Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21
  1. #1
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Ανοίγω αυτό το θέμα ώστε να δημιουργήσουμε μια λίστα με ιστοσελίδες που χρησιμοποιούν την ετικέτα (tag) <video> του HTML 5 (= αναπαραγωγή βίντεο μέσα στον περιηγητή χωρίς τη χρήση plugin όπως το Adobe Flash).

    Η ετικέτα αυτή υποστηρίζεται από τους Firefox 3.5, Chrome 3.0 και ίσως και άλλους περιηγητές. Αν δεν είστε σίγουροι, δεν έχετε παρά να δοκιμάσετε. Μπορεί να εκπλαγείτε ευχάριστα, ειδικά αν έχετε απηυδήσει με το Flash

    Δύο σελίδες με <video> είναι η Βικιπαίδεια/Wikimedia και το Dailymotion.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  2. #2
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    11.506
    Downloads
    70
    Uploads
    5
    ISP
    .
    Αλλη μια ιστοσελιδα -> http://thevideobay.org/

    Ολοι οι πλοηγοι υποστηριζουν HTML5 εκτος του ΙΕ

  3. #3
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Το Videobay εδώ και μερικές μέρες δεν μου ανοίγει...
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  4. #4
    Εγγραφή
    01-12-2008
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Skaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να εκπλαγείτε ευχάριστα, ειδικά αν έχετε απηυδήσει με το Flash
    Έχω εκπλαγεί δυσάρεστα.
    Δοκιμή σε παλιό μηχάνημα, με Firefox 3.5 η ίδια ιστοσελίδα με video σε flash και ogg. Σε flash έπαιζε κανονικά και σε ogg έπαιζε με διακοπές (πάγωνε η κίνηση της εικόνας).
    Σε flash χρησιμοποιούσε πολύ και σποραδικά τερμάτιζε την cpu load, ενώ σε ogg τερμάτιζε συνεχώς.
    Η ίδια δοκιμή επαναλήφθηκε και σε άλλη ιστοσελίδα, με τα ίδια αποτελέσματα.
    Δεν ξέρω ποιοι ισχυρίζονται ότι ο browser με ogg native (όπως Firefox 3.5) χρειάζεται λιγότερους πόρους στην cpu, συγκριτικά με το plug-in flash! Στις δοκιμές βρέθηκε ότι είναι αναληθές.

  5. #5
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από frenty Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω ποιοι ισχυρίζονται ότι ο browser με ogg native (όπως Firefox 3.5) χρειάζεται λιγότερους πόρους στην cpu, συγκριτικά με το plug-in flash! Στις δοκιμές βρέθηκε ότι είναι αναληθές.
    +1
    σε λιγο καιρο που θα βγει stable ο flash player 10.1 με gpu support, απλα δεν θα εχει νοημα

  6. #6
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Μπορεί να έχει σχέση με την κάρτα γραφικών και τον driver της. Με την ταπεινή Intel 915GM (σε Linux) βλέπω πολύ άνετα π.χ. αυτό το 720p. Αντίθετα, αν πάω να δω κάτι σε 720p (HD, fmt=22) στο YouTube, θα κόψω φλέβες.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  7. #7
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Όταν καταλήξουν σε κοινό πρότυπο το συζητάμε, μέχρι τότε και για early adopters είναι πολύ πιο χάλια σε CPU από αυτό που πάει να κάνει.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  8. #8
    Εγγραφή
    01-12-2008
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Skaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να έχει σχέση με την κάρτα γραφικών και τον driver της.
    Αφού χρησιμοποιήθηκε η ίδια κάρτα και σε flash και ogg (αν ήταν θέμα κάρτας γραφικών), γιατί δεν παρουσιάστηκε το ίδιο πρόβλημα και σε flash;

  9. #9
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από frenty Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού χρησιμοποιήθηκε η ίδια κάρτα και σε flash και ogg (αν ήταν θέμα κάρτας γραφικών), γιατί δεν παρουσιάστηκε το ίδιο πρόβλημα και σε flash;
    Δεν γνωρίζω. Απλά αναφέρω τί παρατηρώ με τη δική μου κάρτα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από roxymoxie Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1
    σε λιγο καιρο που θα βγει stable ο flash player 10.1 με gpu support, απλα δεν θα εχει νοημα
    Ούτε έχει νόημα να πρέπει να «ζητιανεύουν» οι χρήστες για να αξιωθεί η Adobe να βγάλει και καμία 64μπιτη έκδοση. Αλλά μιας και ξέρει ότι ο player της υπάρχει στην πλειονότητα των υπολογιστών (αφού πάρα πολλές σελίδες, δυστυχώς, κρέμονται πλέον από αυτόν), μπορεί και πηγαίνει με το πάσο της. Ακριβώς όπως έκανε μια άλλη εταιρεία με τον browser της παλαιότερα. Θα επωφεληθούμε όλοι αν υπάρξει κάποια εναλλακτική.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Simpleton : 01-12-09 στις 12:03.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  10. #10
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Skaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γνωρίζω. Απλά αναφέρω τί παρατηρώ με τη δική μου κάρτα.

    Ούτε έχει νόημα να πρέπει να «ζητιανεύουν» οι χρήστες για να αξιωθεί η Adobe να βγάλει και καμία 64μπιτη έκδοση. Αλλά μιας και ξέρει ότι ο player της υπάρχει στην πλειονότητα των υπολογιστών (αφού πάρα πολλές σελίδες, δυστυχώς, κρέμονται πλέον από αυτόν), μπορεί και πηγαίνει με το πάσο της. Ακριβώς όπως έκανε μια άλλη εταιρεία με τον browser της παλαιότερα. Θα επωφεληθούμε όλοι αν υπάρξει κάποια εναλλακτική.
    εγραψα εγω πουθενα για ζητιανιες? εναλλακτικη και το silverlight ειναι (λεμε τωρα)

    η 915GM δεν εχει σχεση, γιατι απλουστατα δεν κανει hardware acceleration ουτε σε h.264 ουτε σε ogg theora

    καλο το open-source μεν, αλλα να μην σερνεται ολος ο υπολογιστης για ενα βιντεακι...

    ps: εχω απορια πως ελυσαν στην adobe το θεμα με τα patent royalties του h.264
    ο λογος που επιλεχθηκε το ogg στο html5 ειναι διοτι με το h.264 πρεπει να πληρωνεις ενα μικροποσο για καθε συσκευη/προγραμμα που πωλειται. π.χ. το coreavc πωλειται, αρα δεν υπαρχει προβλημα. το adobe flash ομως δεν πωλειται, ειναι δωρεαν και το κατεβαζεις ελευθερα. γιατι δεν μπορει να γινει το ιδιο με τον firefox?

  11. #11
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Δεν έχει επιλεχθεί ακόμη τίποτε.
    Apple, Microsoft θέλουν να περάσει μόνο το H.264
    Η Google δεν έχει πρόβλημα και υποστηρίζει και OGG και Η.264 και προτιμά το 2ο.
    Το Mozilla Foundation θέλει OGG αντί H.264
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  12. #12
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Λογικό, αφού τα Theora και Vorbis (και ό,τι άλλο υποστηρίζει το container Ogg) είναι ελεύθερα (= χωρίς πατέντες, που ευτυχώς έτσι κι αλλιώς δεν ισχύουν εδώ).

    ........Auto merged post: Skaf πρόσθεσε 5 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από roxymoxie Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγραψα εγω πουθενα για ζητιανιες? εναλλακτικη και το silverlight ειναι (λεμε τωρα)
    (...)
    Έχεις δίκιο, ίσως έπρεπε να γράψω «βλαστήμια για την Adobe». Όταν λέμε ότι μια εταιρεία επιβραδύνει την εξέλιξη στο διαδίκτυο, είναι αυτό ακριβώς που παρατηρούμε τώρα. Όσο για το Silverlight, απλά θα φέρει εξάρτηση από άλλη εταιρεία. Βεζίρης στη θέση του βεζίρη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Simpleton : 01-12-09 στις 15:13. Αιτία: auto merged post
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  13. #13
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Skaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικό, αφού τα Theora και Vorbis (και ό,τι άλλο υποστηρίζει το container Ogg) είναι ελεύθερα.
    Σωστά. Και εγώ είμαι υπέρ του Theora, αλλά πρέπει να παραδεχτούμε ότι ο H.264 παράγει πολύ καλύτερης ποιότητας video. Δεν ξέρω, ότι αποφασίσουν ας το αποφασίσουν, και ας τελειώνει το Draft του HTML5, καθώς από την στιγμή που θα βγει το ok, μέχρι να "συγχρονιστούν" με τις αποφάσεις όλοι οι browsers, θα τους πάρει μια έκδοση που σημαίνει αργούμε.

    Αργούμε και η Adobe καραδοκεί και δεν την γουστάρω μία.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  14. #14
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Για να προσθέσουμε και κάτι στις σελίδες, βρήκα το TinyVid.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  15. #15
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    11.506
    Downloads
    70
    Uploads
    5
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Skaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να προσθέσουμε και κάτι στις σελίδες, βρήκα το TinyVid.
    Αυτα ειναι σε Java

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με ιστοσελιδες
    Από toumvas στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-10, 09:12
  2. Αγαπημένες ιστοσελίδες
    Από mairi67 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-08, 17:57
  3. Hacking Τούρκων σε ιστοσελίδες
    Από 21century στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-08, 13:18
  4. Τρεμοπαίζουν οι ιστοσελίδες!
    Από kostas100 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-07, 21:41
  5. Πρόβλημα με ιστοσελίδες
    Από spirosdim στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-07, 22:18

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας