σας

    Greece: 2,500 years past its prime! "Ancient Greece was the birthplace of art, science, democracy, medicine, poetry, and philosophy. Today, however, the nation has more important things to do than contribute to the advancement of the human race." -- The Onion atlas' country profile for Greece

  3. #3
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    πλανητης Happy
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.665
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ
    Router
    speedtouch 585
    καταρχην ευχαριστω για την απαντηση αλλα σε χασα , οταν εγκαθισταται το boinc default δεν μπαινει και screensaver?

    παρεπιμπτοντως δεν κανω folding μονο seti και einstein, μεσα απ το Boinc Πως μπορω να ρυθμισω το cpu usage? αν καταλαβα καλα απ οσα μου πες δεν γινεται

  4. #4
    Εγγραφή
    08-01-2006
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ναι, οταν εγκαθίσταται έχει default τα δυο checkboxes (βλ. BOINC installation) :



    Lauch BOINC when logging on
    Make BOINC your default screensaver

    Προσωπικά ξε-τσεκάρω την επιλογή για screensaver (τι νόημα έχει αλλωστε, αφου το καλύτερο είναι απλά να κλείνει το monitor μετά απο π.χ. 15 λεπτά inactivity)

    Κι οταν θέλω να δω τα graphics, το ζητω μεσω του BOINCManager
    Προβολή της Ελλάδας στο Facebook εγγραφείτε και προσκαλέστε τους φίλους σας

    Greece: 2,500 years past its prime! "Ancient Greece was the birthplace of art, science, democracy, medicine, poetry, and philosophy. Today, however, the nation has more important things to do than contribute to the advancement of the human race." -- The Onion atlas' country profile for Greece

  5. #5
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    πλανητης Happy
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.665
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ
    Router
    speedtouch 585
    Απ οτι μου πες το μονο που κανω με την απενεργοποιηση του Screensaver ειναι να δινω περισσοτερο cpu στο Boinc αυτο καθαυτο, αλλα εγω ρωτησα εαν υπαρχει τροπος οταν το boinc ειναι idle να χρησιμοποιει λιγοτερο το cpu

  6. #6
    Εγγραφή
    08-01-2006
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αν εννοείς η science εφαρμογή (SETI, albert, rosetta, mfold κλπ) που τρέχει ΜΕΣΩ ΒΟΙΝC, να μήν κάνει χρήση του 100% της CPU, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ μεσω BOINC (γιατί το αποφασίζει η ίδια η science εφαρμογη), αλλά μπορείς να το κάνεις με 3rd party software οπως το

    http://threadmaster.tripod.com/

    Προσωπικά δεν με απασχόλησε, όλα τα PCs μου τρέχουν στο 100% εδώ και πολλά χρόνια. Και πρόσφατα παρόπλισα PCs που έτρεχαν 24/7/365 εδώ και μια 8ετία, κάτι ξεχασμένα Linuxakia οπου έκανα δοκιμές. Πριν 4 χρόνια έκανα αλλαγή στα ανεμιστηράκια της CPU τους.
    Προβολή της Ελλάδας στο Facebook εγγραφείτε και προσκαλέστε τους φίλους σας

    Greece: 2,500 years past its prime! "Ancient Greece was the birthplace of art, science, democracy, medicine, poetry, and philosophy. Today, however, the nation has more important things to do than contribute to the advancement of the human race." -- The Onion atlas' country profile for Greece

  7. #7
    Εγγραφή
    01-11-2004
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    955
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΛΙΣΟΣ
    Router
    Siemens SL2-141
    SNR / Attn
    6(dB) / 38(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dhatz
    Ναι, ετσι προβλέπεται, η DC εφαρμογή τρέχει σε idle priority (το χαμηλότερο δυνατό) και καταλαμβάνει όλο τον ελεύθερο χρόνο της CPU, οποτε ΕΦΟΣΟΝ ΤΡΕΧΕΙ, απασχολείται συνολικά το 100% (μπορεί να τρώει 40% το παιχνίδι που παίζεις εκείνη τη στιγμή και οτι περισσευει δηλ 60% η Science εφαρμογη του BOINC).

    Αν θέλεις να περιορίσεις τη χρήση της DC app, μπορείς να ορίσεις οτι θες να χρησιμοποιεί την CPU μόνο συγκεκριμένες ώρες (π.χ. 18:00 - 07:00), είτε να ενεργοποιείται η οποια εφαρμογή του BOINC μετά από Χ λεπτά αδράνειας του Η/Υ κλπ. Ειτε να επικοινωνει με Ιντερνετ για να κατεβάσει νέα WUs ή να στειλει αποτελέσματα μόνο τις τάδε ώρες κλπ.

    Το ιδιο το BOINC δεν έχει τρόπο να του πεις οτι θα τρέχεις την εφαρμογή τοσο ωστε συνολικά να απασχολεί το π.χ. 60% της CPU και να αφήνει το υπόλοιπο 40% idle. Εχω ακουσει οτι μπορεί να γινει μέσω τρίτων εφαρμογών, αλλά δεν με απασχόλησε.

    Σημ: Τα γραφικά (ο "screensaver") της science app (SETI, Rosetta, LHC κλπ) καταναλώνουν μέρος της υπολογιστικής ισχύος, αφήνοντας λιγότερο διαθέσιμο για την "επιστημονική" πλευρά της εφαρμογης. Γιαυτό και όπως θα πρόσεξες στο διπλανο sub-forum του Folding@home, οι περισσότεροι τρέχουν απλά την console-εκδοση, χωρίς γραφικά.

    Προσωπικά, εχω τα γραφικά κλειστά, κι αν θέλω να τα δω, πάω Work-Tab->επιλογή WU -> show graphics, τα χαζευω για λιγο, παιζω με τα 3D γραφικά περιστρέφοντας τις πρωτεινες και τα ξανακλείνω.

    Εννοείται οτι ΔΕΝ θα πρεπει να εγκαστήσεις το BOINC σαν screensaver (γινεται, αλλά δεν συνιστάται). Το εγκαθιστάς ειτε σαν απλή user εφαρμογή στο startup (default) ειτε σαν service.
    Η επιλογή Show graphics είναι απενεργοποιημένη σε μένα. Μήπως ξέρεις το λόγο;
    ...Eternal Legend...

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 69
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-08, 07:04
  2. Skype και CPU usage
    Από antonis_wrx στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-07, 19:44
  3. xtreme mod ram και cpu usage
    Από katdoc στο φόρουμ Ed2k
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-07, 04:55
  4. emule και cpu usage
    Από katdoc στο φόρουμ Ed2k
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-06, 02:28

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας