Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 45
  1. #1
    Εγγραφή
    20-05-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.189
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15507 / 970
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    LINKSYS WAG200G
    SNR / Attn
    9(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γειά σας. Όπως είναι γνωστό η amiga ποτέ δεν πεθαίνει (ούτε φυσικά και η commodore) σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα για τα διάφορα προβλήματα, λύσεις και άλλα διάφορα περί της amigas.

    ΧΑΙΡΕ ΑΘΑΝΑΤΗ AMIGA, ΑΘΑΝΑΤΗ COMMODORE.

  2. #2
    Εγγραφή
    19-11-2002
    Περιοχή
    df0:devs/
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.346
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16987/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Siemens CL-110
    SNR / Attn
    6.8(dB) / 30.5(dB)
    All hail Commodore Business Machines, all hail C64, all hail Amiga, all hail AthlonXP's new avatar
    Γουστάρω που το adslgr είναι τίγκα στους άρρωστους με τους τελευταίους πρωτοποριακούς υπολογιστές που πήραν ρεύμα στον πλανήτη Γή!

  3. #3
    Το avatar του μέλους xenbast_
    xenbast_ Guest
    ήρθε η ώρα να την κατεβάσω από το πατάρι;

  4. #4
    Το avatar του μέλους kostthem
    kostthem Guest
    xenbast_,

    Ναί ήρθε.......

  5. #5
    Εγγραφή
    03-09-2003
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    άντε, να θυμηθούμε λίγο τα νιάτα μας.
    Μετά την amiga , όλα τα υπόλοιπα ήταν ..........απλά υπολογιστές .

  6. #6
    Εγγραφή
    08-06-2003
    Περιοχή
    Λίγο πιο πάνω
    Μηνύματα
    2.710
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24MBit, στο όνομα
    ISP
    Μια τρύπα στο
    Router
    Ένα κόκκινο κ
    Βρε, τι πατάρια και βλακείες μου λέτε;
    Η 1200άρα μου είναι ΜΟΝΙΜΑ συνδεδεμένη με μια 29άρα Thomson TV! Όταν έρχονται φίλοι απλά πατάω το κουμπάκι του μετασχηματιστεί και το Σένσι, το Κικ Οφφ 2 ή το Σπήντμπωλ 2 αρχίζουν να γουργουρίζουν στα ντράηβς. Δύο πάκμαν, μια μπυρίτσα, καμιά πίτσα και έδεσε η βραδιά! Τι άλλο θες;

    Φιλικά
    Παπιάρχοντας

  7. #7
    Εγγραφή
    19-11-2002
    Περιοχή
    df0:devs/
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.346
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16987/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Siemens CL-110
    SNR / Attn
    6.8(dB) / 30.5(dB)
    *προσκυνάω* *προσκυνάω* *προσκυνάω* *προσκυνάω*
    Το Σένσι παραμένει το αγαπημένο μου ποδοσφαιράκι και το Σπήντμπολ 2 το λατρευτό μου παιχνίδι που με έκανε να σπάσω ένα κουϊκτζόυ στον Κομμοντόρι (στην Αμίγκα είναι χάρμα οφθαλμών, αλλα στον Κόμμοντορι είναι τούρμπο). Όσο για το Κικ Όφφ δεν τα κατάφερα ποτέ ιδιαίτερα καλά και πάντα ζήλευα τα αστέρια που έβγαιναν στην εκπομπή του Λεκόπουλου στην ΕΡΤ. Αχχχχ ωραίες εποχές.
    Τα πάκμαν αντέχουν ακόμα ρε θηρίο;
    http://www.cmsco.gr/pages/joystick_eu.htm
    Άξιος διάδοχος του, αν και τα μικρά πλήκτρα είναι λίγο σκληρά.

  8. #8
    Το avatar του μέλους Aegis
    Aegis Guest
    ακόμα μετανιώνω που πούλησα την amiga 1200 μου, ας με συγχωρήσουν οι amiga-fans.
    θυμάμαι όταν τελειώναμε το σχολείο (ή και κατά την διάρκεια του ) και παίζαμε ατελείωτα kick-off 2. με το κολπάκι που έβαζες goal απο την σέντρα . ωραία τότε. να θυμηθώ επίσης ενα απίστευτο παιχνιδάκι με τέλεια γραφικά, agony νομίζω λέγόταν της psygnosis.
    μάλλον θα κοιτάξω σε αγγελίες να βρω μία σε καλή κατάσταση.

  9. #9
    Εγγραφή
    26-07-2003
    Μηνύματα
    870
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Καλα Gothic με τρελανεις τωρα !!! ... Αυτο που εδωσες στο link ειναι τα γνωστα Packman (ή Tomahawk) για συνδεση με τα PCια μας ??? Μιλαμε οτι εδω και κανα-δυο μερες ειχα αρχισει να σκεφτομαι εαν υπαρχει κατι αντιστοιχο για PC ή τροπος να αλλαξω τη συνδεσμολογια απο AMIGA σε PC.

    Αααα και να μην ξεχασω. AMIGA 500 εδω με... ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΜΒ RAM
    -ασχετα εαν αυτο εχει το μεγεθος της τωρινης καρτα ηχου μου-

    @Aegis Εσυ φιλε μου που πουλησες την 1200 σιγουρα θα συγχωρεθεις. Εγω που πουλησα τον Commodore 64 και μαλιστα τον παλιο, τον γκρι τον οβαλ δεν θα λαβω συγχωρεση ΠΟΤΕ (((

  10. #10
    Το avatar του μέλους xenbast_
    xenbast_ Guest
    Gothic,
    τι μου θύμησες τώρα! γρήγορα από το σχολείο σπίτι μη και χάσουμε το computer show, ερτ και τέτοια!

    άντε μη βάλω κανά shadow of the beast στο καπάκι!


    @gothic.....all hail...manowar

  11. #11
    Εγγραφή
    19-11-2002
    Περιοχή
    df0:devs/
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.346
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16987/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Siemens CL-110
    SNR / Attn
    6.8(dB) / 30.5(dB)
    Το joystick είναι η έκδοση του Tomahawk/Pacman για PC και είναι μανούλα για παιχνίδια σε emulators αλλα και σε αρκετά για PC. Το μόνο κακό είναι οτι τα μικρά πλήκτρα είναι σκληρά και δεν είναι για πολλή χρήση. Αντίθετα τα δύο κανονικά είναι πάααααρα πολύ καλά, ο μοχλός είναι τέλειος και τέλος πάντων είναι Pacman, δεν χρειάζεται να πώ τίποτα άλλο.

    Τα διαπιστευτήρια μου είναι μια Amiga 500+ με AtOnce286 hardware emulator, 2o Drive, μια Amiga 2000 με Video Toaster (που την έσωσα απο ένα παλιό αφεντικό που ήθελε να την πετάξει επειδή είχε φάει τούμπα και δεν δούλευε, μάλλον θέλει PSU), μια Amiga 1200 ενός φίλου που εδω και τέσσερα χρόνια πρέπει να φτιάξω τον εξωτερικό σκληρό της, ένας C64 (ο παλιός) με 1570 και 1581 3.5" (που δεν δουλεύει απο στούκα δυστυχώς) και Final Cartridge III. Στο επόμενο σπίτι μου θα πρέπει να προβλέψω ένα χώρο για να τα στήσω όλα, καθώς και χώρο για μια Amiga 4000/PPC που την έχω άχτι εδώ και χρόνια! Το ebay βρωμάει απο αυτά τα θηρία!

    @xenbast_ όχι αλλα γούνινα βρακακιααααα

  12. #12
    Εγγραφή
    08-06-2003
    Περιοχή
    Λίγο πιο πάνω
    Μηνύματα
    2.710
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24MBit, στο όνομα
    ISP
    Μια τρύπα στο
    Router
    Ένα κόκκινο κ
    Ζένμπλαστ: γιατί να το βάλεις στο καπάκι; Να στο βάλω στην τηλεόραση που λέγαμε να χαζέψεις; Τι αρκέηντ και παπάρια... Χώστο τουλάχιστον σε έναν εμουλάτορα! Άκου εκεί... "στο καπάκι"... βέβηλε... :-)

    Γκόθικα:
    Ιστορία καθημερινής τρέλας με πάκμαν 1
    Παίζω σπήντμπωλ 2 με τον (πρώην) κολλητό. Τσαντίζεται, γυρνά, και μου το κοπανά στο κούτελο. Το σημάδι απο τη βεντούζα έμεινε για όλο το απόγευμα. Το πάκμαν, φυσικά, δεν έπαθε τίποτα. Και σκέψου πως τότε δεν μου είχαν φυτρώσει πούπουλα... ;-)

    Ιστορία μπλα-μπλα-μπλα...2
    Παίζω με τον ίδιο κολλητό Σένσι. Τσαντίζεται, βγάζει το πάκμαν του (εγώ... ήμουν με το ΔΙΚΟ ΜΟΥ! ΜΠΟΥΑΑΧΑΧΑ) και γυρνώντας απότομα το πετά στον τοίχο. Ο τοίχος απέκτησε ένα μόνιμο σημάδι. Το πάκμαν όχι... !!!!!!!!!!1

    Ιστορία 3
    Είμαι μόνος σπίτι με το κομοντόρι μου και προσπαθώ να πηδήξω επάνω απο μια συγκεκριμένη, ΓΑΜΗΜΕΝΗ (ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΓΚ) λιμνούλα στο Λάστ Νίντζα. Δεν τα καταφέρνω. Ήρεμος και πράος αποσυνδέω το πάκμαν, βγαίνω στο μπαλκόνι του σπιτιού (1ος όροφος) και το πετάω με δύναμη προς τα κάτω.
    (το μάζεψα μετά απο μισή ώρα. Ούτε σημάδι!!!!!!!!!!!!!)

    Ιστορία 4
    Ο προαναφερθέντας κολλητός μόλις με έχει νικήσει στο Σένσι. Αποσυνδέει το πάκμαν και αρχίζει (άκουσον - άκουσον) να κάνει την... πουτάνα (σόρυ), γυρνώντας το απο το καλώδιο σαν να ήταν τσαντάκι. Το καλώδιο (Ω, γκόντ!) αρχίζει να φέυγει, να φεύγει, να φεύγει και αυτός να επιταχύνει, να επιταχύνει, μέχρι που το εκτόξευσε σαν σφύρα στον τοίχο (ναι, ήμασταν ανώμαλα παιδάκια κυρ` δικαστά). Το μάζεψε και με φρίκη είδαμε πως είχε φύγει ΤΟ ΠΕΡΙΒΛΗΜΑ των καλωδίων, μα όχι τα ίδια τα καλώδια! Το ξανασυνδέσαμε στην Αμίγκα (αφού, απο τσαντίλα, είχα ήδη κοπανήσει το δικό μου δυο - τρεις φορές που εκείνος... είχε χαλάσει το δικό του!) και με φρίκη συνειδητοποιήσαμε το πρόβλημα: το φάηαρ ήταν ακόμη πιο σκληρό στο δικό του απο ότι στο δικό μου (διότι, κατά τα άλλα, δούλευε... Ελπίζαμε με το κοπάνημα να χαλάρωνε, αλλά... παπάρια!)

    Αυτά τα δύο μαραφέτια λοιπόν, που ήταν ο λόγος χρεοκωπίας της Ανερούσις κοντρόλ (όποιος αγόραζε... δεν ξαναγόραζε!!!) είναι αυτά που, τώρα πια, πετάμε στο πάτωμα με φίλους, χτυπάμε και κλωτσάμε όποτε ο άλλος βάλει γκόλ... Εδώ και 10 χρόνια...
    Έχω, λοιπόν, ΚΑΘΕ δικαίωμα να λέω σαν κωλόγερος πως ΝΑΙ, ειδικά για τα ΧΕΙΡΙΣΤΗΡΙΑ, ΔΕΝ ΤΑ ΦΙΑΧΝΟΥΝ ΠΙΑ ΟΠΩΣ ΠΑΛΙΑ! Και αν κανείς έχει αντίρηση, ας ετοιμαστεί να φάει βεντούζα στην κουτέλα!

    Φιλικά
    Παπιάρχοντας
    Υ.Γ.: Μα να μην φύγει ούτε μια βεντούζα βρε παιδί μου; Τι σκατά, εξωγήινη τεχνολογία είχαν; Και το Λότζιτεκ τζόϋπαντ που μόλις αγόρασα μου χάλασε στη μισή ώρα! Τσκ τσκ τσκ!

  13. #13
    Το avatar του μέλους Aegis
    Aegis Guest
    το μόνο που με εκνεύριζε στην amiga ήταν το βάλε-βγάλε στη δισκέτας ειδικά σε adventures, κάτι που μου θυμίζει το τωρινό βάλε-βγάλε cd (ως ενα σημείο βέβαια). ελπίζω να μην έχουμε και βάλε-βγάλε dvd στο μέλλον.
    επίσης η ασυμβατοτήτα σε ένα βαθμό των kickstart (έτσι δεν λεγόταν το os της)?
    η αγορά ενός σκληρού θυμάμαι ήταν απρόσιτη.

  14. #14
    Εγγραφή
    19-11-2002
    Περιοχή
    df0:devs/
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.346
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16987/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Siemens CL-110
    SNR / Attn
    6.8(dB) / 30.5(dB)
    LOL ρε Παπιάρχοντα, τα Πάκμαν/Τόμαχωκ είχαν θρυλική αντοχή. Μέχρι τώρα θεωρούσα σαν το πιο θεϊκό παράδειγμα ένα φίλο μου που είχε σηκώσει το γραφείο του με την Αμίγκα και το μόνιτορ πάνω απο τον μοχλό του Πάκμαν που απλά ήταν κολλημένο με τις βεντούζες. Και μετά νομίζουν οι σημερινές εταιρείες οτι φτιάχνουν κάτι σοβαρό.
    Στο λίνκ πάντως που έστειλα μπορείς να βρείς ένα άξιο διάδοχο για ΠιΣί, το πουλάνε και σε Πλαίσιο και σε Κοσμοντάτα (ή ντέϊτα).
    Δεν έχω δοκιμάσει τους σοδομισμούς που είχε περάσει το Πάκμαν με το ταγκ-τημ που το χτυπάγατε με τον κολλητό σου, αλλα έχει φάει τρελές φάπες, όπως αυτές που έριχνα 5-15+ χρόνια πρίν στα ηλεκτρονικά (RIP) και με απειλούσαν να με διώξουν (τρελό ξύλο αν έχανα ζωή στο Ντάμπλ Ντράγκον με το τελευταίο δεκάρικο).

    @Aegis Τότε που δεν είχαμε καλομάθει στους δίσκους αλλα ήταν ακόμα φρέσκιες οι μνήμες απο τα κασσετόφωνα (3 το πρωϊ με το κατσαβίδι στην κεφαλή, ρύθμιση σε δέκατα του χιλιοστού μπας και τρέξει το Heavy Metal Paradroid και τη βαφή νυχιών της μαμάς έτοιμη για να κολλήσεις την βίδα όταν έβρισκες την θέση) που η αλλαγή δισκετών ήταν ελάχιστα ενοχλητικό, ειδικά αν είχες 2ο Drive.
    Η ασυμβατότητα ήταν σπάνιο πράγμα, και μπορούσες πάντα με μία boot δισκέττα να φορτώσεις το παλιό kickstart 1.3 πάνω απο το καινούργιο για να τρέξεις κάποιο "προβληματικό" παιχνίδι. Εγώ δεν θυμάμαι κανένα που αρνήθηκε να δουλέψει στην 500+ μου. Το O/S της λέγεται Amiga OS και ο πυρήνας του υπήρχε στο Kickstart μαζί με σύνολο εντολών C που του επέτρεπαν να τρέχει πιο γρήγορα. Για να κάνεις εκκίνηση το βασικό λειτουργικό, αρκούσε μια δισκέτα με boot sector και την εντολή loadwb (για τους μερακλήδες στο s/startup-sequence).
    Πυρήνας του λειτουργικού σε ROM κύριοι...

    Υ.Γ. Σήμερα αξίωσα να δοκιμάσω το τηλέφωνο της αρχαίας αντιπροσωπείας της Commodore στην Λ.Βουλιαγμένης, είχα να πατήσω εκεί Χ χρόνια απο τότε που έψαχνα τροφοδοτικό για τον C64 μου.
    ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ!!! Αρκεί να έχουν τα ανταλλακτικά γιατί όπως μου είπαν δεν τους έχουν μείνει τα πάντα. (Αλλα να είναι καλά το ebay).

  15. #15
    Το avatar του μέλους Aegis
    Aegis Guest
    και όμως μόλις θυμήθηκα ότι το dungeon master ποτέ δεν κατάφερα να το παίξω στην 1200 μου,ακόμα και με την δισκέτα που ανέφερες. επίσης θυμήθηκα το καλώδιο σύνδεσης με το monitor του amstrad cpc 6128. το είχε ποτέ κανείς? όλα είχαν μια πρασινωπή χροιά και χάλαγαν τα τρομερά γραφικά της.

    @ducklord: ωραίος!

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βρυκολακες ολου του φορουμ ενωθειτε
    Από nikos_000 στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-08, 01:08
  2. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-07, 01:52
  3. Περιεργο πάγωμα όλου του traffic
    Από skiabox στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-04, 22:22
  4. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-03, 22:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας