Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 80
  1. #1
    Εγγραφή
    01-04-2005
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    861
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Crypto F200 Ultra Super
    Question
    Καλημέρα!

    Σήμερα θα πάω για δίπλωμα αυτοκινήτου.. (Ένας καινούριος χάρος θα βγεί σύντομα στον δρόμο )
    Θέλω να μάθω τα εξής:

    1) Σήμερα πρώτη μέρα που θα πάω τι θα κάνω ?
    2) Θα πληρώσω τίποτα σήμερα ?
    3) Πόσο κυμαίνοντε οι τιμές ή είναι κάτι Standar ?
    4) Τα (20) μαθήματα θεωρείας ΚΟΚ είναι υποχρεωτικά ?
    5) Το λάδωμα πόσο πάει ?
    6) Μόλις τελειώσω τα μαθήματα μετά πότε κάνω εξαιτάσεις θεωρείας και πρακτικής ?
    7) Τα μαθήματα πρακτικής είναι 20 και 45 λεπτά το καθένα ?
    8) Μόλις τα τελειώσω όλα επιτυχώς μετά απο πόσο καιρό θα έχω το δίπλωμα ?

    Thanks

  2. #2
    Εγγραφή
    14-02-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.218
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Καλημέρα.

    Πριν αποφασίσεις σε ποια σχολή οδηγών θα πας, πρέπει να κάνεις πρώτα μια "έρευνα αγοράς"
    Το θέμα πληρωμής, εξαρτάται περισσότερο από την σχολή οδηγών, τη σχέση που έχεις μαζί τους κτλ. Οι τιμές δεν είναι ενιαίες, αλλά μην περιμένεις τρελές διαφορές.

    Αν κλείσεις σήμερα, θα πρέπει να έχεις μαζί σου ΑΦΜ και ταυτότητα. Νομίζω ότι θα σου ζητήσουν και φωτογραφίες. Θα υπογράψεις κάποια χαρτιά και ίσως ζητήσουν και μια προκαταβολή. (Αυτό εξαρτάται από τη σχολή)
    Μετά από μερικές μέρες, θα σου πουν να πάς σε οφθαλμίατρο και παθολόγο, μαζί με κάτι χαρτιά.
    Τα μαθήματα θεωρίας είναι υποχρεωτικά
    Το λάδωμα ..... να το αφήσεις καλύτερα, γιατί δεν θέλουμε χάρους στο δρόμο μας....
    Η ημερομηνίες των θεωρητικών εξαρτώνται από την λίστα αναμονής. Συνήθως, οι σχολές οδηγών, γνωρίζουν τον χρόνο που απαιτείται και ενεργούν ανάλογα. (Κυρίως στα θεωρητικά)

    Το μάθηματα πρακτικής πρέπει να είναι τουλάχιστον 20 ώρες, σύμφωνα με το νόμο. Οι σχολές ΄οδηγών όμως, προτιμούν συνήθως τα δίωρα. Δηλαδή, 10 μαθήματα από 1ώρα και 30 λεπτά. Πίστεψέ με, τα 45 λεπτα δεν φτάνουν ούτε για "γιούχου".

    Από την ημέρα εξέτασης, πήρα το δίπλωμα μετά από 45 ημέρες. Ένα φιλαράκι μου περίμενε 6 μήνες. (Ήταν τότε που υπήρχε πρόβλημα με τα διπλώματα). Αν το βιάζεσαι, πάντως, μπορείς να το επισπεύσεις.

    Επίσης :
    Προσεκτικά στο δρόμο
    Πάντα ζώνη ασφαλείας

  3. #3
    Εγγραφή
    01-04-2005
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    861
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Crypto F200 Ultra Super
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thama
    Επίσης :
    Προσεκτικά στο δρόμο
    Πάντα ζώνη ασφαλείας
    Αυτό ενοείτε.. και μόνο που θα βγώ πρώτη φορά στον δρόμο τρέμω.
    Την θεωρεία πρέπει απαραίτητα να την παρακολουθήσω ?
    Εμένα μου λένε όλοι να λαδώσω γιατί οι εξεταστές μπορεί να σε κόψουν μόνο και μόνο επειδή δεν λάδωσες.. άσε που είναι υπερβολικό τα 2 λάθοι.. και επίσης έχω το αυτοκίνητο του αδερφού μου για προπόνηση.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    http://www.kep.gov.gr/categories/ayt...isis/index.asp
    http://www.gougoulis.gr/info.htm
    http://www.barbitsiotis.gr/cars.html
    Κατ αρχας σχετικα με το περι λαδωματος ουτε να το συζητησουμε.
    Μπορει να κρινεται απαραιτητο το διπλωμα και το αυτοκινητο, αλλα περαν της ηθικης (1) δεν τα χρωστας σε κανενα και
    (2) καλυτερα λιγο περισσοτερα μαθηματα και εξετασεις, πιο φτηνα θα σουρθει. Εκτος αν θες να ανταμωσεις τον χαρο.
    Τα υπολοιπα συνηθως εξαρτωνται και καθοριζονται απ τη σχολη και τον δασκαλο.
    Πρωτα περνας τα "σηματα" θεωρια και μετα δινεις πρακτικη στο δρομο.
    Και επειδη αυτα συνεχως αλλαζουν, ολες τις λεπτομερεις/υπευθυνες απαντησεις σε καθε απορια,
    θα τις εχεις μετα απο συζητησεις με Σχολη/δασκαλο.
    Μην περιμενεις μεγαλες διαφορες στις τιμες/ποιοτητα εκπαιδευσης, ρωτα φιλους και πηγαινε.
    Και προσωπικη συσταση μετα το διπλωμα οσο μπορεις να οδηγεις συνεχως,
    παντοτε να φορας ζωνη ασφαλειας ειναι παντου απαραιτητη, ανεξαρτητα ταχυτητας και τοπου
    και ποτε μην πινεις ουτε ποτηρακι αλκοολ-ακομα ενα και στουκαρες- οταν προκειται να πιασεις τιμονι!!!
    Αντε με το καλο και γρηγορα εκδρομουλες εκτος πολεως...

    edit: τα 2 λαθακια αφορουν τα σηματα κι εκει δεν χωρα, ετσι κι αλλιως ελαιολαδο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manoulamou : 03-04-06 στις 11:28.
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  5. #5
    Εγγραφή
    01-04-2005
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    861
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Crypto F200 Ultra Super
    Δεν ξέρω ακόμα αν θα λαδώσω ή όχι. Το μόνο που ξέρω είναι ότι σήκωσα μόλις τώρα απο το ΑΤΜ της Εθνικής 800 ευρώ απο μαζεμένα που έχω και με τσούζει ο κώλος μου
    Έχω πάρει χαρτί για την ουρά στην εθνική για τα παράβολα το 432 έχω και είναι ακόμα το 290... ζήτω που καήκαμε δηλαδή..
    Τελικά μου είπε η σχολή 690 ευρώ και υποχρεωτικά όλα τα μαθήματα θεωρείας.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Tο δοχείο του καφέ, που βρίσκεταi στο Montreal!
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    77
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Zyxel 660H DSL Router
    Κατ αρχας σχετικα με το περι λαδωματος ουτε να το συζητησουμε.
    Νομίζω οτι αυτό που λέει ο johnkali είναι μήπως τον κόψουν ΕΠΕΙΔΗ δεν λάδωσε, και αυτό είναι κάτι που με απασχολεί και εμένα που δεν έχω ακόμη δίπλωμα (και άρα δεν οδηγώ, για να προλάβω το ερώτημα)
    Το ότι πρέπει να γνωρίζει κανείς οδήγηση πριν βγει στον δρόμο το θεωρώ απαραίτητο.
    Θα λεγα πάντως οτι όποιος πετύχει δάσκαλο που να "ενθαρρύνει" το ελαιόλαδο, καρφωτή κατευθείαν στην ΕΛΑΣ. Ο άνθρωπος αυτός δημιουργεί δολοφόνους.
    "If you believe in forever, then life is just a one-night stand,
    If there's a rock 'n' roll heaven, well you know they've got a hell of a band"
    ...


    Storm, by Tim Minchin

  7. #7
    Εγγραφή
    01-04-2005
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    861
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Crypto F200 Ultra Super
    Καλά τα λές. Άσε που μπορεί να σε κόψουνε για τις πλάκας λάθη...στο κάτω κάτω έχω και το Nissan του αδερφού μου!

    ΞΑΝΑΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ 320!!! ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ ........

  8. #8
    Εγγραφή
    14-02-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.218
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cafeeine
    Νομίζω οτι αυτό που λέει ο johnkali είναι μήπως τον κόψουν ΕΠΕΙΔΗ δεν λάδωσε, και αυτό είναι κάτι που με απασχολεί και εμένα που δεν έχω ακόμη δίπλωμα (και άρα δεν οδηγώ, για να προλάβω το ερώτημα)
    Το ότι πρέπει να γνωρίζει κανείς οδήγηση πριν βγει στον δρόμο το θεωρώ απαραίτητο.
    Θα λεγα πάντως οτι όποιος πετύχει δάσκαλο που να "ενθαρρύνει" το ελαιόλαδο, καρφωτή κατευθείαν στην ΕΛΑΣ. Ο άνθρωπος αυτός δημιουργεί δολοφόνους.
    Προσωπικά, πιστεύω, είναι θέμα του εξεταστή. Υπάρχουν εξεταστές, που είναι "διαθέσιμοι", υπάρχουν κι άλλοι που δεν είναι. Το ίδιο ισχύει και με όλους τους εξεταζόμενους και όλους τους δασκάλους, υπάρχουν δλδ εκείνοι που λαδώνουν κι εκείνοι που δε λαδώνουν.

    Το που θα πέσεις είναι περισσότερο θέμα τύχης.

    Είμαι σίγουρος, ότι ο καθένας εδω μέσα, μπορεί να σου πει κι απο μία ιστορία για το θέμα της εξέτασης και των εξεταστών.

  9. #9
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnkall69
    Καλά τα λές. Άσε που μπορεί να σε κόψουνε για τις πλάκας λάθη...στο κάτω κάτω έχω και το Nissan του αδερφού μου!
    ΞΑΝΑΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ 320!!! ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ ........
    Επειδη εδω δεν παραδινουμε μαθηματα ηθικης εκ πειρας σου λεω και η αποφαση δικη σου:
    Nαι μπορει να σε κοψουν -ιδιως την πρωτη φορα-, απλα επειδη ετσι τους κατσικωθηκε, ή ακομα χειροτερα
    επειδη δεν τους τ ακουμπησες. Ο υπευθυνος της σχολης κανει παντα τη σχετικη "συνεννοηση" ξερει δλδ ποιοι τα...παιρνουν,
    και το τραγικοτερο τα μοιραζεται μαζι τους!!!
    Αμα ομως εισαι πραγματικα ετοιμος, πολυ δυσκολα θα σε κοψουν και μαλιστα τη δευτερη φορα, πολυ απλα θα γινουν κ@λος με τη σχολη και δεν τους συμφερει, πιστεψε με...
    Και στην τελικη αμα ο δασκαλος θελει να σου μαθει πραγματικα σωστη οδηγηση, και οχι μονο αυτα που χρειαζονται για να παρεις το "χαρτι", κανε καθαρη συνεννοηση μαζι τους: ΤΟ ΚΑΙ ΤΟ και αναλογα προχωρας...
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  10. #10
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Συμφωνώ με τον thama.
    Έχε εσύ το λάδωμα στην τρέπη και όταν βγουν οι εξεταστές σου, ο δάσκαλος ξέρει τι θα πρέπει να κάνει δλδ αν χρειάζεται οπωσδήποτε λίγο λαδάκι, αν καλό θα ήταν γιατί είναι αυστηροί, ή αν όλα καλά αρκεί να μην είσαι τελείως χάρος.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  11. #11
    Εγγραφή
    13-12-2005
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.684
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8000/1024
    ISP
    Forthnet
    Είμαι σίγουρος, ότι ο καθένας εδω μέσα, μπορεί να σου πει κι απο μία ιστορία για το θέμα της εξέτασης και των εξεταστών.
    Μόνο μια ?

    Προσωπικά εγώ πέρασα σήματα με την πρώτη και το δίπλωμα του αυτοκινήτου το πήρα με την 3η φορά (όχι δεν λάδωσα, το πήρα με το σπαθί μου) και για το μηχανάκι με την πρώτη.

    "Κόλπο" σίγουρα δεν υπάρχει, το μοναδικό που είναι δύσκολο είναι να ξέρεις την περιοχή που θα γίνει η εξέταση (μην ανησυχείς, ο δάσκαλος εκεί θα σε κάνει τα μαθήματα) για να μην έχεις κανένα απρόοπτο με πινακίδες (έτσι κόπηκα την πρώτη φορά). Η κανονική οδήγηση είναι εύκολη, το μόνο που πρέπει να προσέχεις είναι τους καμικάζι που πετάγονται από εδώ και από εκεί (άμα πάει να γίνει ατύχημα, άσχετα αν δεν φταίς, κόβεσαι).
    Nobody is innocent, there are merely varying levels of guilt.

  12. #12
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Περί λαδώματος:

    Εξαρτάται από εκπαιδευτή και εξεταστές! Ο δικός μου, τον οποίο συνιστώ ανεπιφύλακτα, μου έκανε εξήγηση από την αρχή: "Αν θέλεις να "λαδώσεις", εγώ δεν πρόκειται να σου κάνω μαθήματα αλλά μπορώ να σου πω 2-3 άλλους που θα σε εξυπηρετήσουν".

    Την πρώτη φορά που πήγαμε για εξετάσεις, φύγαμε διότι όλοι οι εξεταστές ήταν 'βρώμικοι'. Τη δεύτερη φορά μας έτυχαν δύο εξαιρετικοί άνρθωποι και εξεταστές οι οποίοι μάλιστα μου έκαναν υποδείξεις (hints) και ήταν πάρα πολύ υποστηρικτικοί. Πήρα το δίπλωμα χωρίς κανένα πρόβλημα!

    Επομένως, καλό θα ήταν να μην παίξεις το παιχνίδι των κυκλωμάτων. Πίστεψέ με υπάρχουν τίμιοι εκπαιδευτές και εξεταστές.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  13. #13
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Ο δασκαλος παντα μαθαινει απο πριν, πού θα γινει η εξεταση
    και σε παει εκει την τελευταια βδομαδα για να σου δειξει ολες τις στραβες, που μπορει να γινουν.
    ΠΧ εμενα μου εδειξε μεχρι κατι stop , που ηταν σπασμενα και τους κοβανε λεει
    γιατι επρεπε να προσεξεις το στύλο που ή φαινοταν η κομμενη βαση του ή στεκοταν μονος του ορθιος, χωρις ταμπελα
    <ΤΡΕΛΛΑ> προφασεις
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  14. #14
    Εγγραφή
    27-02-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    384
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΡΥΑ ΒΡΥΣΗ
    SNR / Attn
    11.2(dB) / 45.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λάδωμα δεν χρειάζεται. Όποιος τα κάνει όλα τέλεια δεν υπάρχει περίπτωση να τον/την κόψουν. Κι εγώ με την δεύτερη πήρα το δίπλωμα, αλλά με το σπαθί μου. Σίγουρα, η αίθουσα διδασκαλίας δεν σε κάνει απαραίτητα καλύτερο οδηγό (στον δρόμο θα εξασκηθείς), αλλά αυτός δεν είναι λόγος να λαδώσεις για να τελειώνεις. Και στο κάτω κάτω, αν ένας υποψήφιος οδηγός δεν είναι σε θέση να κάνει ούτε αυτά τα βασικά πράγματα, τότε καλό είναι να μην κυκλοφορεί στους δρόμους.

  15. #15
    Εγγραφή
    13-12-2005
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.684
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8000/1024
    ISP
    Forthnet
    Την πρώτη φορά που πήγαμε για εξετάσεις, φύγαμε διότι όλοι οι εξεταστές ήταν 'βρώμικοι'.
    Εμ, άμα θυμάμαι καλά, άμα δεν δώσεις εξετάσεις όταν πας, πρέπει να περιμένεις κάποιους μήνες για να πας να ξαναδώσεις.

    Σίγουρα, η αίθουσα διδασκαλίας δεν σε κάνει απαραίτητα καλύτερο οδηγό (στον δρόμο θα εξασκηθείς)
    Ε, τα βασικά μαθαίνεις. Για κάποιους που δεν τους πολυαρέσει το αυτοκίνητο και δεν έχουν ασχοληθεί ποτέ τους (όπως εγώ) καλό είναι να τα δεις φυσικά και να ακούσεις. Επίσης και αυτοί που έχουν εμπειρία από αυτοκίνητα κτλ, πάλι να ακούσουν, μιας και άλλο να είσαι "fan" της οδήγησης/αυτοκινήτου και άλλο να μάθεις τα βασικά που χρειάζονται.
    Nobody is innocent, there are merely varying levels of guilt.

Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δίπλωμα αυτοκινήτου
    Από SpartanX στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 78
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-08, 23:35
  2. Διπλωμα
    Από kosmas_dlkr στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-08, 12:09
  3. Ερώτηση για δίπλωμα αυτοκινήτου
    Από Kapnos στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-08, 15:42
  4. Δίπλωμα αυτοκινήτου
    Από midfinga στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-05, 16:55
  5. Διπλωμα Μηχανης
    Από dreadlord στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-05, 18:30

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας