Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.056
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Με ποιο τρόπο εξασφαλίζετε τις online (επιγραμμικές) συναλλαγές σας; Προσωπικά χρησιμοποιώ live cd/usb linux και κάνω boot από αυτά (ή boot από εγκατάσταση linux) όταν χρειάζεται να καταχωρήσω ευαίσθητα δεδομένα (ebanking, paypal, αγορές με κάρτα).

    Η κανονική μου εγκατάσταση windows είναι αρκετά επισφαλής, διότι κάνω αρκετές δοκιμές με προγράμματα αμφίβολης προέλευσης. Παλαιότερα έκανα scan με 3-4 antimalware για να είμαι σίγουρος για την ασφάλεια του συστήματος, αλλά επειδή είναι χρονοβόρο κατέληξα στο linux live cd.

    Αφορμή για τις απορίες ήταν η διένεξη MS-PREVX, η οποία έφερε στην αντίληψή μου (τελικά έκανε καλή διαφήμιση με την κινδυνολογία) το πρόγραμμα προστασίας ευαίσθητων δεδομένων. Πώς λειτουργεί κάτι τέτοιο και πώς είναι δυνατόν να σε θωρακίσει από keyloggers και screengrabbers; Δε με πείθει πολύ το "Prevx SafeOnline will protect your information entered in or displayed by your Internet browser, by locking down the operating system and services to ensure that only "known good" processes and services are allowed to run.".
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.785
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ένα laptop αναλαμβάνει όλες τις "ευαίσθητες" συναλλαγές.
    Πλήρως ενημερωμένο, με AV, firewall, ελάχιστα εγκατεστημένα προγράμματα, ρυθμίσεις ασφαλείας σε παρανοϊκό επίπεδο κλπ.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    far away from where my mind is...
    Μηνύματα
    13.771
    Downloads
    31
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ST585-ZTE ZXV10 W300 v5.2
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το netbook με Ubuntu

    Αλλά μην είμαστε υπερβολικοί. Δεν υπάρχει περίπτωση να "δεσμεύσω" ένα ολόκληρο μηχάνημα το οποίο θα είναι πλήρως αποστειρωμένο μόνο και μόνο για να κάνω online συναλλαγές. Βέβαια προς το παρόν δεν έχει χρειαστεί να παίξω με μεγάλα χρηματικά ποσά.

    Επίσης, πέρα απ' το επίπεδο του software, έχω ειδικό λογαριασμό για τις online αγορές μου που τον "γεμίζω" με το ακριβές ποσό όταν το χρειάζομαι.
    I'm lazy. But it's the lazy people who invented the wheel and the bicycle because they didn't like walking or carrying things.

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.785
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ούτε εγώ το δεσμεύω, απλά προσέχω για να έχω (σε αυτό άλλωστε πέρασα τα 7άρια χτες)
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    ότι έχει να κάνει με χρήματα μόνο απο τον υπολογιστή του σπιτιού, πότε απο άλλον, ακόμα και το βασικό email πάλι μόνο από το σπίτι.

    Φυσικά μια φόρα την εβδομάδα μπαίνω και βλέπω τις κινήσεις αν έχει γίνει κάτι περίεργο.

Παρόμοια Θέματα

  1. Ασφάλεια, ποιότητα στις τηλεπικοινωνίες (ανοιχτά ΚΑΦΑΟ)
    Από Lagman στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 457
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-18, 15:32
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-09, 00:05
  3. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-09, 09:55
  4. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-06, 15:40
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-05, 20:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας