Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-38 από 38
  1. #31
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    AS3329
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    9
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    E μα...πετας ενα ξερο ericsson.. καμια σχεση με τα DSLAM της HOL!

  2. #32
    Εγγραφή
    18-03-2006
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5018/975
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
    Path Level
    Interleaved
    χαίρεται!
    το ξέρω ότι είναι παλιά η συζήτηση, αλλά διαβάζοντας τηn μου δημιουργήθηκε μία απορία.
    Σκεφτόμουν σήμερα το ίδιο που σκέφτηκε και ο φίλος που άνοιξε νο θέμα, να κάνω δηλαδή αίτηση να αλλάξουν το dslam στο οποίο καταλήγει η γραμμή μου, αν αυτό γίνεται, για να έχω καλύτερες ταχύτητες. Βασικά το σκεπτικό μου είναι να μου αλλάξουν εντελώς Α/K, και από το χαλάνδρι/ψυχικό στο οποίο υποτίθεται ότι καταλήγω, να πάω στο μέγαρο του οτε στην κηφισίας, που είναι πιο κοντά στο σπίτι μου (είμαι στην φραγκοκλησιάς). Πήρα εγώ σήμερα στην On telecoms, που είναι ο ISP μου, και ρώτησα σε πιο dslam είμαι, και και μου είπε ότι έβλεπε χαλάνδρι/ψυχικό όπως σας είπα. την ρώτησα που θα έπρεπε να απευθυνθώ για να κάνω μία τέτοια αίτηση, και η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερε να μου απαντήσει, της είπα εγώ μήπως να έπαιρνα τον οτε και μου είπε ναι. Πήρα οτε και φυσικά και δεν είχε ιδέα, μου είπε ότι αυτά πάντως είναι καλύτερα να τα ρωτήσω σε κατάστημα, αλλά μου είπε ότι λογικά γίνεται (δεν νομίζω ότι ήξερε τι έλεγε).
    Τέλος πάντων, άλλο θέλω να ρωτήσω, λέτε για dslams άλλων παροχων, κάτι που με κάνει να σκεφτώ ότι δεν έχω καταλάβει ακριβός πως είναι τα πράγματα, γιατί νόμιζα ότι τα dslam είναι όλα του οτε και σε κέντρα του οτε, μόνο μετά από αυτά συνδεόμαστε στον ISP, κάνω λάθος?
    ευχαριστώ

  3. #33
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.806
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Καποτε τα dslams ηταν μονο του ΟΤΕ... Τωρα ειναι των διαφορων παροχων τα οποια συστεγαζονται στα κτιρια του ΟΤΕ.
    Απλα σε μερικες περιοχες γινονται καμμια φορα ενοιιασεις πχ απο dslam πορτες οτε απο αλλους παροχους οταν δεν εχουν τοπικη παρουσια.
    Αλλα αυτο ειναι η εξαιρεση.

    Οσο για την ερωτηση σου περι dslam, τεχνικα μπορεις να αλλαξεις, μιας και συνηθως οι isp'ς εχουν πανω απο ενα στο ιδιο κεντρο
    Ομως ετσι δεν θα αλλαξει κατι στη συνδεση σου.
    Ο μονος τροπος να αλλαξεις κεντρο που καταληγει ο χαλκοςι απο το σπιτι σου ειναι να αλλαξεις σπιτι.
    Δεν υπαρχουν εξαιρεσεις.
    Πρακτικα η μονη σου ελπιδα ειναι η επεκταση του δικτυου vdsl.

  4. #34
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selinunte Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά το σκεπτικό μου είναι να μου αλλάξουν εντελώς Α/K, και από το χαλάνδρι/ψυχικό στο οποίο υποτίθεται ότι καταλήγω, να πάω στο μέγαρο του οτε στην κηφισίας, που είναι πιο κοντά στο σπίτι μου (είμαι στην φραγκοκλησιάς).
    Αυτό έχει απαντηθεί από το 2ο μήνυμα ήδη. Όχι, δεν μπορεί να γίνει. Κάθε οικοδομή συνδέεται με ένα και μόνο αστικό κέντρο και αυτό δεν αλλάζει.
    Μόνη περίπτωση αν έχεις τα φράγκα και τις γνωριμίες, να πάρεις τις απαραίτητες άδειες και να σκάψεις από το σπίτι σου μέχρι το αστικό κέντρο που θέλεις, για να συνδεθείς μαζί του.

  5. #35
    Εγγραφή
    18-03-2006
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5018/975
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
    Path Level
    Interleaved
    δηλαδή, όλη η διαδρομή είναι fixed, από το σπίτι στο ΑΚ. Για κάποιο λόγο εγώ νόμιζα ότι είναι κάπως πιο ευέλικτο το δίκτυο, δηλαδή σκεφτόμουν ότι ναι μεν είναι fixed και δεν αλλάζει η διαδρομή από το σπίτι στο ΚΑΦΑΟ, αλλά σημαντικά πιο ευέλικτη από εκεί στο αστικό κέντρο, με δυνατότητα ας πούμε τα ΚΑΦΑΟ μίας περιοχής να μπορούν να συνδεθούν σε πάνω από 1 ΑΚ, ειδικά για αυτά που είναι στα όρια περιοχών όπως είμαι εγώ στα σύνορα μεταξύ χαλανδρίου και αμαρουσίου.
    τέλος πάντων, μόνη λύση το vdsl όντως.
    ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

  6. #36
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Περιοχή
    Αthens
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    431
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Linksys X1000
    SNR / Attn
    3(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ερωτηση: για ποιο λογο πιστευεις οτι αμα αλλαξεις dslam θα εχεις καλυτερη ταχυτητα? λογικα πανω κατω ιδια αποσταση θα εχεις, αφου εισαι στα μισα 2 Α/Κ

  7. #37
    Εγγραφή
    28-01-2012
    Περιοχή
    peristeri
    Μηνύματα
    2.071
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    Router
    tplink archer vr900
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vOOz Εμφάνιση μηνυμάτων
    ερωτηση: για ποιο λογο πιστευεις οτι αμα αλλαξεις dslam θα εχεις καλυτερη ταχυτητα? λογικα πανω κατω ιδια αποσταση θα εχεις, αφου εισαι στα μισα 2 Α/Κ
    δεν ειναι παντα το ιδιο π.χ εχω αποσταση απο το ασττικο κεντρο περιστεριου που περνω τηλεφωνο 3.5 χιλιομετρα και απο το αστικο κεντρο χαιδαριου 1.6 χιλιομετρα

  8. #38
    Εγγραφή
    15-10-2010
    Περιοχή
    Κερατσινι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    136
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    53568/5495
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    Sercomm H300s
    SNR / Attn
    22(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike_871 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ειναι παντα το ιδιο π.χ εχω αποσταση απο το ασττικο κεντρο περιστεριου που περνω τηλεφωνο 3.5 χιλιομετρα και απο το αστικο κεντρο χαιδαριου 1.6 χιλιομετρα
    Όλες οι περιοχες ρε παίδες και παιδούλες καλύπτονται γεωγραφικά από τον ΟΤΕ από συγκεκριμένα Α/Κ (Κέντρα) Για να μπορέσει κάποιος να αλλάξει Α/Κ και όχι DSLAM (διότι για να αλλάξεις DSLAM δεν διορθώνεις κάτι στην ταχύτητα συνχρονισμού σου) πρέπει να μετακομίσεις
    Αν το Α/Κ Περιστερίου που ανοίκεις πχ εσύ είναι στα 3,5Km από την οικία σου και οπως αναφέρεις το Α/Κ Χαϊδαρίου είναι στα 1,6km πάλι δεν μπορείς να κάνεις κάτι διότι Γεωγραφικά η διέυθηνση της οικίας σου ανοίκει θέλεις δεν θέλεις στο αστικό κέντρο Περιστερίου. Από εκεί κι έπειτα αν κάποιος έχει τις αντοχές να το ψάξει, όταν πάει να μετακομίσει και βρεί κάποιο σπίτι ή δεν έχει βρεί είναι να δεί στην περιοχή που θέλει να μείνει σε ποιό Αστικό Κέντρο ανοίκει και που βρίσκεται αυτό και να προσπαθήσει να βρεί κάποιο σπίτι εκεί τριγύρω.....
    Όποιος στον κόσμο θε να'ρθεί και στην Αξά δεν πάει, το πέρασμα του απ'την ζωή χαμένο θε να πάει!

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-09, 22:43
  2. Μπορώ να αλλάξω το Pirelli;
    Από Runner25 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 02:27
  3. Δεν μπορώ να αλλάξω την IP
    Από alexshmmy στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-08, 12:19
  4. Πως Μπορώ Να Αλλάξω το IP μου?
    Από stefgrthes στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-08, 12:55
  5. πως μπορώ να αλλάξω Ip?
    Από Kamineko στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-07, 10:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας