Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 88
  1. #31
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.621
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Και σου στέλνει επίσης μια στρατιά από κοριούς που εγκαθιστώνται αυτόματα στα κουφώματα του σπιτιού και σου κάνουν πλύση εγκεφάλου να γράφεις με greeklish και να μπαινεις σε 1337 group καθε μήνα.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  2. #32
    Το avatar του μέλους zombie_wireless
    zombie_wireless Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και σου στέλνει επίσης μια στρατιά από κοριούς που εγκαθιστώνται αυτόματα στα κουφώματα του σπιτιού και σου κάνουν πλύση εγκεφάλου να γράφεις με greeklish και να μπαινεις σε 1337 group καθε μήνα.
    Σχεδόν όλο το facebook είναι με greeklish...Έλεοςςς

  3. #33
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.669
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vlaxos1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαινεται καθαρα σε ποιους απευθυνεται το facebook, οταν κατα την εγγραφη σου σου ζητα να του δωσεις τον κωδικο και το username σου στο gmail , ωστε να βρει λεει τους φιλους σου (και να μπορει να διαβαζει τα gmail σου ) μετα.
    Προτείνει, δεν απαιτεί. Όχι μόνο gmail αλλά και άλλους providers. Ας μη λέμε ότι θέλουμε.....

  4. #34
    Το avatar του μέλους zombie_wireless
    zombie_wireless Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προτείνει, δεν απαιτεί. Όχι μόνο gmail αλλά και άλλους providers. Ας μη λέμε ότι θέλουμε.....
    Το κακό είναι ότι το facebook είναι μια όλο και αυξανόμενη μόδα, με αμφίβολες συνέπειες στο μέλλον...

  5. #35
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.669
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zombie_wireless Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κακό είναι ότι το facebook είναι μια όλο και αυξανόμενη μόδα, με αμφίβολες συνέπειες στο μέλλον...
    Συμφωνώ. Καλώς ή κακώς όμως, είναι το μέλλον, οπότε πρέπει να μάθουμε να "προσέχουμε για να έχουμε". Αφορισμοί δεν βοηθάνε. Είμαι σίγουρος ότι πάνω από τους μισούς που αφορίζουν το facebook και δεν γράφονται, είναι ήδη μέσα λόγω φίλων τους. Με φώτο, ονόματα, τα πάντα.

  6. #36
    Εγγραφή
    19-04-2003
    Περιοχή
    Ελλάδα, ΕΕ
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    17096/1020
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    Draytek Vigor 2700
    SNR / Attn
    9(dB) / 19(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλώς ή κακώς όμως, είναι το μέλλον, οπότε πρέπει να μάθουμε να "προσέχουμε για να έχουμε". Αφορισμοί δεν βοηθάνε. Είμαι σίγουρος ότι πάνω από τους μισούς που αφορίζουν το facebook και δεν γράφονται, είναι ήδη μέσα λόγω φίλων τους. Με φώτο, ονόματα, τα πάντα.
    Συμφωνώ γενικά με τα παραπάνω. Απλά θα επιθυμούσα μια διευκρίνηση στο γιατί/πώς μπορεί να θεωρηθεί το "μέλλον"; Το μέλλον τίνος; Της άκρατης εμπορευματοποίησης καταναλωτικών / ψυχολογικών προφίλ; Επειδή δεν θέλω να λαϊκίσω (άλλο ) πάντα υπάρχει η επιλογή του opt-out στη ζωή. Και συγκεκριμένα, είναι ένα opt-out χωρίς κανένα κόστος. Είναι το μέλλον λοιπόν; Και αν ναι, υπάρχουν συνέπειες στο να του αντισταθούμε;

  7. #37
    Εγγραφή
    18-12-2009
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    739
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Netgear
    Παν μετρον αριστον λεει μια παροιμια..

    Το facebook ειναι το μεσο! Δεν ειναι ουτε κακο ουτε καλο!
    Το πως θα το χρησιμοποιησει καποιος ειναι καθαρα δικο του θεμα!
    Οποιος ειναι 24/7 στο facebook και μπαινει ακομα κι απο το κιν. του και εμφανιζει την προσωπικη του ζωη χωρις μετρο και οριο σε ολους προφανως θα πρεπει να ειναι και ετοιμος για τις συνεπειες.

    Το facebook εχει αποδειχθει και θετικο (πχ κοινωνικα θεματα, βοηθεια σε συνανθρωπους, συλληψη ληστων) αλλα και αρνητικο (απολυσεις εργαζομενων, κλοπες σπιτιων, κλοπη προσωπικων δεδομενων, δημοσια διαπομπευση κλπ).

    Ο καθενας ειναι υπευθυνος για τις πραξεις του σε αυτη τη κοινωνια.
    Απλα οι μικροτεροι και κυριως οι πιτσιρικαδες-ανηλικοι θα πρεπει να προστατευθουν γιατι νομιζουν οτι ειναι αστειο...

    Προσωπικα εχω εντελως κλειδωμενο ολοκληρο το προφιλ αποκλειστικα και μονο σε φιλους! Το μοναδικο πραγμα που μπορει να δει καποιος που δεν ειναι φιλος μου ειναι μια πολυ μακρινη φωτο μου!!!
    Και στη λιστα φιλων μου βαζω μοναχα ατομα που γνωριζω κι οχι ασχετους!
    Επισης δεν δημοσιευω πραγματα για το που θα παω και τι θα κανω σαν κολημενος οπως ολος ο κοσμος αλλα γενικα θεματα και γενικα σχολια ενω και οι φωτο μου ειναι πολυ λιγες!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Verde : 15-03-10 στις 18:15.

  8. #38
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.669
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Πληκτροκράτορας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ γενικά με τα παραπάνω. Απλά θα επιθυμούσα μια διευκρίνηση στο γιατί/πώς μπορεί να θεωρηθεί το "μέλλον"; Το μέλλον τίνος; Της άκρατης εμπορευματοποίησης καταναλωτικών / ψυχολογικών προφίλ; Επειδή δεν θέλω να λαϊκίσω (άλλο ) πάντα υπάρχει η επιλογή του opt-out στη ζωή. Και συγκεκριμένα, είναι ένα opt-out χωρίς κανένα κόστος. Είναι το μέλλον λοιπόν; Και αν ναι, υπάρχουν συνέπειες στο να του αντισταθούμε;
    Το μέλλον της τεχνολογικής κοινωνίας που ζούμε. Το μέλλον από το οποίο ΔΕΝ μπορούμε να κάνουμε opt-out, γιατί οι φίλοι μας (στην πραγματική ζωή) μας φωτογραφίζουν.

  9. #39
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.621
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zombie_wireless Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχεδόν όλο το facebook είναι με greeklish...Έλεοςςς
    Που να δεις τα νέα "βελτιωμένα" greeklish, δεν καταλαβαίνεις λέξη.

    "PoO 8aa paC Apoy3 ??1" (= πού θα πας απόψε ; )
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  10. #40
    Το avatar του μέλους zombie_wireless
    zombie_wireless Guest
    Μπορείτε να μου λύσετε μια απορία...Γιατί τόσο διαδεδομένη και στην τελική γιατί γίνεται χρήση των greeklish...;Τί εξυπηρετεί...;


    To παρόν forum μου έμαθε να γράφω με τόνους στον υπολογιστή.Greeklish ποτέ δεν χρησιμοποιούσα...

  11. #41
    Εγγραφή
    19-04-2003
    Περιοχή
    Ελλάδα, ΕΕ
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    17096/1020
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    Draytek Vigor 2700
    SNR / Attn
    9(dB) / 19(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μέλλον της τεχνολογικής κοινωνίας που ζούμε. Το μέλλον από το οποίο ΔΕΝ μπορούμε να κάνουμε opt-out, γιατί οι φίλοι μας (στην πραγματική ζωή) μας φωτογραφίζουν.
    Εμένα δεν με φωτογραφίζουν. Aς υποθέσουμε ότι είμαι ερημίτης και ζω συντροφιά με καλώδια και κώδικα. Μπορείς να μου εξηγήσεις τι χάνω που συνειδητά κάνω opt-out πλέον από το όλο concept? Γιατί, όταν στην Ελλάδα (σχεδόν) κανείς δεν ήξερε τι εστί Facebook, στην Αμερική οι φίλοι μου της ακαδημαϊκής κοινότητας το είχαν δεδομένο, αλλά για το social/ casual networking aspect του. Fast forward μερικά χρόνια: Πλέον, και η κουτσή (Ελληνίδα) Μαρία το ξέρει, αλλά όχι ως social networking site. Μάλιστα. Κάτι μεταξύ "μέρος που μαζεύω ντομάτες/κολοκυθάκια/παπαρούνες/coins" και "έβαλες πιο γρήγορο Facebook στο γραφείο;". Ασχετοσύνη. Εμείς στην Ελλάδα δεν ζούμε σε τεχνολογική κοινωνία. Σε κοινωνία τεχνοφοβική, μπολιασμένη με τεχνολογικό αναλφαβητισμό ζούμε.

  12. #42
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.669
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Πληκτροκράτορας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα δεν με φωτογραφίζουν. Aς υποθέσουμε ότι είμαι ερημίτης και ζω συντροφιά με καλώδια και κώδικα. Μπορείς να μου εξηγήσεις τι χάνω που συνειδητά κάνω opt-out πλέον από το όλο concept? Γιατί, όταν στην Ελλάδα (σχεδόν) κανείς δεν ήξερε τι εστί Facebook, στην Αμερική οι φίλοι μου της ακαδημαϊκής κοινότητας το είχαν δεδομένο, αλλά για το social/ casual networking aspect του. Fast forward μερικά χρόνια: Πλέον, και η κουτσή (Ελληνίδα) Μαρία το ξέρει, αλλά όχι ως social networking site. Μάλιστα. Κάτι μεταξύ "μέρος που μαζεύω ντομάτες/κολοκυθάκια/παπαρούνες/coins" και "έβαλες πιο γρήγορο Facebook στο γραφείο;". Ασχετοσύνη. Εμείς στην Ελλάδα δεν ζούμε σε τεχνολογική κοινωνία. Σε κοινωνία τεχνοφοβική, μπολιασμένη με τεχνολογικό αναλφαβητισμό ζούμε.
    Δεν χάνεις τίποτα έτσι και αλλιώς. Αν όμως δεν έχεις φίλους, δεν σε φωτογραφίζουν και ζεις σε σπηλιά, τότε δεν είσαι μέλος της κοινωνίας.

  13. #43
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.891
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zombie_wireless Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείτε να μου λύσετε μια απορία...Γιατί τόσο διαδεδομένη και στην τελική γιατί γίνεται χρήση των greeklish...;Τί εξυπηρετεί...;

    To παρόν forum μου έμαθε να γράφω με τόνους στον υπολογιστή.Greeklish ποτέ δεν χρησιμοποιούσα...
    Εξυπηρετούσε κάποτε την ανταλλαγή πληροφοριών στα Ελληνικά, όταν υπολογιστές, κινητά και άλλες συσκευές είχαν ακόμα πρόβλημα με μη-λατινικούς χαρακτήρες. Αυτό προφανώς δεν ισχύει πλέον.

    Σήμερα είναι ένα χρήσιμο εργαλείο για να κρύψει κανείς την ανορθογραφία ή/και την τεμπελιά ή/και την ασέβεια προς τον αναγνώστη, με δικαιολογίες όπως «είναι πιο εύκολα», «έτσι γράφω γρήγορα», «είναι μοντέρνα», «έτσι θα γράφουνε στο μέλλον» και άλλα.

    Εύκολα για αυτόν που τα γράφει βέβαια, αφού όλοι οι άλλοι είναι αναγκασμένοι να αποκρυπτογραφήσουν τη «διάλεκτο» που χρησιμοποιεί, πολλές φορές με το νόημα του μηνύματος να πηγαίνει περίπατο από τν ασάfια κ τν πrοxηρώτyτα. Επίσης, για να βρει κανείς όλο το ελληνικό περιεχόμενο στο διαδίκτυο, πρέπει να κάνει αναζητήσεις με καμιά ντουζίνα παραλλαγές της ίδιας λέξης.

    Προσωπικά, έχω κόψει κάθε greeklish εδώ και περίπου ενάμιση χρόνο, και η ορθογραφία μου έχει βελτιωθεί σημαντικά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Simpleton : 16-03-10 στις 02:43.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  14. #44
    Εγγραφή
    19-04-2003
    Περιοχή
    Ελλάδα, ΕΕ
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    17096/1020
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    Draytek Vigor 2700
    SNR / Attn
    9(dB) / 19(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χάνεις τίποτα έτσι και αλλιώς. Αν όμως δεν έχεις φίλους, δεν σε φωτογραφίζουν και ζεις σε σπηλιά, τότε δεν είσαι μέλος της κοινωνίας.
    Ειρωνικά το είπα ασφαλώς περί ερημιτισμού, δυστυχώς κάθε άλλο!

    Τέλος πάντων, είναι πολύπλοκο το ζήτημα. Το θέμα είναι να περνάει κανείς καλά. Από εκεί και πέρα...

  15. #45
    Το avatar του μέλους zombie_wireless
    zombie_wireless Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξυπηρετούσε κάποτε την ανταλλαγή πληροφοριών στα Ελληνικά, όταν υπολογιστές, κινητά και άλλες συσκευές είχαν ακόμα πρόβλημα με μη-λατινικούς χαρακτήρες. Αυτό προφανώς δεν ισχύει πλέον.

    Σήμερα είναι ένα χρήσιμο εργαλείο για να κρύψει κανείς την ανορθογραφία ή/και την τεμπελιά ή/και την ασέβεια προς τον αναγνώστη, με δικαιολογίες όπως «είναι πιο εύκολα», «έτσι γράφω γρήγορα», «είναι μοντέρνα», «έτσι θα γράφουνε στο μέλλον» και άλλα.

    Εύκολα για αυτόν που τα γράφει βέβαια, αφού όλοι οι άλλοι είναι αναγκασμένοι να αποκρυπτογραφήσουν τη «διάλεκτο» που χρησιμοποιεί, πολλές φορές με το νόημα του μηνύματος να πηγαίνει περίπατο από τν ασάfια κ τν πrοxηρώτyτα. Επίσης, για να βρει κανείς όλο το ελληνικό περιεχόμενο στο διαδίκτυο, πρέπει να κάνει αναζητήσεις με καμιά ντουζίνα παραλλαγές της ίδιας λέξης.

    Προσωπικά, έχω κόψει κάθε greeklish εδώ και περίπου ενάμιση χρόνο, και η ορθογραφία μου έχει βελτιωθεί σημαντικά.


    Και επιπλέον είναι πολύ κουραστικό να διαβάζεις ένα κατεβατό σε greeklish.

Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αρση Απορρητου
    Από aneth στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-09, 14:38
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-07, 00:26
  3. Άρση απορρήτου στις επικοινωνίες
    Από GoofyX στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-05, 11:02
  4. \'Αρση του απορρήτου στις επικοινωνίες
    Από kubiak στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-04, 03:01

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας