Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 37
  1. #16
    Το avatar του μέλους John Giatrakis
    John Giatrakis Guest
    προσεξε οχι ΜΟΝΟ cat 6 stp στο ethernet του router αλλα στο τηλεφψνικο σημα καντο και οχι πρετρασεις τηλεφωνου. Αλλα για αλλο λγο επετρεψα και αυτο ειναι ΣΟΒΑΡΟ. Με τετια μπογια ΜΗΝ βαψετε το σπιτι απο μεσα αν βει ενα συμα απο το παραθηρο και θα βενουν συνεχος θα ενλοβηστει μεσα. Και ο αλλος ποθυ εβαλε στο κεφαλη του αλουμηνιο κανει ζημια !!! αν βει το κιμα απο κατω περασει ολο το σςμα του (αν ειναι σε πολυκατοικια) θα αντανακλαστει στην οριφη ποθ εχει φορεσει σαν κσοθφο και 8α 3αναπερασει απο το σωμα του προσεχτε τι λεω και το cross talk αν ειστε σε πολυκατοικια με πολες adsl που κατεβενουν ΟΛΕΣ στον κετρικο ποινακα ριχνει ΠΟΛΥ την ταχητα σου. Απο εκει και μετα ολεσ οι γραμμες μαζη μπενουν στο ιδιο μονοτικο του οτε και φευγοθ γιατι αντε εγω δεν θα εχω crosstalk απο τιθν κετρικη μεχρι τον πινακα απο εκει και μετα ? .....

  2. #17
    Το avatar του μέλους Linus
    Linus Guest
    Χικ

  3. #18
    Το avatar του μέλους John Giatrakis
    John Giatrakis Guest
    Πιο ξεκα8αρος δεν μπορω να ειμαι το cat 6 sftp oxi to upt αν το σκισεισ μεσα θα δεις οτι εχει πλεγμα αλουμινιου περασμενο σε ολα τα καλωδια ανα 2 και ενα γυρω απο ολα τα καλωδια γι αυτο το σημα που μεταφερεται εκει δεν εχει απρεμβολες. απο το 88 με pc ασχολουμε btw ειμαι 37 χρονον και δεν λεω τριχες.

    ........Auto merged post: John Giatrakis πρόσθεσε 10 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    αιντε με τιν τριτη CAT 6 SFTP OXI CAT 6 UTP το utp εχει απλος ενα πλατικο που διαφωριζει τα 8 καλωδια δεν παρεχει προστασια απο ηλετορμαγληνικα συματα...

    ........Auto merged post: John Giatrakis πρόσθεσε 5 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    και εφοσον ειπες οτι απλα καληπσες τον router σου δεν σε πιστεβω κιολας. Αν δεν μεταφερεις το σημα απο την κεντρικη πριζα τηλφωνου στο router σου με CAT E5 SFTP γιατι το CAT 6 SFTP ειναι ΠΟΛΥ ακριβο δεν θα δεις διαφορα....

    ........Auto merged post: John Giatrakis πρόσθεσε 8 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    αντε να σου δωσο και ενα tip για speed αν συνδεεσε με ethernet cat 6 (sftp τελικα οταν εχει πολα wireless θα δεις ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφωρα στο lan σου) μην βαζεις ολα τα καλωδια στο RJ45 βαλε μονο το απροπορτοκαλι στην θεση 1 το πορτοκαλη στην θεση 2 το ασπροπσασινο στην θεση 3 και στο πρασινο στην θεση 6. ΜΗΝ βαζεις τα αλλα δεν χρειαζοντε...

    ........Auto merged post: John Giatrakis πρόσθεσε 5 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    εκτος και αν ειχες τον router σου σε σημιο συμβολης των κυματων με το ραδιοφψνακη θα δεις σε πια σημεια του χωρου εχεις περισσοτερο θοριβο σε τι αποσταση πρεπει να βαλεις το UTP καλωδιο σου για να μην δεχετε παρεμβολες απο τιν οθονη σου πχ και κλπ.... αλλα αν δεν κανεις τον συντονισμο με το ραδιοφωνακη δεν μπορεις να ξερεις.

    ........Auto merged post: John Giatrakis πρόσθεσε 6 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    στο τελος οι ποιοτητα πληρωφοριων που λαβατε ειναι πολυ σπουδεα και οταν το δοκιμασετε τι λεω μονο τοτε θα το καταλαβετε αλλος δεν μπορει να δοσει 20 εuro για 20 μετρα cat 6 sftp και θελει να την βγαλει στο ethernet με απλο utp ε με το ραδιοφωνακη θα βρει σε τι αποσταση πρεπει να βαλει το καλωδιο απο ΟΛΕΣ τισ συσκεβες, καλωδια ρευματος, κλπ για να εχει ελαχιστες παρεμβολες πχ..

    ........Auto merged post: John Giatrakis πρόσθεσε 30 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    α ξεχασα οταν εβγαλα ολες τις προετασεις τηλεφωνου σταματισε το χαρ χαρ που ακουγονταν οταν μιλουσα στο τηλεφωνο αν απο την κετρικη πριζα του τηλεφωνου βγαλετε τα καλωδια που μεταφερουν την γραμμη στα αλλα δωματια (δεν θα εχετε τηλεφωνα στα αλλα δωματια) τοτε θα δειτε line attention μειομενο εγω ειμουν στα -1,5 db επιδι μετεφερα το σημα απο την κετρικη στο router με 10 μετρα cat 5e SFTP στον router. Tελικα τα 10 μετρα cat e5 sftp δεν τα χησιμοποιω επιδι πολυ απλα το πηγα το router στην εισοδο οπου εκει ειναι η κεντρικη μπριζα του τηλεφωνου και εκοψα μονο 10 εκατοστα απο αυτο και περασα RJ11 για να περνω απο τον spliter thn adsl στον router. Μετα για μεταφερω το etrnet στο pc πειρα αλλα 20 μετρα CAT 6 SFTP γιατι με το utp παλι θα εχεις προβλημα. Ενας που βρησκετε στον 7ο οροφο οτι και να κανει ελαχιστα θα κερδηζει γιατι εκει εχει πολα μετρα τηλεφωνικων καλωδιων να κατεβενουν και δρουν σαν κερεα επιδι δεν εχουν αντι μαγνητικη μονωση να κατεβεμουν μεχρι τον κετρικο πινακα ενας που ειναι στον 1 οροφο (δεν προσεξατε τι λεω) απο τιν κετρικη του πριζα μεχρι τον κετρικο πινακα θα εχει μεγαλο κερδος αν κανει οτι λεω. Εγω σας λεω οτι θα κατεβασω απο τιν κετρικη στον πινακα CAT 6 SFTP γιατι μονο ετσι θα γλητοσω το crosstalk που δημιουργητε οταν κεταβαζουν απο τις adsl τους αυτοι που ειναι στην ιδια πολοικατικια με μενα. Αν χρειαζεστε λεπτομεριες επιδι δεν σας κοβει δεν εχω ουτε την διαθεση ουτε την πολυτελια να ασχολουμε μαζη σας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος John Giatrakis : 01-01-10 στις 07:58. Αιτία: auto merged post

  4. #19
    Εγγραφή
    28-06-2005
    Περιοχή
    Κάπου....
    Μηνύματα
    445
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    TG585v7
    SNR / Attn
    10(dB) / 24(dB)
    Path Level
    Interleaved
    John Giatrakis ελπίζω ο νέος χρόνος να σου φέρει υγεία,ευτυχία και σωστή ορθογραφία......

    στο τελος οι ποιοτητα πληρωφοριων που λαβατε ειναι πολυ σπουδεα
    Μιλάμε για τρελή ποιότητα.

    Αν χρειαζεστε λεπτομεριες επιδι δεν σας κοβει δεν εχω ουτε την διαθεση ουτε την πολυτελια να ασχολουμε μαζη σας.
    Μην ασχολείσαι.Δεν αξίζει να ασχολείσαι με ανθρώπους που δεν τους κόβει.Λαμπρά μυαλά σαν και εσένα πρέπει να προσπερνάνε τις μάζες και να συνεχίζουν απερίσπαστοι το ποιοτικό έργο τους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Raven84 : 01-01-10 στις 08:08.

  5. #20
    Το avatar του μέλους John Giatrakis
    John Giatrakis Guest
    ε μην κανεις οτι λεω εσυ και περιμενε να βρεις απο πια μερια σου ερχοντε τα κυματα, οι παρεμβολες, με το κουτη που περιεγραψα στην αρχη. Η χωρης το ραδιοφωνακη αντε να βρεις αν εισε σε καλη θεση router σου να σου πω και ενα αλλο tip οταν τα καλωδια σου σηματιζουν ενα loop επιδι ειναι τιλιγμενα τοτε δημουργητε το reuma fouco (παλομενο μαγνητηκο πεδιο) με το ραφιοφωνακη αγορακι μου καλο θα βεις και πως θα βαλεις τα καλωδια για να εχεις ελαχιστο θορυβο και δεν σου κανω πλακα.

    ........Auto merged post: John Giatrakis πρόσθεσε 1 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    αλλα για να αναλυσω ακτιβος τι ελεγα σε εναν ΠΟΥ δεν καταλαβενει τι λεω θελω πολες αραδες... βαλτε το μιαλο σας να δοθλεψει λεω πριν πειτε χαζομαρες.

    ........Auto merged post: John Giatrakis πρόσθεσε 7 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    ο αλλος εβαλε στο κεφαλη του αλουμινοχαρτο και δεν σκευτικε καν τι κανει ? Εμποδηζει τα μαγνητικα κυματα αν ηταν στον δευτερο οροφο θα περνουσαν απο το σωμα του θα αντανακλουσαν στο κεφαλη του δεν σκετικε καν τι εκανε...

    ........Auto merged post: John Giatrakis πρόσθεσε 2 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    στο τελος ο ενας ασχολητε με την ορθογραφια η απο speed αν εγραψα κατι καταλ αθος και οχι με την ΟΥΣΙΑ τι και γιατι και πως και δεν βοηθαει σε τιποτα να γραφει καπιος στο threat για να μου την πει η να του την πω....

    ........Auto merged post: John Giatrakis πρόσθεσε 77 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    τωρα που ειδα λιγο καλητερα το εγραψε ο grdan7 να του πω πως τελικα παιζει να τα πιασεις τα 12 Mbits γιατι πολυ απλα το λιγοτερο που θα μπορεις να πιασεις αν κανεις οτι λεω ειναι 13,200 παντα. Πρεπει να μεταφερεις τον router σου εκει που ειναι η κετρικη μρηζα και ειναι στην εισοδο και να παρεις το σημα που θα ερχετε με ενα spliter που θα ειναι kai filter μαζη γιατι φαντασου αν ειχες ενα απλο spliter μετα θα εβαζες ενα RJ11 επιπλεον για το filter και θα εχανες SNR και απο εκει. Το ποσο χανεις απο καθε επιπλεον RJ11 δεν μπορει να φανει απο στατιστηκα του router χρειαζετε BOWZER για να το δεις. Οπως σου περιεγραψα εγω βρηκα που στο περιπου ειναι ο mynet και γιατι μου κανει ζημια και αν εβαζα τα καλωδια μου με αλλη διαταξη θα ειχα κερδος και απο εκει.

    Στην κεντρικη μπριζα ερχετε και μια δεθτερη γραμμη απο τον κετρικο πινακα αν δεν εχεις μπριζα με 2 θεσεις για την δεθτερη γραμμη περναν την δεθτερη γραμη στα ποδαρακια 1 και 4 και ετσι τι γινετε ? η δευτερη γραμμη που δεν εχεισ τηλεφωνο δρα σαν κερεα που προσθετει τελικα επιπλεον θορυβο στην γραμμη της adsl σου επομενος πρεπει να ανοιξεις την εντρικη και να βγαλεις τα 2 απο τα 4 καλωδια που εχει συνδεμενα θα δεις τα db σου να πεφτουν κατα 1 η μπορει και 2 db αυτος που ειναι στον 7ο οροφο θα δει διαφορα μεγαλη εδω.

    Εν ολιγης δεν ασχολουμαστε με τιν ΟΥΣΙΑ και ετσι πολυτιμος χρονος χανετε χωρης λογο.

    ........Auto merged post: John Giatrakis πρόσθεσε 13 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    επιπλεον βρεικα στο net πολα ατομα να ρωτανε πως θα περασουν ενα CAT 5e και πια καλωδια πρεπει να βαλουν στο RJ11 δεν βαλαν το μυαλο τους να δουλεψει και ποσα καλωδια εχει το CAT 5e kai CAT 6? 8 και μονο τα 4 ειναι foul doublex επιδη το cat 6 sftp (ειδηκα) μπορει να δουλεψει στα 350 MHz 1 Ghz οπια 2 αδα και να επερνες σου εκανε αλλα ΜΟΝΟ τα χρωματα που σας ειπα και οχι τα αλλα... για να μεταφερεις σημα απο την κετρικη μπορεις να το κανεις και με CAT e5 SFTP αν ειναι στα 20 μετρα το ethernet που σε μενα ειναι 20 μετρα το εχω σε cat 6 sftp που πειρα ουτος η αλλως επιδι ο wag320n einai Gbit και σκευτομε να τον παρω.

    ........Auto merged post: John Giatrakis πρόσθεσε 76 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    [QUOTE=psyxakias;3237356]Η ταχύτητα συγχρονισμού πέφτει μέρα με τη μέρα, όχι λόγω αύξησης του cross-talking, αλλά επειδή τα WiFi δίκτυα επηρεάζουν τις γραμμές και τα ethernet καλώδια; Και η λύση είναι αλουμινόχαρτο σε κάθε συσκευή και να βάψουμε τους τοίχους με μπογιά αλουμινίου, για να δημιουργήσουμε κλωβό "φάντει"; (Ευτυχώς που ο Faraday έχει πεθάνει πάνω από ένα αιώνα)

    Τωρα ειδα τι εγραφες. ΔΕΝ καταλαβες τι εγραψα. Ναι τα wifi των 2,4 Ghz επιρεαζουν της γραμμες των τηλεφωνον (απλο τηλεφωνικο καλωδιο που εχεις για επεκταση απλος και μονο επιδη θες να εχεις το τηλεφωνο το γραφιο του υπολογηστη τραβας και μια επεκταση 3-4 μετρα) και αυτα δεν εχουν αντιμαγνητικη προστασια οπως και τα καλωδια στους τοιχους τα ΟΠΟΙΑ δρουν σαν κερεες που σιλεγουν τον θορυβο και τον διοχετεβουν τελικα στην γραμμη της adsl σου θα τα βρεις στο google σαν "white noise"
    η rifs. Αν παρεις εναν τεχνικο της forthnet θα σου πει οτι βλεπει ξαφνικα Spikes η και μικρο βραχυκηκλαμα και αν αποσυνδεσεις αν spliter φτηνο που εχει μεσα καδωδια με πλαστικη μονοση (οπως ακριβος τα καλωδια στους τοιχους) θα σε ρωτησει τι εκανες και λυθηκε το προβλημα γιατι δεν ξερει, Οπως το ιδιο θα συμβει και αν καληψεις τον φτηνο spliter με αλουμηνιο.

    Οταν μιλα για αυξηση του crosstalking να λες και που sto DSLAM ? γιατι εγω σου μηλαω για το crosstalking σε πολυκατηκοια με 5 ατομα που κανουν sync ταυτοχρονα και ολα τα καλωδια περναν απο το ιδιο χοδρο ας πουμε λουκι του ΟΤΕ. Ελπιζω να διαβασεις προσεχτικοτερα τι γραφω. Αν δοκιμασεις να κανεις οτι λεω θα δεις τα db στο line attention σου να μιωνετε σηνεχος η ταχητητα του sync πεζει ρολο μεγαλη.

    επικετροσου στο ΠΩΣ και το ΓΑΙΤΙ και ετσι θα κερδισουμε ολοι..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος John Giatrakis : 01-01-10 στις 11:11. Αιτία: auto merged post

  6. #21
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.498
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    ΔΗλαδη τι να κανουμε?Να βαλουμε αλουμινοχαρτο στο ρουτερ??
    Αμφιβαλλω πολυ για το αν γινεται δουλεια ετσι για ενα λογο..
    Τα ethernet Καλωδια και το ρουτερ επηρεαζονται τοσο πολυ απο τα ασυρματα που ειναι 10-20-30 μετρα μακρια?
    Και τοτε γιατι αν ανοιξεις το ασυρματο στο ρουτερ σου δε βλεπεις καμια διαφορα?Ειναι σε αποσταση 5-10-20 εκατοστων απο τα καλωδια και απο το ρουτερ οποτε καταλαβαινουμε ολοι για τι διαφορα στην ισχυ μιλαμε!!..
    Παω να ανοιξω το ασυρματο..Λες να χασω καμια 10αρια Mbit?Λες να μη συγχρονιζω καθολου?
    Παντως για δοκιμη θα τυλιξω γυρω γυρω το καλωδιο του τηλεφωνου στη κεραια του ρουτερ..Αν δε χασω και ετσι ταχυτητα παει..θα απογοητευτω..
    Το Thread ειναι καταπληκτικο παντως..Πρωτη φορα μου παιρνει τοσο χρονο για να διαβασω 3 γραμμες κειμενου και να καταλαβω το νοημα


    EDIT: Εκανα τη δοκιμη.Τυλιξα το καλωδιο του τηλεφωνου που παει στο ρουτερ γυρω απο τη κεραια του ρουτερ. Ανοιξα το ασυρματο που ηταν ΚΛΕΙΣΤΟ. ΤΟ σπλιτερ κολημενο πανω στη κεραια...
    Η διαφορα στα στατιστικα του ρουτερ?0...Μα καλα ουτε 0,5 db πιο κατω?ΑΝ δε μας χαλαει ουτε ετσι η γραμμη φανταστειται τι γινεται απο τα ασυρματα που ειναι δεκα μετρα μακρια..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος baskon : 01-01-10 στις 11:29.

  7. #22
    Το avatar του μέλους John Giatrakis
    John Giatrakis Guest
    και η πλακα πια ειναι ? εγραψα και πως μπορω να αποφηγω το crosstalking αυτο κατεβαζοντας CAT 6 SFTP στον κετρικο πινακα απο τιν μπριζα μου ε τοτε αυτο το crosstalking για μενα δεν θα υπαρχει. Θα ειναι σαν να κατεβασα τον router μου και τον συνδεσα στo κετρικο πινακα του ΟΤΕ ποσω θα κερδησω ετσι ? καπου στα 4 db οπως το εχω υπολογησει στο line attention μου.

    ........Auto merged post: John Giatrakis πρόσθεσε 2 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    πω πω τι να σου πω ρε φιλε στο τελος εχω κοθραστει να δηνω εξηγησεις επιτιδες το κανετε ? κανε οτι λεω και αν δεν δεις -2 db τουλαχιστον στο line αττεντιον σου οπως ειδα εγω ελα πες μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος John Giatrakis : 01-01-10 στις 11:26. Αιτία: auto merged post

  8. #23
    Εγγραφή
    12-12-2008
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    2.902
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    ούτε ο Σεφερλής να ήσουν =D Έχω πεθάνει στα γέλια πρωί πρωί με πονοκέφαλο

  9. #24
    Το avatar του μέλους John Giatrakis
    John Giatrakis Guest
    ναι εβαλα αλουθμινοχαρτο στον router μου τοσο ωστε να μην μπορει να δει κανενα access point απο καθε πλευρα κιολας. Η κανε το τεστ που λεω εσυ δεν θα δεις τιποτα γιατι δεν εχεις ΒΟΖΕΡ πανε παρε ενα σπλιτερ απλο εκεινους τους πλαστικους που εχουν μεσα καλωδια και βαλτον οταν θα δεις καμια 10ρια wireless στην περιοχη σου τοτε αυτο θα δεχετε διαφορετικη δοση ακτινοβολιασ αναλογος το ποσο το δοθλεβει ο καθενας θα φορτησει ο τεχνικοσ τις fothnet ν απαρει τηλεφωνο θα σου πει οτι βλεπει φοριτησεις εκει κοντα σε σενα θα σου πει ειναι κατι σαν βραχηκυκλωμα. Πες του περιμενε λιγο και βαλε αλουμηνιο στο πλαστικο spliter και πεσ του τωρα ? θα σε ρωτησει τι εκανες..... η πλακα ειναι πωες εσω τρλαθει να εξηγω συνεχος στον καθενα που δεν καταλαβενει τι ειναι τα 2,4 ghz περνανε απο τιχους καωδια, τα παντα σε μεγαλη αποασταση παρε. Σου λεω και το αλλο αν τα καλωδια σου ειναι μαζεμενα κυκλικα φτιαχνιυν ενα παλομενο μαγνητικο πεδιο ποθ φτανει μεχρι την μυτη σου αν εισε ενα 1.80 στο τελος παρε το ραδιοφψνακη συντονισε το εκει ποθ λεω και8α δεις σε τι αποσταση ακους την othonh sou px αν τυχει να ακουσεις κανα σταθμο ραδιοφωνικο ποθ πεζει σε αυτη την συχνοτητα τοτε να ξες οτι επηρεαζει τον router σου καικες..

    ........Auto merged post: John Giatrakis πρόσθεσε 7 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    η πλακα πια ειναι ? με το ραδιοφωνακη θα παθεις χςντρη πλακα με το τι επεμπρει η οθονη σου α βαλε τον router κοντα στην οτηονη σου να δεις white niose ασε που θα τον ακουσεις κιολας τον white noise που ποτε δεν εχεις ακουσει στην ζωη σου με τα αυτια σου

    ........Auto merged post: John Giatrakis πρόσθεσε 4 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    και στο τελος εχεισ η δεν εχεις 15 euro ? πανε παρε 10 μετρα CAT e5 FTP και απο την μπριζα που εχεις στην εισοδο εκει ειναι η κετρικη που λεω και σινδεσε το να φερει την adsl μεσω αυτου του καλωδιου ε σου λεω θα δεις διαφορα στα db sto line attention σου εγω ειδα 1,5 db εσυ ποσο θα δεις ? εξαρτατε απο το ποσεσ εκπομβες εχεις αν εχεις πολες μπορει να παραπανω αυτα που σοθ γραφω ειναι δοκιμασμενα και τεσταρισμενα με BOUWZER που εσυ δεν εχεις. ΠΩ ρε κουραση.....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος John Giatrakis : 01-01-10 στις 11:56. Αιτία: auto merged post

  10. #25
    Το avatar του μέλους ubuntubu
    ubuntubu Guest
    Χρόνια πολλά ,καλή χρονιά .
    Ξαναδιάβασε φίλε μου το all times classic Παρεμβολές (Interference) στην ADSL
    και εμβάθυνε με το DMT γραφήματα ADSL συχνοτήτων
    Κανένας δεν τα ξέρει όλα,ρωτώντας μαθαίνεις.
    Φτάνει να πέσεις σε καλούς δασκάλους,που μπορούν να μεταδώσουν τη γνώση τους.
    Και το φόρουμ έχει τέτοιους.
    Φροντίστε λοιπόν να εξηγήσετε στον φίλο μας ,πού έχασε τον δρόμο.
    Αν και του λείπουν βασικές γνώσεις,έχει τουλάχιστον την όρεξη να ψάξει και να ασχοληθεί.

  11. #26
    Το avatar του μέλους John Giatrakis
    John Giatrakis Guest
    rifs το λενε στις ηχογραφησεις ηλεκτικη κυθαρα και ετσι.
    REIN γιατι το λεει αυτος δεν ξερω σωστα τα λεει.

    ........Auto merged post: John Giatrakis πρόσθεσε 2 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    το dtm tool το χω αρηστο ειναι. στην τελικι του ειπα καντε αυτο παρτε τηλεφνο τον τεχνικο τις forthnet γιατι αυτοσ εχει BOWZER και απλος θα στο πει. ΕΣΥ δεν εχεις και δεν θα το δεις.

    ........Auto merged post: John Giatrakis πρόσθεσε 9 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    στο τελος αυτο που βλεπω μου φενετε εντελος κουφο εμενα το να τους λες κανε αυτο, βγαλε τα καλωδια της δεθτερησ γραμμης απο τιν κετρικη τηλεφνικη πριζα, παρε ενα καλωδιο και σινδεσε το να μετρισεις ετσι ττο ποσο φορτομενες ειναι οι γραμμες αν επερνες απο την βριζα πουθ ειχες στο δωματιο σου. Αν σηκοσεις το κσταθερο σου και ακοθσεις θορυβο κανε αμεσος scan για wireless δεν σηκονουν αμφηβητηση αυτα που λεω γιατι ο αλλος που εχει δοκιμασει ερχετε μου λεει δεν δουλεβει χωρης να εχει δοκημασει! λες και το κανουν επιτηδες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος John Giatrakis : 01-01-10 στις 12:19. Αιτία: auto merged post

  12. #27
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.498
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Παντως ωραια ξεκινησε η χρονια!Τρελο κεφι κανουμε

    Μπορει αν αλλαξεις το καλωδιο σου μεχρι τον κατανεμητη να δεις μικρη διαφορα..
    Αλλα σιγουρα δεν οφειλεται στις παρεμβολες των ασυρματων δικτυων!Περισσοτερο θα οφειλεται σε παρεμβολες απο καλωδια ρευματος που πιθανως συνανταει στο δρομο του κλπ..
    Για τα αλουμινοχαρτα τι να πω

    Με αλλα λογια αν το καλωδιο που παει στο κατανεμητη σου εχει προβλημα απο παρεμβολες ή βραχυκυκλωμα(σιγουρα οχι απο ασυρματο δικτυο) τοτε με ενα cat5e θα δεις διαφορα..
    Σιγουρα δε θα ειναι σα να πηγες στο κατανεμητη το καλωδιο.
    Το attenuation μετραει αποσταση ...Οποτε η αποσταση παραμενει..
    Εαν ειχε προβλημα το καλωδιο σου πριν το αλλαξεις τοτε ναι ισως να σου επηρεαζε και το attenuation
    Παντως σκεψου το να παρεις ενα λεξικο..μια γραμματικη..Κατι τελος παντων..

  13. #28
    Το avatar του μέλους John Giatrakis
    John Giatrakis Guest
    εγω σου λεω αν βαλεις τα καλωδια σου καθετα προς τον ισχηροτερο που δεχεσε τοτε θα δεις διαφορα με τον bowzer ΜΕΓΑΛΗ. Αν ειναι κοντα αυτος δεν σε χτηπαει σε ολο το μηκος του καλωδιου πρεπει να ειναι σε αποσταση για να το βρησκει ΟΛΟ και οσο παλετε το πεδιο του αναλογος τι κατεβαζει ειναι δηνατον να σου δημιοθργησει φορτηση ΜΕΓΑΛΗ επιδι απλος το ειχε παραλληλα. Κανε τριγωνομετρια να δεις σε τι αποσταση θα δει ενας 10 μετρα μηκους καλωδιο ΟΛΟ.

    ........Auto merged post: John Giatrakis πρόσθεσε 12 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    ακομα σου λεω και το αλλο εχεις την εντιποση οτι τα 2,4 Ghz ειναι σταθερη η ταχητητα τους και η ενταση τις κρεας τους ? κανεις λαθος οταν δοθλεβουν ολα μαζη το ενα κανει παρεμβολεσ στο αλλο δυναμωνει τιν κερεα αυτοματα κανει μικρο αλλαγη στην συχνοτητα πεζει και 2-3 μαζη να αρχισουν να κατεβαζουν ολες οι αποτομες αλλαγες στην ενταση του σηματος κατασκεβαζουν τελικα ρευματα που ο τεχνικος της fortnet θα δει σαν αυξιομειοσεις ξαφνικες ακομα σου ειπα πως θα δει ο τεχνικος τις forthnet (με το bowser) θα δει το τεχνητο βραχυκηκλωμα που θα κατασκεβασεις εσυ αν βρεις σημεια συμβολης. και πως θα το εξαφανησεις...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος John Giatrakis : 01-01-10 στις 12:49. Αιτία: auto merged post

  14. #29
    Εγγραφή
    12-12-2008
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    2.902
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    φιμώστε τα χέρια του

  15. #30
    Το avatar του μέλους John Giatrakis
    John Giatrakis Guest
    το βουλονω και μονος μου αντιο.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-09, 23:40
  2. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-09, 00:31
  3. Forthnet ADSL από μέρα σε μέρα
    Από amigos στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-03, 17:23

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας