Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 90
  1. #31
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Στην Αυστραλία ksipsi ? A ... εκεί ήταν Άγγλοι... δεν πιάνονται...

    Με το ίδιο σκεπτικό, όταν κάνει κρύο και συννεφιά, κοιμάσαι... ξέρει τι ωραίο είναι να κοιμάσαι και έξω να είναι όλα παγωμένα?

    Δεν στέκει το επιχειρημα σου, πέρα απο τις ιστορικές ανακρίβειες... π.χ. και οι Αφρικάνοι, και κάτοικοι της Κεντρικής και Λατινικής Αμερικής, είχαν σπουδαίους πολιτισμούς.

    Επίσης η δουλεία ήταν χαρακτηριστικό της εποχής εκείνης, π.χ. και στον Μεσαίωνα, στην κεντρική και δυτική συννεφιασμένη Ευρώπη, οι ευγενείς τρωγοπίνανε και οι δούλοι βγάζανε το στάρι στα χωράφια...

    Πες καλύτερα, οτι έχουμε μάθει να δουλευουνε άλλοι για μας

  2. #32
    Εγγραφή
    04-08-2005
    Μηνύματα
    699
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    Αναλογα τα κεφια του ΟΤΕ
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    Speedtouch 585v6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Αυστραλία ksipsi ? A ... εκεί ήταν Άγγλοι... δεν πιάνονται...
    Στην Αυστραλια τι ;
    Μεχρι να γινει φυλακη των Αγγλων, ειχανε κανενα πολιτισμο και δε το ξερω ; Οι Αβοριγινες ειχανε καθιερωσει 8ωρο εργασιας, ειχανε φτιαξει σωματια, καλλιεργουσαν εντατικα τη γη και ετοιμαζονταν να κανουν το αλμα στη δευτερογενη παραγωγη ;
    Ποση ειναι η ιστορια της Αυστραλιας ; 200 χρονια πανω κατω απο οταν σταματησε να ειναι φυλακη.
    Αν ειχα και εγω μια χωρα που οι φυσικοι της πλουτοι αρχιζαν να εκματαλλευονται 200 χρονια πριν, μια χαρα αναπτυξη θα ειχα και εγω με χαλαρες και ανετες δουλειες.
    Ξερεις ποσες εξωγες ορυκτου πλουτου εχει η Αυστραλια ; Χρυσο θες ; Ουρανιο, διαμαντια, σιδηρο, νικελιο ; You name it.
    Δεν ειναι οτι απλα εχει αλλα οτι ειναι και στους τοπ 3-4 παγκοσμιους προμηθευτες.
    Με τετοια οικονομια, <<εργαζομαι>> και εγω. Οταν βγαζει η χωρα λεφτα απο το πουθενα (και ο ορυκτος πλουτος τετοιο πραγμα ειναι) ολα ειναι χαλαρα.

    Για να σου δωσω και ενα παραδειγμα απο εμας: Οταν οι Μακεδονες βρηκαν το χρυσο στο Παγγαιο πολυ ανετα κανανε τους τσαμπα μαγκες στους υπολοιπους Ελληνες. Μορφωθηκανε, σπουδασανε, αναπτυχθηκανε και στο τελος κανανε και πολιτισμο. Μεχρι τοτε ομως παραγωγη και προοδος μηδεν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το ίδιο σκεπτικό, όταν κάνει κρύο και συννεφιά, κοιμάσαι... ξέρει τι ωραίο είναι να κοιμάσαι και έξω να είναι όλα παγωμένα?
    Αλλο για μερικες μερες και αλλο για μια ζωη. Δε σε αλλαζουν το ιδιο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν στέκει το επιχειρημα σου, πέρα απο τις ιστορικές ανακρίβειες... π.χ. και οι Αφρικάνοι, και κάτοικοι της Κεντρικής και Λατινικής Αμερικής, είχαν σπουδαίους πολιτισμούς.
    Ποια Αμερικη; Ουτε το ατσαλι δεν ειχαν βρει. Σαν ωριμα φρουτα πεσανε στα χερια των Ευρωπαιων.
    Ποια τεχνολογια εδωσαν στην ανθρωποτητα ; Καμμια.
    Κατι γνωσεις ειχαν πανω στην αστρονομια και αυτο γιατι λογω θρησκειας και δομης δινανε πολυ σημασια σε αυτα για κατι εκατονταδες χρονια.
    Μη μιλησω για ινδιανους...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης η δουλεία ήταν χαρακτηριστικό της εποχής εκείνης, π.χ. και στον Μεσαίωνα, στην κεντρική και δυτική συννεφιασμένη Ευρώπη, οι ευγενείς τρωγοπίνανε και οι δούλοι βγάζανε το στάρι στα χωράφια...

    Πες καλύτερα, οτι έχουμε μάθει να δουλευουνε άλλοι για μας
    Νομιζω εχεις μπερδευτει και εχεις χασει το νοημα.
    Ολοι οι λαοι υπο την απειλη μαστιγιου δουλευουν. Ολοι.
    Το θεμα ομως χωρις μαστιγια και βουρδουλες απο μονος σου ποση ορεξη εχεις να εργαστεις.

    Οταν ο καιρος ειναι ειναι Greek Summer τοτε προτιμας να λιαστεις παρα να εργαστεις. Δε σου βγαινει ορεξη για δουλεια.

    Θες και την ψυχολογικη αναλυση ;
    Ο ανθρωπος ειναι κοινωνικο ον. Οταν εχει ζεστη ο κοσμος ειναι εξω διοτι τι να κανει στο σπιτι του. Αρα πας και εσυ εξω οπου ειναι και οι αλλοι. Δεν θες να κατσεις στη δουλεια μεσα κλεισμενος.
    Οταν κανει κρυο-δεν εχει ηλιο, ο κοσμος δεν βγαινει εξω. Αν πας σπιτι σου θα εισαι μονος. Αν μεινεις στη δουλεια θα εχεις παρεα.
    Very crude, αλλα το πιανεις το νοημα.

    Σε καθε περιπτωση history is on my side!

    Εσυ το καλοκαιρι στην Ελλαδα, εκει κατα τον Ιουλιο, λες πω-πω δεν θελω να παω πουθενα, δωστε μου υπερωριες και σας παρακαλω κρατηστε με να δουλευω μεχρι το βραδυ ;
    Δε το νομιζω.
    Για πηγαινε χειμωνα στη Στοκχολμη και πες μου εκει τι θα σκεφτεσαι ; Ιδια ορεξη για δουλεια θα εχεις οπως και στην Ελλαδα ;
    Σε ρωταω, επειδη εγω εχω παει και το βιωσα απο πρωτο χερι.
    Μη μου το ιντερνετ ταραττε !

  3. #33
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Εννοώ οτι στην Αυστραλία έχει ήλιο, δεν τους βλέπω να τεμπελιάζουν με τους φραπέδες όλη μέρα...

    Έλεος, έχεις κάνει το αραλίκι ιδεολογία και ζητάς και τα ρέστα... τι να πω...

    Τώρα που με αυτήν την νοοτροπία έχουμε χρεωθεί μέχρι 5 γενιές πιο κάτω και θα ρθεί το μαστίγιο, θα δουλευουμε σαν δουλοι στη χώρα μας επειδή φέραμε τα αφεντικά στον σβέρκο μας.

    Επίπεδο "Αυτιά" ... "φέρτε μου τους Γερμαναράδες απο την κομισιόν να τους πω ΕΓΩ για τις αποζημιώσεις, που μας γκρεμίσανε το λιμάνι της Σαμου (σημειώνω... και δεν μπορούσαμε να πίνουμε φραπέδες).

    Νομίζω οτι τρολλάρεις, αλλιώς δεν μπορώ να πιστέψω οτι άνθρωπος μπορεί να έχει τέτοια νοοτροπία.

  4. #34
    Εγγραφή
    17-09-2008
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ksipsi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν ο καιρος ειναι ειναι Greek Summer τοτε προτιμας να λιαστεις παρα να εργαστεις. Δε σου βγαινει ορεξη για δουλεια.
    εγω πάντως το χειμώνα θέλω να βγώ έξω να λιαστώ. το καλοκαίρι προτιμώ να είμαι μέσα με το air-condition.

  5. #35
    Εγγραφή
    10-02-2009
    Περιοχή
    Germany
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    342
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    O2
    Σίγουρα οι κλιματολογικές συνθήκες παίζουν το ρόλο τους στην ιδιοσυγκρασία κάθε λαού. Δεν το αμφισβητώ αυτό, αλλά δεν μπορώ να το δεχτώ ως την κύρια αιτία του προβλήματος. Αλλού θα πρέπει να αναζητηθεί η αιτία.
    Τωρα για να επιστρέψουμε και στο θέμα να αναφέρω πως έχω γεννηθεί και μεγαλώσει στην Γερμανία και μπορώ να πώ πως καλύτερα νιώθω στην Γερμανία παρά στην Ελλάδα, ωστόσο τα πράγματα δεν είναι ρόδινα στην Γερμανία, καλύτερα από την Ελλάδα μεν, επίσης δύσκολα δε. Τελευταία φορά ήμουν στην γερμανία το 08, οι Έλληνες που είναι εκεί, απόγονοι άλλης γενιάς, έχοντας αφομοιώσει μια άλλη νοοτροπία πρώτων δεν μπορούν να γυρίσουν στην Ελλάδα λόγο τρόπου ζωής που είναι εντελώς διαφορετική με ότι μάθανε εώς τώρα αλλά από την άλλη είναι οι Έλληνες εκείνοι που δεν πήγαν στην Γερμανία με αποκλειστικό στόχο την επιστροφή στην Ελλάδα αλλά για να βελτιώσουν την ζωή τους, με αποτέλεσμα να έχουν ξεκινήσει τις δικές τους επιχειρήσεις, έχουν αγοράσει σπίτια κτλ. οι μετακόμιση σε μία τέτοια χώρα εκτός των κοινών προβλημάτων (γλώσσα, τρόπος ζωής κτλ.) που θα πρέπει να αντιμετωπίσεις, θα πρέπει να προετοιμαστείς για το γεγονός οτι τα πράγματα δεν είναι ρόδινα. Έλληνες υπάρχουν αρκετοί, αλλά πέρα από παρέα δεν θα σου προσφέρουν τίποτα ιδιαίτερο και τί άλλο θα μπορούσαν να προσφέρουν; Καλύτερα μην ξεκινήσεις εάν δεν έχεις εξασφαλίσει την εργασία, το κυριότερο, δεν είσαι μετανάστης στο μοντέλο της προηγούμενης γενιάς που έφυγαν χωρίς να ξέρουν τι θα συναντήσουν μόνο και μόνο για να γίνουν εργάτες όπου να'ναι, σε γενικές γραμμές δεν συνιστώ Ευρώπη, περνάει μια δύσκολη περίοδο η γεραία ήπειρος και δεν ξέρω ποτε τα πράγματα θα αλλάξουν, αλλά εαν πάς αλλού, τίθενται άλλα κολλήματα όπως είναι θέμα απόστασης κτλ.

  6. #36
    Εγγραφή
    23-10-2003
    Περιοχή
    athina
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    774
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    13975 / 985
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    SAGEM 2404
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 21(dB)
    Σωστα. Γιατι ο Ελληναρας δε φταιει ποτε!!

    Ποτε φταιει ο καιρος που κανει ζεστη, ποτε φταιει που κανει κρυο, ποτε φταιει ο Ερμης που ειναι αναδρομος, ε και με αναδρομο Ερμη δε λεει να δουλεψεις.....αλλα ο Ελληναρας που το μονο που γνωριζει καλα ειναι να ξυνεται και να πινει φραπε, δε φταιει ποτε.
    Δικηγοροι, ζωγραφοι, δημοσιογραφοι, πολιτικοι. Οι μονοι ανθρωποι στον κοσμο που μπορουν να κανουν το μαυρο.....ασπρο

    "Look in the doubt we've wallowed
    Look at the leaders we've followed
    Look at the lies we've swallowed
    And I don't want to hear no more"

  7. #37
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μια παρατήρηση σχετικά με τον ήλιο και τους καφέδες κάτω από αυτόν που για πολλούς είναι από τα υπέρ της Ελλάδας και θα τα χάσουν στην μουντή Γερμανία.
    Δεν ξέρω που βλέπετε εσείς τον ήλιο και ποια είναι η καθημερινότητά σας. Εγώ ξυπνάω το πρωί στις 7, φεύγω νύχτα από το σπίτι και όταν γυρίζω, κάπου στις 7, πάλι νύχτα είναι.
    Ακόμη και το καλοκαίρι τις πιο πολλές φορές θα γυρίσω σπίτι πτώμα, μέχρι να κάνω ένα μπανάκι, να φάω κλπ θα νυχτώσει και αυτόν τον υπέροχο ελληνικό ήλιο θα τον απολαύσω μόνο από τα παράθυρα του λεωφορείου!
    Τα δε ΣΚ κάτι τα ψώνια, κάτι το χαλάρωμα κλπ, σπάνια θα έχω τη διάθεση και το χρόνο να βγω να τον απολαύσω. Ξέρετε, είναι που τον έχουμε και συχνά και καμιά φορά λες και ένα "δε βαριέσαι και αύριο ήλιο θα έχει", οπότε αφήνεις τη μέρα να περάσει.
    Δεν μπορώ λοιπόν να καταλάβω πως μπορεί κάποιος μέσα από την καθημερινότητα να είναι έξω στον ήλιο και να τον απολαμβάνει. Αν έχει ρυθμούς σαν τους δικούς μου, που μεταξύ μας δεν είναι και οι χειρότεροι και τα καταφέρνει τότε μπράβο του!
    Όσο αφορά τώρα τη μουντάδα της Γερμανίας έχω να πω ένα: βρέθηκα Μάρτιο στο Βερολίνο. Η γνωστή μουντάδα. Μια μέρα είχε ήλιο και η εμπορική λεωφόρος που δεν μπορώ να τη γράψω είναι δύσκολο όνομα και που είναι μπροστά από το KaDeWe ήταν γεμάτη κόσμο. Ο κόσμος είδε ήλιο και βγήκε να τον χαρεί, γιατί λόγω της σπανιότητάς του όποτε κάνει την εμφάνισή του σπρώχνει τον κόσμο να τον απολαύσει. Αυτό που έβλεπα γύρω μου ήταν χαρούμενοι άνθρωποι που έκαναν τις βόλτες τους, τα ψώνια τους, έπιναν τις μπιρίτσες τους στις καντίνες κλπ.
    Μήπως λοιπόν το γεγονός ότι ο ήλιος είναι η καθημερινότητά μας μας κάνει να μην τον απολαμβάνουμε όσο πρέπει, τουλάχιστον εμάς που δεν μας το επιτρέπουν οι ρυθμοί μας και για τους Γερμανούς αποτελεί μια πολύ καλή ευκαιρία να βγουν στους δρόμους και να τον χαρούν?
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  8. #38
    Εγγραφή
    11-12-2006
    Περιοχή
    "Ανταρκτική"
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    Ξεφυγαμε παιδια απο το θέμα...Καλυτερα θα ήταν όσοι γνωρίζουν να πουν 5-10 πραγματάκια για το κόστος ζωής και πιθανές απολαύσεις που μπορει κάποιος να δει και να ζησει στην συγκεκριμένη χωρα...Σημαντικά θεματα οταν δεν είσαι στο σπίτι σου ειναι και η ασφάλεια..Ιατροφαρμακευτικη για παραδειγμα...Εγω τον πρωτο διαστημα που ημουν στην Αθήνα και αρρωστησα ημουν αγνωστος μεταξυ αγνωστων και οι γνωστοι και φιλοι ηταν αρκετα μακρυα....Ενα παραδειγμα λεω για μια απλη κατασταση...
    AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 4200+,M/B MS-7367,ATI Radeon HD 4650,3 GB RAM DDR2 ,Windows XP Professional SP3,

  9. #39
    Εγγραφή
    08-04-2008
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Φίλε μου προσωπικά σου προτείνω να τολμήσεις τη φυγή σου από την Ελλάδα. Δεν εχει σημασία αν η χώρα που θες να πας είναι η Γερμανία, η Σουηδία, η Νορβηγία κλπ. Δεν έχει σημασία τι γλώσσα μιλάνε και τι γλώσσες γνωρίζεις εσύ. Θέληση να έχεις και να τολμήσεις να κάνεις το παραπάνω βήμα. Σε ζηλεύω πραγματικα, μελλοντικός μου στόχος είναι να φύγω για Σουηδία αλλά ακόμα δεν έχω την τόλμη να το κάνω.
    Να σου δώσω ένα οικογενειακό παράδειγμα, ο πατέρας μου έζησε 20 χρόνια στη Γερμανία και δεν ήξερε ούτε ελληνικά που λέει ο λόγος. Αυτό δεν τον εμπόδισε βέβαια.

    Προφανώς ένας Έλληνας όταν σκέφτεται να φύγει για το εξωτερικό με σκοπό να ζήσει μονίμως εκεί σημαίνει ότι υπάρχουν κάποια πράγματα που δεν τον ικανοποιούν στην Ελλάδα. Και λογικά αυτά τα πράγματα υπερτερούν από τα όποια θετικά έχει να δώσει ο ελληνικός τρόπος ζωής, όπου σίγουρα είναι μοναδικός. Τι γίνεται όμως με την ποιότητα ζωής? Με το εργασιακό περιβάλλον? Με τον ελεύθερο χρόνο? υπάρχει?
    Προσωπικά δεν νομίζω να τον απασχολούν ζητήματα όπως για το αν θα βρει φραπέ, αν θα κάτσει στην καφετέρια με ανοιχτα τα πόδια για να παίρνει ο αντρισμός του αέρα και να κουτσομπολεύει όποιον περνάει το δρόμο και τα τιαύτα. Η ποιότητα ζωής βέβαια μεταφράζεται από τον καθένα ξεχωριστά καθώς είναι υποκειμενικός παράγοντας.
    Προσωπικά ο ελληνικός τρόπος ζωής δεν με εκφράζει σε μεγάλο βαθμο και φαντάζομαι οτι ισχύει κάτι αντίσοτιχο σε όσους γενικότερα σκέφτονται το εξωτερικό.

    Μόνο και μόνο η προσπάθεια, πετύχει δεν πετύχει, θα σου ΄δωσει εμπειρίες και θα βγεις κερδισμένος.
    Πιστεύω ότι πολλοί Έλληνες έχουν φτάσει στο σημείο να ντρέπονται για την ελληνική προέλευσή τους. Πάρτε για παράδειγμα τον Γεωργιάδη, μόνο αυτός κάνει επιτακτική την ανάγκη να την κάνουμε από την Ελλαδίτσα χοχο

  10. #40
    Εγγραφή
    17-09-2009
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Net_Captain Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,
    Σκέφτομαι αργά η γρήγορα να πάω να ζήσω για ένα χρονικό διάστημα στη Γερμανία.
    Θέλω να δουλέψω σαν τεχνικός Η/Υ και δικτύων σε κάποια εταιρεία πιθανότατα εκει(ελπίζω να βρώ δλδ!).Απο διάφορους φίλους μου ακούω ότι εκεί είναι όλα πολύ φθηνά, ενοίκια ας πουμε και όλα γενικότερα.Δεν ξέρω γερμανικά ακόμα τουλάχιστον, πιστεύετε θα υπάρχει πολύ μεγάλο πρόβλημα στην επικοινωνία και πιο συγκεκριμένα στην δουλειά;
    Εσείς τι γνώμη έχετε για τη ζωή στη Γερμανία;
    Χωρις Γερμανικα ειναι πολυ δυσκολο να δουλεψεις στη Γερμανια, σε δουλεια γραφειου. Πως θα παρακολουθησεις μια συσκεψη π.χ;

    Καλυτερα κοιταξε Δανια η Ολλανδια που "αγγλιζουν".

    Το κοστος ζωης μην σε απασχολει. Αν εχεις κανονικη δουλεια στον τομεα σου, μια χαρα θα τα βολευεις.

    Προσωπικα δεν με ενοχλει ο καιρος, αλλα η ελλειψη θαλασσας. Ομως ολα ειναι συνηθειο τελικα.

    Τα Γερμανικα ειναι οντως δυσκολα, αν θελεις να τα μιλας και να τα γραφεις σωστα. Πολυ πιο δυσκολα απο τα αγγλικα. Μοιαζουν με τα αρχαια ελληνικα πολυ στη συνταξη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος siesta : 14-01-10 στις 15:17.

  11. #41
    Εγγραφή
    06-02-2006
    Περιοχή
    Hyrule
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    18.000/1024
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    SNR / Attn
    9(dB) / 36(dB)
    Να ρωτησω και εγω κατι με την σειρα μου.Υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να εγκατασταθω στο Βελγιο, στη Φλαμανδικη περιοχη, συντομα και θα ηθελα να μαθω απο ανθρωπους που ζουν εκει(γκουχ..γκουχ.. Popmaniac) τι θα πρεπει να προσεξω, hints & tips κτλ. Π.χ. Ολλανδικα δεν γνωριζω καθολου(εχω καποιες βασικες γνωσεις Γερμανικων και ξερω οτι εχουν πολλες ομοιοτητες).Αγγλικα γνωριζουν ή θα υπάρχει πρόβλημα;
    Aκομη αν εχω αργοτερα την επιλογη να προτιμησω καποια κοντινη χωρα αντι του Βελγιου;Π.χ. να προτιμησω Γερμανια,Δανια,Ολλανδια,Γαλλια,Ελβετια εν συγκριση με το Βελγιο;Πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα ζηταω ουσιαστικα.Ξερω οτι σας επρηξα ολιγον τι αλλα οτι πληροφορια μπορει να δωσει κανεις ειναι ευπροσδεκτη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Link : 14-01-10 στις 16:17.

  12. #42
    Εγγραφή
    13-01-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    520
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Εζησα στην Γερμανία στο Μόναχο (γιαυτό καλύτερα θα ηταν να πώ Βαυαρία μιάς και υπάρχει κάποια διαφορά στην νοοτροπία εκεί σε σχέση με άλλα κρατίδια) κάνοντας ειδικότητα για περίπου 2 χρόνια στα μέσα της δεκαετίας του 90.

    Υπάρχουν πράγματα που θυμάμαι με χαρά και νοσταλγία και άλλα που δεν ξυπνούν και τόσο ευχάριστες αναμνήσεις.

    Παίζει μεγάλο ρόλο η ηλικία που πηγαίνεις στο εξωτερικό. Αν ξεκινήσεις εκεί την ενηλικη ζωή σου σπουδάζοντας θα εγκλιματιστείς σίγουρα και δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Αν πάς μεγαλύτερος οι εμπειρίες και οι συνήθειες που έχεις ηδη αποκτήσει εδώ , πάντα θα σε ακολουθούν και θα σε δυσκολεύουν.

    Πρέπει να μάθεις καλά γερμανικά για να σε σεβαστούν και να σε θεωρήσουν ανταξιό τους (και φυσικά να είσαι συνεπής , εργατικός και ενημερωμένος πάνω στο αντικειμενό σου ). Αν σε αποδεχθούν στόν χώρο εργασίας σου , τότε δεν νομίζω οτι θα έχεις κανένα πρόβλημα και στις υπόλοιπες δραστηριότητες σου , στην καθημερινή ζωή και διασκέδαση (εκτός και εαν είσαι φαν των ατέλειωτων ξενυχτιών και του χαβαλέ που στο Μόναχο τουλάχιστον δεν πολυβρίσκεις )

    Υ.Γ Πάντως σχετικά με τον καιρό δεν θα ξεχάσω τον καθηγητή μου(που συμπαθούσε πολύ την Ελλάδα) , που μια μέρα βροχερή και σκοτεινή (έμοιαζε νύχτα έξω και ας ήταν 3-3.30 το μεσημέρι)με πέτυχε στο διάδρομο και μου είπε : "Βλέπεις τι γίνεται έξω ; Γι αυτό εμείς καθόμαστε και δουλεύουμε ολη μέρα .Τι άλλο να κάνεις με τέτοιον παλιόκαιρο. "

  13. #43
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.244
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοώ οτι στην Αυστραλία έχει ήλιο, δεν τους βλέπω να τεμπελιάζουν με τους φραπέδες όλη μέρα...

    Έλεος, έχεις κάνει το αραλίκι ιδεολογία και ζητάς και τα ρέστα... τι να πω...

    Τώρα που με αυτήν την νοοτροπία έχουμε χρεωθεί μέχρι 5 γενιές πιο κάτω και θα ρθεί το μαστίγιο, θα δουλευουμε σαν δουλοι στη χώρα μας επειδή φέραμε τα αφεντικά στον σβέρκο μας.

    Επίπεδο "Αυτιά" ... "φέρτε μου τους Γερμαναράδες απο την κομισιόν να τους πω ΕΓΩ για τις αποζημιώσεις, που μας γκρεμίσανε το λιμάνι της Σαμου (σημειώνω... και δεν μπορούσαμε να πίνουμε φραπέδες).

    Νομίζω οτι τρολλάρεις, αλλιώς δεν μπορώ να πιστέψω οτι άνθρωπος μπορεί να έχει τέτοια νοοτροπία.
    Ο ιδιωτικός τομέας δεν είναι αυτός που έχει χρεώσει την Ελλάδα. Αν βέβαια εννοεις το δημόσιο καθώς και φυσικά τα μυαλά του Έλληνα που ψηφίζει όλους τους αχρηστους, μαζί σου.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  14. #44
    Εγγραφή
    21-09-2006
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    30/3
    ISP
    Cablenet
    Προσωπικά πιστεύω ότι αν δουλέψω όσο δουλευώ στην Ελλάδα την εργασιακή επιτυχία την έχω εξασφαλισμένη με υην έννοια ότι ο φιλότιμος και ο εργατικός αναγνωρίζονται διεθνώς εκτός Ελλάδος όπου είναι απλά οι μ@@@ες.

    Σκοπός μου είναι η ποιότητα ζωής, ένα νορμάλ σπίτι ένα νορμαλ αυτοκίνητο καλές συνθήκες για τα παιδιά μου σε ότι αφορά ασφάλεια-παιδεία κλπ και η δυνατότητα να ταξιδέψω να γνωρίζω νέα μέρη και ανθρώπους και γενικά να αποκτήσω εμπειρίες που θα έχω να διηγούμαι στα γεράματα μου /ρομαντικός mode off

    Δεν με νοιάζει να βλέπω ήλιο 2 μέρες τον χρόνο,μπορώ να περάσω καλά ένα ΣΚ ταξιδεύοντας τριγύρω ή πίνοντας μπύρες με την παρέα κι ας ρίχνει καρεκλοπόδαρα έξω.
    Έχω ξεπεράσει την λογική της ατελείωτης κραιπάλης από τότε που ήμουν φοιτητής και έχω καταλήξει στα 27 μου να βλέπω την χωή μου να βαλτώνει σε μια δουλειά που με σκοτώνει (περισσότερο ψυχολογικά) για πενταροδεκάρες και στο μόνιμο άγχος για το πως θα κάνω την οικογένεια που ονειρεύομαι με βάση τις οικονομοτεχνικές συνθήκες σ αυτήν την χώρα.

    Έτσι κι αλλιώς Νοέμβρη με Μάρτη βράδυ φεύγω και βράδυ επιστρέφω απ την δουλειά και παράθυρο δεν έχει στο computer room, το καλοκαίρι δε γυρίζω και κρύβομαι στο σπίτι για να γλιτώσω από την αφόρητη ζέστη.

  15. #45
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ιδιωτικός τομέας δεν είναι αυτός που έχει χρεώσει την Ελλάδα. Αν βέβαια εννοεις το δημόσιο καθώς και φυσικά τα μυαλά του Έλληνα που ψηφίζει όλους τους αχρηστους, μαζί σου.
    Στο μυαλό μου είχα τον περίφημο "ξένο παράγοντα" που μας θυμάται σε όλες τις σκοτεινές περιόδους της ιστορίας μας, και φροντίζει να μας βουλιάξει ακόμα περισσότερο, ώστε να συνεχίσουμε να είμαστε εξαρτημένοι.

Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ζωή στη Μ.Βρετανία
    Από dinap1 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 66
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-11, 05:43
  2. ADSL στη Γερμανία
    Από blackhill66 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-09, 04:12
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-08, 15:18
  4. Ζωη στη Σλοβακια. Εμπειριες?
    Από nickolas2005 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-07, 03:20
  5. DSL στη Γερμανια...
    Από vpmech στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-07, 20:53

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας