Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Καλησπέρα,
    αποφάσισα να γράψω πρώτη φορά γράφω στο forum, γιατί η forthnet θα με τρελάνει και μένα.
    Οταν λοιπόν πήγα σε 2-play στο ιδιόκτητο δίκτυο της forthnet στα Γρεβενά (είμουν απο τους πρώτους που έβαλαν στην πόλη, μόλις ήταν διαθέσιμο) , το Modem συγχρονιζόταν περίπου στα 20 mbit. Συγχρόνως , φίλος που μένει 50 μέτρα μακριά συγχρονιζόταν στα 22-23.
    Μετά από λίγο καιρό βάζει και ο γείτονας από πάνω μου και συγχρονίζεται >20.
    Περνώντας ο καιρός κατα περίεργο τρόπο πέφτω στα 17 μετά στα 15, 13 και εδώ και περίπου 2 μήνες στα 10-11. Ο φίλος παραμένει στα >20 και ο γείτονας προχτές που είδα στα 17-18. Πηρα λοιπόν και εγώ τα σύνεργα και πήγα στο κουτό του ΟΤΕ στην είσοδο της οικοδομής - αυτό έγινε το καλοκαίρι που ήμουν στα 15, είπα να το ψάξω - σύνδεσα κατευθείαν στη ρεγκλέτα το modem αλλά ακριβώς τα ίδια!
    Ο γείτονας έχει downstream SNR 5,4 και εγώ 7 db και Line Att 22 και εγώ 17.

    Πείτε μου σας παρακαλώ τι συμβαίνει. Αρχίζω να υποπτεύομαι όπως έχει υποθεί και στο φορουμ οτι στους παλιούς η forthnet κόβει ταχύτητες! Αν και δεν θέλω να το πιστέψω!
    Υ.Γ: Σύμφωνα με την ΕΕΤΤ απέχω από το Τ/Φ κέντρο κάτω από 800 μέτρα, που είναι όντως έτσι τόσο περίπου απέχει ο ΟΤΕ

    Υ.Γ 2: Εχω πάρει βέβαια τηλ. στην forthnet αλλά (μιας και είμαι και μηχανικός και ασχολούμαι με αυτα τα πράγματα εδώ και 18 χρόνια περίπου) το μόνο που κάνει το λεγόμενο support είναι να σου σπάει τα νεύρα λέγοντάς σου να ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙΣ το antivirus και να κάνεις reboot κλπ. αφού τους έχεις εξηγήσει από πριν τι μέρος του λόγου είσαι - αλλά το ερωτηματολόγιο τυφλοσούρτης που έχουν μπροστά τους είναι ολα τα λεφτά!.

    Ευχαριστώ για την υπομονή

  2. #2
    Εγγραφή
    01-06-2007
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    23010/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    Linksys WAG354G
    SNR / Attn
    7,5(dB) / 4(dB)
    Σαν μηχανικός καλό θα είναι να ψάξεις/διαβάσεις περισσότερα πράγματα για την τεχνολογία ADSL καθώς και την σχέση που έχει με το φυσικό μέσο και τα ποιοτικά χαρακτηριστικά του.
    Τα δύσκολα δεν πέρασαν αλλά...αγώνας είναι και θα τον κερδίσω!!

  3. #3
    Εγγραφή
    05-05-2006
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    19
    Uploads
    2
    Ταχύτητα
    13500/2043
    ISP
    Forthnet
    Router
    Netgear DGN3700
    SNR / Attn
    6(dB) / 26(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υ.Γ 2: Εχω πάρει βέβαια τηλ. στην forthnet αλλά (μιας και είμαι και μηχανικός και ασχολούμαι με αυτα τα πράγματα εδώ και 18 χρόνια περίπου) το μόνο που κάνει το λεγόμενο support είναι να σου σπάει τα νεύρα λέγοντάς σου να ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙΣ το antivirus και να κάνεις reboot κλπ. αφού τους έχεις εξηγήσει από πριν τι μέρος του λόγου είσαι - αλλά το ερωτηματολόγιο τυφλοσούρτης που έχουν μπροστά τους είναι ολα τα λεφτά!.
    Αν ελέγχουν το pc για πρόβλημα συγχρονισμού, είναι απλά τραγικοί...

    Θα μπορούσες, εφόσον είχες τις τιμές αυτές στη ρεγκλέτα,
    να ζητήσεις να έρθει κάποιος τεχνικός της forthnet στο χώρο σου να μετρήσει τη γραμμή με analyzer,
    μήπως υπάρχει βραχυκύκλωμα στο μήκος βρόγχου.
    Cpu: Intel® Core™ i5-4690K | mobo: Gigabyte GA-Z97MX-Gaming 5 | Ram: G.SKILL F3 8GB 2400MHZ TRIDENT X | Psu: Coolermaster M1000
    gpu: MSI GeForce GTX560 TI 1GB Twin Frozr II OC | Storage: Samsung SSD 850 EVO 250GB & WD HDD 3Tb | Case: Thermaltake Armor -656E696163-

  4. #4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ελέγχουν το pc για πρόβλημα συγχρονισμού, είναι απλά τραγικοί...

    Θα μπορούσες, εφόσον είχες τις τιμές αυτές στη ρεγκλέτα,
    να ζητήσεις να έρθει κάποιος τεχνικός της forthnet στο χώρο σου να μετρήσει τη γραμμή με analyzer,
    μήπως υπάρχει βραχυκύκλωμα στο μήκος βρόγχου.
    Μα εγώ τους πήρα τηλέφωνο για να δηλώσω βλάβη και αυτοί μου αρχίσαν τα γνωστα!

  5. #5
    Το avatar του μέλους SpyrosCS
    SpyrosCS Guest
    προφανώς έπεσες σε άσχετο υπάλληλο, δοκίμασε να ξανακαλέσεις

  6. #6
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsar10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πείτε μου σας παρακαλώ τι συμβαίνει. Αρχίζω να υποπτεύομαι όπως έχει υποθεί και στο φορουμ οτι στους παλιούς η forthnet κόβει ταχύτητες! Αν και δεν θέλω να το πιστέψω!
    Ε τώρα καλό είναι πιστεύω να μην αναπαράγουμε ό,τι σαχλαμάρα διαδίδουν μερικοί αφελείς!! Είναι αυτονόητο πιστεύω ότι ο συλλογισμός αυτός πάσχει! Θα "τιμωρήσουν" δηλαδή τον παλιό ...μειώνοντας του το συγχρονισμό; Μα ο παλιός δεν έχει δέσμευση και τους φεύγει όποτε θέλει! Ίσα ίσα που θα έπρεπε να τον "δελεάσουν" για να τον κρατήσουν πελάτη!

  7. #7
    Εγγραφή
    27-06-2005
    Μηνύματα
    1.214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Vigor 2820n
    όσο μεγαλώνει ο αριθμός των ADSL συνδέσεων στη γειτονιά σου, τόσο θα πέφτει η ταχυτητα, απλά λόγω της τεχνολογίας του ADSL.
    Αφού είσαι τεχνικός, καταλαβαίνεις την ενδοκαναλική παρεμβολή που οδηγεί σε μείωση της ταχύτητα συγχρονισμού, αύξηση θορύβου στη γραμμή κτλ.

  8. #8
    Εγγραφή
    05-05-2006
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    19
    Uploads
    2
    Ταχύτητα
    13500/2043
    ISP
    Forthnet
    Router
    Netgear DGN3700
    SNR / Attn
    6(dB) / 26(dB)
    Path Level
    Interleaved
    όσο μεγαλώνει ο αριθμός των ADSL συνδέσεων στη γειτονιά σου, τόσο θα πέφτει η ταχυτητα, απλά λόγω της τεχνολογίας του ADSL.
    Αφού είσαι τεχνικός, καταλαβαίνεις την ενδοκαναλική παρεμβολή που οδηγεί σε μείωση της ταχύτητα συγχρονισμού, αύξηση θορύβου στη γραμμή κτλ.
    Με attenuation 17db, snr 7db και συγχρονισμό στα 10-11Mpbs,
    δε νομίζω αυτό να είναι αποτέλεσμα απο crosstalk...
    (εκτός και αν τα στατιστικά που αναφέρονται είναι λάθος..)
    Cpu: Intel® Core™ i5-4690K | mobo: Gigabyte GA-Z97MX-Gaming 5 | Ram: G.SKILL F3 8GB 2400MHZ TRIDENT X | Psu: Coolermaster M1000
    gpu: MSI GeForce GTX560 TI 1GB Twin Frozr II OC | Storage: Samsung SSD 850 EVO 250GB & WD HDD 3Tb | Case: Thermaltake Armor -656E696163-

  9. #9
    Εγγραφή
    13-12-2005
    Μηνύματα
    602
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsar10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,
    αποφάσισα να γράψω πρώτη φορά γράφω στο forum, γιατί η forthnet θα με τρελάνει και μένα.
    Οταν λοιπόν πήγα σε 2-play στο ιδιόκτητο δίκτυο της forthnet στα Γρεβενά (είμουν απο τους πρώτους που έβαλαν στην πόλη, μόλις ήταν διαθέσιμο) , το Modem συγχρονιζόταν περίπου στα 20 mbit. Συγχρόνως , φίλος που μένει 50 μέτρα μακριά συγχρονιζόταν στα 22-23.
    Μετά από λίγο καιρό βάζει και ο γείτονας από πάνω μου και συγχρονίζεται >20.
    Περνώντας ο καιρός κατα περίεργο τρόπο πέφτω στα 17 μετά στα 15, 13 και εδώ και περίπου 2 μήνες στα 10-11.
    Και στην περιοχή μου παρατηρείτε αυτό το φαινόμενο δεν μπορεί να είναι τυχαίο, στην δική μου σύνδεση παίζει από 4,1 εως 4,9 ενώ σε άλλη εταιρία έστω και αποσπασματικά κάποια διαστήματα συγχρονιζόταν στα 17-18.

    Σε επικοινωνία μου με τo τεχνικό τμήμα δεν βρήκα καμιά άκρη που είπε για πρίζες φίλτρα κλπ κλπ ενώ απορούσε με τα στοιχεία της γραμμής μου γιατί συγχρονίζει τόσο χαμηλά.

    Συμπέρασμα δικό μου είναι ότι πιθανόν να έχει να κάνει με τον αριθμό συνδέσεων της εταιρίας και πιθανού «πιταρίσματος» του DSLAM.

    Υ.Γ. από ποιοτικά χαρακτηριστικά της γραμμής άσε καλύτερα, ανώτερα της 2άρας του ΟΤΕ από την 24άρα της forthnet.

  10. #10
    Θα ξαναπάρω στις βλάβες της forthnet να δουμε τι θα γίνει

  11. #11
    Εγγραφή
    27-06-2005
    Μηνύματα
    1.214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Vigor 2820n
    αν κάποιος στην αρμαθιά των καλωδίων που είναι θαμένα, έχει βάλει SDSL (όχι απαραίτητα από Forthnet) τότε την πάτησες.

    η ταχύτητα της γραμμής ΔΕΝ εξαρτάται μόνο από το πιτάρισμα του DSLAM της Forthnet.
    Η ενδοκαναλική παρεμβολή γίνεται μεταξύ όσων έχουν ADSL. ADSL από τη Forthnet έχει περίπου το 20%. Το υπόλοιπο 80% δημιουργεί και αυτό παρεμβολές.
    Επίσης, από την ίδια αρμαθιά μπορεί να περνάει μέχρι και backhauling για κεραίες κινητής τηλεφωνίας (SDSL) που δημιουργούν επιπλέον παρεμβολή
    Επίσης αν εκεί κάνει ο ΟΤΕ πιλοτικό VDSL, τότε είναι εύλογο και αναμμενόμενο ότι το VDSL θα γ...σει το ADSL σε ότι αφορά τις ενδοκαναλικές παρεμβολές.

    Επίσης αν η ΔΕΗ έσκαψε και έβαλε δίπλα στην αρμαθιά του ΟΤΕ κάνα καλώδιο, τότε και αυτό δημιουργεί παρεμβολές.
    Αν τώρα έβαλε και κάνας τύπος με βιοτεχνία καμιά ηλεκτροπόντα κοντά στην αρμαθιά, τότε άστα να πάνε

    Για τίποτε από τα παραπάνω δεν θα σου πει η όποια Forthnet ότι έχεις βλάβη. Όλοι οι πάροχοι (και ο ΟΤΕ) θα σου λένε ότι απλά αυτή είναι η γραμμή σου, γιατί έτσι είναι.

  12. #12
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    338
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Fast Forward
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZTE931/RTAC66U
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εχει ξεκινήσει έστω και πιλοτικά το vdsl; Πρώτη φορά το ακούω..


    Μιχάλης

  13. #13
    Εγγραφή
    16-07-2005
    Μηνύματα
    369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    16500/1000 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΛΛΕΤΗ
    Router
    WAG54GS
    SNR / Attn
    6.6(dB) / 4(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pk33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν κάποιος στην αρμαθιά των καλωδίων που είναι θαμένα, έχει βάλει SDSL (όχι απαραίτητα από Forthnet) τότε την πάτησες.

    η ταχύτητα της γραμμής ΔΕΝ εξαρτάται μόνο από το πιτάρισμα του DSLAM της Forthnet.
    Η ενδοκαναλική παρεμβολή γίνεται μεταξύ όσων έχουν ADSL. ADSL από τη Forthnet έχει περίπου το 20%. Το υπόλοιπο 80% δημιουργεί και αυτό παρεμβολές.
    Επίσης, από την ίδια αρμαθιά μπορεί να περνάει μέχρι και backhauling για κεραίες κινητής τηλεφωνίας (SDSL) που δημιουργούν επιπλέον παρεμβολή
    Επίσης αν εκεί κάνει ο ΟΤΕ πιλοτικό VDSL, τότε είναι εύλογο και αναμμενόμενο ότι το VDSL θα γ...σει το ADSL σε ότι αφορά τις ενδοκαναλικές παρεμβολές.

    Επίσης αν η ΔΕΗ έσκαψε και έβαλε δίπλα στην αρμαθιά του ΟΤΕ κάνα καλώδιο, τότε και αυτό δημιουργεί παρεμβολές.
    Αν τώρα έβαλε και κάνας τύπος με βιοτεχνία καμιά ηλεκτροπόντα κοντά στην αρμαθιά, τότε άστα να πάνε

    Για τίποτε από τα παραπάνω δεν θα σου πει η όποια Forthnet ότι έχεις βλάβη. Όλοι οι πάροχοι (και ο ΟΤΕ) θα σου λένε ότι απλά αυτή είναι η γραμμή σου, γιατί έτσι είναι.
    Δεν νομίζω ότι παρεμβολές μπορούν να γίνουν τόσο εύκολα.

  14. #14
    Εγγραφή
    27-06-2005
    Μηνύματα
    1.214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Vigor 2820n
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrvez Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω ότι παρεμβολές μπορούν να γίνουν τόσο εύκολα.
    μια χαρά μπορούν να γίνουν.
    Ήδη στις χώρες που μπαίνει VDSL υπάρχει μεγάλο θέμα με τις παρεμβολές γιατί θεωρητικά απλά το ADSL θα σταματήσει να λειτουργεί από το VDSL.
    Αντίστοιχα, σε μικρότερη κλίμακα, υπάρχουν προβλήματα από το SDSL.

    Όλα όσα ανέφερα λειτουργούν προσθετικά.

  15. #15
    Εγγραφή
    21-12-2009
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Καλησπέρα

    Είπες το τεχνικό τμήμα απορούσε.. σου είπαν οτι θα το δούνε απο την μεριά τους αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα?
    Εχεις άλλο ρουτερ για δοκιμή?
    επίσης κ 100% πληρότητα να έχει ενα dslam ο συγχρονισμός θα παραμήνει ίδιος. πραγματα ότι οι πάροχοι κόβουν "συγχρονισμο" για να μοιράσουν σε νέους συνδρομιτές είναι μη βάσιμα..

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ με την ΤΕΛΛΑΣ
    Από zoumas στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-09, 13:02
  2. Περιεργα πραγματα....
    Από Alekus στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-09, 22:22
  3. Περίεργα πράγματα...
    Από hassman στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-08, 06:55
  4. Τρελα πραγματα με την Forthnet
    Από Kurozuka στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-07, 21:17
  5. Περίεργα πράγματα με την OTEnet
    Από Alastor στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-07, 15:54

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας