Σελ. 1211 από 1400 ΠρώτηΠρώτη ... 11911201120612091210121112121213121612211231 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 18.151-18.165 από 20987
  1. #18151
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.895
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ορκωτός κιόλας
    Οπότε δεν έχεις ιδέα για τι μιλάς για άλλη μια φορά. Πρωτότυπο...

  2. #18152
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε δεν έχεις ιδέα για τι μιλάς για άλλη μια φορά. Πρωτότυπο...
    Για το οτι όλοι αυτοί με τα delivery έχουν κέρδη τώρα λόγο covid;

    Το σίγουρο είναι οτι κάποιος απο τους δυο μας δεν έχει ιδέα για το τι μιλάει και δεν είμαι έγω

  3. #18153
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.895
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το οτι όλοι αυτοί με τα delivery έχουν κέρδη τώρα λόγο covid;

    Το σίγουρο είναι οτι κάποιος απο τους δυο μας δεν έχει ιδέα για το τι μιλάει και δεν είμαι έγω
    Ξέρεις ακριβώς τι κέρδη είχαν από την συγκεκριμένη δραστηριότητα, πόσο στοιχίζει η συγκεκριμένη κίνηση και αν τσονταραν από αλλού;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος famous-walker : 30-11-21 στις 00:32.

  4. #18154
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.078
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Της Deutsche telekom δεν είναι; Το επιδοτούν οι συνδρομητές cosmote. Έχει και ένα καλό το να είμαστε η ακριβότερη χώρα στις τηλεπικοινωνίες στην Ευρώπη.
    Παίζει να ξοδεύουν ακόμα από εκείνες τις υπηρεσίες που μας έπειθαν να κάνουμε subsribe στις κάρτες ταρώ και τα μπράουζερ γκειμς, δίναμε το κινητό μας, μας έστελναν μήνυμα και το τοποθετούσαμε στο site τους και φεύγαν τα δίευρα.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  5. #18155
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.895
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίζει να ξοδεύουν ακόμα από εκείνες τις υπηρεσίες που μας έπειθαν να κάνουμε subsribe στις κάρτες ταρώ και τα μπράουζερ γκειμς, δίναμε το κινητό μας, μας έστελναν μήνυμα και το τοποθετούσαμε στο site τους και φεύγαν τα δίευρα.
    Αν είναι από εκείνα τα λεφτά βλέπω να τους κλείνουν τους άλλους.

  6. #18156
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Δεν ξέρω το box, το efood τα πηγαίνει εξαιρετικά καλά, αν δεν κάνω λάθος το διαφημίζει κιόλας. Ξαναλέω δεν ξέρω τα στοιχεία τους, αλλά το τόσο επιθετικό μάρκετινγκ κοστίζει και έχει επίδραση στο bottom line της εταιρείας. Συνήθως χρησιμοποιείται βραχυπρόθεσμα μέχρι να πετάξει έξω τον ανταγωνισμό ή να τελειώσουν τα λεφτά. Ή να δώσει την ευκαιρία στον ανταγωνισμό να πάρει μια ανάσα από το επιθετικό μάρκετινγκ και να κάνει καμιά εξαγορούλα (ο όμιλος του efood εξαγόρασε πρόσφατα τον όμιλο των delivery.gr, kioskys και e-table).

    Από την άλλη, το box είναι άλλο ένα πείραμα του ομίλου cosmote, όπως οι ασφάλειες αυτοκινήτων και οι πωλήσεις βιβλίων. Το τελευταίο δεν τους βγήκε, αλλά όπως ειπώθηκε έχουν τόσα λεφτά να ξοδεύουν, όσο υπάρχουν κορόιδα που βάζουν συμβολαιάρες κινητής δεν έχουν πρόβλημα. Στο κομμάτι του delivery η δραστηριότητα (με το μοντέλο της box που δεν έχει ούτε σημεία λιανικής, ούτε διανομείς) είναι καθαρά φούσκα και τα κέρδη μικρότερα. Αν η φιλοσοφία είναι ίδια με τα άλλα πειράματα, θα το τρέξουν όσο έχει κέρδη και αν κάποια στιγμή αλλάξουν τα πράγματα θα το καταργήσουν, ξέρουν από αυτά.
    hnesne

  7. #18157
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.742
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Η αλήθεια είναι ότι δεν έχουμε ιδέα πόσο τζίρο, κέρδη -ή ζημιές- , οποιοδήποτε οικονομικό μέγεθος βασικά έχει η BOX, μιας και αντίθετα με wolt, efood, delivery.gr ο ΟΤΕ όταν οι δημοσιογράφοι ρωτάνε για τα μεγέθη και τις επιδόσεις του BOX απαντάει με τρία-πουλάκια-κάθονταν μαρκετινιστικα PR λογυδριάκια (το έκανε και τον Φεβρουάριο '21 και τον Σεπτέμβριο φέτος).

    Αν κάποιος έχει στοιχεία ας μας διαφωτίσει, αλλά μέχρι τότε μόνο εικασίες έχουμε.

    Το μοντέλο "δουλεύω με ζημιές και κάποτε θα έρθουν οι πελάτες να ψωνίζουν κανονικά" δεν είναι κάτι ανήκουστο ούτε πρωτοφανές στον καπιταλισμό. Το ίδιο κάνει άλλωστε η Epic με το digital store της, και συγκεκριμένα τις προσφορές που ο κόσμος πατάει εκεί μέσα μόνο γι'αυτές - είναι κάτι σαν το Box των digital distribution platforms.

    ΥΓ: Με πρόλαβε πρωινος-πρωινος ο jap, συμφωνάμε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος marcus1 : 30-11-21 στις 09:33.

  8. #18158
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.624
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    δεν ειναι καθολου καινουριο να διαφημιζουν οτι κατι εχει επιτυχια για να αποκτησει τετοια φημη .
    μα καθολου καινουριο .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  9. #18159
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.691
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω το box, το efood τα πηγαίνει εξαιρετικά καλά, αν δεν κάνω λάθος το διαφημίζει κιόλας. Ξαναλέω δεν ξέρω τα στοιχεία τους, αλλά το τόσο επιθετικό μάρκετινγκ κοστίζει και έχει επίδραση στο bottom line της εταιρείας. Συνήθως χρησιμοποιείται βραχυπρόθεσμα μέχρι να πετάξει έξω τον ανταγωνισμό ή να τελειώσουν τα λεφτά. Ή να δώσει την ευκαιρία στον ανταγωνισμό να πάρει μια ανάσα από το επιθετικό μάρκετινγκ και να κάνει καμιά εξαγορούλα (ο όμιλος του efood εξαγόρασε πρόσφατα τον όμιλο των delivery.gr, kioskys και e-table).

    Από την άλλη, το box είναι άλλο ένα πείραμα του ομίλου cosmote, όπως οι ασφάλειες αυτοκινήτων και οι πωλήσεις βιβλίων. Το τελευταίο δεν τους βγήκε, αλλά όπως ειπώθηκε έχουν τόσα λεφτά να ξοδεύουν, όσο υπάρχουν κορόιδα που βάζουν συμβολαιάρες κινητής δεν έχουν πρόβλημα. Στο κομμάτι του delivery η δραστηριότητα (με το μοντέλο της box που δεν έχει ούτε σημεία λιανικής, ούτε διανομείς) είναι καθαρά φούσκα και τα κέρδη μικρότερα. Αν η φιλοσοφία είναι ίδια με τα άλλα πειράματα, θα το τρέξουν όσο έχει κέρδη και αν κάποια στιγμή αλλάξουν τα πράγματα θα το καταργήσουν, ξέρουν από αυτά.
    Σε γενικές γραμμές τα delivery apps δουλεύουν με υψηλές προμήθειες. Το γεγονός πως το box κατέχει προς το παρόν μόνο λογισμικό, και δεν έχει δικό τους delivery δίκτυο, προφανώς βοηθάει. Πρακτικά αυτή τη στιγμή έχουν να στηρίξουν κυρίως την εφαρμογή όποτε το καθιστά πιο εύκολο το να βγάζουν τέτοιες προσφορές.
    Φυσικά είναι πολύ επιθετικό μάρκετινγκ, αλλά όχι τόσο όσο φανταζόμαστε.

  10. #18160
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i

    Γιατι να παραγγειλω BOX -efood κοκ και οχι απευθειας στο μαγαζακι της γειτονιας?
    https://www.olivemagazine.gr/%CF%87%...7%CF%84%CE%AE/
    Γιατι να παραγγειλω delivery και να μην ριξω μια τηγανια ή μια μακαροναδα κατ΄οικον, με δικα μου υλικα?
    http://www.sintagesgiaantres.gr/
    Γιατι ρωταω πειτε μου...


    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  11. #18161
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων

    Γιατι να παραγγειλω BOX -efood κοκ και οχι απευθειας στο μαγαζακι της γειτονιας?
    https://www.olivemagazine.gr/%CF%87%...7%CF%84%CE%AE/
    Γιατι να παραγγειλω delivery και να μην ριξω μια τηγανια ή μια μακαροναδα κατ΄οικον, με δικα μου υλικα?
    http://www.sintagesgiaantres.gr/
    Γιατι ρωταω πειτε μου...


    Επειδη τα μπρικια για τον καφε και τα κατσαρολικα για τις μακαροναδες σπανιζουν ισως;

    Ή επειδη η τεμπελια, το trendy και το ευκολο χτυπανε limit up;

  12. #18162
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.078
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων

    Γιατι να παραγγειλω BOX -efood κοκ και οχι απευθειας στο μαγαζακι της γειτονιας?
    https://www.olivemagazine.gr/%CF%87%...7%CF%84%CE%AE/
    Γιατι να παραγγειλω delivery και να μην ριξω μια τηγανια ή μια μακαροναδα κατ΄οικον, με δικα μου υλικα?
    http://www.sintagesgiaantres.gr/
    Γιατι ρωταω πειτε μου...


    Είναι ξεκάθαρα θέμα χρόνου και ευκολίας η παραγγελία απ' έξω. Και επειδή δεν θέλω να μου έχουν έτοιμο το φαγητό στο σπίτι, λες και είμαι το 1950 και είμαι ο άρχοντας του σπιτιού.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  13. #18163
    Εγγραφή
    10-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    93000/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritzbox-7530
    SNR / Attn
    9(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια είναι ότι δεν έχουμε ιδέα πόσο τζίρο, κέρδη -ή ζημιές- , οποιοδήποτε οικονομικό μέγεθος βασικά έχει η BOX, μιας και αντίθετα με wolt, efood, delivery.gr ο ΟΤΕ όταν οι δημοσιογράφοι ρωτάνε για τα μεγέθη και τις επιδόσεις του BOX απαντάει με τρία-πουλάκια-κάθονταν μαρκετινιστικα PR λογυδριάκια (το έκανε και τον Φεβρουάριο '21 και τον Σεπτέμβριο φέτος).

    Αν κάποιος έχει στοιχεία ας μας διαφωτίσει, αλλά μέχρι τότε μόνο εικασίες έχουμε.

    Το μοντέλο "δουλεύω με ζημιές και κάποτε θα έρθουν οι πελάτες να ψωνίζουν κανονικά" δεν είναι κάτι ανήκουστο ούτε πρωτοφανές στον καπιταλισμό. Το ίδιο κάνει άλλωστε η Epic με το digital store της, και συγκεκριμένα τις προσφορές που ο κόσμος πατάει εκεί μέσα μόνο γι'αυτές - είναι κάτι σαν το Box των digital distribution platforms.

    ΥΓ: Με πρόλαβε πρωινος-πρωινος ο jap, συμφωνάμε.
    Μα το Amazon έτσι δουλεύει.Ακόμα και σήμερα με ζημιά πουλάει.
    Έχει φτιάξει και σχετικό βίντεο ο Mikeus.

  14. #18164
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων

    Γιατι να παραγγειλω BOX -efood κοκ και οχι απευθειας στο μαγαζακι της γειτονιας?
    https://www.olivemagazine.gr/%CF%87%...7%CF%84%CE%AE/
    Γιατι να παραγγειλω delivery και να μην ριξω μια τηγανια ή μια μακαροναδα κατ΄οικον, με δικα μου υλικα?
    http://www.sintagesgiaantres.gr/
    Γιατι ρωταω πειτε μου...


    Γιατί το μαγαζάκι της γειτονίας (ή καλύτερα ενα μεγάλο ποσοστό), ούτε καλούς μισθούς θα δώσει, ούτε βενζίνες κλπ, αλλιώς όλοι οι διανομείς θα πηγαίναν στα μαγαζάκια και όχι στους μεγάλους.
    Αν τώρα δεν θέλεις να παραγγείλεις, δεν παίρνεις απο κανέναν και κάνεις χρήση των συνταγών γιαγιάς, μετά γιατί να παραγγέλλουμε άλλα πράγματα, πχ σουπερ μαρκετ, να πηγαίνουμε απο εκεί κοκ

  15. #18165
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων

    Γιατι να παραγγειλω BOX -efood κοκ και οχι απευθειας στο μαγαζακι της γειτονιας?
    https://www.olivemagazine.gr/%CF%87%...7%CF%84%CE%AE/
    Γιατι να παραγγειλω delivery και να μην ριξω μια τηγανια ή μια μακαροναδα κατ΄οικον, με δικα μου υλικα?
    http://www.sintagesgiaantres.gr/
    Γιατι ρωταω πειτε μου...


    Πολλά διαφορετικά ερωτήματα.

    Καταρχάς είναι ontopic, όποιος δεν τα χρησιμοποιεί μάλλον δεν πήρε χαμπάρι τι παίζεται. Στο πνεύμα των ημερών το box έδωσε την προηγούμενη εβδομάδα ένα κουπόνι ελευθέρας 20% έκπτωση σε ό,τι πάρεις (προσωπικά έκανα μια μεγάλη παραγγελία στον Κρητικό, όπως και πολύς άλλος κόσμος), την black friday άλλο κουπόνι 30% ελεύθερο για πίτσες ή μπέργκερ, προσωπικά επειδή έχω φτιάξει λογαριασμό και τον χρησιμοποιώ σπανίως μου έστειλαν και δύο προσωπικά 5ευρα κουπονάκια πριν πλακώσουν οι προσφορές, και έχει κι αυτή την εβδομάδα 5 ευρώ έκπτωση για μία παραγγελία ύψους 6 ευρώ. Και συχνά πυκνά κουπόνια κι εκπτωσούλες, πολύς μα πολύς κόσμος τα χρησιμοποιεί συστηματικά, π.χ. 1 καφέ κι άλλον έναν δώρο, συχνές εκπτώσεις ύψους 3 ευρώ και πολλά άλλα τέτοια. Οι προμήθειες όπως αναφέρθηκε είναι τεράστιες σε ποσοστό, γεγονός που κάνει αδύνατο να βγαίνουν όλες αυτές οι προσφορές από την τσέπη των καταστηματαρχών, για αυτό το χαρακτηρίζω τουλάχιστον εγώ 'επιθετικό', ή το χρηματοδοτούν από αλλού ή μειώνουν σε πολύ χαμηλά επίπεδα (για εταιρεία με τέτοιες υπηρεσίες) τα ποσοστά κέρδους τους.

    Για το γιατί να μη φτιάξεις κάτι μόνος σου, είναι πολλοί οι λόγοι, προσωπικά είτε για λόγους χρόνου είτε για να φάμε κάτι διαφορετικό που όσο κι αν χτυπιέται το υπηρετικό προσωπικό του σπιτιού δεν μπορεί να το φτιάξει Καφέδες απ' έξω τους έχω κόψει, κυρίως γιατί τους μακρυνούς δεν θέλω να τους τρέχω για 2 καφέδες, και οι κοντινοί το παίζουν πολύ χαλαροί (πού πας ρε χωρίς μάσκα, εγώ τη φοράω για να παραλάβω επειδή σε σέβομαι κι εσύ μου έρχεσαι κύριος και άνετος; για τον ίδιο λόγο έχω σταματήσει και να ψωνίζω από πολλά καταστήματα κοντινά που μυαλό δεν βάζουν, ειδικά καταστήματα που ετοιμάζουν και χειρίζονται φαγητό αν δεν κάνουν τα αναγκαία με τη μάσκα φαντάζομαι τι θα γίνεται μέσα στην κουζίνα τους [αυτό ναι, ήταν offtopic, να με σχωρνάτε])
    hnesne

Σελ. 1211 από 1400 ΠρώτηΠρώτη ... 11911201120612091210121112121213121612211231 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προσφορές καταστημάτων
    Από k0nan στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-09, 14:51

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας