Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 32
  1. #16
    Εγγραφή
    25-06-2007
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Netfaster
    SNR / Attn
    11(dB) / 28(dB)
    Το bitrate ''οποιοδήποτε κατ' επιλογή σας'' τι εννοεί;

    Ας πούμε στο πακέτο ''Bit free 100'' με 250 euro το χρόνο μπορείς να επιλέξεις οποιοδήποτε bitrate θέλεις έως 256kbps με το ίδιο κόστος και πάντα για 100 listeners;
    Ή αλλάζει η τιμή αναλόγα με το bitrate;

    Α.Ε.Π.Ι. ~60 το μήνα; η τη γλυτώνεις γιά μη κερδοσκοπικό σταθμό με μηδενικά έσοδα;

  2. #17
    η αλήθεια είναι ότι το λάθος το προκάλεσα εγω,βάζοντας στην joomla ενα chat script που ανεβασε την cpu στα limit λόγω της επισκεψιμότητας της εκπομπής .Βρέθηκε το σφάλμα από τΑ log toy server και αφαιρέθηκε το συγκεκριμένο chatκαι στην θέση του μπήκε ένα σωστo script.¨οσο λοιπον εγω έψαχνα να βρω τον υπεύθυνο,αυτος μιλούσε με Αμερική για να τον βοηθησουν και ήταν πάνω στην προσπάθεια του να βρεί τι συμβαίνει....
    Πάντως τέλος καλό όλα καλα.Παράπονα δεν είχα απο τον εν λόγω παροχέα,και σημειωτέων είναι και ο ποιο οικονομικός και φιλότιμος και φιλικός μέχρι στιγμής.
    Ζητώ λοιπόν συγνώμη για τον πανικό που προκάλεσα,πάνω στην ταραχή μου.....
    Ευχομαι να πάνε απο εδω και πέρα όλα καλα...
    Νίκος

  3. #18
    Εγγραφή
    31-01-2003
    Περιοχή
    Καβρός Δ. Αποκόρωνα Χανίων
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    758
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΠΙΣΚΟΠΗ
    Router
    tp-link td-w8980
    SNR / Attn
    (dB) / 51(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikpangr Εμφάνιση μηνυμάτων
    η αλήθεια είναι ότι το λάθος το προκάλεσα εγω,βάζοντας στην joomla ενα chat script που ανεβασε την cpu στα limit λόγω της επισκεψιμότητας της εκπομπής .Βρέθηκε το σφάλμα από τΑ log toy server και αφαιρέθηκε το συγκεκριμένο chatκαι στην θέση του μπήκε ένα σωστo script.¨οσο λοιπον εγω έψαχνα να βρω τον υπεύθυνο,αυτος μιλούσε με Αμερική για να τον βοηθησουν και ήταν πάνω στην προσπάθεια του να βρεί τι συμβαίνει....
    Πάντως τέλος καλό όλα καλα.Παράπονα δεν είχα απο τον εν λόγω παροχέα,και σημειωτέων είναι και ο ποιο οικονομικός και φιλότιμος και φιλικός μέχρι στιγμής.
    Ζητώ λοιπόν συγνώμη για τον πανικό που προκάλεσα,πάνω στην ταραχή μου.....
    Ευχομαι να πάνε απο εδω και πέρα όλα καλα...
    Νίκος
    όχι φίλε μου δεν φταίς εσύ, εσύ έπρεπε να τρώς ενα out of memory error και οι υπόλοιποι να δουλεύουν κανονικά.
    http://www.deals24.gr κερδίστε χρήματα ανεβάζοντας προσφορές
    http://www.findapro.gr ψάχνετε κάποιον επαγγελματία ; γίνετε εσείς ο επαγγελματίας που ψάχνουν

  4. #19
    Εγγραφή
    25-02-2008
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Αγαπητέ chrispen, στην περίπτωση του προβλήματος (που συνέβη εκείνη την ημέρα)
    (απ’ ότι έμαθα από τα παιδιά)
    όχι out of memory δεν έσωζε την κατάσταση, ένα πράγμα σου λέω μόνο,
    όταν εκκινούσε ο server, με το που σηκωνόταν ο apache έριχνε όλες τις υπηρεσίες του server αυτό το joomla site που είχε το πρόβλημα.

    (γενικός έμαθα πολλές λεπτομέρειες για το συγκεκριμένο πρόβλημα διότι τυγχάνει να έχω μία διαφορετική αντιμετώπιση με τους ανθρώπους που δουλεύουν εκεί, (περισσότερο συνεργασία θα το έλεγα, όπως και οι περισσότεροι, από όσων γνωρίζω πελάτες του dos))

    Limits που ακριβώς εννοείς, στην cpu στην ram, στην php ?

    Συνήθως τα ‘καλά’ τα limits, ως γνωστών ‘παίζουν’ σε virtual hosting στα οποία ούτε tufat chat δεν σε αφήνουν να βάλεις. Σωστά ή λάθος;

    Και θεωρείς ότι αυτό είναι καλό;

    Ποια είναι τα limits που πιστεύεις (ή ξέρεις) σε ένα full hosting (με unlimited cpanel και όχι virtual καταστάσεις) παρέχουνε 100% ασφάλεια από υπερφόρτωση cpu ή ram;

    H unlimited θα είναι το hosting, ή limited!

    Αν είναι να βάζεις παντού limits, στην cpu, στην ram, στην php και γενικός σε όλες τις υπηρεσίες του linux, πρώτον δεν είσαι unlimited και δεύτερον κανένα από τα προγράμματα αυτά (ξέρεις αυτά που γράφονται στο “γόνατο” που είναι και τα περισσότερα έτσι γραμμένα από τους “προγραματισταράδες!”) δεν εγγυούνται 100% ασφάλεια.

    Αλώστε τα προβλήματα για τους ανθρώπους είναι ή μήπως πιστεύεις πως υπάρχουν συστήματα που έχουν τεχνολογία από τον ‘Σείριο Α’ και δεν πέφτουν ποτέ!?

    Το ερώτημα είναι ποιος το παρέχει καλύτερα και έχει τα λιγότερα προβλήματα...



    ........Auto merged post: ospa πρόσθεσε 26 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Minas1000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το bitrate ''οποιοδήποτε κατ' επιλογή σας'' τι εννοεί;

    Ας πούμε στο πακέτο ''Bit free 100'' με 250 euro το χρόνο μπορείς να επιλέξεις οποιοδήποτε bitrate θέλεις έως 256kbps με το ίδιο κόστος και πάντα για 100 listeners;
    Ή αλλάζει η τιμή αναλόγα με το bitrate;

    Α.Ε.Π.Ι. ~60 το μήνα; η τη γλυτώνεις γιά μη κερδοσκοπικό σταθμό με μηδενικά έσοδα;
    Βασικά εννοεί πως μπορείς να εκπέμπεις όσο γουστάρεις με το ίδιο κόστος και ας έχεις και συνεχόμενους 100 listeners στα 256.

    Η τιμή δεν αλλάζει και παραμένει ίδια είτε εκπέμπεις 128 είτε 256!

    Δεν είναι τυχαίο που πολλά σοβαρά ραδιόφωνα έχουν επιλέξει dos.gr για streaming υπηρεσίες, όπως επίσης δεν είναι τυχαίο που το Greek Radio USA – (www.24-7Radio.us) , ενώ έχει το datacenter δίπλα, έχει επιλέξει dos με 256 , το peak μπορείς να το δεις εδώ:

    http://208.43.121.133:8994/

    όμως δεν περιορίζεται μόνο εκεί, και resseler στο streaming δίνει, αλλά και στο tv!

    και γι' αυτό όταν λέω πως είναι ο καλύτερος πάροχος stream στον κόσμο το εννοώ
    (Φίλε psyxakias) και εσύ ας με λες υπερβολικό!

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ospa : 30-12-09 στις 07:04. Αιτία: auto merged post

  5. #20
    Εγγραφή
    17-11-2008
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11300/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΜΑΤΕΡΟ
    Router
    tp-link Archer VR2800
    SNR / Attn
    6(dB) / 34,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Smile
    Φίλε OSPA μάλλον κάποιοι δεν θέλουν να καταλάβουν κάποια πράγματα. Απλά αρέσκονται να πληρώνουν πολλά χρήματα και να κάνουν το ίδιο πράγμα. ‘Iσος ότι πληρώνεις περισσότερα σε κάνει να νιώθεις καλύτερα, έτσι είμαστε εμείς οι Έλληνες.

    Παραθέτω τιμές που δίνονται από άλλους παρόχους

    ‘Αλλος πάροχος 128 kb/s - 100 ακροατές 230 € τον μήνα (μπορώ να δώσω το Link)
    Dos.fm πάροχος ~256 kb/s - 100 ακροατές 250 € το έτος

  6. #21
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Program Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε OSPA μάλλον κάποιοι δεν θέλουν να καταλάβουν κάποια πράγματα. Απλά αρέσκονται να πληρώνουν πολλά χρήματα και να κάνουν το ίδιο πράγμα. ‘Iσος ότι πληρώνεις περισσότερα σε κάνει να νιώθεις καλύτερα, έτσι είμαστε εμείς οι Έλληνες.

    Παραθέτω τιμές που δίνονται από άλλους παρόχους

    ‘Αλλος πάροχος 128 kb/s - 100 ακροατές 230 € τον μήνα (μπορώ να δώσω το Link)
    Dos.fm πάροχος ~256 kb/s - 100 ακροατές 250 € το έτος
    Tελικά έτσι είναι,απλά με επιασε πανικός και έστειλα το μήνυμα εδω.Λάθος μου .βιάστηκα....Καί τώρα αρνούνται να το σβήσουν απο το adsl.gr,η τουλάχιστον να αλλάξω την επικεφαλίδα η οποία κάνει ζημιά στον πάραχο (εμφανίζεται ακριβώς κατω απο την εταιρία του στο Google serach!!).Απλά εκείνη την στιγμή προσπαθούσε να λύσει το πρόβλημα,αντι να μιλάει στα τηλέφωνα.......Χίλια συγνωμη για την ζημια Λυκούργο......

  7. #22
    Εγγραφή
    25-02-2008
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Φίλε program, εγώ δεν παρεξηγώ κανέναν βασικά
    ούτε αυτούς που τα έχουν ακριβά, ούτε αυτούς που τα έχουν φτηνά
    ούτε αυτούς που τα πληρώνουν εις γνώσιν τους και μη.

    (αλώστε, εγώ εάν σου πω πως είμαι ο ‘παπανδρέου’ και με πιστέψεις,
    θα φταίω εγώ ή εσύ - δύσκολο ερώτημα, ε, συμφωνείς; !

    Το θέμα είναι πως υπάρχει πολύ παραμύθι αλλά και πολλοί ‘αλεξιπτωτιστές’ του είδους στο συγκεκριμένο κλάδο (από κύπρο, ελλάδα, αμερική, etc..)/
    init.d θα έλεγα
    , μετά ένα /tafragkamou restart και ξανά restart και όλο κάτω είναι,
    πάρε και ένα rm -r -f * στην τελική γιατί ξετέλεψαν τα ευρά!
    (ξέεεερεις εσυυυύ!),

    με αποτέλεσμα, ο κόσμος που θέλει να stream-άρει radio ή tv, να έχει σχηματίσει μια εντελώς λάθος εντύπωση για τα πράγματα που συμβαίνουν γύρω του, αλλά και να κάνει και λάθος επιλογές, ειδικά στο τηλεοπτικό streaming που έχει φυτρώσει σαν ‘το μανιτάρι’ το flash media streaming, που ουσιαστικά ένα decompile του media είναι στην πραγματικότητα.

    Μετά υπάρχουν αυτοί οι ‘ιδικοί’ του είδους, ξέρεις αυτοί που έχουν και μια τάση να ομιλούν και λίγο σπαστά ελληνικά συνήθως (για να σε παραμυθιάσουν περισσότερο) του στυλ: «ήρθα τώρα από το χαρβάντειο πανεπεστήμιο χωριάτα μου»

    Δε λέω, είναι πολύ πιστικοί αλλά δεν φταιν αυτοί βρέ program που θα προτιμούσα να είχες το nick progman (άσχετο αυτό), αλλά αυτοί που τους πιστεύουν.

    Το παραμύθι ετέλιωσε , πριν αγοράσετε ένα stream (πάρτε το από όπου θέλετε), ραδιοφωνικό/τηλεοπτικό, θέλετε πρώτα ένα ‘debug’ (και με καλό ρώσικο debugger)
    είμαι και συμβουλάτορας όποιος θέλει, αλλά όταν θα έχω χρόνο. συνεργάζομαι και εγώ με το dos όπως και ο program (πρίχτε αυτόν!)


  8. #23
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ospa, ειλικρινά πιστεύω πως το κουράζεις το θέμα με τον υπερβάλλοντα ζήλο να τους υποστηρίξεις για ένα απλό και προσωρινό πρόβλημα. Αλλά οφείλω να σε ευχαριστήσω διότι έτσι μου δίνεις τη δυνατότητα να κάνω το συνήγορο του ψυχάκια διαβόλου και να εκφράσω την διαφωνία μου στις απόψεις σου.

    Το thread ανοίχτηκε για ένα μεμονωμένο περιστατικό που μπορεί να παρουσιαστεί σε οποιοδήποτε πάροχο και αν διαβάσεις πιο προσεκτικά, ήμουν ο πρώτος που υποστήριξα την εταιρεία. Ύστερα όμως από το post σου, με όρους όπως "μοναδικός" & "καλύτερος" (παρόμοιους με αυτούς που αναφέρονται στην ιστοσελίδα τους, όπως διαπίστωσα σήμερα), οφείλω να παραδεχτώ ότι μου δημιουργήθηκε μια εικόνα καχυποψίας (ίσως και σε άλλους) που ελπίζω να είναι λανθασμένη. Δεν υπονοώ ότι δεν σε πιστεύω ή πως θεωρώ ότι η συγκεκριμένη εταιρεία δεν είναι καλή, κάθε άλλο, απλά θεωρώ αφελές να πιστεύουμε ότι μια εταιρεία μπορεί να είναι η καλύτερη σε ολόκληρο το διαδίκτυο με τόσο έντονο ανταγωνισμό και εκατοντάδες χιλιάδες εταιρείες που υπάρχουν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ospa Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Ο Μοναδικός πάροχος υπηρεσιών stream σε όλο το διαδίκτυο που λέει από ποιο dc αγοράζει τους servers
    Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Με ένα απλό google search, βρήκα αυτόν εδώ τον πάροχο χωρίς να τον γνωρίζω καθόλου και αμφιβάλλω ότι είναι ο μοναδικός: http://www.makeavoice.com/shoutcast/locations.php - όχι απλά αναφέρει τα datacenters που συνεργάζεται (και φαίνονται αρκετά) αλλά δίνει και πληροφορίες για αυτά. Άρα δεν ισχύει σε καμία περίπτωση αυτό το επιχείρημα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ospa Εμφάνιση μηνυμάτων
    2) Ο Μοναδικός ελληνικός πάροχος που δεν κλέβει τον κόσμο, του τύπου “θέλεις το α, πλήρωσε. Θέλεις το άλλο, πλήρωσε” (και λοιπές λαμογιές που κάνουν άλλοι του χώρου)
    Αν εξαιρέσω το γεγονός ότι αποκαλείς κλέφτες όλους τους ελληνικούς παρόχους (γενικά και αόριστα) και θα μπορούσε να επισύρει κατηγορία συκοφαντικής δυσφήμισης ολόκληρων κλάδων, δεν γίνεσαι συγκεκριμένος ούτε αποδικνύεις αυτό που λες. Προφανώς εννοείς το γεγονός ότι έχει all-in-one πακέτα χωρίς πολλές επιλογές πακέτων και χωρίς προσδιορισμό bitrate. Αυτό σαφώς μπορεί να είναι πιο οικονομικό σε αρκετές περιπτώσεις αλλά δεν σημαίνει ότι modular πακέτα που προσφέρουν ευελιξία (αναλόγως τις ανάγκες του καθενός) είναι κλοπή. Ας είμαστε πιο προσεκτικοί στις εκφράσεις μας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ospa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια ώρα μπήκες και δεν «δούλευε» όπως αναφέρεις?.
    (εγώ έχω ιστοσελίδα στον συγκεκριμένο πάροχο και δεν έχω παρατηρήσει κανένα απολύτως πρόβλημα)
    Την ώρα του post (μεσημέρι Κυριακής) δεν φαινόταν να λειτουργεί η σελίδα και κάποια sites πελατών (που είχαν αναφερθεί στο thread), ενώ κάποια άλλα λειτουργούσαν κανονικά (πιθανόν επηρέασε έναν από τους servers μόνο) οπότε λογικό ήταν που δεν είχες πρόβλημα στην ιστοσελίδα σου. Edit: [ (έγινε μερικό re-phrasing διότι δε θυμόμουν αρχικά ποια sites ήταν εκτός και ξαναδιάβασα το προηγούμενο post μου) ]

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ospa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν θέλεις να δεις την αντικειμενικότητα ενός παρόχου υπάρχουν πάρα πολλά κριτήρια & μέτρα (τα οποία πιθανός να μην γνωρίζεις). Εάν θέλεις να συζητήσουμε ποια είναι αυτά τα μέτρα δεν έχω πρόβλημα να τα συζητήσουμε.
    Αν και αρκετά off-topic, θα μπορούσες να εκθέσεις ποια κριτήρια θεωρείς εσύ σημαντικά για να επιβεβαιωθεί η αξιοπιστία κατά την επιλογή ενός παρόχου. Το αν γνωρίζουμε οι υπόλοιποι ή όχι, είναι άλλο θέμα. Θα σου πρότεινα να προσέξεις να μην τους εκθέσεις περαιτέρω πάντως

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ospa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως το psyxbox (επάνω) είχε χάσει την επαφή του με το διαδίκτυο;
    Μπα κανονικά λειτουργούσε το psyxbox (ένα unix μηχανάκι σπίτι), όπως και η σύνδεσή μου. Ενώ η σελίδα δεν λειτουργούσε και από 3 άλλες συνδέσεις σε Ελλάδα, Γερμανία και Αμερική που δοκίμασα από περιέργεια. Πιθανολογώ ότι ήταν κάποιο προσωρινό πρόβλημα και δεν ασχολήθηκα περαιτέρω να δω πότε επιδιορθώθηκε. Αν τύχει να επισκεφθώ στο μέλλον το site τους και παρατηρήσω κάτι αντίστοιχο, θα κρατήσω περισσότερες πληροφορίες να ρίξεις μια ματιά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ospa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί τα θεωρείς υπερβολικά, επειδή είναι όντος ο καλύτερος ή κρίνεις από το ping που έκανες σε έναν από τους dedicated που περιέχει sites; Για streaming μιλάμε, οι servers που έκανες το ping, δεν είναι streaming server!
    Σχετικά με τους όρους "καλύτερος" κτλ, έχω απαντήσει παραπάνω. Όσον αφορά το ping, δεν ήταν για να μετρήσω απόκριση δικτύου αλλά κυρίως ότι παρατήρησα το site να είναι down, διότι δεν απαντούσε καθόλου σε HTTP requests. Λειτουργούσε κανονικά το DNS, γινόταν το HTTP redirect από το dos.gr στο dos.fm αλλά η TCP/80 port στην IP του dos.fm δεν άνοιγε καθόλου (μερικές φορές άνοιγε για λίγο και ξαναέκλεινε χωρίς να δέχεται requests) ώστε να μη μπορώ να στείλω HTTP GET request και ακριβώς για αυτό έκανα paste από HTTP ping και όχι ICMP ping.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ospa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ μίλησα για streaming και όχι για hosting, πάραυτα μπορώ να σου αποδείξω ότι και εκεί μάλλον είναι από τους καλύτερους.
    Εγώ πάντως βλέπω ότι έως τώρα πάντως δεν έχεις αποδείξει απολύτως τίποτα, παρά μόνο εκθέτεις την εταιρεία (ως πελάτης ή όποια άλλη ιδιότητα διαθέτεις) με υπερβολικούς όρους.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ospa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θέλεις να κρίνουμε αντικειμενικά (και όχι με ping), ας τους βάλουμε όλους κάτω λοιπόν να τους μετρήσουμε (τι δίνουν, τι δεν δίνουν, πόσο χρεώνουν, servers / πακέτα κλπ, τι uptime & ταχύτητες έχουν, τι πελάτες έχουν, τι τεχνογνωσία έχουν) σε σύγκριση με την πραγματικότητα (και μεταξύ 2τους).
    Αν έχεις χρόνο, όρεξη και χρήμα να κάνεις ένα αντικειμενικό review με μερικές χιλιάδες παρόχους (ή έστω τους 100 πιο γνωστούς), καταγράφοντας τις υπηρεσίες τους καθημερινά για ένα διάστημα (πχ 6 μηνών), θα με ενδιέφερε να το διαβάσω...αλλά προσωπικά δεν έχω λόγο να μπω σε αυτή τη διαδικασία. Άλλωστε εσύ είσαι εκείνος που επιμένει ότι είναι ο καλύτερος, όχι εγώ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ospa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν νοικιάζεις απλά είναι δικοί σου οι servers.
    Δικοί σου είναι οι servers όταν αγοράζεις το hardware και τους κάνεις co-locate σε κάποιο datacenter. Ειδάλλως ανήκουν στο πάροχο και εσύ απλά τους νοικιάζεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ospa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δίνει απόλυτο unlimited στα πακέτα streaming (bit-free100 - 200 - double) και αυτό το κάνει ως εξής (επειδή έχω μιλήσει μαζί τους): έχει συνάψει ιδική συμφωνία με το dc για 20tb/server.
    Αφού περιορίζεται ο αριθμός των listeners δεν υφίσταται unlimited. Γενικότερα ο όρος unlimited δεν ευσταθεί στο hosting (μέχρι απαγορεύεται σε κοινότητες σχετικές με hosting, όπως το WHT) διότι θέλοντας και μη παντού υπάρχουν όρια (από hardware resources έως network bandwidth), ώστε συνήθως να προτιμάται ο όρος unmetered (ακόμα και με διευκρίνιση αναμενόμενων τιμών) που δείχνει ότι δε χρεώνεται η υψηλή χρήση επιπλέον. Ενώ 20 TB/μήνα transfer (61 Mbps monthly average) δεν θεωρείται ιδιαίτερα υψηλό για 1 Gbps servers, όπως αναφέρει η ιστοσελίδα τους ότι έχουν, αν έχουν αρκετούς πελάτες ανά server.

    Οι περισσότερες εταιρείες που παρέχουν unmetered λειτουργούν με contention ratio βάσει της λογικής ότι δε θα βρεθούν αρκετοί heavy load πελάτες και ότι τα περισσότερα streams δεν θα έχουν μέγιστη κίνηση διαρκώς. Αν βρεθούν μερικοί ψυχάκιδες πελάτες και αρχίσουν να παίρνουν το 200αρι πακέτο παίζοντας 24/7 lossless stream με 200 listeners x 2 Mbps lossless (= 400 Mbps), πιστεύεις ότι θα τα βγάλουν εύκολα πέρα χρεώνοντάς τους μόλις (€313/12) €26/μήνα; Κι όμως θεωρητικά, εφ'όσον δεν έχουν περιοριστικούς όρους χρήσης στο site να το περιορίζουν αυτό είναι νομικά υποχρεωμένοι να το δεχτούν. Αν θες να το δοκιμάσουμε, μου δίνεις τα χρήματα να αγοράσω 2-3 τέτοια accounts (σκοπός είναι να δούμε ως κανονικοί πελάτες, όχι πχ με δωρεάν account, ώστε να έχω και νομικά δικαιώματα μετά ) να δούμε πόσο bandwidth θα τραβάω 24/7 για μερικούς μήνες μέσω ΕΔΕΤ & μερικούς gigabit servers που έχω υπ'όψιν; (ωραία ιδέα και για πτυχιακή φίλου με θέμα σχετικό με hosting και "unlimited" παρόχους, στείλε μου PM αν σε ενδιαφέρει το εγχείρημα)

    Πλάκα πλάκα, μόλις μου δημιουργήθηκε μια επιπλέον απορία. Βάσει ποιας πολιτικής και ποιων νομίμων διαδικασιών, αδρανοποίησαν (suspended) site χρηστών που προκαλούσαν υπερφόρτωση στους servers τους αφού δεν περιορίζουν τη χρήση και δεν υπάρχει κάτι τέτοιο στους όρους τους;
    Spoiler:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από http://www.dos.fm/index2.php?option=com_virtuemart&page=shop.tos
    Το doShop είναι ένα φιλικό διαδικτυακό κατάστημα από ολοκληρωμένες και εγγυημένες υπηρεσίες υψηλής ποιότητας από το οποίο μπορείτε να κάνετε τις αγορές σας.

    Όλες οι υπηρεσίες που παρέχουμε είναι ποιοτικές, αξιόπιστες και οικονομικά προσιτές, με κύριο χαρακτηριστικό την συνεχή και αποτελεσματική υποστήριξη προς τους πελάτες μας.

    Σταδιακά θα προστίθενται περισσότερες υπηρεσίες οι οποίες θα είναι ξεχωριστές, πρωτότυπες και εντυπωσιακές.

    Μπορείτε να παραγγείλετε τις υπηρεσίες που διαθέτουμε με τους εξής τρόπους:

    Βρείτε το προϊόν που σας ενδιαφέρει, πατήστε στο σύνδεσμο [Προσθήκη στην κάρτα σας] δεξιά από προϊόν που σας ενδιαφέρει και αυτό θα προστεθεί στην ηλεκτρονική κάρτα των αγορών σας μέσω της ασφαλής σύνδεσης με το PayPal.

    1) Μπορείτε να προχωρήσετε την διαδικασία πληρωμής του προϊόντος πατώντας στο κουμπί [Proceed to Checkout] ή να συνεχίσετε την διαδικασία αγοράς και άλλων προϊόντων πατώντας στο κουμπί [Continue Shopping].

    Στην περίπτωση που θέλετε να προχωρήσετε με την διαδικασία πληρωμής του προϊόντος (πατώντας στο κουμπί [Proceed to Checkout]), εάν έχετε λογαριασμό στο Paypal, συμπληρώνετε τα στοιχεία του λογαριασμού σας, επιλέγετε 'Continue' για να ολοκληρώσετε τη συναλλαγή.

    Εάν δεν διαθέτετε ήδη ένα λογαριασμό στο Paypal, επιλέγετε με κλικ (κάτω) στο 'Don't have a PayPal account? Click here' για να ολοκληρώσετε με πιστωτική κάρτα.

    Εάν χρησιμοποιείτε firefox δεν χρειάζεται να επιλέξετε με κλικ στο 'Don't have a PayPal account' διότι και οι δύο περιπτώσεις εμφανίζονται στην ίδια οθόνη.

    2) Πληρωμή με κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό της Eurobank:

    Αρ. Λογ: 0026-0016-16-0101308533
    Αρ. Λογ: GR6302600160000160101308533 (iban)

    Για την καλύτερη εξυπηρέτηση σας κάντε την εγγραφή σας στο dos.gr και και ενημερώστε μας με email για την παραγγελία σας, αφού πρώτα έχετε ολοκληρώσει την πληρωμή σας.

    Ευχαριστούμε για την προτίμηση σας.

    seti@dos.gr


    Τέλος, θα ήθελα να επαναλάβω ότι ήμουν ο πρώτος που υποστήριξα ότι δε πρέπει να καταδικάζουμε ένα πάροχο από ένα μεμονωμένο περιστατικό. Το γεγονός όμως ότι προσπαθείς από ένα thread αναφοράς προβλήματος να τον promotάρεις τόσο έντονα, ομολογώ ότι μου προκαλεί ιδιαίτερα αρνητική εντύπωση και θεωρώ ότι περισσότερο κακό τους κάνεις παρά καλό τελικά.

    Υ.Γ. Για να είναι ξεκάθαρη η θέση μου, στη παρούσα χρονική περίοδο δεν έχω καμία απολύτως σχέση (επαγγελματική ή προσωπική) με οποιαδήποτε είδους παρόχους διαδικτυακών υπηρεσιών και τα URLs άλλων παρόχων που παρέθεσα παραπάνω βρέθηκαν από google search με keywords όπως "shoutcast hosting", "shoutcast servers hosting", "radio hosting", κτλ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Program Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ φίλε nikpangr είμαι και εγώ από αυτούς που εμπιστεύθηκαν το www.dos.gr και δεν το έχω μετανιώσει. Κάποιες φορές πρέπει να σκεφτόμαστε λογικά, να τα βάζουμε κάτω και να βρίσκουμε τα θετικά η αρνητικά με εκείνον που συνεργαζόμαστε. Νομίζω ότι τα θετικά είναι τόσα πολλά που βλάβες που οφείλονται στα μηχανήματα, (Ο δικός σου υπολογιστής δεν σταμάτησε (κόλλησε) ποτέ?) δεν νομίζω ότι επηρεάζουν τις υπηρεσίες που παρέχει η εταιρία αυτή.
    Σαφώς και θα πρέπει να σκεφτόμαστε λογικά διότι έχει μαλιάσει η γλώσσα μου να λέω ότι προβλήματα μπορούν να προκύψουν παντού και αυτό είπα εξ'αρχής δικαιολογώντας την εταιρεία αλλά διαφωνώ στα εξής: α) συγκρίνεις έναν οικιακό Η/Υ με επαγγελματικούς servers (που θα πρέπει να έχουν fail-over δυνατότητες) για να μειωθούν πιθανότητες προβλημάτων, β) ακριβώς για το λόγο ότι πάντοτε μπορεί να συμβεί κάποτε δεν αναφέρεις 100% εγγύηση, "διακοπές στη μετάδοση: ποτέ" και φυσικά ούτε 100% uptime που αναφέρουν άλλες εταιρείες (η συγκεκριμένη οφείλω να παραδεχτώ ότι δε το αναφέρει).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikpangr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tελικά έτσι είναι,απλά με επιασε πανικός και έστειλα το μήνυμα εδω.Λάθος μου .βιάστηκα....Καί τώρα αρνούνται να το σβήσουν απο το adsl.gr,η τουλάχιστον να αλλάξω την επικεφαλίδα η οποία κάνει ζημιά στον πάραχο (εμφανίζεται ακριβώς κατω απο την εταιρία του στο Google serach!!).
    Πολύ καλά κάνουν και αρνούνται να σβήσουν το thread, χωρίς σοβαρό λόγο, διότι κάθε forum που σέβεται τα μέλη που εκφράζουν τις απόψεις τους (θετικές ή αρνητικές) δεν θα πρέπει να σβήνει θέματα εφ'όσον δεν παραβιάζονται οι κανόνες. Στη τελική, απόψεις ανταλλάζουμε. Παρεπιμπτόντως, είναι adslgr.com και όχι adsl.gr (αυτό το domain ανήκει στην HOL).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikpangr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά εκείνη την στιγμή προσπαθούσε να λύσει το πρόβλημα,αντι να μιλάει στα τηλέφωνα.......Χίλια συγνωμη για την ζημια Λυκούργο......
    Μια εταιρεία που υποστηρίζει πως παρέχει υποστήριξη μέσω τηλεφωνικού κέντρου (08:30-22:00 εκτός Κυριακής/Αργιών) και 24/7/365 τηλέφωνο έκτακτης ανάγκης, λογικά έχει άτομα να απαντούν αποκλειστικά τα τηλέφωνα οπότε δε θα έπρεπε να επηρεάζεται με τις εργασίες των τεχνικών. Σύμφωνα με το αρχικό post σου, το πρόβλημα συνέβη ημέρα Τετάρτη 2/12 και υποθέτω για να έγραψες ότι από το πρωί οι σελίδες ήταν εκτός λογικά είχες καλέσει πριν τις 22:00 που έκλεισε το support.

    Πάντως γενικότερα στη θέση σου δε θα ένιωθα τύψεις, μη σου πω ότι αυτό το περιστατικό πιθανόν να σταθεί αφορμή να γίνουν πιο γνωστοί στο διαδίκτυο αφού σύμφωνα με το alexa (αν και δε το εμπιστεύομαι τυφλά) έχουν ελάχιστη κίνηση στο site τους. Ως γνωστόν, μερικές φορές η αρνητική διαφήμιση είναι εξίσου καλή, αρκεί να μην επαναλαμβάνονται τα περιστατικά προβλημάτων.

    Οι τιμές τους πάντως στο streaming είναι πολύ καλές και αν όντως υπάρχει και καλή ποιότητα υπηρεσιών σε βάθος χρόνου, θα είναι πολύ ενδιαφέρουσα η παρουσία τους στο χώρο. Το μόνο που θα τους πρότεινα εγώ αν με ρωτούσαν είναι να γίνουν πιο προσεκτικοί σε ότι αφορά την κατάχρηση resources για να μην έχουν παρόμοια περιστατικά και να εμπλουτίσουν τους όρους χρήσης, ώστε να είναι καλυμμένοι νομικά και να μπορεί κάποιος να τους εμπιστευτεί ευκολότερα.

    ........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 13 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ospa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Limits που ακριβώς εννοείς, στην cpu στην ram, στην php ?

    Συνήθως τα ‘καλά’ τα limits, ως γνωστών ‘παίζουν’ σε virtual hosting στα οποία ούτε tufat chat δεν σε αφήνουν να βάλεις. Σωστά ή λάθος;

    Και θεωρείς ότι αυτό είναι καλό;

    Ποια είναι τα limits που πιστεύεις (ή ξέρεις) σε ένα full hosting (με unlimited cpanel και όχι virtual καταστάσεις) παρέχουνε 100% ασφάλεια από υπερφόρτωση cpu ή ram;

    H unlimited θα είναι το hosting, ή limited!

    Αν είναι να βάζεις παντού limits, στην cpu, στην ram, στην php και γενικός σε όλες τις υπηρεσίες του linux, πρώτον δεν είσαι unlimited και δεύτερον κανένα από τα προγράμματα αυτά (ξέρεις αυτά που γράφονται στο “γόνατο” που είναι και τα περισσότερα έτσι γραμμένα από τους “προγραματισταράδες!”) δεν εγγυούνται 100% ασφάλεια.
    Και δε σου προκαλεί ανασφάλεια γνωρίζοντας ότι δεν περιορίζουν απολύτως τίποτα και ο κάθε πελάτης τους είτε καταλάθος είτε εσκεμμένα, μπορεί άμεσα να προκαλέσει πρόβλημα στο site σου υπερφορτώνοντας τους servers τους; - Δεν είμαι υπέρ των ορίων, αλλά να μην έχουν πολιτική & όρους ενάντια στην κατάχρηση;

    ........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 5 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ospa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι πως υπάρχει πολύ παραμύθι αλλά και πολλοί ‘αλεξιπτωτιστές’ του είδους στο συγκεκριμένο κλάδο (από κύπρο, ελλάδα, αμερική, etc..)/
    init.d θα έλεγα
    , μετά ένα /tafragkamou restart και ξανά restart και όλο κάτω είναι,
    πάρε και ένα rm -r -f * στην τελική γιατί ξετέλεψαν τα ευρά!
    (ξέεεερεις εσυυυύ!),
    Αυτό ξαναπέστο...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ospa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το παραμύθι ετέλιωσε , πριν αγοράσετε ένα stream (πάρτε το από όπου θέλετε), ραδιοφωνικό/τηλεοπτικό, θέλετε πρώτα ένα ‘debug’ (και με καλό ρώσικο debugger) είμαι και συμβουλάτορας όποιος θέλει, αλλά όταν θα έχω χρόνο. συνεργάζομαι και εγώ με το dos όπως και ο program (πρίχτε αυτόν!)
    Με λίγα λόγια είστε πέρα από πελάτες και συνεργάτες της εταιρείας, δηλαδή resellers για μεταπώληση υπηρεσιών και προσέλκυση πελάτων ή κατάλαβα λάθος; Στο μεταξύ, προσπαθώ να δω τα οφέλη των "συνεργατών" που αναφέρει το site τους αλλά δεν ανοίγει κανένα link στην κατηγορία "Συνεργάτες".

    Spoiler:
    Από περιέργεια... είναι κανείς από τους 2 σας (ή και οι 2) από τους "ειδικούς του χώρου της πληροφορικής" που ανέφερε η ανακοίνωση; Θα ήταν ενδιαφέρον να μάθουμε αν όντως ένα chat script του nikpangr ήταν η αιτία που προκλήθηκε το πολύωρο downtime, ξεκινώντας από τις 14:00 και που δεν είχε φτιαχτεί έως το βράδυ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikpangr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι, κλήθηκαν τρεις ειδικοί του χώρου της πληροφορικής (συμπεριλαμβανομένου ενός ατόμου (συντονιστή) του datacenter στην Αμερική με το οποίο συνεργαζόμαστε) να δώσουν λύση στο πρόβλημα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psyxakias : 31-12-09 στις 06:37. Αιτία: 2 ορθογραφικές διορθώσεις

  9. #24
    Εγγραφή
    25-02-2008
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    psyxakias, και εγώ ειλικρινά πιστεύω πως και εσύ από την πλευρά σου δείχνεις έναν υπερβάλλοντα ζήλο να μην τους υποστηρίξεις γι’ αυτό το απλό και προσωρινό πρόβλημα που συνέβη εκείνη την ημέρα όπως καταγράφηκε και όχι όπως αναφέρθηκε στο forum. Το πρόβλημα καταγράφηκε μία συγκεκριμένη μέρα και σε κάποιον συγκεκριμένο server με sites, αλλά δυστυχώς αναφέρθηκε ως γενικό πρόβλημα και από εκεί ξεκίνησε ουσιαστικά ο διάλογος (με καθυστέρηση, μερικών ημερών, αφού τυχαία διάβασα το thread και απάντησα για πρώτη φορά (21-12-09, 02:05 www.dos.gr - να μην λέγονται μόνο τα στραβά... )

    Η επόμενη απάντηση σου ήταν 27-12-09, 15:09, «το οποιό δεν ανοίγει καθόλου κλπ κλπ κλπ.»

    - Υποστηρικτική απάντηση θεωρείται αυτή; - δεν το νομίζω.
    (όμως θα ζητήσω τα log από τους συνεργάτες μου για να δούμε αν ισχύει)

    Για το “Μοναδικός πάροχος υπηρεσιών stream σε όλο το διαδίκτυο που λέει από ποιο dc αγοράζει τους servers”

    Ισχύει!

    Δείξε μου λοιπόν τα ραδιόφωνα του makeavoice.com να δούμε εάν όντως είναι στους servers που αναφέρει (χωρίς bouncers στις ip). Καλά για Ελλάδα ιδικά, θεωρείται ανέκδοτο αυτό που συζητούμε τώρα, δηλαδή πελάτης να ξέρει που είναι ο server που εκπέμπει, (ούτε το 1%)

    Ισχύει και παρά-ισχύει διότι όλοι στο dos γνωρίζουν από ποιους servers και dc εκπέμπουν γιατί σου φαίνετε περίεργο;

    Στο κλέφτες ίσως υπέρβαλα λίγο, όμως αυτό το αφήνω στην κρίση των αναγνωστών, ιδικά αυτούς που ασχολούνται με το ραδιοφωνικό streaming. Αυτοί κάτι ξέρουν παραπάνω και από σένα & από μένα μαζί. Έχω μια ιδέα, γιατί δεν δημιουργείς ένα thread τύπου “ποιους θεωρείτε κλέφτες;” (να δούμε τι θα απαντήσει ο κόσμος) !?

    Ps: «Δικοί σου είναι οι servers όταν αγοράζεις το hardware και τους κάνεις co-locate σε κάποιο datacenter. Ειδάλλως ανήκουν στο πάροχο και εσύ απλά τους νοικιάζεις.»

    Και ποια η διαφορά; στον πελάτη; μήπως θα πληρώσει λιγότερα ή περισσότερα;
    Ισα ίσα εάν νοικιάζεις, είσαι πάντα update (πολλές σοβαρές και μεγάλες εταιρίες νοικιάζουν).

    (στο ‘δικούς τους’ ήταν το πρόβλημα; γιατί ο οτέ και υπόλοιποι δεν νοικιάζουν
    και νομικά εμπάση περιπτώση αν το πάρεις, το να νοικιάζεις ουσιαστικά είσαι και κάτοχος 100% όσο πληρώνεις)

    Συνεχίζεται…


  10. #25
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ospa Εμφάνιση μηνυμάτων
    psyxakias, και εγώ ειλικρινά πιστεύω πως και εσύ από την πλευρά σου δείχνεις έναν υπερβάλλοντα ζήλο να μην τους υποστηρίξεις γι’ αυτό το απλό και προσωρινό πρόβλημα που συνέβη εκείνη την ημέρα όπως καταγράφηκε και όχι όπως αναφέρθηκε στο forum.
    Απλούστατα υποστήριξα την πιθανότητα πρόκλησης ενός μεμονωμένου προβλήματος, όχι την τυφλή υποστήριξη στην οποιαδήποτε εταιρεία, αλλά η επαναλαμβανόμενη αλαζονεία των posts σου διαρκώς με προκαλούσε να απαντήσω αλλά είτε το ξεχνούσα, είτε δεν έβρισκα χρόνο. Όταν τελικά βρήκα, προσπάθησα να μπω στο site, δε μπορούσα και απλά το ανέφερα. Συνεχίσατε τη συζήτηση και σήμερα τελικά μπήκα στο κόπο να απαντήσω διότι μια απλή αναφορά προβλήματος εξελίχθηκε σε ένα thread που (αυτοαποκαλούμενοι) συνεργάτες της εταιρείας φαίνεται να παρουσιάζονται ως πελάτες και να την επευφημούν. Αν εξ' αρχής αναφέρατε την ιδιότητά σας θα ήταν πιο έντιμο αλλά και πάλι η ταπεινή μου άποψη είναι ότι δεν θα έπρεπε να την εκθέτετε με αλαζονικούς χαρακτηρισμούς.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ospa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα καταγράφηκε μία συγκεκριμένη μέρα και σε κάποιον συγκεκριμένο server με sites, αλλά δυστυχώς αναφέρθηκε ως γενικό πρόβλημα και από εκεί ξεκίνησε ουσιαστικά ο διάλογος (με καθυστέρηση, μερικών ημερών, αφού τυχαία διάβασα το thread και απάντησα για πρώτη φορά (21-12-09, 02:05 www.dos.gr - να μην λέγονται μόνο τα στραβά... )
    Συμφωνούμε απόλυτα ότι αρχικά παρουσιάστηκε ως γενικό πρόβλημα επειδή δεν άνοιγε το site της εταιρείας καθώς και κάποια sites πελατών, αλλά μετέπειτα αναρτήθηκε από τον ίδιο χρήστη η ανακοίνωση της εταιρείας που διευκρίνιζε ότι υπήρξε τεχνικό πρόβλημα σε έναν από τους servers. Μέχρι εκεί όλα ήταν καλά και είχε λήξει το θέμα, ώσπου παρουσιάστηκες 2.5 εβδομάδες αργότερα για να ξανανοίξει το θέμα και να γενικεύσεις την συζήτηση για την εταιρεία και να τίθεται θέμα για την αξιοπιστία της ύστερα από εσωτερικές πληροφορίες που παρείχες (όπως για παράδειγμα ότι δεν θέτουν όρια στους πελάτες, για να θεωρείται unlimited η υπηρεσία, δίνοντας την εντύπωση ότι θα μπορούσε ένα site να προκαλέσει πρόβλημα στην υπηρεσία άλλων πελατών).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ospa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η επόμενη απάντηση σου ήταν 27-12-09, 15:09, «το οποιό δεν ανοίγει καθόλου κλπ κλπ κλπ.»

    - Υποστηρικτική απάντηση θεωρείται αυτή; - δεν το νομίζω.
    (όμως θα ζητήσω τα log από τους συνεργάτες μου για να δούμε αν ισχύει)
    Η πρώτη μου απάντησε (πριν το post σου) ήταν υποστηρικτική, όχι τόσο για την εταιρεία αλλά για το γεγονός ότι θα μπορούσε να συμβεί στον καθένα. Το επόμενο post μου ήταν απλή αναφορά ότι δε μπορούσα να μπω στο site. Αν έχετε κάποιο αξιόπιστο εσωτερικό ή 3rd party (πχ hyperspin) HTTP monitoring ανά λεπτό στα www.dos.fm, www.lampsitv.eu & www.achaianews.gr είμαι σίγουρος ότι θα βρεθεί το πρόβλημα. Πάντως δεν γνωρίζω πόσο διήρκεσε διότι δεν δοκίμασα να ξαναμπώ, τουλάχιστον 5-10 λεπτά κοντά στην ώρα που έγραψα το post.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ospa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το “Μοναδικός πάροχος υπηρεσιών stream σε όλο το διαδίκτυο που λέει από ποιο dc αγοράζει τους servers”

    Ισχύει!
    Αντιλαμβάνεσαι ότι η φράση αυτή δεν είναι καν ρεαλιστική, διότι υπάρχουν άπειρες εταιρείες που δραστηριοποιούνται σε αυτό το τομέα και είναι σχεδόν αδύνατον να γνωρίζουμε τι κάνουν και τι δε κάνουν;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ospa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δείξε μου λοιπόν τα ραδιόφωνα του makeavoice.com να δούμε εάν όντως είναι στους servers που αναφέρει (χωρίς bouncers στις ip).
    Μόλις έριξα μια 2η ματιά στο site τους, το οποίο ξαναλέω ότι επισκέφτηκα πρώτη φορά σήμερα. Έχει example teamspeak servers στο http://www.makeavoice.com/ και example stations στο http://www.makeavoice.com/shoutcast/ με διάφορες IPs που υποθέτω πως ανήκουν στα datacenters που υποστηρίζουν. Αν δεν ισχύει δείξε μου και θα ρίξω μια ματιά για άλλες εταιρείες διότι αμφιβάλλω ότι είναι και αυτοί οι μοναδικοί που λένε που είναι hosted.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ospa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά για Ελλάδα ιδικά, θεωρείται ανέκδοτο αυτό που συζητούμε τώρα, δηλαδή πελάτης να ξέρει που είναι ο server που εκπέμπει, (ούτε το 1%)
    Η αναφορά σου ήταν επί λέξη: "Ο Μοναδικός πάροχος υπηρεσιών stream σε όλο το διαδίκτυο που λέει από ποιο dc αγοράζει τους servers", όχι στην Ελλάδα. Δεν αμφιβάλλω ότι κάποιοι κρύβουν που γίνονται host οι servers τους, αλλά αμφιβάλλω ότι δεν υπάρχει κανείς άλλος στο διαδίκτυο που να το αναφέρει όπως ισχυρίστηκες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ospa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισχύει και παρά-ισχύει διότι όλοι στο dos γνωρίζουν από ποιους servers και dc εκπέμπουν γιατί σου φαίνετε περίεργο;
    Δε μου φαίνεται περίεργο, αλλά δεν το θεωρώ και κάτι το πρωτοπόρο όπως το παρουσιάζεις. Σου απέδειξα ότι και άλλες εταιρείες στο διαδίκτυο αναφέρουν που γίνονται host οι servers τους. Σε πρακτικό επίπεδο βέβαια δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά να ξέρεις ή να μη ξέρεις που είναι hosted, η υπηρεσία θες να δουλεύει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ospa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο κλέφτες ίσως υπέρβαλα λίγο, όμως αυτό το αφήνω στην κρίση των αναγνωστών, ιδικά αυτούς που ασχολούνται με το ραδιοφωνικό streaming. Αυτοί κάτι ξέρουν παραπάνω και από σένα & από μένα μαζί. Έχω μια ιδέα, γιατί δεν δημιουργείς ένα thread τύπου “ποιους θεωρείτε κλέφτες;” (να δούμε τι θα απαντήσει ο κόσμος) !?
    Ξεφεύγεις και πάλι από τη συζήτηση (με την αναφορά περί ιδέας) για να μην παραδεχτείς ότι το post σου περιείχε ανακρίβειες και υπερβολές. Εγώ υπερβολικό σε είπα αρχικά και θίχτηκες, τώρα το παραδέχεσαι εν μέρει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ospa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ps: «Δικοί σου είναι οι servers όταν αγοράζεις το hardware και τους κάνεις co-locate σε κάποιο datacenter. Ειδάλλως ανήκουν στο πάροχο και εσύ απλά τους νοικιάζεις.»

    Και ποια η διαφορά; στον πελάτη; μήπως θα πληρώσει λιγότερα ή περισσότερα;
    Ισα ίσα εάν νοικιάζεις, είσαι πάντα update (πολλές σοβαρές και μεγάλες εταιρίες νοικιάζουν).
    Ήταν απλά μια ακόμα επισήμανση ότι δίνεις ανακριβείς πληροφορίες. Στο listener δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά (όπως δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά αν γνωρίζει που είναι hosted ο server που ανέφερες) αλλά στο πελάτη που έχει έναν dedicated server σαφώς και έχει διαφορά αν είναι leased ή co-located. Έχοντας δικούς σου colocated servers, πέραν του γεγονότος ότι δεν περιορίζεσαι στο hardware του εκάστοτε παρόχου και μπορείς να στείλεις ότι εσύ επιθυμείς, μπορείς ανά πάσα στιγμή να μεταφερθείς σε άλλη εταιρεία ζητώντας απλά να κάνουν ship τους servers σου. Κάτι που είναι σχετικά πιο εύκολο από το να κάνεις image ή re-install μερικούς δεκάδες ή εκατοντάδες servers. Γενικά υπάρχουν υπερ/κατά στο leasing ή στο colocation, αλλά δεν είναι της παρούσας συζήτησης αυτό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ospa Εμφάνιση μηνυμάτων
    (στο ‘δικούς τους’ ήταν το πρόβλημα; γιατί ο οτέ και υπόλοιποι δεν νοικιάζουν και νομικά εμπάση περιπτώση αν το πάρεις, το να νοικιάζεις ουσιαστικά είσαι και κάτοχος 100% όσο πληρώνεις)
    Σύμφωνα με ένα (σχετικά φτωχό) λεξικό που διαθέτω:
    κάτοχος: ουσιαστικό, συνώνυμο του ιδιοκτήτης
    νοικιάζω: μισθώνω κάτι για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα έναντι αντιτίμου


    Με λίγα λόγια, έως τώρα σου έχω επισημάνει αρκετές από τις ανακρίβειες που έχεις γράψει:

    • "Ο Μοναδικός πάροχος υπηρεσιών stream σε όλο το διαδίκτυο που λέει από ποιο dc αγοράζει τους servers"
    • "Ο Μοναδικός ελληνικός πάροχος που δεν κλέβει τον κόσμο"
    • "Όταν νοικιάζεις απλά είναι δικοί σου οι servers."
    • τους όρους "unlimited bandwidth" & γενικότερα unlimited resources
    • "ο καλύτερος πάροχος stream στον κόσμο", "καλύτερος σε σύγκριση με ΟΛΑ"

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ospa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνεχίζεται…
    Ανυπομονώ διότι αποκτά ενδιαφέρον η συζήτηση, αλλά θα ήταν πιο ενδιαφέρον να επιβεβαιώσεις και αν ως "συνεργάτης" μπορείς να εκπροσωπήσεις την εταιρεία ή πρόκειται καθαρά για προσωπικές απόψεις μόνο. Σε κάθε περίπτωση, εφ' όσον έχεις επαγγελματική σχέση μαζί τους, θα σου πρότεινα να το συζητήσεις πρώτα μαζί τους προτού τους εκθέσεις περαιτέρω με παρόμοιες υπερβολές & ανακρίβειες. Όπως σου είπα και πριν, προσωπικά δυστυχώς θεωρώ ότι τους κάνεις περισσότερο κακό παρά καλό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psyxakias : 31-12-09 στις 09:03.

  11. #26
    όπως βλέπετε συνεχίζω να παρακολουθώ το post διότι με ενδιαφέρει το θέμα,και δεν επικεντρώνομαι στο πρόβλημα που προέκυψε εκείνη την ημέρα.Η ολη ιστορία έιναι για εμένα΄πόσο αγαπάει αυτό που κάνει ο πάροχος.......και πόσο τον νοιάζει μόνο το χρήμα....(και εδώ πού τα λέμε σιγά το χρήμα).Εραστές της τεχνολογίας λοιπον είναι λίγοι,πολύ λίγοι,και ο Λυκούργος του dos είναι ένας απο αυτούς.....Ότι και να λέτε λοιπόν δεν με πείθετε....
    Τώρα βέβαια εάν θέλετε να συνεχίσετε με τις θεωρίες σας,κάντε το.......Απλά να ξέρετε ότι η προσωπική επαφη και επικοινωνία δεν αντικαθίσταται απο κανένα απρόσωπο call center.....και απο κανενα rule....
    Aυτά για σήμερα και εύχομαι καλή χρονια σε όλους σας...
    Νικος Παναγιωτούνης

  12. #27
    Εγγραφή
    25-02-2008
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Φίλε psyxakias, δεν εκπροσωπώ κανέναν & τίποτε και ίσως τελικά να ήταν λάθος που μπήκα σε αυτήν την διαδικασία.

    (προσπάθησα στο παραπάνω thread να αλλάξω συζήτηση, γιατί δεν σου κρύβω πως
    και εγώ κουράστηκα με το συγκεκριμένο θέμα)

    και σταματώ να γράφω.

    Ότι πεις έχεις δίκιο συνεπώς,
    με εκτίμηση.

  13. #28
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ospa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε psyxakias, δεν εκπροσωπώ κανέναν & τίποτε και ίσως τελικά να ήταν λάθος που μπήκα σε αυτήν την διαδικασία.

    (προσπάθησα στο παραπάνω thread να αλλάξω συζήτηση, γιατί δεν σου κρύβω πως
    και εγώ κουράστηκα με το συγκεκριμένο θέμα)

    και σταματώ να γράφω.

    Ότι πεις έχεις δίκιο συνεπώς,
    με εκτίμηση.
    ΟΚ καταλαβαίνω, ασχέτως αν διαφωνήσαμε είχε ενδιαφέρον (τουλάχιστον για μένα) η συζήτηση. Καλή χρονιά να ευχηθώ εγώ και στους δυο σας και επιτυχίες στην dos.gr / dos.fm

  14. #29
    Το avatar του μέλους Tester.true
    Tester.true Guest
    Thumbs down
    Φίλε "nikpangr" έχεις δίκιο και μην τα παίρνεις πίσω και σήμερα τίποτα δεν ανοίγει.
    Καλύτερα αλλού

  15. #30
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Από την στιγμή που έγραψες το post πάντως, όντως και εγώ δε μπορούσα να μπω (άνοιγε το dos.gr, έκανε redirect στο dos.fm το οποίο ήταν εντελώς down) αλλά σε 1-2 λεπτά φτιάχτηκε.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-09, 16:06
  2. Πρόβλημα με εκτύπωση από dos
    Από toumvas στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-08, 04:18
  3. www.no-ip.com-πρόβλημα
    Από lacie στο φόρουμ P2P
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-04, 12:29

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας