Σελ. 16 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 611141516
Εμφάνιση 226-234 από 234
  1. #226
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    428
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Ξέρω οτι το θέμα είναι πεθαμένο και το έχουμε εξαντλήσει, αλλά βλέπω και υπάρχει ακόμα κόσμος που ψάχνεται και προσπαθεί να βρει και να κατεβάσει firmware binaries για straight και cross flash. Για όσους αμετανόητους επιμένουν στις aDSL συνδέσεις (είτε από επιλογή, είτε κατ'ανάγκη) , το λατρεμένο WAG200G της Linksys έχει ακόμα τρόπο να συνεχίσει να υπηρετεί τις ανάγκες μας.

    O woytek (volkan) έχει σταματήσει προ πολλού να μαστορεύει το OpenWAG200, και τα vulnerabilities του πρωτότυπου firmware της Linksys (και συνεπώς και όλων των derivatives αυτού) έχουν αποτρέψει πολλούς από το να το χρησιμοποιούν.

    Η λύση είναι στο εναλλακτικό firmware της RouterTech > http://www.routertech.org/
    Το firmware δεν είναι βασισμένο στης Linksys και άρα δεν έχει το γνωστό vulnerability. Διαθέτει πληθώρα από features που πραγματικά κάνουν το μηχανάκι... "άλλο router". Όποιος θέλει να ρίξει μια ματιά στο web interface του firmware για να δει περί τίνος πρόκειται, μπορεί να το κάνει εδώ > http://www.routertech.org/demo/2-7/

    Η τελευταία έκδοση που κυκλοφορεί είναι η v2.97 και έχει αποδειχθεί σωστός "βράχος" κατόπιν 24/7 λειτουργίας εδώ και 3+ χρόνια. Εκτός από τα λοιπά features, το συγκεκριμένο firmware δίνει την επιλογή για αλλαγή του DSP driver (Annex A/B) μέσα από το web interface, καθιστώντας την παιχνιδάκι για όσους θέλουν να χρησιμοποιήσουν το router σε διαφορετικού τύπου τηλεφωνικές γραμμές.

    Δυστυχώς η διαδικασία εγκατάστασης του RouterTech firmware στο WAG200G δεν είναι τόσο απλή, και δεν μπορεί να γίνει μέσα από το web interface του router. Το εγχείρημα περιλαμβάνει αλλαγή του bootloader και λοιπές δραστικές αλλαγές που δεν είναι για τους ανίδεους. Όποιος φοβάται να αφήσει το mouse από το χέρι του, καλό θα ήταν να μην το δοκιμάσει.

    Για τους υπόλοιπους που αισθάνονται γενναίοι (και έχουν στην διάθεσή τους κι άλλο router) η διαδικασία της εγκατάστασης περιγράφεται λεπτομερέστατα εδώ > http://www.routertech.org/viewtopic.php?f=3&t=4138
    Εγώ προσωπικά την έχω εφαρμόσει σε 3 μηχανάκια μέχρι τώρα με 100% επιτυχία και χωρίς κανένα απρόοπτο.

  2. #227
    Εγγραφή
    05-11-2006
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Πολύ σωστός, είχα ανακαλύψει πριν μερικά χρόνια αυτό το firmware και έκτοτε το δουλεύω μόνιμα. Το μόνο μειονέκτημα είναι η περιορισμένη ram του router και τρέχω στον cron κάθε 2' memory optimize για να μη κολλάει (το web gui όταν το χρειάζομαι).

  3. #228
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    428
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Νταξ το webgui δεν το χρειάζεται πολύ συχνά ο μέσος χρήστης εφόσον μιλάμε για απλή οικιακή χρήση.
    Συνήθως μετά το αρχικό configuration ο περισσότερος κόσμος δεν το ξαναεπισκέπτεται ποτέ του...

    Και στο System > RT configurations έχει επιλογή για cron στο memory optimization εφόσον κάνεις εντατική χρήση.
    Αλλιώς η RAM του WAG200G (= 16ΜΒ) είναι επαρκέστατη και μάλιστα διπλάσια από routers της ίδιας κατηγορίας.

  4. #229
    Εγγραφή
    05-11-2006
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ναι το έχω enabled το RT configurations.

    Έχεις 2.97 έτσι ? εγώ έχω 2.96 γτ θυμάμαι είχαν ένα θέμα με bootloader και πρότειναν και οι ίδιοι 2.96 για πιο safe στο wag

  5. #230
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    428
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Ναι το 2.97 έχω. Δεν έχει κανένα θέμα, μπαίνει κανονικότατα όπως και αυτό που έχεις.

  6. #231
    Εγγραφή
    25-05-2006
    Μηνύματα
    452
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    nanoPI r2s - openwrt
    Εβαλα το routertech 2.96 νομίζω αλλά δεν λειτουργεί σε win 10 το wireless environment builder που λένε οι οδηγίες για να ενεργοποιήσω το ασύρματο. Τα υόλοιπα λειτουργούν κανονικά. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος ή να βάλω VM με XP?

  7. #232
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    428
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Το Wireless Environment Builder ίσως χρειάζεται compatibility mode για να παίξει σε Win10.

    Αν δεν σου δουλέψει σωστά, την ίδια δουλειά (επιδιόρθωση ασύρματου) μπορείς να κάνεις και
    με το Firmware Tool που κατεβάζεις από εδώ : http://www.routertech.org/viewtopic.php?t=3101

    Good luck!

  8. #233
    Εγγραφή
    25-05-2006
    Μηνύματα
    452
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    nanoPI r2s - openwrt
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Moho Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Wireless Environment Builder ίσως χρειάζεται compatibility mode για να παίξει σε Win10.

    Αν δεν σου δουλέψει σωστά, την ίδια δουλειά (επιδιόρθωση ασύρματου) μπορείς να κάνεις και
    με το Firmware Tool που κατεβάζεις από εδώ : http://www.routertech.org/viewtopic.php?t=3101

    Good luck!
    Thanks a lot! Λειτουργεί τώρα...
    Να δω πως θα το κάνω repeater σε ενα ZTE router του ΟΤΕ Τώρα. Πρέπει να υποστηρίζει και το ZTE το WDS ή απλά θα κάνει repeat ότι του δώσω;;;;

    Και κάτι ακόμη. Update σε 2.97 κατευθείαν απο το interface του τώρα, ετσι;;;

    - - - Updated - - -

    Το έκανα αλλιώς τελικά. Του έδωσα σταθερή IP μέσα στο υπάρχον δίκτυό μου. Του έδωσα gateway το router του οτε. Το συνέδεσα μέσω powerplug (ένα δωμάτιο με το ZTE και ένα σαλόνι με linksys). Του άνοιξα WiFi με διαφορετικό SSID. Τώρα έχω άλλο wifi στο σαλόνι - linksys (που δεν έπιανε από τις μεσοτοιχίες το ΖΤΕ) και άλλο WiFi στο δωμάτιο - ΖΤΕ. Ο κεντρικός στο δωμάτιο με ethernet και τα ασύρματα ανάλογα με το που βρίσκονται συνδέονται στο πιο δυνατό. Και η τηλεόραση ενσύρματα στο linksys-powerplug (120 Mbps link) για να μην βαράει κόκκινα με τα hd streaming και όπως πάντα μου κολλάει με wifi. Κύριος....

    Όρεξη να έχεις να παίζεις....πάει το πρωί...

  9. #234
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    613
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18461/1020
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
    Router
    tg585 v8
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Moho Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πάλι κοντά σας με crossflash binaries για την αλλαγή του Annex από Α σε Β και το αντίστροφο (v1.2)

    Για να μετατρέψουμε το WAG200G από AnnexA σε AnnexB χρησιμοποιούμε αυτό το αρχείο, και για να το μετατρέψουμε από AnnexB σε AnnexA χρησιμοποιούμε αυτό. Για να το γυρίσουμε στο μαμίσιο Annex του, χρησιμοποιούμε απλά ένα απείραχτο firmware του woytek ή της Linksys από την επίσημη σελίδα τους αντίστοιχα.

    Σημειοτέον, τα πειραγμένα firmware που έχω ανεβάσει δεν είναι απευθείας βασισμένα σε επίσημο firmware της Linksys! Είναι μετατροπές του OpenWAG200, ενός εναλλακτικού firmware για το WAG200G, που είναι βασισμένο στο firmware της Linksys, αλλά περιέχει αρκετές προσθήκες και βελτιώσεις. Περιμένω εντυπώσεις
    εχεις καπου το αρχειο απο annex b σε annex a??

Σελ. 16 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 611141516

Παρόμοια Θέματα

  1. [Linksys WAG200G] Firmware 1.01.06-woytekm09
    Από Spanos στο φόρουμ Linksys ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-09, 02:15
  2. Ψάχνω το firmware 1.01.01 για WAG200G!
    Από Fixman_cc στο φόρουμ Linksys ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-08, 23:23
  3. Νέο firmware για WAG200G
    Από zepp στο φόρουμ Linksys ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-08, 16:37
  4. custom (τροποποημένο) firmware linksys wag200g
    Από gentooer στο φόρουμ Linksys ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-08, 00:30
  5. Νέο firmware για το Linksys WAG200G
    Από Gix στο φόρουμ Linksys ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-07, 17:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας