Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    26-03-2008
    Μηνύματα
    83
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Post
    Καλησπέρα.
    Πρόσφατα αναβάθμισα την γραμμή μου απο 8 στα 24 (adsl over isdn), όμως υπάρχει ένα θέμα με τις ταχύτητες, και περισσότερο με τις ταχύτητες του upload. Το modem που χρησιμοποιώ είναι το usr 9108(φλασαρισμένο έτσι ώστε να δουλεύει στην isdn γραμμή).Με αυτο το modem τα στατιστικά της γραμμής μου είναι:

    Downstream Upstream
    SNR margin (dB): 8.9 9.8

    Attenuation (dB): 6.5 18.9

    Output power (dBm): 18.7 12.3

    Attainable rate (Kbps): 17856 684

    Rate (Kbps): 15656 684

    Επίσης έχω το speedtouch 536 v6 απο τον ΟΤΕ το οποίο μου δίνει τα εξής στατιστικά:


    Modulation: G.992.5 Annex B

    Bandwidth (Up/Down)
    [kbps/kbps]: 948 / 14.482

    Data Transferred
    (Sent/Received)[KB/KB]: 0,00 / 0,00

    Output Power (Up/Down)
    [dBm]: 11,5 / 16,5

    Line Attenuation (Up/Down)
    [dB]: 7,0 / 9,0

    SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,5 / 9,0


    Βλέποντας την εξασθένιση του σήματος, η οποία είναι μικρή, ποιό θα μπορούσε να είναι το πρόβλημα σε αυτήν την περίπτωση;Οι γραμμές τις πολ/κίας;Μήπως είναι πλασματικά τα νούμερα; Στον ΟΤΕ που πήρα μου είπαν ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι καλύτερο.Έχετε καμια ιδέα;Κάποια πρόταση;

    Τέλος να αναφέρω ότι χρησιμοποιώ το usr 9108 κυρίως επειδή χρειάζομαι τις 4 θύρες ethernet που έχει (ενώ το speedtouch μόνο 1), αλλά το upload που δίνει το speedtouch θα μου ήταν χρήσιμο.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Εγγραφή
    08-03-2009
    Μηνύματα
    1.170
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σύμφωνα με το Attenuation που έχεις (6,5-9db), αν είχες PSTN θα έπρεπε σχεδόν να τερματίζεις, τώρα με την ISDN πέφτεις πιο χαμηλά, αλλά 14,5-15,5 Mbps στο down είναι σαφώς λίγα.

    Μήπως να σου χαμήλωναν λίγο το SNR στο 7,5-8 db, να ανέβει η ταχύτητα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος terko : 12-01-10 στις 04:28.
    ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ
    ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ
    ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕΣ

  3. #3
    Εγγραφή
    26-03-2008
    Μηνύματα
    83
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Εάν πήγαινα σε pstn θα κέρδιζα τίποτα άραγε; Έχω διαβάσει ότι οι διαφορές ανάμεσα σε isdn kai pstn είναι γενικά μικρές. Αυτό για το SNR θα το ρωτήσω αύριο εάν μπορούν να το κάνουν. Να αναφέρω επίσης ότι έχω ελέγξει το splitter και τα καλώδια αλλά καμία αλλαγή. Ευχαριστώ για την απάντηση.

  4. #4
    Εγγραφή
    28-07-2007
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    946
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE ΚΑΜΠΙΝΑ
    Router
    Speedport Εntry+Cisco881
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Δοκιμασε τον ρουτερ κατευθειαν πανω στην μπριζα τηλεφωνου (χωρις NET-MOD και χωρις φιλτρο).
    Επισης κανε την ιδια δοκιμη και στον κατανεμητη!
    Κατα προτιμηση δοκιμασε με το ALCATEL!
    ΙΑΤΡΙΚΗ, ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ, LAN, WLAN, WAN, VOIP, FAST ETHERNET, ΑΣΥΡΜΑΤΕΣ ΖΕΥΞΕΙΣ.

  5. #5
    Εγγραφή
    13-09-2007
    Περιοχή
    Πίσια-Λουτράκι-Κορινθία
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΧΩΡΑ
    Router
    Cosmote Speedport
    SNR / Attn
    8,1(dB) / 50(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αφού το attainable data rate δηλ η μέγιστη απόδοση της γραμμής σου είναι 17 με τίποτα δεν θα μπορεί να πάει παραπάνω.
    Αυτά γιά το USR
    Τάρα αυτό του ΟΤΕ απ'ότι βλέπω άλλα αντί άλλων λέει.
    Εγώ θα εμιστευόμουν το USR το οποίο σου δίνει att 16 και όχι 9 επειδή κολλάει και με τις μετρήσεις αλλά και με το κλείδωμα της ταχύτητας.


  6. #6
    Εγγραφή
    08-03-2009
    Μηνύματα
    1.170
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vessis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα εμιστευόμουν το USR το οποίο σου δίνει att 16 και όχι 9 επειδή κολλάει και με τις μετρήσεις αλλά και με το κλείδωμα της ταχύτητας.
    Δεν του δίνει attenuation 16 db αλλά 6,5 db γιαυτό και λέω σχεδόν θα τερμάτιζε.

    ........Auto merged post: terko πρόσθεσε 4 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzmz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν πήγαινα σε pstn θα κέρδιζα τίποτα άραγε;
    Ελάχιστα πράγματα.

    ........Auto merged post: terko πρόσθεσε 3 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nontasaggelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισης κανε την ιδια δοκιμη και στον κατανεμητη!
    Κατα προτιμηση δοκιμασε με το ALCATEL!
    Αν κάνει αυτή τη δοκιμή ας δοκιμάσει και τα δύο router, γιατί μόνο το ALCATEL.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος terko : 12-01-10 στις 04:43. Αιτία: auto merged post
    ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ
    ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ
    ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕΣ

  7. #7
    Εγγραφή
    26-03-2008
    Μηνύματα
    83
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nontasaggelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκιμασε τον ρουτερ κατευθειαν πανω στην μπριζα τηλεφωνου (χωρις NET-MOD και χωρις φιλτρο).
    Επισης κανε την ιδια δοκιμη και στον κατανεμητη!
    Κατα προτιμηση δοκιμασε με το ALCATEL!
    Φίλε το δοκίμασα κατευθείαν στην πρίζα αλλά μία απ' τα ίδια. Για τον κατανεμητή
    ίσως θα ήταν καλύτερο να έρθει κάποιος απο τον οτε να το ελέγξει, δεν ξέρω πόσο
    εύκολο θα είναι αυτό για να το κάνω μόνος μου.

    Για να μιλήσω με κάποιον τεχνικό που θα μπορούσε να μου μειώσει το snr θα πρέπει
    να καλέσω το 121 πρώτα και να δηλώσω βλάβη;

  8. #8
    Εγγραφή
    20-04-2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.805
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15500/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    DGN2000 / TL-WA801ND
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 8.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Με το 121 μιλάς. Να ξέρεις πάντως ότι το 536 συγχρονίζει γενικά χαμηλά σε down. Όσο για το usr, ειδικά φλασαρισμένο, δεν αποδίδει καλά στα attainable rates από προσωπική εμπειρία. Η γνώμη μου είναι να βάλεις μια αλλαγή router στο πρόγραμμα...

    Πάντως ενδιαφέρομαι και εγώ να δω τι θα σου πούνε, μιας και που αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα με εσένα...
    Enjoy the silence...

  9. #9
    Εγγραφή
    26-03-2008
    Μηνύματα
    83
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JoeBar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το 121 μιλάς. Να ξέρεις πάντως ότι το 536 συγχρονίζει γενικά χαμηλά σε down. Όσο για το usr, ειδικά φλασαρισμένο, δεν αποδίδει καλά στα attainable rates από προσωπική εμπειρία. Η γνώμη μου είναι να βάλεις μια αλλαγή router στο πρόγραμμα...

    Πάντως ενδιαφέρομαι και εγώ να δω τι θα σου πούνε, μιας και που αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα με εσένα...
    Όντως βλέπω και εσύ μία από τα ίδια. Εσύ φίλε JoeBar isdn έχεις;Τί σου είπαν για τη δικιά σου περίπτωση;Πρίν λίγες μέρες που μίλησα με έναν τεχνικό του οτε (έχοντας δηλώσει βλάβη 2 μέρες πριν) μου είπε ότι δεν μπορούν να κάνουν αυτοί κάτι καλύτερο. Θα ξανακάνω μια ακόμα προσπάθεια τις επόμενες μέρες για να πάρω και άλλες πληροφορίες μήπως καταλάβω που βρίσκεται τελικά το πρόβλημα, γιατί για να το λύσω πολύ χλωμό.
    Εμένα η γραμμή μου θεωρείται κακή και "δύσκολη" και θα πρέπει να επιλέξω ένα router του τύπου thomson 585 v7, που έχω διαβάσει ότι είναι καλό σε τέτοιες γραμμές;

    Πάντως μια αλλαγή σε pstn είναι πολύ πιθανό να γίνει σύντομα, αφού τελευτέα δεν μου χρειάζεται σχεδόν καθόλου.

    Όταν θα έχω νεότερα σχετικά με το θέμα θα ενημερώσω.

  10. #10
    Εγγραφή
    13-09-2007
    Περιοχή
    Πίσια-Λουτράκι-Κορινθία
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΧΩΡΑ
    Router
    Cosmote Speedport
    SNR / Attn
    8,1(dB) / 50(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από terko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν του δίνει attenuation 16 db αλλά 6,5 db γιαυτό και λέω σχεδόν θα τερμάτιζε.

    Δεν κατάλαβα; ξέρουμε να διαβάζουμε και με συγχωρείς γιά το ύφος!
    Πάντα στην μέτρηση το upload πάει μπροστά και το download πάει πίσω άρα όχι 16 πούλεγα αλλά 18,5 του δίνει
    Πρόσφατα αναβάθμισα την γραμμή μου απο 8 στα 24 (adsl over isdn), όμως υπάρχει ένα θέμα με τις ταχύτητες, και περισσότερο με τις ταχύτητες του upload. Το modem που χρησιμοποιώ είναι το usr 9108(φλασαρισμένο έτσι ώστε να δουλεύει στην isdn γραμμή).Με αυτο το modem τα στατιστικά της γραμμής μου είναι:

    Downstream Upstream
    SNR margin (dB): 8.9 9.8

    Attenuation (dB): 6.5 18.9

    Output power (dBm): 18.7 12.3

    Attainable rate (Kbps): 17856 684

    Rate (Kbps): 15656 684

    Επίσης έχω το speedtouch 536 v6 απο τον ΟΤΕ το οποίο μου δίνει τα εξής στατιστικά:
    θα μου πείς βέβαια γιατί στα άλλα το δείχνει αντίθετα (μάλλον τάγραψε ο ίδιος)δεν ξέρω αλλά ποτέ το att upload δεν είναι μεγαλύτερο του download
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vessis : 13-01-10 στις 01:26.


  11. #11
    Εγγραφή
    08-03-2009
    Μηνύματα
    1.170
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vessis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κατάλαβα; ξέρουμε να διαβάζουμε και με συγχωρείς γιά το ύφος!
    Πάντα στην μέτρηση το upload πάει μπροστά και το download πάει πίσω άρα όχι 16 πούλεγα αλλά 18,5 του δίνει

    θα μου πείς βέβαια γιατί στα άλλα το δείχνει αντίθετα (μάλλον τάγραψε ο ίδιος)δεν ξέρω αλλά ποτέ το att upload δεν είναι μεγαλύτερο του download
    Αμ καλά κατάλαβες αλλά δεν ξέρεις να διαβάζεις, γιατί προφανώς δεν παρατηρείς τα πάντα από τα στατιστικά που παραθέτει κάποιος και επειδή θεωρείς τον εαυτό σου έξυπνο πουλάκι δες την ίδια παράθεση παρακάτω με χρωματάκια για να το εμπεδώσεις καλά και τότε θα μάθεις να διαβάζεις στατιστικά, αλλά μικρός είσαι ακόμη (με το συμπάθιο γιατί έτσι σε κόβω, αν κάνω λάθος σου ζητώ συγνώμη) και έχεις πολλά ακόμα να μάθεις.

    Μπα και ποιος σου είπε ότι το download ακολουθεί πάντα μετά το upload (είναι θέμα διάταξης του πίνακα στη σελίδα του router) και ότι το attenuation upload είναι πάντα μικρότερο του download.

    Πρόσφατα αναβάθμισα την γραμμή μου απο 8 στα 24 (adsl over isdn), όμως υπάρχει ένα θέμα με τις ταχύτητες, και περισσότερο με τις ταχύτητες του upload. Το modem που χρησιμοποιώ είναι το usr 9108(φλασαρισμένο έτσι ώστε να δουλεύει στην isdn γραμμή).Με αυτο το modem τα στατιστικά της γραμμής μου είναι:

    Downstream Upstream
    SNR margin (dB): 8.9 9.8

    Attenuation (dB): 6.5 18.9

    Output power (dBm): 18.7 12.3

    Attainable rate (Kbps): 17856 684

    Rate (Kbps): 15656 684

    Επίσης έχω το speedtouch 536 v6 απο τον ΟΤΕ το οποίο μου δίνει τα εξής στατιστικά:
    ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ
    ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ
    ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕΣ

  12. #12
    Εγγραφή
    26-03-2008
    Μηνύματα
    83
    Downloads
    8
    Uploads
    0


    Φίλε vessis τα στατιστικά είναι copy/paste από τις σελίδες των router. Στο usr είναι ανάποδα σε σχέση με το thomson. Ίσως έπρεπε να βάλω screenshots από την αρχή για να είναι πιο ευανάγνωστα.
    Τα στατιστικά είναι πάνω κάτω ίδια και στα δύο router, μόνο το upload του thomson έχει μια αισθητή διαφορά, το usr έχει ένα θέμα εκεί.

  13. #13
    Εγγραφή
    29-08-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Πυλαία
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    235
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    Router
    thomson
    SNR / Attn
    9(dB) / 43.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JoeBar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το 121 μιλάς. Να ξέρεις πάντως ότι το 536 συγχρονίζει γενικά χαμηλά σε down. Όσο για το usr, ειδικά φλασαρισμένο, δεν αποδίδει καλά στα attainable rates από προσωπική εμπειρία. Η γνώμη μου είναι να βάλεις μια αλλαγή router στο πρόγραμμα...

    Πάντως ενδιαφέρομαι και εγώ να δω τι θα σου πούνε, μιας και που αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα με εσένα...
    Ναι και εάν αλλάξεις ρούτερ μην πετάξεις το 9108, δώστω σε μένα, Τί λέτε ρε παιδιά το ρούτερ τα τελευταία χρόνια παίζει θαυμάσια στα περισσότερα νοικοκυριά και καλύτερα από τα περισσότερα που δίνουν οι εταιρείες επικοινωνίας. Εγώ το αγοράζω για ανταλλακτικό, αν και δεν πρόκειται να χαλάσει.

  14. #14
    Εγγραφή
    20-04-2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.805
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15500/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    DGN2000 / TL-WA801ND
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 8.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ^^^
    Μακάρι να το είχα να στο έδινα με χαρά. Έχουν περάσει 3 από τα χέρια μου αλλά δεν έχει μείνει κανένα... Αρκούν για να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα ή όχι...?
    Enjoy the silence...

  15. #15
    Εγγραφή
    26-03-2008
    Μηνύματα
    83
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Το router γενικά μου έκατσε μια χαρά, όσο ήμουν στην pstn σύνδεση. Σε σχέση με ένα philips του οτε συγχρόνιζε 2-3 mbit παραπάνω (αυτό βέβαια είχε σαν αποτέλεσμα να έχω κάποιες αποσυνδέσεις πού και πού). Όμως όταν το έφερα στην isdn γραμμή και αναγκάστηκα να το φλασάρω, σαν να μου κάνει νερά απο τότε. Ίσως δεν είναι απολύτως συμβατό με το firmware για isdn ή κάτι τέτοιο. Ίσως εκεί να οφείλετε και το χαμηλό upload.

    Επίσης κάθε φορά που ενεργοποιώ το wireless τότε τρώει κόλλημα, οπότε έχω σταματήσει να το ανοίγω. Όλα αυτά με το isdn firmware, γιατί με το pstn firmware το wireless έπαιζε κανονικά(απλά ήταν κάπως αδύναμο).

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-09, 09:56
  2. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-08, 00:53
  3. Αργές ταχύτητες σε "μεγάλα" torrents
    Από astergio στο φόρουμ BitTorrent
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-05, 12:02

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας