Σελ. 1 από 13 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 195
  1. #1
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Firefox
    Η Mozilla ανακοίνωσε πως προχωράει σε σημαντικές αλλαγές στην ανάπτυξη του Firefox, ακυρώνοντας την κυκλοφορία της προγραμματισμένης έκδοσης Firefox 3.7. Αντ'αυτού οι οποίες αλλαγές και οι ανανεώσεις στον Firefox θα κυκλοφορούν περιοδικά σε όλην την διάρκεια του χρόνου.

    Όπως δήλωσε σε συνέντευξη τύπου την Πέμπτη, ο Mike Beltzner επικεφαλής του Firefox, αντί να προστίθενται νέες λειτουργίες στον Firefox μέσω της κυκλοφορίας νέων εκδόσεων μία ή δυο φορές ανά έτος, η Mozilla θα ενσωματώνει τις όποιες λειτουργικές αλλαγές και προσθήκες του browser μέσω των ενημερώσεων ασφαλείας (security updates) οι οποίες κυκλοφορούν κάθε 4 ή 6 εβδομάδες.

    Κάτι τέτοιο, σύμφωνα με τον κ. Beltznet σημαίνει πως ακυρώνεται η κυκλοφορία του Firefox 3.7 που ήταν σχεδιασμένη για το δεύτερο τρίμηνο του 2010. Η επόμενη νέα έκδοση του Firefox θα κυκλοφορήσει στα τέλη του 2010 ή πιο πιθανόν στις αρχές του 2011.

    Τον περασμένο χρόνο η Mozilla είχε ανακοινώσει για το 2009-2010 την κυκλοφορία των εκδόσεων Firefox 3.6 και Firefox 3.7 οι οποίες είχαν χαρακτηριστεί ως minor updates πριν την κυκλοφορία του Firefox 4.0 στα τέλη του 2010. Όμως η εμπειρία της ανάπτυξης του Firefox 3.6, φαίνεται πως άλλαξε τα σχέδια της Mozilla.

    "Είμαι περήφανος για το ότι προκαλέσαμε τους εαυτούς τους μας", δήλωσε ο κ. Beltzner σχετικά με το πιεστικό χρονοδιάγραμμα έκδοσης του 3.6 το οποίο τελικά απέτυχε αφού προέβλεπε την έκδοση του τον Νοέμβριο του 2009. Ως γνωστόν μόλις την προηγούμενη εβδομάδα κυκλοφόρησε η έκδοση Release Candidate και αναμένεται η επίσημη κυκλοφορία του 3.6 μέχρι το τέλος του μήνα.

    "Διδαχθήκαμε απελπιστικά πολλά πράγματα σχετικά με τις καθυστερήσεις σε χρονοδιαγράμματα και αυτό θα μας βοηθήσει αρκετά στις επόμενες εκδόσεις", συνέχει ο κ. Beltzner.

    Aυτά ακριβώς τα μαθήματα που πήρε η Mozilla από τις καθυστερήσεις στον Firefox 3.6 είναι εκείνα που την οδήγησαν στην απόφαση ακύρωσης του 3.7 και των "παρασκηνιακών" περιοδικών αναβαθμίσεων μέσω των ενημερώσεων ασφαλείας. Μία τέτοια προσέγγιση στην πολιτική των αναβαθμίσεων έχει συζητηθεί αρκετά εντός της Mozilla και η πρώτη τέτοια αναβάθμιση φέρει το όνομα Lorentz.

    "O πρώτος στόχος ενός minor update θα είναι ο διαχωρισμός των εργασιών των plug-in από τον browser", δήλωσε ο κ. Βeltznet.

    Η Μοzilla ήδη επεξεργάζεται ένα σχέδιο με την ονομασία Electrolysis, σύμφωνα με το οποίο κάθε tab στον Firefox θα τρέχει ως ξεχωριστή διεργασία και έτσι το κρασάρισμα ενός tab δεν θα προκαλεί το κλείσιμο όλου του browser. O Chrome της Google εργάζεται με αυτόν τον τρόπο. Η Mozilla σύμφωνα και με τα νέα σχέδια της αντί να περιμένει την ολοκλήρωση του σχεδίου Electrolysis θα προχωρήσει σταδιακά στον διαχωρισμό συγκεκριμένων plug-ins αρχίζοντας από τον Flash της Adobe.

    Αυτή η αλλαγή της πολιτικής της Mozilla θα την απαλλάξει από τους χρονοβόρους κύκλους beta testing και θα μεταφέρει τις δοκιμές εντός της εταιρείας. Ωστόσο σημαντικές αλλαγές όπως η αλλαγή του interface του Firefox σε λειτουργικό Windows Vista και Windows 7 θα συμπεριλαμβάνονται στις μεγάλες ανανεώσεις (major updates) και θα υποβάλλονται κανονικά στον κύκλο του beta testing.

    Τέλος σχετικά με την κυκλοφορία του Firefox 3.6 και την πορεία του Firefox 3.6 RC, δήλωσε πως η έκδοση Release Candidate τρέχει σε ένα εκατομμύριο χρήστες. Πρόσθεσε, αναγνωρίζοντας πως υπάρχουν ακόμα προβλήματά που πρέπει να λυθούν, πως δεν είναι σε θέση να ανακοινώσει την ημερομηνία κυκλοφορίας της επίσημης έκδοσης. Σύμφωνα με πληροφορίες πιθανότερες ημερομηνίες είναι η 19η Ιανουαρίου ή 26η Ιανουαρίου.

    Πηγή: ComputerWorld

  2. #2
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Οπότε τα μεγάλα λόγια καλύτερα ας τα κρατούν για τον εαυτό τους.
    Η ανάπτυξη πάει αργά γιατί η Gecko είναι δύστροπη.
    Το ρητό θα έχουμε DirectX μηχανή ( Αντί του GDI ) πριν από τον ΙΕ9 ας κάνουμε πως δεν το άκουσαμε.
    Γιατί όταν δεν έχουν ακόμη ολοκληρώσει το Multiproccess, πόσο το πιο δύσκολο και εξοντωτικό η μεταφορά της μηχανής στο DirectX.

    Δεν φταίνε οι καημένοι. Κάνα 5μηνο που παρακολουθούσα ενεργά την ανάπτυξη μέρα προς μέρα, η Gecko ένα feature έφερνε, 42 άλλα έσπαγε...
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  3. #3
    Το avatar του μέλους efo355
    efo355 Guest
    Πάντως ο firefox έχει καταντήσει σπαστικά αργός! Δοκίμασα chrome και δεν ξαναγυρνάω με τίποτα! Βαρύς και πάναργος ο firefox

  4. #4
    Εγγραφή
    19-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    859
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112000/11200
    ISP
    HOL/Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 7,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εδω

    και λιγους μηνες τον αφησα.

    Τα κρασαρισματα ηταν πλεον υπερβολικα συχνα.

    Προς το παρον δουλευω Opera και ονειρευομαι το Netscape...
    Χριστοφορος

  5. #5
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Mου φαινεται καταλαβαν οτι ο Chrome δεν αστειευεται και αλλαζουν ριζικα την τακτικη τους...
    No Justice - No Peace

  6. #6
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Όσοι από τους 4 έγραψαν πρωτύτερα, δεν γνωρίζουν γρι από ανοικτό λογισμικό.

    Διότι αν γνώριζαν, θα ήξεραν τα παρακάτω:

    - στο ανοικτό λογισμικό δεν παίζουν ρόλο οι εκδόσεις
    - στο ανοικτό λογισμικό υπάρχει συνεχής ροή (svn, git, hg κλπ.)
    - στο ανοικτό λογισμικό δεν υπάρχει σταθερός ρυθμός ανάπτυξης
    ----> μπορεί π.χ. να γίνει bump η έκδοση ύστερα από 1 svn revision ή ύστερα από 1000

    Άρα λοιπόν:

    Στο ανοικτό λογισμικό ουδέποτε έπαιζαν ρόλο οι εκδόσεις.

    Στο ανοικτό λογισμικό ουδέποτε έπαιζε ρόλο η έκδοση 1.0.

    Άρα λοιπόν:

    Πριν γράψετε του κεφαλιού σας, διαβάστε πρώτα ή ρωτήστε για το πώς λειτουργεί το ανοικτό λογισμικό, μάθετε, και μετά γράψτε.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  7. #7
    Εγγραφή
    17-01-2009
    Μηνύματα
    6.501
    Downloads
    51
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    250M/250M
    ISP
    Inalan
    Βασικά, με κάποια πειραγματάκια στο about:config (stable), ο FireFox είναι ίσος στη ταχύτητα (αν όχι γρηγορότερος) από τον Chromium.

  8. #8
    Το avatar του μέλους Hackerman
    Hackerman Guest
    Στον Firefox δεν βλέπω τίποτα το τραγικό. Είναι σχετικά γρήγορος σε σχέση με τα άλλα προγράμματα.

  9. #9
    Το avatar του μέλους DaveMurray
    DaveMurray Guest
    @gtklocker

    Θεός φυλάξει...

    Δεν ισχύει σε καμιά περίπτωση αυτό.....

    ότι tweak, και να κάνεις..... δεν.... δεν......

    δεν μπορείς να γιατρέψεις της αδυναμίες της μηχανής του firefox.....

    όχι και ίσος, αν όχι γρηγορότερος

    δείξε μου κάποιο τεστ να δώ και εγώ......... (δείξε μου κάτι που να έχει πχ στο sunspider (javascript), κάτω απο 330ms..... και είναι firefox, ακόμα και optimized compiled από source....)

    και να ίσχυει κάτι τέτοιο...., δες ειρωνία......

    ο ένας, δεν χρειάζεται, καμία ρύθμιση, ούτε κρυφές ρυθμίσεις, επικλήσεις και ματζούνια, και ο άλλος τα χρειάζεται, χρειάζεται να ψάχνεις για ρυθμίσεις, να βλασφημάς, να ψάχνεις στο διαδίκτυο, να είσαι χρήστης με "σχετικές γνώσεις" (και αν θαρρείς πως ο παππούς μου πχ ξέρει όλα αυτά να τα κάνει, ε τι να πω...) για να φτάσει, "υποθετικά", τον άλλο..... τι ειρωνία....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DaveMurray : 17-01-10 στις 01:09.

  10. #10
    Εγγραφή
    07-05-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    597
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Σε αυτον που έγραψε για τους τέσσερις πιο πάνω απο αυτον: Δεν μου καίγεται καρφί για το πώς λειτουργεί η ανάπτυξη του ελεύθερου λογισμικού και δεν μου καίγεται καρφί να μάθω. Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να έχω ένα καλό browser. O FF έχει γίνει απαράδεκτος απο άποψη αποκρισιμότητας και ταχύτητας. Είτε τρεχω προφιλ χωρις addons έιτε άλλο με addons, safe mode... τα ίδια χάλια είναι. Σέρνεται. H διαδικάσία ανάπτυξης του FF μου είναι αδιάφορη. Αρκετά με την κλαψούρα, καιρός για αποτελέσματα.

    Εξακολουθώ να χρησιμοποιώ FF αποκλειστικά και και μόνο για τα addons και την ασφάλεια που παρέχει (σημαντικότατα και τα δύο), θυσιάζοντας την ψυχική μου ηρεμία .. προς το παρόν.. Γιατι δεν έχω καταλήξει ακόμα αν το καθημερινο, συνεχές μικρό σπάσιμο νεύρων έιναι προτιμότερο απο ένα μεγάλο όταν και αν γίνει η χοντρή ζημια... Για τώρα επιλέγω το πρώτο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ares : 17-01-10 στις 01:15.

  11. #11
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DaveMurray Εμφάνιση μηνυμάτων
    δείξε μου κάποιο τεστ να δώ και εγώ......... (δείξε μου κάτι που να έχει πχ στο sunspider (javascript), κάτω απο 330ms..... και είναι firefox, ακόμα και optimized compiled από source....)
    Συμφωνω στο οτι δεν ειναι ο καθενας υποχρεωμενος να καθεται να ψαχνει...

    Εγω π.χ βγαζω 584. Δεν ειναι chrome αλλα δεν με νοιαζει.

    Σαν soft ειναι πολυ καλο και βολικο και αν το χρησιμοποιεις πολυ καιρο δυσκολα αλλαζεις...

    Πρεπει ομως να διορθωσει καποια χρονια προβληματακια.

    Γενικα πιστευω οτι οι επομενες εκδοσεις θα κανουν το μπαμ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ardi21 : 17-01-10 στις 01:25.
    No Justice - No Peace

  12. #12
    Εγγραφή
    20-05-2007
    Μηνύματα
    1.904
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Πάντως από τη δική μου εμπειρία, ο firefox είναι αυτή τη στιγμή πιο αργός, μόνο από τον chrome (ο οποίος δεν είναι καν ολοκληρωμένος browser για μένα). Έχει κάποια προβλήματα αποκρισιμότητας τα οποία και προσπαθούν να διορθώσουν (ο 3.6 είναι βελτιωμένος σε αυτόν τον τομέα), όμως από κατανάλωση πόρων τα πάει καλύτερα απ' όσο ξέρω από τον ανταγωνισμό.

  13. #13
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσοι από τους 4 έγραψαν πρωτύτερα, δεν γνωρίζουν γρι από ανοικτό λογισμικό.
    Μάλλον δεν έμαθες γρι πως ανοικτό λογισμικό και deadlines δεν υπάρχουν, οπότε και το πότε θα έρθει ή όχι ένα feature είναι κάτι που δεν προβλέπεται. Παρόλα αυτά οι επικεφαλείς του Mozilla Group κοκορεύονταν για πολλά πράγματα.
    Για την ουσία γαργάρα καμία. Το γυρνάς σε ανοικτό Vs εμπορικό για να κρύψεις πάγιες αδυναμίες του FF.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  14. #14
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παρολα αυτα το μεριδιο του Firefox καθημερινως αυξανεται. Εγω προσωπικα τον βρισκω σταθεροτατο και πλουσιο σε features. Οκ, ειναι πιο αργος απο τον Chrome, αλλα ειναι ολοκληρωμενος και ασφαλεστατος browser.

    Ααα και επειδη κατι επιασε το αυτι μου για ελλειψη multithreaded firefox, φυσικα και υπαρχει εκδοση multithreaded. Αν ξερεις τι εστι multithreaded computing, ξερεις και που να ψαξεις για να τον βρεις

  15. #15
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρολα αυτα το μεριδιο του Firefox καθημερινως αυξανεται. Εγω προσωπικα τον βρισκω σταθεροτατο και πλουσιο σε features. Οκ, ειναι πιο αργος απο τον Chrome, αλλα ειναι ολοκληρωμενος και ασφαλεστατος browser.

    Ααα και επειδη κατι επιασε το αυτι μου για ελλειψη multithreaded firefox, φυσικα και υπαρχει εκδοση multithreaded. Αν ξερεις τι εστι multithreaded computing, ξερεις και που να ψαξεις για να τον βρεις
    Αναφερόμαστε κυρίως στο Multiproccess.
    Επίσης : gs.statcounter.com θα δεις πως έχουν αρχίσει να του γυρνάνε πλάτη..
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

Σελ. 1 από 13 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-10, 13:00
  2. Μηνύματα: 105
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-09, 03:04
  3. Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-08, 06:23
  4. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-08, 15:23
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-05, 17:27

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας