Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    12-03-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Vivodi Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Vood 452w
    SNR / Attn
    9(dB) / 14(dB)
    Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά!
    Μετά από δύο χρόνια υπομονής, αποφάσισα να αντικαταστήσω το Vood με το Thomson TG585i v7.Συνδέθηκα στο internet χωρίς πρόβλημα.Επειδή όπως θα ξέρετε το συγκεκριμένο router δεν διαθέτει Voip, δανείστηκα από ένα φίλο το Crypto vg121f (sip συσκευή).
    Δυστυχώς όσο κι αν προσπάθησα δεν κατάφερε να δουλέψει, έτσι ξαναγύρισα στο Vood.
    Επισυννάπτω το manual του crypto για όποιον μπορεί να βοηθήσει να απαλλαγώ από το Vood.
    Ευχαριστώ εκ των προτερων.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Crypto VG121F_GR_M.pdf  


  2. #2
    Εγγραφή
    03-11-2005
    Περιοχή
    Συκιές
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Nova
    Η vivodi χρησιμοποιεί ξεχωριστή ppp σύνδεση μέσω της οποίας συνδέεται στο sip server τους και λειτουργεί η τηλεφωνία! Είναι ο πιο αποδοτικός τρόπος για να ξεχωρίσουν τα data της τηλεφωνίας από αυτά του internet και για να γίνει καλύτερα bandwidth managment και να μη σέρνονται τα τηλέφωνά σου όταν κατεβάζεις. Το κακό είναι ότι πολύ ελάχιστα από τα Voip router υποστηρίζουν την δυνατότητα να σετάρεις δεύτερη ppp η οποία θα χρησιμοποιείται αποκλειστικά για το voip. Αυτά είναι φυσικά το vood και το speedtouch 780wl. Εκτός από αυτά υποστηρίζουν αυτή τη δυνατότητα και τα Fritz!box. Μετά πας σε cisco που μιλάμε για πολλά λεφτά. Ακόμη και speedtouch να είχες, για να το σεταρεις με το χέρι να δουλέψει στη vivodi πρέπει να ξέρεις, όχι αστεία! Εγώ μέχρι σήμερα δεν έχω καταφέρει (που προσπάθησα έτσι για την τρέλα μου) να το σετάρω με το χέρι και το έχω δοκιμάσει αρκετές φορές τα 2 τελευταία χρόνια που το έχω. Το μόνο που μπορείς να κάνεις να δουλέψει με απλές βασικές γνώσεις είναι το Fritz. Και σε μένα αυτό δε δούλεψε καλά με την τηλεφωνία γιατί προφανώς δεν έχει τόσο καλή διαχείριση bandwidth οσο το speedtouch οπότε το άφησα στην άκρη.

    Οπότε ή παίρνεις fritz και το σετάρεις με σχετικά εύκολο τρόπο, ή παίρνεις το 780wl, και σου στέλνει κάποιος άλλος τις ρυθμίσεις του (γιατι το 780 κρατάει backup σε αρχείο text) αλλάζεις τα username και password του με τα δικά σου, φορτώνεις το αρχείο στο 780 και δουλεύει. Δε μου έρχεται άλλος τρόπος στο μυαλό εάν θες ντε και καλά να απαλλαγείς από το vood.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-03-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Vivodi Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Vood 452w
    SNR / Attn
    9(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babylonx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε ή παίρνεις fritz και το σετάρεις με σχετικά εύκολο τρόπο, ή παίρνεις το 780wl, και σου στέλνει κάποιος άλλος τις ρυθμίσεις του (γιατι το 780 κρατάει backup σε αρχείο text) αλλάζεις τα username και password του με τα δικά σου, φορτώνεις το αρχείο στο 780 και δουλεύει. Δε μου έρχεται άλλος τρόπος στο μυαλό εάν θες ντε και καλά να απαλλαγείς από το vood.
    • Υπάρχει δυνατότητα για να μην αγοράζω κι άλλο router, να χρησιμοποιώ το Thomson για το ιντερνετ και το vood μόνο για τηλεφωνία;

    • Το 780 που έχεις λειτουργεί χωρίς προβλήματα σε internet και τηλεφωνία;

  4. #4
    Εγγραφή
    03-11-2005
    Περιοχή
    Συκιές
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adis77 Εμφάνιση μηνυμάτων

    • Το 780 που έχεις λειτουργεί χωρίς προβλήματα σε internet και τηλεφωνία;
    Είναι η καλύτερη μου επιλογή αλλά άψογη δε τη λες. Γενικά δεν ακούω ο κόσμος να έχει προβλήματα αλλά ο κόσμος έχει και 780 κλειδωμένο και φιξαρισμένο από τη vivodi ενώ εγώ το έχω ξεκλειδώσει και μπορεί να μου λείπουν κάποιες από τις ρυθμίσεις τους. Το ίδιο βέβαια θα συμβεί και με σένα εάν αποφασίσεις να το πάρεις από την αγορά και δεν πιέσεις τη vivodi να στο δώσουν κλειδωμένο με custom firmware που αυτορυθμίζεται. Γενικά δεν έχω προβλήματα αν είμαι προσεχτικός. Και εννοώ με αυτό ότι έχω βάλει όρια στα προγράμματα που τείνουν να μου φάνε όλο το bandwidth πχ utorrent κλπ. Διότι εάν τραβήξω όλο το banwidth ή έχω μεγάλο αριθμό παράλληλων συνδέσεων (και τα torrent κάνουν εκατοντάδες ταυτόχρονες) κινδυνεύω να έχω προβληματική τηλεφωνία. Αν βάλω 10 torrent να κατεβούν παράλληλα χωρις όριο ταχύτητας και με πάρεις τηλέφωνο, δε μιλάμε. Επίσης έχω αρκετές αποσυνδέσεις κάτι που όπως διαβάζω εάν έχεις vivodi απλά το δέχεσαι και ζεις με αυτό. Πάντως το fritz ήταν πολύ χειρότερο από το 780. Με fritz έστω και ένα torrent ανοιχτό και η τηλεφωνία έκανε διακοπές. Για δεύτερη ταυτόχρονη κλήση με το δεύτερο νούμερο δε το συζητάω. Αν μιλούσε κάποιος με τη μία γραμμή και επιχειρούσε κάποιος να καλέσει από τη δεύτερη σερνόταν και οι δύο γραμμές και δε μπορούσε να μιλήσει κανένας. Γι' αυτό, αν και κατάφερα να το κάνω να δουλέψει και να υποστηρίξει τα πάντα το κατάργησα και επέστρεψα στο 780 για λόγους απόδοσης. Βέβαια μη παίρνεις την εμπειρία μου τις μετρητοίς καθώς άλλοι χρήστες που ακολούθησαν τις οδηγίες μου (είχα ποστάρει κάπου εδώ μέσα οδηγίες για το fritz 7050) το έχουν μέχρι σήμερα να δουλεύει και δεν έχουν προβλήματα. Vood δεν είχα ποτέ για να συγκρίνω με τα υπόλοιπα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adis77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    • Υπάρχει δυνατότητα για να μην αγοράζω κι άλλο router, να χρησιμοποιώ το Thomson για το ιντερνετ και το vood μόνο για τηλεφωνία;
    Έχεις Thomson; Ποιο; Αλλά γενικά η απάντηση στην ερώτηση σου είναι όχι. Γιατί το router που θα χρονίσει με τη γραμμή DSL πρέπει να σηκώσει και τις δύο συνδέσεις πάνω σε αυτή τη γραμμή. Απο τη πρώτη (Internet) ορίζεται ότι θα τραβάνε τα Ethernet-USB-WiFi και από την άλλη (Voice) τυχόν VoIP συνδέσεις και μόνο. Αυτό πχ κάνει το 780. Έτσι ότι και να κάνεις πρέπει και οι δύο συνδέσεις να σηκωθούν μέσα στο ρούτερ που χρόνισε με την γραμμή DSL. Θέλεις δηλαδή ένα router που να υποστηρίζει multiple PPP interfaces.

    Τώρα εάν έχεις κανένα ψαγμένο router οπου (εκτός από το παραπάνω) οι 4 ethernet αντιμετωπίζονται σαν διαφορετικές συσκευές και όχι σαν hub (πχ cisco) μπορείς τη μία σύνδεση (Internet) να τη στείλεις πχ στις 3 πρώτες ethernet και την άλλη (Voice) στην τέταρτη ethernet όπου και θα συνδέσεις το Voip router σου (πχ vood η ότι άλλο θες) για τα τηλέφωνα. Εγώ προσπάθησα να κάνω κάτι τέτοιο με το 780 έτσι ώστε να βάλω στη μια ethernet του 780 το Fritz για να διαχειρίζεται την τηλεφωνία και να επωφεληθώ τις δυνατότητες του αφού είναι και τηλεφωνικό κέντρο. Αυτό το έκανα αφού όπως θα διάβασες παραπάνω έφαγα ήττα με το fritz απευθείας χωρις το 780. Ήθελα έτσι να κρατήσω το 780 που κάνει καλό traffic managment και το 780 να λειτουργήσει σαν voip router. Όμως το μόνο που κατάφερα ήταν να χάσω ένα 8ωρο από τη ζωή μου και να αποκτήσω επιπεφυκίτιδα. Αργότερα κατάλαβα ότι μπορεί το 780 να είναι πολύ πιο ψαγμένο από ένα κοινό router αλλά και πάλι οι ethernet αποτελούν όλες μαζί μια συσκευή, είναι δηλαδή απλό hub και δε μπορείς να τις σπάσεις σε 3+1 που να παίρνουν από διαφορετικές PPP. Τουλάχιστον έτσι διάβασα σε forum, δε βάζω και το χέρι μου στη φωτιά.

    Επειδή όπως βλέπεις και γω ενδιαφέρθηκα να κάνω κάτι αντίστοιχο και την έχω ψάξει τη δουλειά, άλλο τρόπο δε μπορώ να σκεφτώ. Και το fritz είναι το μοναδικό στο οποίο βάζεις τη μία σύνδεση για το internet (username password) σε ένα μέρος και την δεύτερη σύνδεση για τη φωνή (διαφορετικά username password) σε άλλο μέρος και είναι ήδη σεταρισμένο να δίνει την μέν στο ίντερνετ και τη δε στην τηλεφωνία και μόνο. Απλά βάζεις δηλαδή τα στοιχεία των 2 συνδέσεων, τους sip server και τα τηλεφωνικά νούμερα στο router και δουλεύει. Δε χρειάζεται ούτε να ορίσεις τι θα πάρει από πια σύνδεση ούτε άλλα κουλά όπως θέλει το 780 και γενικά τα ψαγμένα router..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babylonx : 27-12-09 στις 17:03.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-03-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Vivodi Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Vood 452w
    SNR / Attn
    9(dB) / 14(dB)
    Πρόσφατα αγόρασα το Thomson TG585i v7 ελπίζοντας να απαλλαγώ από το Vood...
    Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

  6. #6
    Εγγραφή
    03-11-2005
    Περιοχή
    Συκιές
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Nova
    Δε νομίζω να μπορέσεις να κάνεις κάτι με αυτό. Μόνο με 780 θα σωθείς που έτσι κι αλλιώς είναι αυτό που υποστηρίζουν κι επίσημα. Αν θες τη γνώμη μου κι έχεις τις γνώσεις κάνε "κάτι" στο vood να μη δουλεύει για να σου δώσουν μόνοι τους 780.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-09, 15:37
  2. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-09, 15:09
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-08, 20:31
  4. Ρυθμίση Wireless στο vood της vivodi
    Από aris60 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-07, 23:13

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας