Σελ. 1322 από 1395 ΠρώτηΠρώτη ... 13021312131713201321132213231324132713321342 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 19.816-19.830 από 20919
  1. #19816
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.281
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Μια χαρά διαβαζουμε, οχι στην παραλία, ανέφερα πάραπανω θεμιτή χρηση

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kataras Εμφάνιση μηνυμάτων
    οσοι με το καλο περασετε στην κατηγορια 50+
    θα κρινετε διαφορετικα την αναμετρηση smartphone-tablet10+
    Άστα, έχω περάσει από τα 13αρια και 14αρια λαπτοπ στα σχεδόν 16αρια.

    Α ναι, να ένα πλεονέκτημα των ταμπλετ. Στο 10ρι διαβάζω βιβλία χωρίς γυαλιά, κανονικό βιβλίο χωρίς δεν μπορώ με τίποτα.
    hnesne

  2. #19817
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.316
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Επειδή το επαγγελματικό μου μηχάνημα είναι MacBook Pro του 2021, που είναι παναλαφρο και κυκλοφορώ γενικά μαζί του, γιατί δουλεύω και από καφέ 1-2 φορές τη βδομάδα, το τάμπλετ εκτός από καθημερινή χρήση στο σπίτι, πάντα το παίρνω μαζί στα ταξίδια μου.
    Οσο ελαφρύ και αν είναι το Mac, πιο εύκολα βγάζεις το τάμπλετ από το backpack και βολεύει μια χαρά για ταινίες κατά την πτήση.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  3. #19818
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή το επαγγελματικό μου μηχάνημα είναι MacBook Pro του 2021, που είναι παναλαφρο και κυκλοφορώ γενικά μαζί του, γιατί δουλεύω και από καφέ 1-2 φορές τη βδομάδα, το τάμπλετ εκτός από καθημερινή χρήση στο σπίτι, πάντα το παίρνω μαζί στα ταξίδια μου.
    Οσο ελαφρύ και αν είναι το Mac, πιο εύκολα βγάζεις το τάμπλετ από το backpack και βολεύει μια χαρά για ταινίες κατά την πτήση.
    Καλά ναι για ταινίες μια χαρά είναι.. για πολύ ώρα διάβασμα δεν είναι...εγώ τουλάχιστον που είμαι και γέροντας δεν αντέχω
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #19819
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά ναι για ταινίες μια χαρά είναι.. για πολύ ώρα διάβασμα δεν είναι...εγώ τουλάχιστον που είμαι και γέροντας δεν αντέχω
    Πάρε καλά γυαλιά πρεσβυωπίας και θα το φχαριστηθείς, και με φίλτρα οι φακοί.

  5. #19820
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.209
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peragialos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρε καλά γυαλιά πρεσβυωπίας και θα το φχαριστηθείς, και με φίλτρα οι φακοί.
    για πες γιατί ολο το ξεχνάω.
    απο περίπτερο η AliExpress ελεγα..

  6. #19821
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peragialos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρε καλά γυαλιά πρεσβυωπίας και θα το φχαριστηθείς, και με φίλτρα οι φακοί.
    Δεν θα πω πόσα έσκασα για γυαλιά αλλά δεν φταίει αυτό... χρόνια τώρα έχω αυτό το θέμα.. ούτε το πολύ φως αντέχω ποια... απλά θα πω πως από το 1984 είμαι σε ένα μονιτορ/τηλεόραση μπροστά για πάνω από 6-8 ώρες την ημέρα οπότε μάτια γιοκ....
    Καλώς να μου έρθει και ο ωχρά κηλίδα να ησυχάσω στο νησί...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #19822
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα πω πόσα έσκασα για γυαλιά αλλά δεν φταίει αυτό... χρόνια τώρα έχω αυτό το θέμα.. ούτε το πολύ φως αντέχω ποια... απλά θα πω πως από το 1984 είμαι σε ένα μονιτορ/τηλεόραση μπροστά για πάνω από 6-8 ώρες την ημέρα οπότε μάτια γιοκ....
    Καλώς να μου έρθει και ο ωχρά κηλίδα να ησυχάσω στο νησί...
    ΟΦΤΟΠΙΚ Φίλε δεν είναι καθόλου για πλάκα. Κάνε ότι μπορείς και δώσε ότι μπορείς(καλός οπτικός και οφθαλμίατρος) για να προλάβεις τέτοια προβλήματα γιατί τώρα πια προλαμβάνονται ακόμα και αν υπάρχει προδιάθεση. Και ας είμαι και με το entry 2i και έως 24 για πάντα! Το θέμα για τα γυαλιά είναι ότι μπορεί να ταλαιπωρηθείς μέχρι να βρεις τα σωστά. Ένας λόγος παραπάνω αφού τα έχεις ταλαιπωρήσει τόσο. Είμαστε μία ηλικία και εγώ πήρα τα πρώτα πρεσβυωπίας από φαρμακείο και νόμιζα ότι έβλεπα. Έσπασαν και πήγα στον οπτικό μου , έσκασα 100€ σε σύγκριση με τα 10 αλλά άλλο πράγμα.

  8. #19823
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.281
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Συμφωνώ με τον peragialos Χρήστο. Δεν πειράζει που υδραυλικό και ηλεκτρολόγο δεν φέρνεις στο σπίτι και τα κάνεις όλα μόνος, οφθαλμίατρο να δεις και να τον πληρώσεις κανονικά. Η πρεσβυωπία αντιμετωπίζεται εύκολα με μια σωστή μέτρηση (όχι μόνος σου!), μπορεί να υπάρχουν άλλα θέματα που δεν μπορείς να τα αντιμετωπίσεις μόνος σου.
    hnesne

  9. #19824
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.621
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Να βοηθήσω για γυαλιά
    Μυωπία 2,5 από 4η γυμνασίου(= 1η λυκειου)
    Μεγαλώνοντας η πρεσβυωπεία εξαφάνισε την μυωπεία (0,7), για κοντά δεν φοράω γυαλιά

    cbd για γλαύκωμα, κάνει δουλειά, άγνωστο αν κάνει για ωχρά κηλίδα, ποιός να χρηματοδοτήσει έρευνα ?, γενικώς βοηθάει παντού, γεμίζει το ενδοκανναβιδοειδές σύστημά μας.
    https://www.skroutz.gr/s/13916527/En...-CBD-10ml.html

    ριγανέλαιο, το χρησιμοποιούν 2500 χρόνια
    Με προσοχή
    https://www.biologikoxorio.gr/riganelaio


    ΥΓ
    Και μία λάμπα xiaomi ζεστό χρώμα, μπροστά από οθόνη
    https://www.skroutz.gr/s/37541059/Xi...BHR5967EU.html

    32 € τις είχα πάρει.

    ΥΓ2
    Αν έχεις τύχη διάβαινε



    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 07-03-23 στις 11:04.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  10. #19825
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Σας ευχαριστώ όλους αλλά σε οφθαλμίατρο πάω καλό και μου γράφει τα γυαλιά .. δεν κάνω μόνος μου ότι νάναι . Τα τελευταία μου είναι πολυεστιακά και έσκασα 580... φιλική τιμή... Είναι καταπληκτικά στο 90% απλά όταν είμαι στις τεράστιες οθόνες στη δουλειά που έχω, αναγκάζομαι να είμαι με το κεφάλι λίγο ψηλά για να βλέπω στο κάτω μέρος των γυαλιών.. έχω στο πρόγραμμα να φτιάξω ένα νέο ζευγάρι κανονικά μόνο για κοντά για να τα έχω για το pc μόνο.. απλά τα άλλα είναι τόσο βολικά που μπορώ να τα φοράω όλη μέρα και πιέζω τον εαυτό μου να τα βγάζω.. στην οδήγηση πχ..
    Έχω 2.5 βαθμούς υπερμετροπικό αστυγματισμό.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #19826
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.209
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ όλους αλλά σε οφθαλμίατρο πάω καλό και μου γράφει τα γυαλιά .. δεν κάνω μόνος μου ότι νάναι . Τα τελευταία μου είναι πολυεστιακά και έσκασα 580... φιλική τιμή... Είναι καταπληκτικά στο 90% απλά όταν είμαι στις τεράστιες οθόνες στη δουλειά που έχω, αναγκάζομαι να είμαι με το κεφάλι λίγο ψηλά για να βλέπω στο κάτω μέρος των γυαλιών.. έχω στο πρόγραμμα να φτιάξω ένα νέο ζευγάρι κανονικά μόνο για κοντά για να τα έχω για το pc μόνο.. απλά τα άλλα είναι τόσο βολικά που μπορώ να τα φοράω όλη μέρα και πιέζω τον εαυτό μου να τα βγάζω.. στην οδήγηση πχ..
    Έχω 2.5 βαθμούς υπερμετροπικό αστυγματισμό.
    σαν να φορας κολάρο ενα πραγμα φαντάζομαι, κανεις καλο και στον αυχενα..

    μου αρεσει που όλοι βάζετε και το offtopic... στο παρών thread ενω συζητάμε για κατι με τόση αξία ψάχνω τας για προφορά!!
    Τι να παρω εγω βοηθήστε.
    (Την ανισοκορια οταν την υπέδειξα στο οφθαλμολογικό στην Ομόνοια που τους ειπα οτι τα βλεπω διπλα σπαστηκαν που το ειπα..)
    κονταω 50 ετων, πρεσβυωπία ειπαν και να παω περίπτερο γιατι καθε 4 χρόνια μπορούν να γράφουν..
    Τους ρωτησα τοτε γιατι οχι τωρα να τα γράψουν και ειπαν αν θελω να το σκεφτώ και θα τα γραψουν

  12. #19827
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    για πες γιατί ολο το ξεχνάω.
    απο περίπτερο η AliExpress ελεγα..
    Οχι απο aliexpress, οι φακοί τους είναι για το ανάθεμα, ακόμα και οι σχετικά ακριβοι

  13. #19828
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.281
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Αν δεν είναι αυτό οφτόπικ δεν ξέρω τι είναι, αλλά θα γράψω 2 πράγματα, μακάρι να σου φανούν χρήσιμα. Πρεσβυωπία έχω από πριν τα 40, τα γυαλιά τα φοράω όλη μέρα αφού όλη μέρα κάθομαι λόγω δουλειάς μπροστά στον υπολογιστή. Η ανισοκορία που λες από μόνη της δεν είναι πρόβλημα, αλλά δεν θα στο πω εγώ αυτό, ούτε γιατρός είμαι ούτε περιπτεράς που πουλάει γυαλιά. Όσο για το περίπτερο, τα ίδια γυαλιά πουλάνε και τα φαρμακεία, αρκεί να πάρεις των 10 ευρώ κι όχι των 2. Αλλά σαφώς δεν κάνουν για όλους. Χίλια δυο πράγματα μπορεί να παίζουν, είτε το σημείο εστίασης του φακού να μη συμπίπτει με το κέντρο του ματιού, είτε να έχεις αστιγματισμό ή άλλα πράγματα παράλληλα με την πρεσβυωπία, είτε να έχεις διαφορετικούς βαθμούς στο κάθε μάτι. Για όλες αυτές τις περιπτώσεις τα έτοιμα γυαλιά δεν κάνουν, αλλά ο οφθαλμίατρος (ή και ο καλός οπτικός) μπορεί να τα μετρήσει και να σου γράψει συνταγή γυαλιών με τις κατάλληλες διορθώσεις. Το κάθε 4 χρόνια ναι, για την πρεσβυωπία όταν αυξάνεται γρήγορα είναι πρόβλημα. Αλλά να ξέρεις μπορείς να παίρνεις ένα ζευγάρι κάθε 4 χρόνια και ενδιάμεσα αν έχεις θέμα να αλλάζεις μόνο τους φακούς, ρώτα έναν οπτικό το κόστος, άλλο θα χρεώσει το ταμείο (το ανώτατο ποσό που δικαιούται) κι άλλα εσένα ιδιωτικά, χονδρικά ο απλός φακός της πρεσβυωπίας με τις βασικές επιστρώσεις κάνει όσο και ένας μέτριας ποιότητας σκελετός. Αλλά δεν υπάρχουν κανόνες, αλλιώς επηρεάζει εσένα, αλλιώς εμένα, αλλιώς κάποιον που διαβάζει βιβλία κι αλλιώς κάποιον που κάθεται στον υπολογιστή, έχει να κάνει και με τις συνήθειες, η γυναίκα μου έχει άλλα γυαλιά για να διαβάζει κι άλλα για τον υπολογιστή, εγώ έχω τα ίδια, η διαφορά είναι οι συνήθειες αλλά και ότι εγώ χρησιμοποιώ πιο πολύ το laptop. Έχει να κάνει και πόσες ώρες την ημέρα χρειάζεσαι τα γυαλιά. Εν πάσει περιπτώσει, αν προτιμήσεις του περιπτέρου (ή του φαρμακείου) πήγαινε πρώτα σε οφθαλμίατρο να σε μετρήσει και μην πας να δοκιμάζεις στα τυφλά, το να έχεις το σωστό νούμερο θα έχει διαφορά στην καθημερινότητά σου.
    hnesne

  14. #19829
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.209
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    την ανισοκορία τους την είπα για να δω αν το χουνε δει, αν ασχολούνται..

    πήγα στο γιατρό μου έχει γράψει τα ποσοστά πρεσβυωπίας.

    σε αυτό με το πόσο γρήγορο αυξάνει πήγε ο νους μου και δεν επέμενα να μου το γράψει αφού μου είπε να το σκεφτώ.

    απλά υπάρχουν στιγμές που δεν βλέπω πραγματικά ειτε κοντά είτε μακριά , είναι σαν να βλέπω το ίδιο γράμμα δύο φορές το ένα πάνω στο άλλο εκτός από το να βλέπω καλύτερα μακριά. αυτό ονομάζεται αλλιώς και αυτό τους τόνισα να τσεκάρουν καλύτερα.

    υπάρχουν στιγμές που τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα
    όπως μπορεί για δύο μήνες να μην καταλαβαίνω το μεγάλο νούμερο στον οφθαλμίατρο στον οφθαλμίατρο αν είναι 6 η 8 η 9 και μετά ξαφνικά να μπορώ να διακρίνω ακόμα και το πιο μικρό, αυτά που είναι ψείρες. οι μαγνητικές βγαίνουν καθαρές, για την ώρα

    σαν πρώτη κίνηση μιας και έχω επισκεφτεί τον οφθαλμίατρο να πάω δηλαδή σε φαρμακείο να πάρω ένα γυαλί των 10 ευρώ?
    να κοιτάξω κάποια μάρκα συγκεκριμένη ή κάποιο άλλο χαρακτηριστικό σε αυτά τα γυαλιά που λέω?

    { σίγουρα του ανήκει ένα καλύτερο thread για συζήτηση αλλά δεν το θεωρώ off topic ειδικά όταν μιλάμε για κάτι τόσο σημαντικό σε ένα τόσο ξεχειλωμένο thread και οι τιμές παίζουν 2 ή 10 ή 100 ή 500 ή μπορεί και παραπάνω ευρώ}

  15. #19830
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.281
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σαν πρώτη κίνηση μιας και έχω επισκεφτεί τον οφθαλμίατρο να πάω δηλαδή σε φαρμακείο να πάρω ένα γυαλί των 10 ευρώ?
    να κοιτάξω κάποια μάρκα συγκεκριμένη ή κάποιο άλλο χαρακτηριστικό σε αυτά τα γυαλιά που λέω?
    Ναι, εφόσον θα τα χρησιμοποιείς περιστασιακά και δεν σου έχουν βρει κάτι άλλο. Εγώ έχω ένα καλό ζευγάρι για συνεχή χρήση στον υπολογιστή κι ένα φτηνό στο αυτοκίνητο για όταν χρειαστεί.
    hnesne

Σελ. 1322 από 1395 ΠρώτηΠρώτη ... 13021312131713201321132213231324132713321342 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προσφορές καταστημάτων
    Από k0nan στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-09, 14:51

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας