Σελ. 1167 από 1399 ΠρώτηΠρώτη ... 11471157116211651166116711681169117211771187 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 17.491-17.505 από 20981
  1. #17491
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με δύο laptop στο backpack και ένα σωρό χαρτιά, δεν έχω σκοπό να καθίσω σε έντονη βροχώπτωση. Αλλά ναι, θα έχω το νου μου γιατί δεν παίζεις με αυτά

    - - - Updated - - -


    Από τα ορειβατικά μου χρόνια
    στεγνό μένει ότι βάλεις σε σακούλα σκουπιδιών.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  2. #17492
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.077
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τα ορειβατικά μου χρόνια
    στεγνό μένει ότι βάλεις σε σακούλα σκουπιδιών.
    Θα σου πω πως το σκέφτομαι.

    Καταρχάς εάν το κόψω για φύση, δεν θα κουβαλάω τα λάπτοπ μαζί μου. Επίσης, δε γίνεται κάθε μέρα να τα τυλίγω σε σακούλες σκουπιδιών μην τυχόν βρέξει στην αθήνα που δεν βρέχει σχεδόν ποτέ. έχω μεγαλώσει στην Ήπειρο και γελάω όταν ακούω αθηναίους να μιλάνε για βροχή

    Οπότε, απλά επιθυμώ μία βασική προστασία για το απρόσμενο, λίγα δευτερόλεπτα πριν βρω υπόστεγο ή μπω στα ΜΜΜ.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  3. #17493
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σου πω πως το σκέφτομαι.

    Καταρχάς εάν το κόψω για φύση, δεν θα κουβαλάω τα λάπτοπ μαζί μου. Επίσης, δε γίνεται κάθε μέρα να τα τυλίγω σε σακούλες σκουπιδιών μην τυχόν βρέξει στην αθήνα που δεν βρέχει σχεδόν ποτέ. έχω μεγαλώσει στην Ήπειρο και γελάω όταν ακούω αθηναίους να μιλάνε για βροχή

    Οπότε, απλά επιθυμώ μία βασική προστασία για το απρόσμενο, λίγα δευτερόλεπτα πριν βρω υπόστεγο ή μπω στα ΜΜΜ.
    Για λίγη προστασία, ΟΚ
    Αλλιώς, βάζεις την σακούλα εσωτερική επένδυση στο σακίδιο, προσοχή ότι βάλεις υπερθερμαίνεται (μην βάλεις laptop ανοιχτό)


    ΥΓ
    Για Αθήνα και χωρίς σακούλα, για Τζουμέρκα ξανασκέψου το.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  4. #17494
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.269
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Λέω να την χτυπήσω και εγώ την τσάντα. Το πολύ πολύ να έχω και μια θήκη νάιλον τύπου jumbo μαζί μου.
    Οι περισσότερες μου "κόβονται" σε αυτά τα σημεία που έχω βάλει στην φωτό.
    Οι μόνες δοκιμασμένες φθηνές που δεν κόβονται τα λουριά και είναι ανθεκτικές στον χρόνο είναι οι Κινέζικες Star Dragon. Όχι ειδικές για laptop και τέτοια αλλά απομίμηση samsonite που αγόραζα παλιά όταν είχα χρήμα και κρατούσαν μια πενταετία τουλάχιστον στο πέρα δώθε.

  5. #17495
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.077
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λέω να την χτυπήσω και εγώ την τσάντα. Το πολύ πολύ να έχω και μια θήκη νάιλον τύπου jumbo μαζί μου.
    Οι περισσότερες μου "κόβονται" σε αυτά τα σημεία που έχω βάλει στην φωτό.
    Οι μόνες δοκιμασμένες φθηνές που δεν κόβονται τα λουριά και είναι ανθεκτικές στον χρόνο είναι οι Κινέζικες Star Dragon. Όχι ειδικές για laptop και τέτοια αλλά απομίμηση samsonite που αγόραζα παλιά όταν είχα χρήμα και κρατούσαν μια πενταετία τουλάχιστον στο πέρα δώθε.
    Μία POLO που είχα τσιμπήσει πριν 4-5 χρόνια, κάπου στα 30 ευρώ Μοναστηράκι δεν φαντάζεσαι που έχει πάει και τι έχει σηκώσει. Δεν έχει καταλάβει τίποτα.

    Τα μόνα που έχουν "χαλάσει" είναι κάτι ψιλοπράγματα που αφορούν κυρίως την εξωτερική εμφάνιση.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  6. #17496
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.096
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    @zus πάρε σοβαρο backpack που να έχει σε θήκη αδιάβροχο κάλυμμα. Εγώ έχω ένα American Tourist ακριβώς έτσι. Στο κατω μερος του έχει θήκη που αν την ανοίξεις βγαίνει πλαστικό κάλυμμα που το καλύπτει όλο και ας ριξει μετά τυροπιτες. Το ίδιο και το Bagster που έχω στη μηχανή.
    Όσο αφορά Goretex και λοιπές παπατζες, έχω σκάσει απιστευτα λεφτά σε πανακριβα μπουφάν μηχανής με τέτοια υλικά και πάντα περναγε νερό σε βροχή από μέσα ελάχιστο.

    Δεν παίζουμε με λαπτοπ κλπ σε αυτά τα θέματα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #17497
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο αφορά Goretex και λοιπές παπατζες, έχω σκάσει απιστευτα λεφτά σε πανακριβα μπουφάν μηχανής με τέτοια υλικά και πάντα περναγε νερό σε βροχή από μέσα ελάχιστο.
    Παπάτζες δεν είναι. Έχουν ημερομηνία λήξης οι μεμβράνες και δεν θέλει να εκτεθούν σε υψηλές θερμοκρασίες (σε καλοριφέρ, σε πληντύριο στους 60 βαθμούς, κλπ).

    Αν πήρες μπουφάν μηχανής από στοκατζίδικο, λογικό. Οι μεμβράνες έχουν διάρκεια ζωής 2-3 χρόνια, με την προϋπόθεση να μην εκτεθούν σε υψηλές θερμοκρασίες.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  8. #17498
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Καλη τιμουλα, https://www.kotsovolos.gr/computing/...k-lamp-1s-2020
    xiaomi desk lamp + δώρο και μια white and color με ~27 ευρω

  9. #17499
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.096
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παπάτζες δεν είναι. Έχουν ημερομηνία λήξης οι μεμβράνες και δεν θέλει να εκτεθούν σε υψηλές θερμοκρασίες (σε καλοριφέρ, σε πληντύριο στους 60 βαθμούς, κλπ).

    Αν πήρες μπουφάν μηχανής από στοκατζίδικο, λογικό. Οι μεμβράνες έχουν διάρκεια ζωής 2-3 χρόνια, με την προϋπόθεση να μην εκτεθούν σε υψηλές θερμοκρασίες.
    Dainese 3 έχω πάρει και ένα Bering, πάνω από 300€ το καθένα και πάντα το κορυφαίο τους μοντέλο. Απλά σε νερό τα βάζω με πράσινο σαπούνι όπως και τα εσωτερικά του κράνους για καθάρισμα, ούτε πλυντήρια ούτε καθαριστήρια. Αλλά δεν έχει νόημα η κουβέντα περί πλυσίματος γιατί έχω φάει βροχές ενώ ήταν καινούργια.

    Δεν υπάρχει υλικό που να μην περνάει βροχή αλλά να περνάει αέρας μόνο ή να αναπνέει το κορμί μόνο. Όλα αυτά είναι μπαρουφες και στο υπογράφω με εμπειρία στην πραγματική ζωή. Αν δεν βάλεις αδιάβροχο πάνω από το μπουφάν, τελείωσες.

    Υ.Γ. εκτός αν μιλάς για 1 λεπτό βροχή, εκεί ναι αντέχει.

  10. #17500
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Dainese 3 έχω πάρει και ένα Bering, πάνω από 300€ το καθένα και πάντα το κορυφαίο τους μοντέλο. Απλά σε νερό τα βάζω με πράσινο σαπούνι όπως και τα εσωτερικά του κράνους για καθάρισμα, ούτε πλυντήρια ούτε καθαριστήρια. Αλλά δεν έχει νόημα η κουβέντα περί πλυσίματος γιατί έχω φάει βροχές ενώ ήταν καινούργια.

    Δεν υπάρχει υλικό που να μην περνάει βροχή αλλά να περνάει αέρας μόνο ή να αναπνέει το κορμί μόνο. Όλα αυτά είναι μπαρουφες και στο υπογράφω με εμπειρία στην πραγματική ζωή. Αν δεν βάλεις αδιάβροχο πάνω από το μπουφάν, τελείωσες.

    Υ.Γ. εκτός αν μιλάς για 1 λεπτό βροχή, εκεί ναι αντέχει.
    Θα διαφωνήσω, καθώς και εγώ έχω εμπειρία απο πραγματική ζωή, για να καταλάβεις απο τα 15 έχω μηχανή, είμαι 45+ δίπλωμα για αμάξι έβγαλα πριν 6 χρόνια.

    Πραγματικά προστατεύει στην βροχα με καρέκλες

  11. #17501
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.096
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα διαφωνήσω, καθώς και εγώ έχω εμπειρία απο πραγματική ζωή, για να καταλάβεις απο τα 15 έχω μηχανή, είμαι 45+ δίπλωμα για αμάξι έβγαλα πριν 6 χρόνια.

    Πραγματικά προστατεύει στην βροχα με καρέκλες
    Βρε δεν λέω δεν προστατεύει αλλά κατι ψιλό περνάει. Αν δεν έχεις δηλαδή αδιάβροχο κινητό, το ρισκάρεις στη μπροστά τσέπη? Εγώ όχι. Μου έχουν ποτίσει υγρασία τα διπλώματα στην εσωτερική ουκ ολιγες φορές.

  12. #17502
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε δεν λέω δεν προστατεύει αλλά κατι ψιλό περνάει. Αν δεν έχεις δηλαδή αδιάβροχο κινητό, το ρισκάρεις στη μπροστά τσέπη? Εγώ όχι. Μου έχουν ποτίσει υγρασία τα διπλώματα στην εσωτερική ουκ ολιγες φορές.
    Όχι ρε συ μπροστά τσέπη, αφού το λέει και στις οδηγίες, ή θα το βάλεις σε αυτό που είναι στο πέτο ή εσωτερικά (έχει μάλιστα και φωτό εδώ το κινητό)
    Ναι δεν είχε πρόβλημα σε αυτές τις θέσεις

  13. #17503
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε δεν λέω δεν προστατεύει αλλά κατι ψιλό περνάει. Αν δεν έχεις δηλαδή αδιάβροχο κινητό, το ρισκάρεις στη μπροστά τσέπη? Εγώ όχι. Μου έχουν ποτίσει υγρασία τα διπλώματα στην εσωτερική ουκ ολιγες φορές.
    1. Βάλτα σε ζελατίνα
    2. Πάρε καλύτερο διαπνέον
    3. Τα διαπνέοντα είναι κυρίως για περπάτημα. Τελείως αδιάβροχο είναι το πλαστικό, δεν περνάει τίποτα. Αν όμως περπατάς θα γίνεις χειρότερα μούλια από το να βρεχόσουνα από την βροχή (ιδρώνει το σώμα σου και δεν αερίζεσαι). Και τα δερμάτινα για μοτοσυκλέτες ποτίζουνε, μετά από 3-4 ώρες. Διαλέγετε και παίρνετε. Πλαστικό->δερμάτινο->διαπνέον


    Υπάρχουνε κι αυτά, 100% αδιάβροχα πλαστικά, πελερίνες λέγονται, έχουν καμπούρα να σκεπάζουν το σακίδιο, αερίζεσαι από κάτω (είναι ανοιχτό), για περπάτημα
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  pelerine.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  13,9 KB 
ID: 228342
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  14. #17504
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.096
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Βάλτα σε ζελατίνα
    2. Πάρε καλύτερο διαπνέον
    3. Τα διαπνέοντα είναι κυρίως για περπάτημα. Τελείως αδιάβροχο είναι το πλαστικό, δεν περνάει τίποτα. Αν όμως περπατάς θα γίνεις χειρότερα μούλια από το να βρεχόσουνα από την βροχή (ιδρώνει το σώμα σου και δεν αερίζεσαι). Και τα δερμάτινα για μοτοσυκλέτες ποτίζουνε, μετά από 3-4 ώρες. Διαλέγετε και παίρνετε. Πλαστικό->δερμάτινο->διαπνέον


    Υπάρχουνε κι αυτά, 100% αδιάβροχα πλαστικά, πελερίνες λέγονται, έχουν καμπούρα να σκεπάζουν το σακίδιο, αερίζεσαι από κάτω (είναι ανοιχτό), για περπάτημα
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  pelerine.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  13,9 KB 
ID: 228342
    Βρε φοράω χοντρά αδιάβροχα πλέον πάντα σε βροχή απλά η όλη κουβέντα έγινε για τα Goretex κυρίως της 3Μ που διαφώνησα εγώ γιατί λέω πως περνάει νερό. Άλλο υλικό τέτοιου στυλ δεν έχω δοκιμάσει γιατί και η Dainese και η Bering αυτό χρησιμοποιούν που και καλά είναι το καλύτερο.
    Το βρήκα, Αδωνης νανογιλεκο θα πάρω
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #17505
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Κατι χρονακια πριν ειχα αγορασει ενα noname καπιτονε μπουφαν με κουκουλα, κακασχημο μεν πλην ομως εντελως αδιαβροχο, ουτε ομπρελα δεν επαιρνα μαζι μου... Το φοραγα μεχρι που απο την μεγαλη χρηση ανοιξαν οι ραφες και δεν διορθωνοταν!
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

Σελ. 1167 από 1399 ΠρώτηΠρώτη ... 11471157116211651166116711681169117211771187 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προσφορές καταστημάτων
    Από k0nan στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-09, 14:51

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας