Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    USR 9108
    Καλησπέρα στο forum.

    Σκέφτομαι να αγοράσω ένα Playstation 3 αλλά προτού το κάνω, θα ήθελα πρώτα να δω τι επιλογές έχω.

    Τα δεδομένα έχουν ως εξής:

    - Τηλεόραση δεν υπάρχει και ούτε θέλω να υπάρξει.

    - Η προσπάθεια αφορά στο να γίνει η σύνδεση είτε απευθείας στην οθόνη του pc, είτε μέσω pc και να παίρνω εικόνα στην οθόνη.

    - Το pc χρησιμοποιεί σχεδόν αποκλειστικά linux (kernel 2.6.32)

    - Η οθόνη μου είναι μια Samsung Syncmaster T220. Διαθέτει D-Sub και DVI και είναι HDCP Compliant. Η θύρα DVI χρησιμοποιείται απ'τον υπολογιστή.


    Πάμε τώρα στα ζητούμενα..

    Ψάχνοντας λίγο στο ίντερνετ, είδα πως για να γίνει κάτι τέτοιο υπάρχουν κυρίως 2 τρόποι (ώστε να μην χάνουμε και σε ποιότητα).

    - Ο πρώτος τρόπος είναι να πάρω ένα καλώδιο hdmi-to-dvi και να συνδέσω απευθείας το ps3 στην οθόνη.

    Εκεί βέβαια έχω το πρόβλημα ότι θα πρέπει να μπαινοβγάζω το dvi καλώδιο της κάρτας γραφικών, κάτι που δεν το θέλω.
    Άρα σε αυτή την λύση θα χρειαστώ και ένα dvi switch. Έχει κάποιος πληροφορίες σχετικά με την ποιότητά τους, αν αξίζει, τα υπέρ και τα κατά;

    Επίσης δεν ξέρω τι γίνεται με τον ήχο.
    Αν, έχοντας συνδέσει το hdmi για εικόνα, πάρω ήχο από την έξοδο rca για να την προωθήσω στο line in της κάρτας ήχου, θα δουλέψει ή το ps3 βλέποντας hdmi connection απενεργοποιεί τα υπόλοιπα;

    Έχει δοκιμάσει κανείς ένα τέτοιο setup; Τι ποιότητα είχε;

    Εντομεταξύ τι καλώδιο ακριβώς χρειάζομαι; Γιατί έχω δει hdmi to dvi-i και hdmi to dvi-b. Τι διαφορά έχουν αυτά τα 2;

    Η ανάλυση της οθόνης είναι 1680χ1050 με a/r 16/10. Θα έχω blackborders, αυτό δεν με πειράζει.

    Είναι όμως προτιμότερο να δηλώσω στο ps3 να δίνει output 720p και να γίνεται upscale στην οθόνη ή να δίνει 1080 και να κάνει downscale στην οθόνη;

    - Ο δεύτερος τρόπος είναι να πάρω ένα tv-tuner με hdmi είσοδο και να συνδέομαι απευθείας εκεί πάνω και να ξεμπερδέψω.
    Υπάρχει τέτοιο tv-tuner που να δουλεύει στο Linux;
    Με ενδιαφέρει κυρίως να δουλεύει η hdmi πόρτα, για τα κανάλια δεν με ενδιαφέρει καθόλου.

    Το μόνο που βρήκα ήταν αυτό: http://www.plaisio.gr/Computers/Hard...Capture-HD.htm
    αλλά ψάχνοντας στο internet δεν βρήκα πληροφορίες σχετικά με την υποστήριξή του στο Linux. Ξέρει κάποιος κάτι;

    Αν έχετε εμπειρίες από τέτοια setup ή/και διαφορετικά που λειτουργούν καλά, θα ήταν ευπρόσδεκτα τα σχόλιά σας.

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από augerinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι όμως προτιμότερο να δηλώσω στο ps3 να δίνει output 720p και να γίνεται upscale στην οθόνη ή να δίνει 1080 και να κάνει downscale στην οθόνη;
    το πιθανοτερο ειναι η οθονη σου να μην μπορει να δει σημα 1080p, οποτε θα πρεπει να το ρυθμισεις στα 720p
    μικρο το κακο, μιας και σχεδον ολα τα games σε 720p παιζουν...

Παρόμοια Θέματα

  1. playstation 2 silver & pack
    Από FifthBaby στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-09, 17:19
  2. playstation 2 και σύνδεση με οθόνη PC;
    Από a3giannis στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-09, 19:33
  3. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-08, 01:04
  4. Επιλογή router για σύνδεση με Playstation 3
    Από dj_vts στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-08, 11:52
  5. playstation 2 -Συνδεση με home cinema
    Από xarhss στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-07, 12:17

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας