Σελ. 43 από 53 ΠρώτηΠρώτη ... 233338414243444548 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 631-645 από 793

Θέμα: Thomson TG585v8

  1. #631
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από doll Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Εχω 9 συσκευές και για το λόγο αυτό θέλω τις πόρτες του 585.
    2. Αρα ΔΕΝ συνδέσω το καλώδιο στην WLAN (κίτρινη) του Ν900 αλλά σε μια άλλη θύρα. Οκ. Αλλά στο setup του μηχανήματος του Ν900 τι δηλώνω για το Internet? Static ip or PPPOE? τώρα έχω static αλλά στη κίτρινη θύρα. Οταν αλλάζω θύρα ΔΕΝ έχω Ίντερνετ.
    3. Επίσης έβαλα και δυο καλώδια από το 585 προς Ν900 μια στη κίτρινη πόρτα και μια στις απλές. Εκεί ενώ φάνηκε ότι έπαιζαν Οκ, άρχισαν κόλληματα και προβλήματα.
    4. αν το 585 το βάλω ως bridge, θα περνάει Ίντερνετ? γιατί το προσπάθησα και αυτό αλλά τπτ.
    Καμία ιδέα?
    2. Αν το N900 μπορεί να επικοινωνήσει με το modem μόνο όταν είναι συνδεδεμένο στη θύρα WAN, τότε δεν θα σου δουλέψει, τουλάχιστον στο σενάριο όπου έχεις το 585 σε bridge και θέλεις το N900 να αναλαμβάνει τη σύνδεση στο διαδίκτυο. Για τη σύνδεση αυτή θα επιλέξεις PPPoE.

    3. Μπορούσες π.χ. να κάνεις ping μεταξύ ενός υπολογιστή συνδεδεμένου στο 585 και ενός στο N900;

    4. Αν το βάλεις σε bridge, θα λειτουργεί μόνο σαν modem, δηλαδή απλά θα συνδέει τη γραμμή ADSL με το τοπικό δίκτυο. Τη σύνδεση με το διαδίκτυο θα πρέπει να την αναλάβει μετά το N900.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  2. #632
    Εγγραφή
    03-11-2009
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16/1+60/5 (Mbps)
    ISP
    COSMOTE (Hybrid Access)
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Speed Booster+AirPort(ac)
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 24(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από doll Εμφάνιση μηνυμάτων
    @kyriakosthess έτσι που λες στο 617 το έχω. Παίζουν τα πάντα καλά εκτός απο τις υπολοιπες 3 πόρτες του 585. Αρα περνώ ένα 1000 σουιτς και επέκτεινω τις πόρτες. Αν αλλάξω το 585 ποιο μόντεμ θα διαλεγατε με 1000 πόρτες για να το συνδέσω με το Ν900 αλλά να παίζουν και οι πόρτες με το Ν900 και να μην χρειαστω το σουιτς.
    Μοντεμ-ρουτερ ADSL2+ καινουριο και με 1000 πορτες δεν ξερω...ειναι χαζο διοτι αυριο μεθαυριο θα εχεις το VDSL2 οποτε το μοντεμ-ρουτερ που θα αγορασεις τωρα θα παει στην αποθηκη στα αχρηστα σε λιγο καιρο...κρατα αυτο το μοντεμ - ρουτερ που σου δινει τσαμπα ο παροχος που ειναι και δοκιμασμενο στις γραμμες του και βαλε ενα καλο σκετο ρουτερ να στηνεις δικτυο...ασυ απλα θα αλλαζεις το μοντεμ - ρουτερ του παροχου και θα κρατας το αλλο που θα στηνει το τοπικο δικτυο !!
    " In Hoc Signo Vinces "

  3. #633
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    @doll

    Γιατί να διαλέξεις μόντεμ και όχι σουίτς;
    Το Ν900 δεν είναι μόντεμ-ρούτερ;

  4. #634
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Είναι σκέτο router, δεν έχει modem.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  5. #635
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Α, οκ.

  6. #636
    Εγγραφή
    23-05-2008
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Path Level
    Interleaved
    @simpleton
    2. Ποτέ πρέπει να βάλω PPPOE? Ti πρέπει να ρύθμιση στο 585?
    Επίσης το IPv6 που το έχει το Ν900 να το ενεργοποίησω? τι προσφέρει? το link που έχεις δεν δουλεύει.
    Ευχαριστω.

  7. #637
    Εγγραφή
    13-06-2003
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΜΙΑ
    Router
    WAG200G
    SNR / Attn
    31(dB) / 17(dB)
    Hello
    Εχω και εγω λοιπον αυτο το modem στο γραφειο μου.
    Επισης εχω ασυρματο σπιτι-γραφειο στα 5χιλ με 2 OSBRiDGE 5GXi-HP
    Προσφατα εκανα μια μετακομιση και πλεον εχω ενα τρελο και ακατανοητο ,για τις δικες μου γνωσεις τουλαχιστον , προβλημα.
    Υπαρχουν ωρες (κυριως τα μεσημερια) που τα παντα "σερνονται" στο σπιτι. Ουτε βιντεακι απο youtube δεν μπορω να δω.
    Το βραδυ συνηθως τα παντα ειναι οκ.
    Θα πειτε προβλημα της forthnet....ελα μου ντε ομως που αν κατεβω στο γραφειο την ιδια ωρα τα παντα λειτουργουν οκ!
    Θα πειτε καποιος παρεμβαλεται αυτες τις ωρες και μου πηδαει το σημα.
    Ελα μου ντε που εκτος οτι εχω αλλαξει καμια 32423 συχνοτητες αν κανω dl στο τοπικο δικτυο τις δυσκολες ωρες πιανω σταθερα 2ΜΒ/δ!

    Τι encryption on/off , τι το ενα τι το αλλο...εχω τρελαθει.
    Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι το ρουτερ αργει παρα πολυ να φορτωσει η σελιδα του.
    Οποτε ειπα , μπας και δεν μπορει να ανταποκριθει αυτο γρηγορα και εκανα ενα reset ολα τα settings που ειχα.Επισης εβαλα και στα 10mbit full duplex μονο την συνδεση με την θυρα του με το OSBRiDGE 5GXi-HP μπας και "κουραζεται" αν το εχω στα 100.Ειδα μια μικρη / καλη διαφορα αμεσως. Αλλα δεν μπορω να εξηγησω οτι ειναι δυνατον να φταιει αυτο και το βραδυ να ειναι ολα καλα ή η ανταλλαγη αρχειων στο τοπικο να μην εχει προβλημα.
    Ειδα επισης οτι πολλοι λετε εδω για συνδεση συσκευων στην πρωτη θυρα του ρουτερ. Το παρατηρησα και εγω αυτο , αλλα νομιζα οτι ειχαν καει οι αλλες απο καμια πτωση τασης. Δεν θυμαμαι τωρα αν εχω το OSBRiDGE 5GXi-HP πανω στην πρωτη θυρα ή το πισι του γραφειου.
    Σκεφτομαι να βγαλω το ρουτερ απο...ρουτερ και να το αφησω σαν μοντεμ μονο και να δοκιμασω με dhcp server το OSBRiDGE 5GXi-HP, αν και το "DHCP Mode ETH0:" δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι ακριβως το ιδιο.
    Οποιαδηποτε προταση καλοδεχουμενη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mavra : 15-06-13 στις 18:40.

  8. #638
    Εγγραφή
    14-01-2004
    Περιοχή
    Deutschland
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.199
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250000/42460
    ISP
    Telekom.de
    Router
    Fritz7530/ASUS RT-AC86U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αυτό ακούγεται πιο πολύ για πια παρεμβολή στο ασύρματο, ειδικά μια και συμβαίνει συγκεκριμένες ώρες. Κάτι στην περιοχή σου ρίχνει παράσιτο σε όλο το φάσμα των 2.4GHz.

  9. #639
    Εγγραφή
    13-06-2003
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΜΙΑ
    Router
    WAG200G
    SNR / Attn
    31(dB) / 17(dB)
    Τα OSBRiDGE 5GXi-HP δουλευουν στα 5G, οποτε δεν θα υπαρχουν και πολλα αλλα στην περιοχη.
    Εκτος αυτου, πως γινεται την ιδια ωρα να πιανω 2Mbytes/s σε τοπικη ανταλλαγη , αλλα η συνδεση στο ιντερνετ να σερνεται!;; (χωρις να εχει προβλημα ο παροχος)

  10. #640
    Εγγραφή
    12-05-2010
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.009
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΠΕΡΑΜΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    33(dB) / 4.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    κατέβασε αυτό και δες τι υπάρχει σε ασύρματο.

  11. #641
    Εγγραφή
    13-06-2003
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΜΙΑ
    Router
    WAG200G
    SNR / Attn
    31(dB) / 17(dB)
    καταρχας thanks για τις απαντησεις, αλλα τα OSBRiDGE 5GXi-HP εχουν και spectrum analyzer και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν ειναι λογω παρεμβολων. Ελεγα μηπως ειναι κατι λογω του ρουτερ για αυτο και ποσταρα εδω.

  12. #642
    Εγγραφή
    14-01-2004
    Περιοχή
    Deutschland
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.199
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250000/42460
    ISP
    Telekom.de
    Router
    Fritz7530/ASUS RT-AC86U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Α, έχεις πεντάρια. Κάτι άλλο σου φταίει τότε, δύσκολο να καταλάβουμε εδώ, μόνο κάποιος που μπορεί να έχει τα ίδια μηχανήματα.

  13. #643
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από doll Εμφάνιση μηνυμάτων
    @simpleton
    2. Ποτέ πρέπει να βάλω PPPOE? Ti πρέπει να ρύθμιση στο 585?
    Επίσης το IPv6 που το έχει το Ν900 να το ενεργοποίησω? τι προσφέρει? το link που έχεις δεν δουλεύει.
    Ευχαριστω.
    Στο 585, μέσω του configuration wizard (Thomson Gateway > Setup my Thomson Gateway), θα επιλέξεις λειτουργία bridge και θα απενεργοποιήσεις τον DHCP server. Επίσης, στο Home Network > Interfaces > LocalNetwork > IP Addresses θα ελέγξεις τί διεύθυνση έχει το 585 (αυτή που αρχίζει με 192.168.1.) και, αν είναι 192.168.1.1 (η προεπιλεγμένη του N900), θα την αλλάξεις από το «Edit» και θα την κάνεις 192.168.1.2. Ίσως τα κολλήματα που διαπίστωσες να οφείλονταν στη σύγκρουση διευθύνσεων των δύο.

    Το PPPoE θα το επιλέξεις στο N900 ως πρωτόκολλο για τη σύνδεση στο διαδίκτυο.

    Το IPv6 δεν είναι απολύτως απαραίτητο, αλλά καλό είναι να το ενεργοποιήσεις αφού δεις ότι η σύνδεση λειτουργεί κανονικά. Το link μου όντως δεν δούλευε και το αφαίρεσα. Πληροφορίες για το IPv6 της Forthnet μπορείς να βρεις εδώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Simpleton : 17-06-13 στις 22:03.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  14. #644
    Εγγραφή
    03-11-2009
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16/1+60/5 (Mbps)
    ISP
    COSMOTE (Hybrid Access)
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Speed Booster+AirPort(ac)
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 24(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο 585, μέσω του configuration wizard (Thomson Gateway > Setup my Thomson Gateway), θα επιλέξεις λειτουργία bridge και θα απενεργοποιήσεις τον DHCP server. Επίσης, στο Home Network > Interfaces > LocalNetwork > IP Addresses θα ελέγξεις τί διεύθυνση έχει το 585 (αυτή που αρχίζει με 192.168.1.) και, αν είναι 192.168.1.1 (η προεπιλεγμένη του N900), θα την αλλάξεις από το «Edit» και θα την κάνεις 192.168.1.2. Ίσως τα κολλήματα που διαπίστωσες να οφείλονταν στη σύγκρουση διευθύνσεων των δύο.

    Το PPPoE θα το επιλέξεις στο N900 ως πρωτόκολλο για τη σύνδεση στο διαδίκτυο.

    Το IPv6 δεν είναι απολύτως απαραίτητο, αλλά καλό είναι να το ενεργοποιήσεις αφού δεις ότι η σύνδεση λειτουργεί κανονικά. Το link μου όντως δεν δούλευε και το αφαίρεσα. Πληροφορίες για το IPv6 η Forthnet μπορείς να βρεις εδώ.
    Πολυ σωστα τα λες αγαπητε...μπορει και τα 2 μηχανακια να εχουν την ιδια εσωτερικη τοπικη ΙΡ και να δημιουργειται μεταξυ τους κονφλικτ...το Τομσον πρεπει να εχει ως προ-επιλεγμενη την ....1.1 και στο Ν900 να βαλει το παληκαρι την αμμεσως επομενη με την σειρα , δηλαδη την ....1.2 !!
    Ερωτημα...αφτο με την ΙΡ6...δεν το εχω αποσαφηνισει και εχω αποριες....
    Ας υποθεσουμε οτι εχουμε παρομοιο σεταπ οπως του φιλου μας με το Ν900 για να στηνει το εσωτερικο δικτυο και να κανει και το ρουτινγκ και το Τομσον πανω στην γραμμη...ας πουμε οτι το σκετο ρουτερ που στηνει το δικτυο ειναι συμβατο με την ΙΡ6 δηλαδη ειναι (6το4) , τοτε μπορουμε να εχουμε προσβαση σε ΙΡ6 περιεχομενο στο ιντερνετ...??
    Πρεπει και το Τομσον , δηλαδη το μοντεμ-ρουτερ της γραμμης του παροχου να ειναι συμβατο με την ΙΡ6...ή μονο το ρουτερ που στηνει το δικτυο και κανει το ρουτινγκ...ή και τα 2 μηχανακια πρεπει να ειναι συμβατα με την ΙΡ6 ταυτοχρονα...??
    Δηλαδη απο αποψη καθαρα του εξοπλισμου και μονο ποια απο τις 3 περιπτωσεις πρεπει να ισχυει για να μπορεσει ενας χρηστης να σερφαρει και σε ΙΡ6 περιεχομενο στο διαδυκτιο....??
    Εφοσων ο εξοπλισμος ειναι ΟΚ...μετα πρεπει μεσα απο τον παροχο να δηλωσουμε με αιτημα οτι θελουμε να ενεργοποιηθει η ΙΡ6 στην γραμμη μας μεσα απο το κεντρο εξυπηρετησης πελατων....δηλαδη απο μεριας παροχου-υπηρεσια τι ενεργειες πρεπει να κανουμε...??
    Τελος αν ολα ειναι ΟΚ...προφανως θα βλεπουμε ταυτοχρονα και ΙΡ4 και ΙΡ6 περιεχομενο στο διαδυκτιο...??
    Η εξωτερικη ΙΡ μας που θα περνουμε απο τον εκαστοτε παροχο θα ειναι πλεων στατικη και η ιδια για παντα και θα ειναι της μορφης....σαν "μακαρονι" ....??
    " In Hoc Signo Vinces "

  15. #645
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Αν έχεις το modem σε λειτουργία bridge, τότε απλά μεταφέρει δεδομένα μεταξύ γραμμής και τοπικού δικτύου και δεν ενδιαφέρεται για το περιεχόμενο τους. Δεν χρειάζεται να υποστηρίζει IPv6.

    Η συσκευή που θα χρησιμοποιήσεις για router πρέπει να υποστηρίζει IPv6 (το 6to4 δεν είναι ταυτόσημος όρος, αναφέρεται σε κάτι άλλο) και να μπορεί να το χρησιμοποιήσει σε συνδέσεις PPPoE.

    Όσο για τους παρόχους, προς το παρόν ο ΟΤΕ και η Forthnet δίνουν πιλοτικά πρόσβαση IPv6. Δεν χρειάζεται να τη ζητήσεις στην υποστήριξη, αλλά να αλλάξεις το όνομα χρήστη με το οποίο συνδέεσαι (@ipv6ote.gr αντί για @otenet.gr στον ΟΤΕ).

    Η λογική των διευθύνσεων είναι διαφορετική. Ο πάροχος δεν σου δίνει πλέον μια δημόσια διεύθυνση, αλλά ένα υποδίκτυο με αμέτρητες (τουλάχιστον 2^64) και εσύ τις χρησιμοποιείς στο δίκτυο σου όπως θέλεις. Μπορεί να είναι δυναμικό ή στατικό.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

Σελ. 43 από 53 ΠρώτηΠρώτη ... 233338414243444548 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. THOMSON TG-782
    Από katsav στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-13, 08:21
  2. thomson tg585v7
    Από toxotiw στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-10, 23:16
  3. Προβλημα με Thomson ?
    Από pesta στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-09, 18:05
  4. Αλλαγη IP σε Thomson ??????
    Από nikos_pa στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-09, 11:46
  5. Thomson TG585V7
    Από Nord στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-08, 13:15

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας