Σελ. 53 από 53 ΠρώτηΠρώτη ... 334348515253
Εμφάνιση 781-793 από 793

Θέμα: Thomson TG585v8

  1. #781
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.182
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρα πεθανε. Θα το πεταξω τοτε και θα φλασαρω με το firmware της forthnet ενα 585v7 που εχω και καθεται να το δωσω στον ανθρωπο να κανει τη δουλεια του.
    Ευχαριστω.
    Θα τον παιδέψεις.
    Πολύ καλά τα tm αλλά έχουν ημερομηνία λήξης.
    Συμπτώματα μετά από χρόνια χρήση:
    1. χάνουν τους κωδικούς της σύνδεσης
    2. κολλάει το web interface και θα πρέπει να κάνεις επανεκκίνηση για να μπεις
    3. μπλοκάρουν τις ether και δεν μπορείς να έχεις πρόσβαση ενσύρματα αλλά και ασύρματα
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  2. #782
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.329
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αρα καλυτερα να του πω να ζητησει απο τη forthnet ενα καινουριο. Τι δινει ομως αυτο τον καιρο η forthnet? Εχω μεινει στο td5130.
    ديميتريس

  3. #783
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα τον παιδέψεις.
    Πολύ καλά τα tm αλλά έχουν ημερομηνία λήξης.
    Συμπτώματα μετά από χρόνια χρήση:
    1. χάνουν τους κωδικούς της σύνδεσης
    2. κολλάει το web interface και θα πρέπει να κάνεις επανεκκίνηση για να μπεις
    3. μπλοκάρουν τις ether και δεν μπορείς να έχεις πρόσβαση ενσύρματα αλλά και ασύρματα
    Έτσι ακριβώς και τα δικά μου V7 και V8.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #784
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.182
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρα καλυτερα να του πω να ζητησει απο τη forthnet ενα καινουριο. Τι δινει ομως αυτο τον καιρο η forthnet? Εχω μεινει στο td5130.
    Για adsl... μπρίκια.
    Για vdsl... δεν θυμάμαι.
    Καλύτερα να πάρει κάποιο tp-link αν δεν θέλει να δώσει πολλά χρήματα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #785
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.329
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ηρθε πριν λιγο στα χερια μου ενα 585v8 (fw 8.2.7.8 της forthnet) το οποιο απλα σερνοταν και στο ιντερνετ (10αρα adsl) και στο web interface του και του ξαναπερασα το firmware απο την αρχη. Και απο τοτε δεν δινει σωστη ip μεσω dhcp αλλα την 169.254.x.x.
    Δεν εχω λοιπον τροπο να μπω στο web interface να του κανω reset, αλλα δεν δουλευει και το κουμπακι του reset απο πισω. Καμια ιδεα?
    ديميتريس

  6. #786
    Εγγραφή
    20-02-2015
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54000/5400
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηρθε πριν λιγο στα χερια μου ενα 585v8 (fw 8.2.7.8 της forthnet) το οποιο απλα σερνοταν και στο ιντερνετ (10αρα adsl) και στο web interface του και του ξαναπερασα το firmware απο την αρχη. Και απο τοτε δεν δινει σωστη ip μεσω dhcp αλλα την 169.254.x.x.
    Δεν εχω λοιπον τροπο να μπω στο web interface να του κανω reset, αλλα δεν δουλευει και το κουμπακι του reset απο πισω. Καμια ιδεα?
    Σε ενα v7 που εκανε το ιδιο εκανα ξανα firmware update με το εργαλειο της forthnet μεσω windows http://www.forthnet.gr/Article.aspx?a_id=3978
    H λύση με τις λιγότερες υποθέσεις είναι και η πιο σωστή,τις περισσότερες φορές.

  7. #787
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.329
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πως θα το κανω ξανα firmware update αν το λειτουργικο δεν βλεπει καν το ρουτερ? Ακομα και με σταθερη ip δεν το βλεπει. Θα το δει το εργαλειο?
    Και εγω με το εργαλειο της forthnet εκανα, αυτο που δινει σε zip και ειναι στην ουσια το εργαλειο για τα thomson και το firmware πακετο.
    ديميتريس

  8. #788
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.182
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηρθε πριν λιγο στα χερια μου ενα 585v8 (fw 8.2.7.8 της forthnet) το οποιο απλα σερνοταν και στο ιντερνετ (10αρα adsl) και στο web interface του και του ξαναπερασα το firmware απο την αρχη. Και απο τοτε δεν δινει σωστη ip μεσω dhcp αλλα την 169.254.x.x.
    Δεν εχω λοιπον τροπο να μπω στο web interface να του κανω reset, αλλα δεν δουλευει και το κουμπακι του reset απο πισω. Καμια ιδεα?
    Μία και μοναδική.
    Κόλλυβα...
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  9. #789
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.886
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως θα το κανω ξανα firmware update αν το λειτουργικο δεν βλεπει καν το ρουτερ? Ακομα και με σταθερη ip δεν το βλεπει. Θα το δει το εργαλειο?
    Και εγω με το εργαλειο της forthnet εκανα, αυτο που δινει σε zip και ειναι στην ουσια το εργαλειο για τα thomson και το firmware πακετο.
    Δοκίμασε το. Αν δεν κάνω λάθος, ο updater ενσωματώνει DHCP server και στέλνει το firmware στο router μέσω TFTP.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  10. #790
    Εγγραφή
    20-02-2015
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54000/5400
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε το. Αν δεν κάνω λάθος, ο updater ενσωματώνει DHCP server και στέλνει το firmware στο router μέσω TFTP.
    ακριβως αυτο υποτιθεται οτι κανει,δεν χανεις τιποτα jim_p να το δοκιμασεις επισης η κουφη ip εμφανιστηκε σε μενα σ γραμμη wind,σε γραμμη hol ολα φυσιολογικα.
    H λύση με τις λιγότερες υποθέσεις είναι και η πιο σωστή,τις περισσότερες φορές.

  11. #791
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.329
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πηρα το προβληματικο 585v8 σπιτι μου, ξαναεγκατεστησα το firmware απο την αρχη και του εκανα και reset. Και ενω δουλευε κανονικα και εδινε σωστες ip ενσυρματα (pc με w7) και ασυρματα (2 κινητα με android, 4.3 και 8.1), οταν το ξανασυνδεσα στο δικο του "σπιτι", ξαναεκανε τα ιδια και ασυρματα (λαπτοπ με w10 και κινητο με android 4.4) και ενσυρματα (pc με w10). Να φταιει το οτι υπαρχει και repeater καπου μεσα στο σπιτι?
    Εχω ηδη δωσει το wag200g μου για να μην μεινει χωρις ιντερνετ, αν και σε 10-15 μερες θα κανει την αλλαγη σε οτε και θα φορτωθει το 2i.
    ديميتريس

  12. #792
    Εγγραφή
    20-02-2015
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54000/5400
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πηρα το προβληματικο 585v8 σπιτι μου, ξαναεγκατεστησα το firmware απο την αρχη και του εκανα και reset. Και ενω δουλευε κανονικα και εδινε σωστες ip ενσυρματα (pc με w7) και ασυρματα (2 κινητα με android, 4.3 και 8.1), οταν το ξανασυνδεσα στο δικο του "σπιτι", ξαναεκανε τα ιδια και ασυρματα (λαπτοπ με w10 και κινητο με android 4.4) και ενσυρματα (pc με w10). Να φταιει το οτι υπαρχει και repeater καπου μεσα στο σπιτι?
    Εχω ηδη δωσει το wag200g μου για να μην μεινει χωρις ιντερνετ, αν και σε 10-15 μερες θα κανει την αλλαγη σε οτε και θα φορτωθει το 2i.
    το repeater πρεπει να ξαναστειθει και να δει το dhcp μηπως μπερδευει,επισης εκει συνδεεται χωρις προβλη,μα?και μηπως ειναι στην wind?
    H λύση με τις λιγότερες υποθέσεις είναι και η πιο σωστή,τις περισσότερες φορές.

  13. #793
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.329
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Επειδη το repeater ειναι σε δυσπροσιτο σημειο μεσα στο σπιτι, και επειδη θα βγει ετσι κι αλλιως σε 10 μερες που θα ερθει το καινουριο ρουτερ απο τον οτε για να ξαναρυθμιστει, το αφησα στη θεση του. Εδωσα στο linksys το ιδιο ssid που ειχε το thomson, πχ mitsos, του εβγαλα και το κλειδι γιατι ο ιδιοκτητης ειναι large και θελει το ασυρματο του ξεκλειδωτο, και το repeater το βρηκε με την μια και συνδεθηκε σε αυτο κανονικα.

    Ξεχασα να πω οτι το repeater ειναι το γνωστο wa85xre της tplink (το x ειναι καποιο νουμερο αλλα οχι 0, μιας και το 850 εινια αυτο με το ethernet και το συγκεκριμενο δεν εχει ethernet).
    ديميتريس

Σελ. 53 από 53 ΠρώτηΠρώτη ... 334348515253

Παρόμοια Θέματα

  1. THOMSON TG-782
    Από katsav στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-13, 08:21
  2. thomson tg585v7
    Από toxotiw στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-10, 23:16
  3. Προβλημα με Thomson ?
    Από pesta στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-09, 18:05
  4. Αλλαγη IP σε Thomson ??????
    Από nikos_pa στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-09, 11:46
  5. Thomson TG585V7
    Από Nord στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-08, 13:15

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας