Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 48
  1. #31
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κοιτάξεις τη λίστα τιμολόγησης του gtl, θα δεις ότι δεν αναφέρεται μόνο σε ανενεργούς βρόχους.

    Η δεύτερη περίπτωση αναφέρεται σε shared LLU, όπου η αλλαγή γίνεται μόνο ως προς το DSLAM και όχι ως προς το τηλεφωνικό κέντρο.

    Αν θέλεις να μιλήσεις μόνο για ανενεργούς βρόχους, τότε θα πρέπει να υπολογίσεις ότι ο ΟΤΕ χρεώνει 34,91€ τέλος σύνδεσης τηλεφώνου και 41,64€ τέλος σύνδεσης γραμμής ADSL. Το δεύτερο δε χρεώνεται, αν πάρεις conn-x με 12μηνη δέσμευση. Τέτοια αφαίρεση τέλους ενεργοποίησης παρέχουν και οι εναλλακτικοί στους πελάτες τους.

    Επομένως για νέες γραμμές, ο ΟΤΕ χρεώνει τον πελάτη του περίπου 77€. Όχι πολύ διαφορετικά από τα 81€ περίπου ευρώ που χρεώνει στον ISP για σύνδεση/αποσύνδεση. Ξαναλέω ότι συμφωνώ πως τα τέλη αυτά θα έπρεπε να είναι μικρότερα στην περίπτωση χονδρικής, απλά ανέφερα τα αντίστοιχα νούμερα για να συγκρίνουμε σωστά τις υπηρεσίες.

    Η λίστα τιμολόγησης του ΟΤΕ που παρέθεσα έχει και άλλα πολλά τέλη...Από κει και πέρα, νομίζω δεν καταλαβαίνεις την κατάσταση πλήρως:

    Για νέα γραμμή που δεν υφίσταται, η διαφορά στην τιμολόγηση είναι χαώδης. Ορίστε μερικά facts σχετικά με αυτό:


    • Η συντριπτικότατη πλειοψηφία συνδρομητών conn-x OTE παίρνουν το πακέτο με τη 12μηνη δέσμευση, και δεν πληρώνουν τέλη ενεργοποίησης.
    • Μια τηλεφωνική γραμμή ΧΩΡΙΣ ADSL κοστίζει 35 € στον ΟΤΕ ως τέλος ενεργοποίησης
    • Μια τηλεφωνική γραμμή ΧΩΡΙΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ADSL (βλ. προγράμματα "telephony") κοστίζει και πάλι 80+ € στον εναλλακτικό προς τον ΟΤΕ
    • Οι εναλλακτικοί για ένα μεγάλο διάστημα (κάποιοι το κάνουν ακόμα) επιδοτούσαν τα τέλη ενεργοποίησης, που όμως παρέμεναν σταθερά υψηλά από τη μεριά τους προς τον ΟΤΕ. Όπως ξανα-αναφέρθηκε, για κάθε νέα σύνδεση ήδη ενεργής γραμμής (ενεργός βρόχος) σε LLU ο ΟΤΕ έχει μεγαλύτερα έσοδα από το να συνδέσει μια δική του γραμμή εξ' ολοκλήρου νέα (ανενεργός βρόχος) σε ένα πελάτη... Να μην αναφέρω τις τιμές του μεριζόμενου βρόχου που είναι ψηλότερες από τον ενεργό, ώστε να βγαίνει "περίπου το ίδιο έσοδο" στον ΟΤΕ...

    Γενικά, δεν είναι συγκρίσιμα τα κόστη σε καμία περίπτωση, διότι σε όλες τις περιπτώσεις (ενεργός / ανενεργός / μεριζόμενος βρόχος) τα τέλη ενεργοποίησης και απενεργοποίησης ΟΤΕ είναι μικρότερα...ακόμα και για την ίδια ακριβώς εργασία (βλ. ανενεργός βρόχος, που στην περίπτωση του LLU "απλά" συνδέεται σε εξοπλισμό εναλλακτικού και όχι στου ΟΤΕ, κόστος 2.5 φορές περισσότερο από εγκατάσταση νέας γραμμής ΟΤΕ).

    Και το...χειρότερο είναι ότι οι καταναλωτές βλέποντας τα 35 € του ΟΤΕ, εύλογα συμπεραίνουν ότι "ο εναλλακτικός θα έχει 25 € ενεργοποίηση", και όταν αυτό δε συμβαίνει... θυμώνουν!
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  2. #32
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    London, UK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    746
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Mbps/500Mbps
    ISP
    Vodafone Gigafast
    Ωραία φάση και ελπίζω σύντομα να τεστάρω και την σύνδεση. Από εκεί και πέρα το πρώτο πακέτο βέβαια μου φαίνεται παντελώς άχρηστο γιατί για να βάλει κανείς 40αρα γραμμή δεν φαντάζομαι οτι θα χρησιμοποιήσει μετρητή για να παρακολουθεί το όριο! Πάντως τιμολογιακά μιλάμε για εξαιρετική τιμή. Well done...

  3. #33
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.814
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θέλεις να μιλήσεις μόνο για ανενεργούς βρόχους, τότε θα πρέπει να υπολογίσεις ότι ο ΟΤΕ χρεώνει 34,91€ τέλος σύνδεσης τηλεφώνου και 41,64€ τέλος σύνδεσης γραμμής ADSL. Το δεύτερο δε χρεώνεται, αν πάρεις conn-x με 12μηνη δέσμευση. Τέτοια αφαίρεση τέλους ενεργοποίησης παρέχουν και οι εναλλακτικοί στους πελάτες τους.
    Το θεμα ειναι οτι αν ο ΟΤΕ συνδεσει μια γραμμη "εναλλακτικος telephony" πχ, τοτε ο εναλλακτικος σκαει ακατεβατα τα 70 Αν ειμουν ο εναλλακτικος, θα εκανα κατ'ευθειαν παραπονο στην κομισιόν για squeeze - σε οποια περιπτωση δε μου βγαινουν τα περιθωρια, αλλα οι παροχοι γενικα δεν ασχολουνται μ'αυτα τα θεματα... Σου λεει με τον ΟΤΕ θα τα βαλω? Ασε καλυτερα.. την ησυχια μου θελω. Και εβλεπες πχ vivodi να αγοραζει με 11 το βροχο (pstn 8), και πιο προσφατα "κοστοστρεφεις" ενεργοποιησεις, "κοστοστρεφη" μισθωμενα - μεχρι και "κοστοστρεφη" στοιχεια τηλ. καταλογου με ΧΧ.ΧΧΧ ευρω Για τα τελη τερματισμου σε ΟΤΕ + κινητους νομιζω δε χρειαζεται να αναφερθω.

    Μια χαρα μπιζνα το "κοστοστρεφες" ή "ρυθμιζομενο" wholesale των ΣΙΑ, υπο τις ευλογιες παντα της ΕΕΤΤ

    Γι'αυτο οταν φτιαχνονται νεα δικτυα χρειαζεται ειτε πληρης δομικος* διαχωρισμος (για διασφαλιση του ανταγωνισμου), ειτε "κομμουνιστικο" μοντελο εξαλειψης του ανταγωνισμου με 1 παροχο να τα κανει ολα και να παρεχει υπηρεσιες (χωρις να εχει ως στοχο το ξεζουμισμα του πολιτη με ιδιωτικο-οικονομικα κριτηρια).

    Οτιδηποτε ενδιαμεσο θα εχει παντοτε προβληματα που πηγαζουν απ'την νοθευση των concept του ανταγωνισμου και του μονοπωλιου-ΔΕΚΟ.

    * Btw, το δικτυο της BT στην ουσια το διαχειριζεται μια λειτουργικα διαχωρισμενη οντοτητα (Openreach). Δεν ειναι ασχετες οι δυο οντοτητες (openreach + bt) και αυτο δεν εξαλειφει τα προβληματα οσο καλα θα τα εξαλειφε η διαχειριση απο ανεξαρτητη οντοτητα.

    ........Auto merged post: MNP-10 πρόσθεσε 13 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από UK_ADSL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως τιμολογιακά μιλάμε για εξαιρετική τιμή. Well done...
    Συνηθως υπαρχουν 2 λογικες χρεωσης για νεες & καλες υπηρεσιες..

    α) Φθηνα (για γρηγορη μαζικη διαδοση που θα φερει και ταχεια αποσβεση)
    β) Ακριβα (η λογικη του οτι ο "early adopter" πρεπει να πλερωσει επειδη παιρνει "premium" product).

    Στην Ελλαδα οι μανατζαρεοι ειναι εθισμενοι στο (β).. ειτε λεγεται ADSL η υπηρεσια, ειτε λεγεται 3G, ειτε αυριο θα λεγεται κατι αλλο. Αποτελεσμα ειναι να χανουν σημαντικοτατα revenues πολλων ετων και να κατηγορουν τον κοσμο που δεν πληρωνει υπερογκα για τα "φανταστικα" προϊοντα τους, προκειμενου να ξεζουμισουν μια πολυ μικρη μεριδα ατομων - η οποια παραγει αστεια revenues, αλλα και στρεβλωνει την αγορα (βλεπε πεινασμενοι ADSL users που πηγαιναν με το σκεπτικο οτι "αφου πληρωνω τοσα, θα κατεβαζω 24/7 για να βγαλει τα λεφτα της η συνδεση" με αποτελεσμα το μεσο κοστος ανα συνδεση για τον παροχο να παραμενει υψηλο).

    Διεθνως, παιζει αρκετα το (α). Στην Ελλαδα οταν το εφαρμοσαν οι παροχοι στο ADSL, ηταν κυριως για να να αποκτησουν marketshare, αλλα οπως ανακαλυψαν στην πορεια, με την εισοδο του πληθους απο ασχετους/χαμηλων απαιτησεων χρηστες, το κοστος ανα συνδεση επεσε δραματικα γιατι επεσε πολυ ο μεσος ορος καταναλωσης ανα χρηστη.

    Γενικα το φθηνο + γρηγορο broadband δειχνει να εχει αρκετα πλεονεκτηματα... δεν χανει ο παροχος, ουτε κανει χαρη στους χρηστες. Γρηγορη ανοδο στο takeup rate, γρηγορη αποσβεση, αποφυγη στρεβλωσεων με υπερβολικα heavy users που παιρνουν premium πακετα για να τα ξεζουμισουν κτλ κτλ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MNP-10 : 23-01-10 στις 17:56. Αιτία: auto merged post

  4. #34
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αντε πάλι τα offtopic, για την BT μιλάμε και όμως πάλι πήγε στο vs OTE

  5. #35
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.814
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Καθε φορα που ανακοινωνονται ξενα πακετα, ειναι λογικο και αναμενομενο να ακολουθειται μια συγκεκριμενη αλληλουχια σκεψεων.

    α) ποσο εχουν εξω οι υπηρεσιες + αν ειναι καλυτερες ή χειροτερες απο εδω
    β) τι βιωτικο επιπεδο εχουν στη συγκεκριμενη χωρα
    γ) Αν το (α) + (β) ειναι σε καλυτερα επιπεδα στην αλλοδαπη αρχιζει το (δ)

    (δ) = Γκρινια γιατι ειμαστε τοσο πισω / τοσο ακριβοι κτλ κτλ. Στη συνεχεια το (δ) σπαει σε υποσυζητησεις που αφορουν Κυβερνησεις / Υπουργεια (για τις στρατηγικες αποφασεις γυρω απ'τα NGN), τον ηλιο και τα σουβλακια, την ΕΕΤΤ, τον ΟΤΕ, εναλλακτικους, τεχνολογιες, κτλ κτλ.

    Η ολη διαδικασια ομως της συγκρισης ειναι αυτη που κινητοποιει την κοινωνικη πιεση για να παμε μπροστα σαν χωρα. Οπότε, τιποτα δε παει χαμενο. Ιδεατα βεβαια θα επρεπε εμεις να αναλαμβανουμε δραση σε πρωτο χρονο (και οχι καθυστερημενα, αφοτου εχουν ξεκινησει αλλες χωρες), αλλα αφου φαινεται οτι υπαρχει ενα γενικοτερο consensus οτι ειμαστε ουραγοι, τουλαχιστον ας κανουμε γρηγορο catch-up.

  6. #36
    Εγγραφή
    06-11-2007
    Περιοχή
    London
    Μηνύματα
    722
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    38000/10000
    ISP
    Plusnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΚΚΙΝΙΟ
    Router
    BT Home Hub 5
    Καλη προσφορα απο την ΒΤ αλλα λιγο ακριβη. Προσθεστε παγια στην τιμη 13 ευρα συν την 18 μηνη δεσμευση συν οτι σερνεται πολυ το δικτυο σε ωρες αιχμης για την Αγγλια (5-12 το βραδυ). Οποτε δεν ξερω αν θα ειναι εφικτο να ανταποκριθει εν τελει το δικτυο. Τουλαχιστον καλη προσπαθεια...

  7. #37
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    London, UK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    746
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Mbps/500Mbps
    ISP
    Vodafone Gigafast
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasermones Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλη προσφορα απο την ΒΤ αλλα λιγο ακριβη. Προσθεστε παγια στην τιμη 13 ευρα συν την 18 μηνη δεσμευση συν οτι σερνεται πολυ το δικτυο σε ωρες αιχμης για την Αγγλια (5-12 το βραδυ). Οποτε δεν ξερω αν θα ειναι εφικτο να ανταποκριθει εν τελει το δικτυο. Τουλαχιστον καλη προσπαθεια...
    Παράξενο μου φαίνεται ότι θεωρείς ακριβή την τιμή ειδικά αν αναλογιστείς και τους μισθούς που έχουμε εδώ σε σχέση με το τελικό ποσό που πρέπει να πληρώνει κανείς για το δεύτερο πακέτο. Πάντως γνωρίζω από πρώτο χέρι πως έχουν γίνει αρκετές αναβαθμίσεις τον τελευταίο καιρό στο δίκτυο κορμού, οπότε δεν νομίζω να υπάρξουν προβλήματα τουλάχιστον ειδικά το πρώτο διάστημα λειτουργίας.

  8. #38
    Εγγραφή
    06-11-2007
    Περιοχή
    London
    Μηνύματα
    722
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    38000/10000
    ISP
    Plusnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΚΚΙΝΙΟ
    Router
    BT Home Hub 5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από UK_ADSL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράξενο μου φαίνεται ότι θεωρείς ακριβή την τιμή ειδικά αν αναλογιστείς και τους μισθούς που έχουμε εδώ σε σχέση με το τελικό ποσό που πρέπει να πληρώνει κανείς για το δεύτερο πακέτο. Πάντως γνωρίζω από πρώτο χέρι πως έχουν γίνει αρκετές αναβαθμίσεις τον τελευταίο καιρό στο δίκτυο κορμού, οπότε δεν νομίζω να υπάρξουν προβλήματα τουλάχιστον ειδικά το πρώτο διάστημα λειτουργίας.
    Σωστα για τις αναβαθμισεις!!αλλα μπουκωνει καποιες ωρες ακομα δυστυχως...η τιμη αυτη ειναι χωρις παγιο γραμμης +11.5 λιρες. Ομως εχουν κ ενα λιμιτ στα 100 gb το μηνα και μετα κοβουν την ταχυτητα στο 1μβ. σχεδον ολη την ημερα. Οποτε διαλεγεις αλλο παροχο για να εκμεταλλευτεις την ταχυτητα πχ virgin που δεν σου βαζει ορια! Με τετοιο σκοπο λοιπον το ειπα!

  9. #39
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    London, UK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    746
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Mbps/500Mbps
    ISP
    Vodafone Gigafast
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasermones Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστα για τις αναβαθμισεις!!αλλα μπουκωνει καποιες ωρες ακομα δυστυχως...η τιμη αυτη ειναι χωρις παγιο γραμμης +11.5 λιρες. Ομως εχουν κ ενα λιμιτ στα 100 gb το μηνα και μετα κοβουν την ταχυτητα στο 1μβ. σχεδον ολη την ημερα. Οποτε διαλεγεις αλλο παροχο για να εκμεταλλευτεις την ταχυτητα πχ virgin που δεν σου βαζει ορια! Με τετοιο σκοπο λοιπον το ειπα!
    Σωστό είναι έτσι που το θέτεις αλλά όσον αφορά την Virgin που ανέφερες δεν έχω ακούσει και τις καλύτερες απόψεις. Πάντως για ταχύτητες και unlimited όρια νομίζω ότι τον τελευταίο καιρό η Be είναι η καλύτερη πρόταση ειδικά με το Annex M που δίνει...

  10. #40
    Εγγραφή
    06-11-2007
    Περιοχή
    London
    Μηνύματα
    722
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    38000/10000
    ISP
    Plusnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΚΚΙΝΙΟ
    Router
    BT Home Hub 5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από UK_ADSL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστό είναι έτσι που το θέτεις αλλά όσον αφορά την Virgin που ανέφερες δεν έχω ακούσει και τις καλύτερες απόψεις. Πάντως για ταχύτητες και unlimited όρια νομίζω ότι τον τελευταίο καιρό η Be είναι η καλύτερη πρόταση ειδικά με το Annex M που δίνει...
    ειχα virgin για πανω απο ενα χρονο. Δεν ειχε οριο στο κατεβασμα ουτε πολυ μπουκωμα τις ωρες αιχμης. για μενα πρωτη ιδιαιτερα με το ιδιοκτητο της (CABLE) που ειναι τρομερο. Οσο για την Be πιστευω πως εχει αγοραστει απο τον Ο2 αλλα εχει μεινει ο λειτουργικος διαχωρισμος. Στα (-) της ΒΤ το intervealed mode που πιστευω πως δεν αλλαζει.

  11. #41
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από UK_ADSL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστό είναι έτσι που το θέτεις αλλά όσον αφορά την Virgin που ανέφερες δεν έχω ακούσει και τις καλύτερες απόψεις. Πάντως για ταχύτητες και unlimited όρια νομίζω ότι τον τελευταίο καιρό η Be είναι η καλύτερη πρόταση ειδικά με το Annex M που δίνει...
    Με πόσο ανεβάζεις μαξιμουμ?~275 kB/sec?
    τυχερέ
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  12. #42
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Περιοχή
    UK
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    384
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    61440/3072
    ISP
    Virgin Media
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasermones Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειχα virgin για πανω απο ενα χρονο. Δεν ειχε οριο στο κατεβασμα ουτε πολυ μπουκωμα τις ωρες αιχμης. για μενα πρωτη ιδιαιτερα με το ιδιοκτητο της (CABLE) που ειναι τρομερο. Οσο για την Be πιστευω πως εχει αγοραστει απο τον Ο2 αλλα εχει μεινει ο λειτουργικος διαχωρισμος. Στα (-) της ΒΤ το intervealed mode που πιστευω πως δεν αλλαζει.
    Είχα και έχω virgin και όντως δεν υπάρχουν καθόλου όρια σε κανένα από τα πακέτα της. Αυτό που ονομάζεις πάντως "μπούκωμα" τις ώρες αιχμής οφείλεται στο policy της ΒΤ που περιορίζει τις γραμμές αυτές τις ώρες (και να μην τις περιόριζε βέβαια το δίκτυό της δε νομίζω να σήκωνε τόση κίνηση) και κάτι παρόμοιο ισχύει και στη Virgin λόγω fair usage policy.
    Η Ο2 (πρώην Be Unlimited) έχει εξαιρετικό δίκτυο και είναι η μοναδική που δεν περιορίζει ταχύτητες οποιαδήποτε ώρα (εκτός κι αν δεν είσαι στο δικό της δίκτυο τότε έχει κι αυτή κάτι αντίστοιχο) το μόνο πρόβλημα είναι ότι πρέπει να έχεις γραμμή ΒΤ ... γτι αν δεν έχεις κόστος και αναμονή είναι απαγορευτικά.

  13. #43
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    H BT περιορίζει την ταχύτητα όλες τις ώρες, όλες τις μέρες. Μετά από ένα χρόνο με ΒΤ 1(ΜΙΑ, ΟΝΕ, UNO) φορά είδα 700kb/sec, σε 1 (ΕΝΑ, ΟΝΕ, UNO) κατέβασμα του itunes*, όταν η γραμμή συγχρόνιζε full 8mb.

    Την πιο πολλή ώρα ήταν κάτω από 100kb, ενώ με skype η κατάσταση ήταν ένα δράμα, και αυτά χωρίς κατεβαστήρια, μουλάρια, βατράχια και άλλα.


    *φανταστείτε, θυμάμαι και τι ήταν, τόση εντύπωση μου είχε κάνει
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  14. #44
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Εστω και στιγμιαια, απο το www.speedtest.net ,ελπιζουμε να ερθει απο το 2011 και μετα στην Ελλαδα,τετοιες ταχυτητες..
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 30.14.png  

    linequalityA.png  


  15. #45
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Περιοχή
    UK
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    384
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    61440/3072
    ISP
    Virgin Media
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    H BT περιορίζει την ταχύτητα όλες τις ώρες, όλες τις μέρες. Μετά από ένα χρόνο με ΒΤ 1(ΜΙΑ, ΟΝΕ, UNO) φορά είδα 700kb/sec, σε 1 (ΕΝΑ, ΟΝΕ, UNO) κατέβασμα του itunes*, όταν η γραμμή συγχρόνιζε full 8mb.

    Την πιο πολλή ώρα ήταν κάτω από 100kb, ενώ με skype η κατάσταση ήταν ένα δράμα, και αυτά χωρίς κατεβαστήρια, μουλάρια, βατράχια και άλλα.


    *φανταστείτε, θυμάμαι και τι ήταν, τόση εντύπωση μου είχε κάνει
    Έχει χάλια δίκτυο (με πολύ ελάχιστες περιοχές να αποτελούν εξαίρεση). Εγώ απλά διευκρίνισα γτι και καλή σύνδεση ΒΤ να έχεις (οξύμωρο?) 5 με 12 το απόγευμα οι επιδόσεις θα πεφτουν λόγω policy.

    Το διευκρινίζω γτι είναι σημαντικό κατά την άποψή μου και είναι αυτό πχ που με κάνει να θεωρώ την Ο2 ανώτερη της Virgin (που μόλις περάσει από 23.00 η ώρα η γραμμή πετάει επίσης).

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-09, 18:28
  2. Μηνύματα: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-08, 17:51
  3. Μηνύματα: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-08, 09:51
  4. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-08, 13:29
  5. ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΔΙΑΘΕΣΗ ADSL ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ
    Από giorgios στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-03, 12:50

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας