Σελ. 19 από 53 ΠρώτηΠρώτη ... 9141718192021242939 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 271-285 από 793

Θέμα: Thomson TG585v8

  1. #271
    Εγγραφή
    02-11-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    758
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    49.999/29.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΥΡΩΠΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yuk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλύτερα να το δώσεις βλάβη. Kι εγώ ίδια προβλήματα είχα και δε διορθώθηκαν με το 8.2.7.8. Έγινε αλλαγή.
    Έλεγα να περάσω πρώτα το νέο firmware και μετά να το στείλω, γιατί φοβόμουν μήπως κάνουν και αυτοί το ίδιο και χάνω τσάμπα χρόνο...

    Ποια η διαδικασία; Σου στέλνουν κανούριο router με courier και γίνεται η ανταλλαγή στον χώρο σου με το δικό σου (έτσι κάνει η on, γι' αυτό ρωτάω) ή το στέλνεις σε διεύθυνση που σου λένε / το πας σε κατάστημα Forthnet, το ελέγχουν και αν έχει πρόβλημα σού στέλνουν καινούριο;
    Πόσο καιρό σου πήρε για την αλλαγή;


    CPU:CORE i7-920 2.66GHZ | Mobo:ASUS P6T Deluxe | RAM:Corsair 7Gb (3x 1Gb, 1x 4Gb) DDR3 1333MHz | VGA:MSI GEFORCE GT960 4GB | HDD:1x WD WD5001AALS 500GB, 1x HITACHI 500GB | Optical Drive:SAMSUNG DVD-RW SH-S223F | PSU:TAGAN TG700 BZ Series PIPEROCK | Case:APLUS CS 188AWF | UPS:NRG GUARD+ 1000
    Huawei Mate 20 Pro
    Samsung Galaxy Tab S7

  2. #272
    Εγγραφή
    09-09-2004
    Μηνύματα
    1.835
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    SNR / Attn
    3(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Tυπικά δεν μπορείς να περάσεις άλλο firmware γιατί μπορούν να αρνηθούν να το υποστηρίξουν, οπότε χάνεις και την εγγύηση. Συνήθως δεν λένε κάτι όμως.

    Για τη Forthnet δεν ξέρω, στον ΟΤΕ πάντως δηλώνεις βλάβη στο 121, κάνουν τους ελέγχους τους στη γραμμή και μέσα σε 2 μέρες έρχεται τεχνικός με άλλο μόντεμ.

  3. #273
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yuk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζομαι ότι η πλατφόρμα είναι ίδια για όλους και απλά προσθέτουν - αφαιρούν - προσαρμόζουν χαρακτηριστικά.
    Ωραίο σύστημα... Η Technicolor φτιάχνει το 8.2.7.7 και το δίνει
    στους παρόχους αλλά όχι στους χρήστες. Οι πάροχοι πάλι το
    τροποποιούν όπως τους αρέσει και μάλιστα χωρίς να αλλάξουν
    το όνομά του!
    Δεν καταλαβαίνω όμως ποιο firmware έχουν τα TG585v8 που
    πουλάνε τα καταστήματα. Είναι το γνήσιο firmware της Technicolor
    χωρίς καμία αλλαγή; Και το κατάστημα δίνει εγγύηση για το TG585v8;

  4. #274
    Εγγραφή
    31-10-2005
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    2.819
    Downloads
    24
    Uploads
    2
    ISP
    Wind
    Path Level
    Fastpath
    Είναι το λειτουργικό της συσκευής. Το ίδιο λειτουργικό τρέχει σε όλα τα Router της Technicolor. Απλά απο εκεί και πέρα προσθέτουν/αφαιρούν features για να ταιριάζουν στην συσκευή που θα το τρέξει.

    Τώρα για ποιό router είναι και απο ποιόν ISP το εκάστοτε firmware, αυτά τα καθορίζει το filename του αρχείου, το οποίο περιέχει το software variant, που είναι μοναδικό για κάθε έκδοση και την κωδική ονομασία του μοντέλου για το οποίο προορίζεται. Τα generic firmwares έχουν software variant AA.

  5. #275
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι το λειτουργικό της συσκευής. Το ίδιο λειτουργικό τρέχει σε όλα τα Router της Technicolor. Απλά απο εκεί και πέρα προσθέτουν/αφαιρούν features για να ταιριάζουν στην συσκευή που θα το τρέξει.

    Τώρα για ποιό router είναι και απο ποιόν ISP το εκάστοτε firmware, αυτά τα καθορίζει το filename του αρχείου, το οποίο περιέχει το software variant, που είναι μοναδικό για κάθε έκδοση και την κωδική ονομασία του μοντέλου για το οποίο προορίζεται. Τα generic firmwares έχουν software variant AA.
    Υποθέτω ότι λειτουργικό της συσκευής ονομάζεις το firmware.
    Έχω λοιπόν το TG585v8 του ΟΤΕ με λειτουργικό 8.2.7.7.
    Ποιο είναι το όνομα (filename) του αρχείου και ποιο είναι το
    software variant;

  6. #276
    Εγγραφή
    24-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    744
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2.800 kbps / 970 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Router
    Netgear DGN 2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 63(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα παιδες , εχω ενα μικρο θεμα με το thomson v8 ολα καλα ωραίο ρουτερ , αλλα εχει ενα προβλημα τουλάχιστον ετσι νομιζω. Οπως βλεπετε και στο προφίλ μου εχω μια πολυ δύσκολη γραμμή εως χαλι.Το δύσκολο αυτο εργο το εχω αναθεσει στη forthnet που πιστεύω για την γραμμή που εχω , με υπερκαλύπτει "πιστέψτε με εχω δοκιμάσει ολους τους αλους". Ειναι λογικο λιπών με δικια μου πρωτοβουλία εχω ζητήσει το snr 6 και fast path , ξέροντας οτι θα εχω αποσυνδεσης και δεν με ενοχλει 1 με 2 την ημερα. Το θεμα ειναι οτι οταν το snr πεσει στο 4 και στο 3 ειναι λογικο να εχω αποσύνδεση , το θεμα ειναι οτι το thomson κανει και σε κατι άκυρες στιγμές αποσύνδεση για να συγχρονίσει πιο ψηλά οχι πιο χαμηλά .Σαν να καταλαβαίνει οτι η γραμμή τη συγκεκριμένη στιγμη μπορει να παει παραπάνω και αποσυνχρονιζει για να συνχρονισει πιο ψηλα με αποτέλεσμα και λογικο ειναι να μην μπορει να υποστιριξη το μεγαλυτερο συνχρονισμο για πολλες ωρες και να ξανα αποσυνχρονιζει για να συνχρονισει πιο χαμηλά . Με λιγα λογια 2 αποσυνχρονιζμοι τσάμπα , ξερετε τι ακριβός γινετε? εχει τυχει σε κανεναν κατι παρόμοιο?

  7. #277
    Εγγραφή
    26-12-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    μια ερωτηση στα γρηγορα και απο μενα για το THOMSON TG585 v8, πως μπορω να απενεργοποιησω το κουμπι μπροστα στο ρουτερ(αυτο που ανοιγει το wifi)και να ενεργοποιω το wifi μονο απο το interface?
    ευχαριστω παρα πολυ

  8. #278
    Εγγραφή
    31-10-2005
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    2.819
    Downloads
    24
    Uploads
    2
    ISP
    Wind
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 21706 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποθέτω ότι λειτουργικό της συσκευής ονομάζεις το firmware.
    Έχω λοιπόν το TG585v8 του ΟΤΕ με λειτουργικό 8.2.7.7.
    Ποιο είναι το όνομα (filename) του αρχείου και ποιο είναι το
    software variant;
    Τα βλέπεις στο DMT/orbmt/stmt ή κάνεις env list σε telnet.

  9. #279
    Εγγραφή
    24-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    744
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2.800 kbps / 970 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Router
    Netgear DGN 2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 63(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TEO2202 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδες , εχω ενα μικρο θεμα με το thomson v8 ολα καλα ωραίο ρουτερ , αλλα εχει ενα προβλημα τουλάχιστον ετσι νομιζω. Οπως βλεπετε και στο προφίλ μου εχω μια πολυ δύσκολη γραμμή εως χαλι.Το δύσκολο αυτο εργο το εχω αναθεσει στη forthnet που πιστεύω για την γραμμή που εχω , με υπερκαλύπτει "πιστέψτε με εχω δοκιμάσει ολους τους αλους". Ειναι λογικο λιπών με δικια μου πρωτοβουλία εχω ζητήσει το snr 6 και fast path , ξέροντας οτι θα εχω αποσυνδεσης και δεν με ενοχλει 1 με 2 την ημερα. Το θεμα ειναι οτι οταν το snr πεσει στο 4 και στο 3 ειναι λογικο να εχω αποσύνδεση , το θεμα ειναι οτι το thomson κανει και σε κατι άκυρες στιγμές αποσύνδεση για να συγχρονίσει πιο ψηλά οχι πιο χαμηλά .Σαν να καταλαβαίνει οτι η γραμμή τη συγκεκριμένη στιγμη μπορει να παει παραπάνω και αποσυνχρονιζει για να συνχρονισει πιο ψηλα με αποτέλεσμα και λογικο ειναι να μην μπορει να υποστιριξη το μεγαλυτερο συνχρονισμο για πολλες ωρες και να ξανα αποσυνχρονιζει για να συνχρονισει πιο χαμηλά . Με λιγα λογια 2 αποσυνχρονιζμοι τσάμπα , ξερετε τι ακριβός γινετε? εχει τυχει σε κανεναν κατι παρόμοιο?
    βοήθεια κανείς παιδια ?

  10. #280
    Εγγραφή
    24-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    744
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2.800 kbps / 970 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Router
    Netgear DGN 2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 63(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TEO2202 Εμφάνιση μηνυμάτων
    βοήθεια κανείς παιδια ?
    εχω δοκιμάσει το thomson v7 και δεν εχει σκαμπανεβάσματα το snr ειναι σταθερό , αντε να πεσει πολυ λίγο γενικά ειναι κολλημένο στο 6 και χωρίς αποσύνδεση για να συγχρονίσει πιο ψηλά και τέτοια οπως κανει το v8. θα κράταγα το v7 αλλα το v8 ειναι πολυ καλύτερο στα ping τα οποια χρειάζομαι κιόλας . τι να κανω και σε συγχρονισμό και σε ping το v8 ειναι άψογο αλλα κανει αποσυνδεσης και το παράξενο ειναι οτι κανει αποσύνδεσης για να συγχρονίσει πιο ψηλά , τελιος κουλο. Τι να κανω?

  11. #281
    Γεια σε ολους... Υστερα απο αρκετο καιρο χρησης του v7 αποφασισα να αγορασω το v8.
    Αγορασα το μοντελο που πουλαει ο ΟΤΕ και ξεκινησα να αναβαθμισω το firmware.
    Συμβαινει λοιπον το εξης: Εαν περασω το 8.2.7.7 της Forthnet η διαδικασια ολοκληρωνεται με επιτυχια. Εαν περασω το generic 8.2.7.8 μου βγαζει οτι απετυχε γιατι "did not respond anymore after upgrade". Βεβαια το firmware δειχνει να εχει περασει κανονικα... Γνωριζει καποιος κατι παραπανω?

  12. #282
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrkmrk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σε ολους... Υστερα απο αρκετο καιρο χρησης του v7 αποφασισα να αγορασω το v8.
    Αγορασα το μοντελο που πουλαει ο ΟΤΕ και ξεκινησα να αναβαθμισω το firmware.
    Συμβαινει λοιπον το εξης: Εαν περασω το 8.2.7.7 της Forthnet η διαδικασια ολοκληρωνεται με επιτυχια. Εαν περασω το generic 8.2.7.8 μου βγαζει οτι απετυχε γιατι "did not respond anymore after upgrade". Βεβαια το firmware δειχνει να εχει περασει κανονικα... Γνωριζει καποιος κατι παραπανω?
    Το 8.2.7.7 του ΟΤΕ το δοκίμασες; Τι προβλήματα είχε;

  13. #283
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    620
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18461/1020
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
    Router
    tg585 v8
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    παιδια εχω και εγω το 585 v8.να ρωτησω κατι?πρεπει και σε αυτο να δωσω εντολη μεσω telnet να μενει μονιμα κολημενο σε adsl2+ οπως στο v7?

  14. #284
    Εγγραφή
    10-09-2011
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Thomson TG585 v7
    Γεια σας!! Το τελευταιο διαστημα εχω προβληματα με το ρουτερ μου το οποιο ειναι το Thomson TG585v7. Μηπως χρειαζεται να το αναβαθμισω στην τελευταια εκδοση? Πως μπορω να δω την εκδοση του firmware του? Μηπως ειναι εκει που γραφει: Software Release:8.2.2.5 ?

  15. #285
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από S.T.A.B. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας!! Το τελευταιο διαστημα εχω προβληματα με το ρουτερ μου το οποιο ειναι το Thomson TG585v7. Μηπως χρειαζεται να το αναβαθμισω στην τελευταια εκδοση? Πως μπορω να δω την εκδοση του firmware του? Μηπως ειναι εκει που γραφει: Software Release:8.2.2.5 ?
    αφού έχεις το v7 και όχι το v8 , πρέπει να ρωτήσεις εδώ για το πως θα βάλεις την έκδοση 8.2.7.7 .
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

Σελ. 19 από 53 ΠρώτηΠρώτη ... 9141718192021242939 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. THOMSON TG-782
    Από katsav στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-13, 08:21
  2. thomson tg585v7
    Από toxotiw στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-10, 23:16
  3. Προβλημα με Thomson ?
    Από pesta στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-09, 18:05
  4. Αλλαγη IP σε Thomson ??????
    Από nikos_pa στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-09, 11:46
  5. Thomson TG585V7
    Από Nord στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-08, 13:15

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας