Σελ. 87 από 98 ΠρώτηΠρώτη ... 67778285868788899297 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.291-1.305 από 1461
  1. #1291
    Εγγραφή
    01-07-2003
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.548
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Η απάντηση είναι το πρωτόκολλο ISCI.
    Kάποια υλοποίηση free NAS με την χρήση του πρωτοκόλλου ISCI , μπορεί να δώσει αποτελέσματα καλύτερα ακόμη και από USB 3.0.

    Oι δίσκοι με ISCI είναι για τον υπολογιστή που τους χρησιμοποιεί σαν τοπικοί δίσκοι, γράφει και διαβάζει σε αυτούς σε χαμηλό επίπεδο εντολών του ελεγκτή του δίσκου.
    Μάθε τις ειδήσεις για την τεχνολογία πρώτος καθε μέρα.

  2. #1292
    Εγγραφή
    11-04-2007
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    729
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    netgear 834G v2
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Ναι, εντάξει, αλλά μιλάω για δίσκους εξωτερικούς που έχω ήδη, όχι για νέο εξοπλισμό iSCSI

    Ν.Φ.
    Unterseeboot Kapitan von Schooten die Fischen in der Barrel

  3. #1293
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    πρέπει να δεις που είναι το bottleneck. ίσως απλά να είναι αργοί οι δίσκοι ή να έχουν γεμίσει και να μην μπορεί να βγάλει απόδοση το file system.
    πάντως gigabit throughput με πλακέτες επιπέδου rasp ξεχνά το. απλά δεν έχουν αρκετό επεξεργαστή για τέτοιο IO.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  4. #1294
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nfotis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέπω την καθυστέρηση στην μεταφορά μεγάλου όγκου δεδομένων μέσω USB ανάμεσα σε εξωτερικούς δίσκους (γύρω στα 22 ΜΒ/δευτ) στο laptop μου, και μου ήρθε μια ιδέα:
    Αν κοτσάριζα ένα Linux SBC με Gigabit Ethernet σε έναν δίσκο, και γινόταν η μεταφορά μέσω αυτού;
    Έχει νόημα μια τέτοια μέθοδος για μεταφορά πολλών Gbytes ανάμεσα σε εξωτερικούς δίσκους;

    Το φτηνότερο που βλέπω με Gigabit Ethernet είναι (μάλλον) το Odroid C1+
    (το Raspberry μου αρέσει, αλλά δεν δίνει Gbit Ethernet)


    Ν.Φ.
    το πόσο γρήγορα θα μεταφέρεις εξαρτάται πάντα απο τον πιο αδύναμο κρίκο. Μπορείς να βάλεις όπως λές ένα λινουξάκι και με ethernet 1Gbps να έχεις ένα transfer rate μεταξύ τους - θεωρητικά - κάπου στα 80MB / sec. Το θέμα είναι ο εξωτερικός δίσκος πως θα συνδέεται με το λινουξάκι; Θα τον έχεις και εκεί με USB? Εαν ναι, τότε η ταχύτητα θα περιορίζεται απο το συγκεκριμένο interface, παρόλο που μέχρι το λινουξάκι SBC μπορεί να έχεις αυτά τα 80 MB/s.

    Eπίσης το iSCSI είναι πρωτόκολλο / υπηρεσία. Οπως μοιράζεις shares με τα Windows ή Samba ή όπως χρησιμοποιείς το NFS, έτσι περίπου είναι και το iSCSI. Απλά, είναι πιο χαμηλού επιπέδου, μοιράζεις έναν εικονικό σκληρό δίσκο, block level, δεν καταλαβαίνει το iSCSI απο filesystem, μπορεί να έχεις οτιδήποτε εκεί μέσα σαν ενα κανονικό partition ενός σκληρού δίσκου. Το μόνο σχετικό με hardware είναι ότι για την αύξηση της ταχύτητας υπάρχουν κάρτες δικτύου που κάνουν offload μέρος της υπολογιστικής ισχύος που χρειάζεται, ώστε να μην επιβαρύνεται ο επεξεργαστής και έτσι το σύστημα να έχει καλύτερη ανταπόκριση, κάτι που ήταν ίσως απαραίτητο πολυ παλαιότερα με πιο αδύναμους επεξεργαστές, ειδικά σε μεγάλα συστήματα SAN.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 15-12-15 στις 09:15.

  5. #1295
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nfotis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέπω την καθυστέρηση στην μεταφορά μεγάλου όγκου δεδομένων μέσω USB ανάμεσα σε εξωτερικούς δίσκους (γύρω στα 22 ΜΒ/δευτ) στο laptop μου, και μου ήρθε μια ιδέα:
    Αν κοτσάριζα ένα Linux SBC με Gigabit Ethernet σε έναν δίσκο, και γινόταν η μεταφορά μέσω αυτού;
    Έχει νόημα μια τέτοια μέθοδος για μεταφορά πολλών Gbytes ανάμεσα σε εξωτερικούς δίσκους;

    Το φτηνότερο που βλέπω με Gigabit Ethernet είναι (μάλλον) το Odroid C1+
    (το Raspberry μου αρέσει, αλλά δεν δίνει Gbit Ethernet)


    Ν.Φ.
    Εγώ πάντως που έχω ήδη το odroid U3 (έχει 100ρι ethernet και USB2) του σύνδεσα εξωτερικό USB δίσκο για NAS και βλέπω πολύ αργή μεταφορά δεδομένων, περίπου 10 - 15 ΜΒ/δευτερόλεπτο..
    Παρήγγειλα το XU4 το οποίο έχει gigabit με ακόμα καλύτερο επεξεργαστή και USB3 θύρες στα $99. Ίδωμεν!

  6. #1296
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως που έχω ήδη το odroid U3 (έχει 100ρι ethernet και USB2) του σύνδεσα εξωτερικό USB δίσκο για NAS και βλέπω πολύ αργή μεταφορά δεδομένων, περίπου 10 - 15 ΜΒ/δευτερόλεπτο..
    Παρήγγειλα το XU4 το οποίο έχει gigabit με ακόμα καλύτερο επεξεργαστή και USB3 θύρες στα $99. Ίδωμεν!
    Και γιατί να μην πάρεις με λιγότερα λεφτά ένα NAS (αν αυτός είναι ο σκοπός σου) που σου εγγυάται πολύ υψηλές ταχύτητες, αξιοπιστία, software support σε βάθος χρόνου και όλα αυτά σε ένα ποιοτικό case (με μετασχηματιστές κλπ);
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  7. #1297
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.908
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Το θέμα είναι ότι και αυτά τα SOCs που έχουν SATA συνήθως είναι συνήθως bridge to usb με ανάλογες επιδόσεις. Υπάρχουν φυσικά και εξαιρέσεις όπως το A20 της Allwinner (Banana pi).

    Σε αυτήν την περίπτωση όμως το πιο πιθανό είναι το πρόβλημα να είναι ο ίδιος ο δίσκος και πιο συγκεκριμένα το ολοκληρωμένο της θήκης.

    - - - Updated - - -

    Και μερικά σχετικά bench.

    http://www.htpcguides.com/raspberry-...ro-benchmarks/
    http://hardware-libre.fr/2014/06/ras...hardware-duel/

  8. #1298
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Αν οι δίσκοι είναι πάλι USB γιατί να αλλάξει η ταχύτητα? Τα 20-22 MB/sec είναι το όριο του USB2 οπότε μάλλον δεν θα γίνει τίποτα.
    Εναλλακτικά θα μπορούσες να είχες έναν SATA σκληρό σε ενα board που θα μπορούσε να τον πάει γρήγορα και από εκεί με ένα GLAN να πάρεις στην καλύτερη περίπτωση 60-70 MB/sec (άρα μιλάμε για σύστημα mini-NAS πλέον). Αυτή μάλιστα η περίπτωση δεν είναι καθόλου κακή, υπάρχουν boards που σηκώνουν 2 ή 4 sata με χαμηλό κόστος και χαμηλή κατανάλωση, τα στηνεις και με ένα RAID για να έχεις εξασφαλισμένα τα δεδομένα σου σε περίπτωση που κάποιος σκληρός σκάσει. Το πολύ πολύ με ένα ετοιματζίδικο FreeNAS για λειτουργικό, δεν μπλέκεις με το software και είσαι έτοιμος.
    Μάλιστα προτείνω μια υλοποίηση σε ένα ITX motherboard της αγοράς με σκληρούς 1Τ σε 2.5'' που έχουν χαμηλή κατανάλωση, χαμηλό θόρυβο και καλή τιμή, με 4 τέτοιους έχεις συνολικά 3ΤΒ σε RAID5, άσε που μπορεί ένα τετοιο σύστημα να χρησιμοποιηθεί και σαν multimedia center.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 15-12-15 στις 21:13.

  9. #1299
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Σας υπενθυμίζω και πάλι ότι ένα επώνυμο μονόδισκο NAS κάνει κάπου στα 80 ευρώ και πιάνει ταχύτητες 90MB/s...
    Αν αυτά που λέτε είναι για την χαρά της δημιουργίας ΟΚ. Αλλά αν είναι για ουσία, θέλει παραπάνω προσπάθεια.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  10. #1300
    Εγγραφή
    28-12-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    Thomson
    SNR / Attn
    (dB) / 19(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για δώσε μοντέλο.

  11. #1301
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παιδιά εγώ το odroid δε το έχω μόνο για NAS. Κάνει ταυτόχρονα παρακολούθηση χώρου μέσω webcam, ηχογράφηση σε mp3, torrents, email, web server, tunneling, wake on lan και κάτι άλλα.
    Μπορεί το NAS των 80€ να τα κάνει όλα αυτά;;

  12. #1302
    Εγγραφή
    11-04-2007
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    729
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    netgear 834G v2
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Να εξηγήσω το σκηνικό που έχω:
    Έχω ένα laptop με τρεις USB, η μία εκ των οποίων είναι USB3.
    Επίσης, έχει έναν εσωτερικό SD card reader (που κάθεται πάνω στο USB bus, από ότι καταλαβαίνω)

    Συνδέω στην USB3 έναν καινούργιο δίσκο 3 TB με USB3, και θέλω να αντιγράψω τον παλιό 1.5 ΤΒ σε αυτόν.
    Όταν κουμπώνω τον δίσκο σε μία από τις USB2 υποδοχές, η ταχύτητα μεταφοράς παίζει γύρω στα 15-18 ΜΒ/δευτ.

    Έχω την αίσθηση ότι αν ο κάθε δίσκος ήταν σε άλλο υπολογιστή και γινόταν διασύνδεση μέσω Gigabit Ethernet, η ταχύτητα μεταφοράς θα ήταν αρκετά ψηλότερη. Μάλλον θα βάλω ένα άλλο laptop να δω αν κάνει διαφορά (αλλά δεν ξέρω πως πάει η κόπια αρχείων από Windows networking από ταχύτητα).

    Ν.Φ.
    Unterseeboot Kapitan von Schooten die Fischen in der Barrel

  13. #1303
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hoannis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για δώσε μοντέλο.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά εγώ το odroid δε το έχω μόνο για NAS. Κάνει ταυτόχρονα παρακολούθηση χώρου μέσω webcam, ηχογράφηση σε mp3, torrents, email, web server, tunneling, wake on lan και κάτι άλλα.
    Μπορεί το NAS των 80€ να τα κάνει όλα αυτά;;
    Τα πιο πολλά ναι.

    http://www.amazon.de/Synology-DiskSt...ynology+DS115j

    90 MB/sec read/write σε μεγάλα αρχεία... Not bad...
    http://www.trustedreviews.com/synolo...review-summary

    Και με ένα πλήθος add-ons που κάνουν σχεδόν όλα τα παραπάνω και πολλά άλλα
    https://www.synology.com/en-us/dsm/app_packages

    Εγώ έχω σχεδόν μετανιώσει που έδωσα λεφτά σε ένα raspberry 1 clone. Με λίγα παραπάνω θα έπαιρνα το συγκεκριμένο και θα ησύχαζα.
    (Μέσα σε 2-3 μήνες το raspberry clone κόλλησε για 2ή φορά & τώρα δεν είναι κανείς κοντά για να το κάνει reset...)
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  14. #1304
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.700
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nfotis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να εξηγήσω το σκηνικό που έχω:
    Έχω ένα laptop με τρεις USB, η μία εκ των οποίων είναι USB3.
    Επίσης, έχει έναν εσωτερικό SD card reader (που κάθεται πάνω στο USB bus, από ότι καταλαβαίνω)

    Συνδέω στην USB3 έναν καινούργιο δίσκο 3 TB με USB3, και θέλω να αντιγράψω τον παλιό 1.5 ΤΒ σε αυτόν.
    Όταν κουμπώνω τον δίσκο σε μία από τις USB2 υποδοχές, η ταχύτητα μεταφοράς παίζει γύρω στα 15-18 ΜΒ/δευτ.

    Έχω την αίσθηση ότι αν ο κάθε δίσκος ήταν σε άλλο υπολογιστή και γινόταν διασύνδεση μέσω Gigabit Ethernet, η ταχύτητα μεταφοράς θα ήταν αρκετά ψηλότερη. Μάλλον θα βάλω ένα άλλο laptop να δω αν κάνει διαφορά (αλλά δεν ξέρω πως πάει η κόπια αρχείων από Windows networking από ταχύτητα).

    Ν.Φ.
    Με το τσιγκέλι

    Αφού to laptop έχει usb3 είναι σύγχρονο.
    Εχει e-sata ?
    Εχει express card ? Υπάρχουν φθηνοίι αντάπτορες express card ->usb3
    Ετσι μπορείς να κάνεις τις αντιγραφές σου
    Αλλωστε υπάρχουν και οι ώρες που κοιμάσαι

    Αν θες οπωσδήποτε να κατσαβιδιάσεις, βάλε ένα linux live cd σε usb, κάνε τον αργό εξωτερικό ->εσωτερικό, κότσαρε και τον νέο usb3, μπούταρε από το λινουξάκι kai κάνε αντιγραφές από τον εσωτερικό στον νέο εξωτερικό

  15. #1305
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Δεν υπάρχει περίπτωση δίσκος της τελευταίας πενταετίας, από το φυσικό του interface να πέσει κάτω από 60-70 MB/sec, όμως το USB 2 είναι περιορισμένο στα 20-22 MB/sec ,ειδικά αν χρησιμοποιούνται συγχρόνως 2 ή 3 δίσκοι στον ίδιο controller (αντιγραφή από τον έναν στον άλλο) τοτε η ταχύτητα πέφτει ακόμα περισσότερα καθως "τιγκάρει" ο controller. Στο USB3 το όριο είναι αρκετά υψηλώτερα οπότε δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα.
    Οι διάφορες υλοποιήσεις USB2 σε διαφορετικά μηχανήματα παίζουν ρόλο στην ταχύτητα όχι όμως καθοριστικό, θα δείς πχ 18 MB/sec αντί 22 MB/sec, διαφορές της τάξης του 20% max.

Σελ. 87 από 98 ΠρώτηΠρώτη ... 67778285868788899297 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αναβάθμιση χαμηλού κόστους
    Από Mr_X στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-08, 14:39
  2. Οι Η/Υ χαμηλού κόστους συνιστούν ρίσκο
    Από kubiak στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-06, 18:51
  3. H Dell θα προσφέρει Laptop AMD χαμηλού κόστους
    Από Reef στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-06, 12:34
  4. Προετοιμασία για το 4G χαμηλού κόστους
    Από aesir στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-05, 02:18

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας