Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 26
  1. #1
    Εγγραφή
    17-07-2003
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    2.850
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    96924/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    AVM Fritz 7530
    SNR / Attn
    5(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Question
    Επαληθεύοντας ότι μεγαλώνοντας και για τους άντρες το μόνο που αλλάζει είναι το μέγεθος των παιχνιδιών τους, πρόσφατα έκανα ένα lan πάρτυ με άλλους 2 γέροντες. Για να μην κουβαλάω δε στον τόπο του εγκλήματος τον κέρβερο (το desktop μου), δανείστηκα από καλό φιλαράκι το φορητό του, ένα Asus a7DB με τα ακόλουθα specs:

    Τurion 64@1.8
    XP Home με SP2 και όλα τα updates
    φυσικά DX9.0c
    1Gb RAM
    100Gb σκληρό
    Mobility Radeon X700 με 128Μb RAM
    Catalyst τους Mobility από τη μάνα του αλλά δοκίμασα και τους τελευταίους (με χακεριά του dhmodtool για να παίξουν πάνω στο mobility chipset)
    17'' widescreen ευτυχίας με native res κάπου στο 1440x900-κάτι

    Δεν ξέρω από Turion κτλ, αλλά περίμενα η κάρτα γραφικών να είναι κλάσης περίπου 9800. Αναφέρω απλώς ότι το ένα από τα φιλαράκια τσουλούσε με καλύτερη CPU (3.2 P4) αλλά υποδεέστερη gpu (X600), με ανάλυση 1024x768, με μέτριο detail και > 70 fps.

    Πάω να βάλω ο καψερός το φορητό και περιμένω ότι βαριά βαριά, λόγω cpu, άντε να παίξω σε 800x600, με τα ίδια settings με το φιλαράκι όμως. Αμ δε. Μάπα το καρπούζι κύριοι! 30 fps με το ζόρι, άσχημα σπασίματα στην κίνηση και 40 ασπιρίνες στο τέλος.

    Γιατρέ μου τι να κάνω; Έχω lan σύντομα και ειλικρινά θα προτιμούσα να πάρω αυτόν το φορητό, παρά να κουβαλάω το κτήνος μαζί μου. Σώζεται το πράγμα με κάποια αλλαγή ή είναι hardware limitation η χαμηλή απόδοση στο ut2004;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cosmos : 31-03-06 στις 07:32.

  2. #2
    Εγγραφή
    13-12-2005
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.684
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8000/1024
    ISP
    Forthnet
    H/W limit είναι.

    Άμα το chip της motherboard είναι Intel ... bye bye

    Δοκίμασε τους Omega drivers πάντως, είναι αρκετά καλοί
    Nobody is innocent, there are merely varying levels of guilt.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-07-2003
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    2.850
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    96924/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    AVM Fritz 7530
    SNR / Attn
    5(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    CPU είναι AMD, οπότε δε νομίζω να είναι Intel. Ίσως κάποιο ATI chipset για φορητούς;

    Οι omega δε νομίζω να δώσουν κανά boost, μια που η απόδοση σε ut2004 benchmark ήταν ακριβώς ίδια βάζοντας τους τελευταίους catalyst...

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Σε αρκετά φορήτα έχει ενεργό το cool & quiet, αυτό σημαίνει οτι ρίχνει τον επεξεργαστή έτσι ωστέ να μην ζεσταθεί και να μην χρείαζεται ανεμηστηράκι,

    Δοκιμάσε να παίξεις με αυτό, ακόμα υποθέτω οτι είναι συνδεμένος στην μπρίζα ο φορήτος

  5. #5
    Εγγραφή
    10-06-2005
    Μηνύματα
    9.018
    Downloads
    65
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    N/A
    ISP
    N/A
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Φορητος για LAN PArty? Εϊναι άκυρο. Ειδα HP Pavillion σε LAn Party και έβαζε κάτω πολλά κτήνη ( desktop ). Αν ο λαπτοπ δεν ειναι μαρκας και ακριβός δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις κατι...

  6. #6
    Εγγραφή
    17-07-2003
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    2.850
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    96924/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    AVM Fritz 7530
    SNR / Attn
    5(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr
    Σε αρκετά φορήτα έχει ενεργό το cool & quiet, αυτό σημαίνει οτι ρίχνει τον επεξεργαστή έτσι ωστέ να μην ζεσταθεί και να μην χρείαζεται ανεμηστηράκι,
    Αυτό ανέφερε και κολλητός όπως επίσης και το powerplay των catalyst. Γεγονός είναι ότι δε ζοριζόταν η CPU πολύ, δεν θυμάμαι αν άκουγα το φουρφούρι ενώ έπαιζα, ενώ φωρτόνοντας κάποια εφαρμογή θυμάμαι ότι το άκουσα να δουλεύει

    Δοκιμάσε να παίξεις με αυτό, ακόμα υποθέτω οτι είναι συνδεμένος στην μπρίζα ο φορήτος
    Θα δοκιμάσω. Και ναι, πάντα ήταν στην μπρίζα

  7. #7
    Εγγραφή
    15-08-2005
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    887
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Forthnet
    Εχω την εντύπωση πως κάτι δεν πάει καλά με το αυτό λάπτοπ. Σε παρόμοιο μηχανάκι (με intel M όμως) με 1GB μνήμης, x700, 80GB δίσκο, wide screen κ.λ.π. παίζουν όλα μιά χαρά. Και UT2004 και Far Cry και Battlefield κ.λ.π. Ούτε νομίζω πως παίζει κάτι με cool & quiet (σε desktop μηχανάκι πάντως δεν έχει δημιουργήσει το παραμικρό).

    Ρίξε μιά ματιά στα εξής:
    Στις επιλογές ενέργειας υπάρχει δυνατότητα να κατεβάσεις τη συχνότητα του επεξεργαστή (ίσως ακόμα και στα 500Mhz) προκειμένου να πέσει η κατανάλωση. Από κεί επίσης μπορείς να επιλέξεις να λειτουργεί πιό αργά ο δίσκος, πιό σκοτεινα η οθόνη κ.λ.π. γιά τον ίδιο λόγο. Αυτά μπορούν εύκολα να μεταλλάξουν ένα καθ' όλα αξιόλογο λαπτόπι σε λαπτόπι με ειδικές ανάγκες στα παιχνίδια. Ανέβασέ τα όλα στο φουλ (εννοείται πως χρειάζεται να το έχεις στο ρεύμα γιά να μη σε αφήσει την πιό κρίσιμη στιγμή)

  8. #8
    Εγγραφή
    17-07-2003
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    2.850
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    96924/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    AVM Fritz 7530
    SNR / Attn
    5(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Υποτίθεται ότι στο AC online προφίλ όλα μπαίνουν σε max απόδοση (λ.χ. η οθόνη γίνεται καραφωτεινή). Πάντως όντως πρέπει να τα τσεκάρω όλα αυτά ένα-προς-ένα.

  9. #9
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Πεύκη
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    1.376
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Bauedtec
    Εγώ πάντως με το που θα πρωτοπάρω laptop η πρώτη μου δουλειά είναι να πάω στα power options και να τα κάνω όλα "never" (turn off monitor, turn off hard disks κλπ) και όταν είναι στο ρεύμα και όταν δεν είναι, μου τη σπάνε αυτές οι ρυθμίσεις. Αλλωστε σπάνια δουλεύω χωρίς ρεύμα.

  10. #10
    Εγγραφή
    15-08-2005
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    887
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Forthnet
    Υποτίθεται ότι στο AC online προφίλ όλα μπαίνουν σε max απόδοση (λ.χ. η οθόνη γίνεται καραφωτεινή). Πάντως όντως πρέπει να τα τσεκάρω όλα αυτά ένα-προς-ένα.
    Μόνο αν δεν έχει βάλει το χέρι του ο ιδιοκτήτης και δεν έχει πειράξει το προφίλ. Δες τα καλύτερα ένα ένα.

  11. #11
    Εγγραφή
    31-08-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    666
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/640
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ
    Router
    Baudtec
    Τα πράγματα είναι απλά. Συμβιβαστείτε με την ιδέα ότι τα laptop είναι για δουλειά και τίποτε άλλο. Και για όσους σκοπεύουν να αγοράσουν, τονίζω, διαλέξτε μια mobility cpu. Δεν αξίζει να επιζητάτε performance σε laptop, είναι απλά πεταμένα λεφτά. Πιστέψτε με, δεν θέλετε να βάλετε μηχανή ferrari σε σασί yugo. Η μνήμη από την άλλη καλό θα ήταν να αγγίζει το 1GB, κάνει διαφορά. Αυτό θα περιορίσει τη χρήση του pagefile πράγμα φοβερά αρνητικό σε laptop που οι σκληροί δίσκοι δουλεύουν σε χαμηλά RPM.

  12. #12
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από msid
    Τα πράγματα είναι απλά. Συμβιβαστείτε με την ιδέα ότι τα laptop είναι για δουλειά και τίποτε άλλο. Και για όσους σκοπεύουν να αγοράσουν, τονίζω, διαλέξτε μια mobility cpu. Δεν αξίζει να επιζητάτε performance σε laptop, είναι απλά πεταμένα λεφτά.
    και ομως, τωρα με τα τα dual centrino με nvidia 256αρες 7xxx πεφτουνε οι τιμες στα απλα 1.8-2.13 με nvidia 6800 256. Πιστεψε με ειχα τι χαρα να παιζω FEAR και εριχνα στα αυτια πολλα desktops. Για τους αμετανοητους παιχνιδαδες μεγαλυτερο προβλημα ειναι οι wide οθονες και οτι πολλα σχεδων ολα, τα παιχνιδια δεν υποστηριζουν το ~1440x900 και κανουν rescale σε 1024χ768, παρα τα τεχνικα χαρακτηριστικα.

    Απο τι στιγμη που υπαρχουν ανθρωποι που παιζουν συγχρονα παιχνιδια σε υπολογιστες 2 και 3 ετων, δεν καταλαβαινω γιατι να μην υπαρχει κοσμος που να παιζει παιχνιδια σε τωρινα και περσινα λαπτοπ. Μονο αν ειστε μανιωδεις να παρετε ενα κουλερακι. Το προβλημα ειναι οτι δεν υπαρχουν κουλερακια για 17αρια λαπτοπ...

  13. #13
    Εγγραφή
    31-08-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    666
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/640
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ
    Router
    Baudtec
    Εγώ έκανα το λάθος, το οποίο πληρώνω ακόμη, να πάρω ένα αρκετά δυνατό laptop. Ακόμη ρίχνει στα αυτιά πολλά desktop και laptop. Αλλά ήταν ο ενθουσιασμός του πρώτου laptop και το γεγονός ότι τότε χρησιμοποιύσα ακόμη Windows. Το laptop μου με το ζόρι έχει uptime πάνω από μία ώρα χωρίς ρεύμα ενώ οι θερμοκρασίες που ανέβαζε/ανεβάζει σε compile σου δίνουν τη δυνατότητα να κάνεις ψησταριά στο πληκτρολόγιο. Δύο μεγάλα αρνητικά δηλαδή. Πρώτον πρέπει σχεδόν όποτε το ανάβω να ψάχνω να βρώ πρίζα για να το συνδέσω, εκτός αν θέλω να κάνω κάτι που πραγματικά παίρνει 10'. Δεύτερον, λόγο των αυξημένων θερμοκρασιών, έχω βγάλει ήδη knockout το αρχικό σύστημα ψύξης και αναγκάστηκα να αλλάξω το case του laptop για να αλλάξω και σύστημα ψύξης. Ως γνωστόν στα laptop κάποια πράγματα πάνε πακέτο. Κι επίσης το case κάνει 1000+ ευρώ. Πάλι καλά που ήμουν με εγγύηση. Υπ' όψιν ότι δεν παίζω games κι ότι το laptop το παίρνω μαζί μου σχεδόν κάθε φορά που βγαίνω από το σπίτι. Αυτά και πολλά άλλα μπορώ να σου αναφέρω. For the record:

    CPU: P4 3.06GHz
    RAM: 1GB
    GPU: ATI Radeon Mobility 9000
    Monitor: 17" Widescreen
    HD: Fujitsu 60GB

    Τέλος μην αναφερθώ στην αισχρή ποιότητα υλικών(Turbo-X) και το πόσο ευαίσθητα είναι. Υπάρχουν σαφώς και πιο ποιοτικά, αλλά και πάλι. Σκεφτείτε σοβαρά πριν πάρετε laptop. Αν το χρειάζεστε πραγματικά, βασικό, και για τη χρήση το θέλετε. Μήπως αυτό που πραγματικά θέλετε είναι ένα performance "mobile" workstation? Μην αγοράζετε laptop τότε.

  14. #14
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    OK, μιλας απο προσωπικη πειρα, οπως και γω αλλωστε και εχουμε δυο εντελως διαφορετικες αποψεις, το χουμε ξανακουβεντιασει παλιοτερα οποτε πασο

    Δεν μπορω ομως να μην σου υποδειξω τα εξης πραγματακια:
    1. Δεν πηρες mobility επεξεργαστη, αν τα Ρ4 desktops ψηνονται, γιατι να μην κανουν το ιδιο τα λαπτοπ?
    2. λαπτοπ 17'' δεν ειναι φορητος, ειναι κ@υλα, ειναι φοβερο, ειναι σουπερ... αλλα οχι φορητο. και λογω βαρους και λογω ρευματος: μια 17 αρα εχει απαιτησεις.
    Αφου δεν παιζεις παιχνιδια τι να το κανεις? να βλεπεις ταινιες? Που? Στην δουλεια? Μηπως δεν σκεφτηκες καλα τι θες απο τον φορητο σου?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από msid
    Σκεφτείτε σοβαρά πριν πάρετε laptop. Αν το χρειάζεστε πραγματικά, βασικό, και για τη χρήση το θέλετε. Μήπως αυτό που πραγματικά θέλετε είναι ένα performance "mobile" workstation? Μην αγοράζετε laptop τότε.
    Συμφωνουμε απολυτα εδω, μονο υπο αυτες τις συνθηκες εχει νοημα ενα power laptop.

  15. #15
    Εγγραφή
    31-08-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    666
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/640
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ
    Router
    Baudtec
    Αν θα έπαιρνα πάντως laptop τώρα θα έπαιρνα μάλλον αυτό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG
    1. Δεν πηρες mobility επεξεργαστη, αν τα Ρ4 desktops ψηνονται, γιατι να μην κανουν το ιδιο τα λαπτοπ?
    2. λαπτοπ 17'' δεν ειναι φορητος, ειναι κ@υλα, ειναι φοβερο, ειναι σουπερ... αλλα οχι φορητο. και λογω βαρους και λογω ρευματος: μια 17 αρα εχει απαιτησεις.
    Αφου δεν παιζεις παιχνιδια τι να το κανεις? να βλεπεις ταινιες? Που? Στην δουλεια? Μηπως δεν σκεφτηκες καλα τι θες απο τον φορητο σου?
    Είπαμε, ο ενθουσιασμός του πρώτου laptop.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Γιατί δεν έχει ο ΟΤΕ / Otenet 24αρα?
    Από dimitris18 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 66
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-07, 18:32
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-07, 21:31
  3. Γιατι ο router μου εχει 2 MAC addresses?
    Από silver στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-06, 09:49
  4. Γιατι το post count μου εχει κολλησει?
    Από riotshield στο φόρουμ Η Γνώμη σας
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-06, 12:14
  5. Γιατί δεν έχει ξεκινήσει ακόμα το GreecOffline;
    Από ermis333 στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-03, 21:23

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας