Σελ. 11 από 21 ΠρώτηΠρώτη ... 691011121316 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 305
  1. #151
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    1.220
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Έπρεπε να το σκεφτώ καλύτερα πριν σκάσω τα 1600 για μια 40"

  2. #152
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.523
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ το ήξερες ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙ USB PORT εγώ από που να το ξέρω όμως?
    Μετά το έμαθα καθώς έψαχνα firmware για την tv σου.

    ........Auto merged post: fits79 πρόσθεσε 5 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........


    Εδώ εχεις ΜΕΓΑ ΑΔΙΚΟ και αυτό στο λέω γιατί μίλησα και με samsung και philips και οι δυο εταιρίες μου ειπανε ότι εφόσον η tv δεν έχει κάποιο πρόβλημα ώστε να χρειάζεται αναβάθμιση λογισμικού και θελεις εσύ να το κάνεις είτε για τα ψηφιακά, είτε για οτιδήποτε άλλο τότε ναι πρέπει να πληρώσεις ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ.

    Εν ολίγης καλό είναι να φροντίζουμε να αγοράζουμε τηλεοράσεις με usb port ώστε να κανουμε ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ την αναβάθμιση λογισμικού χωρίς να χρειαζόμαστε απολύτως καμία εταιρία.
    Στην LG δεν δίνεις μία όταν είσαι εντός εγγύησης.
    Εγώ αγόρασα μια τηλεόραση στην οποία κοτσάρω μια κάρτα και δεν παίζει.
    Συγκεκριμένα στις LG έδειχνε κανονικά εικόνα αλλά με ένα εκνευριστικό μήνυμα που δεν έφευγε με τίποτε.
    Αυτό είναι θέμα τηλεόρασης και όχι παραξενιάς δικιάς μου.
    Άρα υποχρεώνονται να τον διορθώσουν (αφού έτσι και αλλιώς διορθώνεται) χωρίς να μου ζητήσουν τίποτε.
    Αν ήταν δικιά μου παραξενιά ας μου υποδείξουν συμβατές Modulες που να παίζουν σωστά και δεν έχω κανένα πρόβλημα να τις πάρω και να παίζω με αυτές.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #153
    Παίδες, νομίζω πως όλοι πρέπει να κάνουμε υπομονή, μέχρι να κατασταλάξει η υπόθεση με τα ψηφιακά κανάλια. Αρκετά χρήματα "πετάξαμε" ως τώρα. Πρώτα το mpeg2. Τώρα το mpeg4. Και όλοι τρέχαμε αμέσως να αγοράσουμε τα απαραίτητα αξεσουάρ. Τους κάναμε πλούσιους. Μήπως αύριο βγουν και ανακοινώσουν ότι π.χ. τα κρατικά (ΕΤ1, ΝΕΤ, ΕΤ3) θα εκπέμπουν σε άλλο format; Είμαι κι εγώ ένας δυστυχής, ταλαιπωρο θύμα της digea, που πέρισυ τον Ιούλιο αγόρασα την LG2794DP-PZ, και μετά λύπης μου, διαπιστώνω ότι 1 έτους TV σε 2 χρόνια, που θα σταματήσουν οι αναλογικές εκπομπές, θα είναι εντελώς άχρηστη. Σιχαίνομαι τα πολλά τηλεκοντρόλ και έτσι μπήκα κι εγώ στο τρυπάκι να ψάξω για την μοντούλα. Διαβάζω όλα όσα έχετε γράψει παραπάνω και λέω ΕΛΕΟΣ...
    Ψάχνω στην LG για καινούργιο firmware...τίποτα.
    Τους γράφω e-mail...περιμέέένω.
    Τελικά πήρα την απόφαση να μην κάνω απολύτως τίποτα για τα επόμενα 2 χρόνια, μιας και θα μπορούμε να βλέπουμε αναλογικά. Και ποιός ξέρει...τί θα προκύψει ακόμα;

  4. #154
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην LG δεν δίνεις μία όταν είσαι εντός εγγύησης.
    Εγώ αγόρασα μια τηλεόραση στην οποία κοτσάρω μια κάρτα και δεν παίζει.
    Συγκεκριμένα στις LG έδειχνε κανονικά εικόνα αλλά με ένα εκνευριστικό μήνυμα που δεν έφευγε με τίποτε.
    Αυτό είναι θέμα τηλεόρασης και όχι παραξενιάς δικιάς μου.
    Άρα υποχρεώνονται να τον διορθώσουν (αφού έτσι και αλλιώς διορθώνεται) χωρίς να μου ζητήσουν τίποτε.
    Αν ήταν δικιά μου παραξενιά ας μου υποδείξουν συμβατές Modulες που να παίζουν σωστά και δεν έχω κανένα πρόβλημα να τις πάρω και να παίζω με αυτές.
    Από τι στιγμή που έχει usb port μπορείς να κάνεις και μόνος σου αναβάθμιση λογισμικού στην τηλεόραση δεν είναι τίποτα.

    Και όντως αν δεν έχει usb port ισχυει ότι ακριβώς λες καθότι εχω μιλήσει κι εγώ με την lg και όντως αν εχεις παλιά έκδοση λογισμικού στην lg σου βλέπεις αυτό το hd που λες και αυτό φεύγει ΜΟΝΟ αν περάσεις το τελευταίο firmware(Λογισμικό) της τηλεόρασης lg που εχεις.

  5. #155
    Εγγραφή
    16-06-2010
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τι στιγμή που έχει usb port μπορείς να κάνεις και μόνος σου αναβάθμιση λογισμικού στην τηλεόραση δεν είναι τίποτα.

    Και όντως αν δεν έχει usb port ισχυει ότι ακριβώς λες καθότι εχω μιλήσει κι εγώ με την lg και όντως αν εχεις παλιά έκδοση λογισμικού στην lg σου βλέπεις αυτό το hd που λες και αυτό φεύγει ΜΟΝΟ αν περάσεις το τελευταίο firmware(Λογισμικό) της τηλεόρασης lg που εχεις.
    USB θύρα έχουμε, το θέμα είναι ότι η LG λέει ότι δεν υπάρχει νέο fw, στο δίκτυο δεν βρίσκουμε τίποτα για τα Μ2394D-Μ2794D και ο φίλος jimmis74 που ισχυρίζεται ότι στο service Θεσσαλονίκης έκανε επιτυχημένα update, έχει εξαφανιστεί...
    e8400+mugen2, p5q, 4gb ram 1066mhz, 2x500gb7200.11, 1x1tb WD, hd4890 1gb+musashi, win7, winxp sp3, ubuntu 9.10 karmic koala

  6. #156
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.523
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Φυσικά και μπορείς να κάνεις μόνος σου αναβάθμιση του fw.
    Αν δεν το δίνει όμως η εταιρεία πως να την κάνεις την αναβάθμιση.
    Και ξανά-λέω...
    ΔΕΝ δίνουν όλες οι εταιρείες fw για ΟΛΑ τα μοντέλα τους.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #157
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.364
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και εγώ LG M2794D έχω. Το μόνο καλό είναι ότι στην περιοχή μου δεν έχει έρθει ακόμη ψηφιακό σήμα και μπορώ να περιμένω.

  8. #158
    Εγγραφή
    10-11-2007
    Μηνύματα
    1.094
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΙΚΑΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arisangel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίδες, νομίζω πως όλοι πρέπει να κάνουμε υπομονή, μέχρι να κατασταλάξει η υπόθεση με τα ψηφιακά κανάλια. Αρκετά χρήματα "πετάξαμε" ως τώρα. Πρώτα το mpeg2. Τώρα το mpeg4. Και όλοι τρέχαμε αμέσως να αγοράσουμε τα απαραίτητα αξεσουάρ. Τους κάναμε πλούσιους. Μήπως αύριο βγουν και ανακοινώσουν ότι π.χ. τα κρατικά (ΕΤ1, ΝΕΤ, ΕΤ3) θα εκπέμπουν σε άλλο format; Είμαι κι εγώ ένας δυστυχής, ταλαιπωρο θύμα της digea, που πέρισυ τον Ιούλιο αγόρασα την LG2794DP-PZ, και μετά λύπης μου, διαπιστώνω ότι 1 έτους TV σε 2 χρόνια, που θα σταματήσουν οι αναλογικές εκπομπές, θα είναι εντελώς άχρηστη. Σιχαίνομαι τα πολλά τηλεκοντρόλ και έτσι μπήκα κι εγώ στο τρυπάκι να ψάξω για την μοντούλα. Διαβάζω όλα όσα έχετε γράψει παραπάνω και λέω ΕΛΕΟΣ...
    Ψάχνω στην LG για καινούργιο firmware...τίποτα.
    Τους γράφω e-mail...περιμέέένω.
    Τελικά πήρα την απόφαση να μην κάνω απολύτως τίποτα για τα επόμενα 2 χρόνια, μιας και θα μπορούμε να βλέπουμε αναλογικά. Και ποιός ξέρει...τί θα προκύψει ακόμα;
    Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου .....μας έφαγε όλους η βιασύνη καί η φούρια !!!! Καί εγώ έχω προβλήματα με τήν neotion κάρτα σε samsung ....Καί έχουμε 2 χρονάκια ακόμα να σταματήσει το αναλογικό σήμα
    Eίστε καλά ή να βάλω τις φωνές....!!!!!

  9. #159
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Περιοχή
    Νάουσα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16581/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    speedtouch 585
    SNR / Attn
    6,6(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από που αγόρασες την irderdo κάρτα και πόσο?
    Και ποια τηλεόραση εχεις?
    Την samsung LEA558?
    Καταρχήν συγνώμη για την αργοπορία...
    Κατά δεύτερον η ιστορία έχει ως εξής: Έχω 2 samsung. Την LE26S86 και την LE37A558.
    Όταν ξεκίνησαν τα ψηφιακά στη Θεσαλονίκη στις 19/1 και είδα ότι και οι 2 tv δεν είχαν mpeg4 και αφού είχα διαβάζει για τα περιβόητα modules της neotion πήγα σε ένα τοπικό κατάστημα εδώ στη Νάουσα (που πουλάει δορυφορικά, επισκευάζει και tv και είναι εξουσιοδοτημένο κατάστημα service samsung,phillips) για να αγοράσω τις κάρτες. Ο τύπος του καταστήματος μου είπε ότι παίζει ασυμβατότητα με αρκετές tv και καλό θα ήταν πριν τις αγοράσω να περάσει από το σπίτι για να δει ο ίδιος τί παίζει και ήταν όλα οκ θα τις αγόραζα επιτόπου (η επίσκεψη δωρεάν εννοείται μικρή κοινωνία, λιγο πολύ γνωστοί μεταξύ μας). Αφού έκανε τη γύρα σε διάφορα άλλα σπίτια, ήρθε και στο δικό μου αλλά επειδή του είχε μείνει μία μόνο FTA μου είπε αν θέλω την irtendo στη ίδια τιμή (50 €) ή να περιμένω καμιά εβδομάδα να φέρει και άλλες. τελικά πήρα μία και μία. Την FTA την κούμπωσα στην LE26S86 και την irdeto στην LE37A558. Όταν κάποια στιγμή τις έκανα τράμπα (είχα πολύ ελεύθερο χρόνο τότε), παρατήρησα ότι στην A558 με FTA τα ψηφιακά της ΕΡΤ κολούσαν κάθε 10 sec, ενώ με την irdeto όχι. Αντίθετα στη 26s86 όποια και να κουμπώσω δουλεύουν όλα ρολόι. Αιτία...ίσως το firmware των καρτών.
    [Άσχετο: τις έχω κουμπώσει στο laptop (pcmcia), τις αναγνωρίζει αλλά ως εκεί. Ξέρει κανένας πως μπορούμε να μπούμε στο menu ή είναι κλειδωμένες;]

  10. #160
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.523
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Να μπεις στο μενού τους και να κάνεις τι;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  11. #161
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Περιοχή
    Νάουσα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16581/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    speedtouch 585
    SNR / Attn
    6,6(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν μπορεί να διορθωθεί από εκεί το epg (πρώτα τα Ελληνικά) και επειδή εμφανίζει ένα menu η cam στην tv αλλά δεν μπορείς να αλλάξεις και πολλά +του ότι από το υπομενού που μπορεί να είσαι, δεν πάει ένα βήμα πίσω αλλά θέλει να ξαναμπείς στο μενού της cam από την αρχή.

  12. #162
    Εγγραφή
    16-06-2010
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από darax Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου .....μας έφαγε όλους η βιασύνη καί η φούρια !!!! Καί εγώ έχω προβλήματα με τήν neotion κάρτα σε samsung ....Καί έχουμε 2 χρονάκια ακόμα να σταματήσει το αναλογικό σήμα
    Εγώ θα διαφωνήσω καθετότατα, καθώς κάθε χρόνο οι εταιρείες αλλάζουν τα μοντέλα των τηλεοράσεων και επί της ουσίας σταματούν να υποστηρίζουν τα προηγούμενα. Το καλύτερο είναι να πιέσουμε (όσο μπορούμε) τώρα, που ενδεχομένως κάποιες συσκευές καλύπτονται από εγγύηση μήπως και καταφέρουμε τίποτα.
    Π.χ. για τη SONY KDL 32V2000 ούτε λόγος για fw και υποστήριξη, παλιό μοντέλο, αδιάφορη εταιρεία.
    Για την LG M2394D το μοντέλο έχει ήδη αντικατασταθεί από νεότερο και παρόλο που υπάρχει εγγύηση μέχρι το 2012 η LG δεν βλέπω να ασχολείται με το θέμα.

    Φαντάζομαι φυσικά ότι κάτι ανάλογο θα ισχύει και με τους υπόλοιπους κατασκευαστές.
    e8400+mugen2, p5q, 4gb ram 1066mhz, 2x500gb7200.11, 1x1tb WD, hd4890 1gb+musashi, win7, winxp sp3, ubuntu 9.10 karmic koala

  13. #163
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    2.630
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 25.5(dB)
    Πηρα κι εγω εδω μια απο το e-shop με την προσφορα, την κοτσαρα σε μια LE40S86BD που εχω και επαιξε με τη μια. Δεν εκανα βεβαια κανενα ενδελεχες τεσταρισμα, αλλα κανα μισαωρο που ειδα τηλεοραση μια χαρα επαιζε, αλλαζε καναλια κλπ., ουτε καμια τρελη καθυστερηση στην αλλαγη (μια LG 26LH2000 με ενσωματωμενο mpeg4 που εχω αργει περισσοτερο) ουτε τιποτα.

    Θα ελεγξω καλυτερα με περισσοτερη ωρα θεασης και θα επανελθω.

  14. #164
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    1.220
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εμένα στη δικές μου LE40R86BD, LE26R86BD όταν κάνω ζάπινγκ κολλάει και μου δίνει μόνο ήχο

  15. #165
    Το avatar του μέλους mach
    mach Guest
    Όσοι φίλοι έχουν Samsung και το module της NEOTION, μπορούν να δοκιμάσουν το εξής:

    Να φτιάξουν μια λίστα με favorites από το μενού των ψηφιακών καναλιών.
    Η λίστα να περιέχει μόνο τα 8 κανάλια της Digea και όχι τα 4 κανάλια του μπουκέτου της ΕΡΤ. Κατόπιν, να επιλέξουν τη λίστα των favorites ως default κατάσταση της τηλεόρασης (έτσι θα αγνοεί τα 4 mpeg2 κανάλια της ΕΡΤ κατά το ζάπινγκ - αυτά πάντως θα συνεχίσουν να είναι διαθέσιμα μέσω του channel list --> all channels, δεν χάνονται).

    Πλέον, όσο ζάπινγκ και να κάνετε, δεν θα "χαθεί" ποτέ η κάρτα.
    Με τη δικιά μου LE37A558, παίζει επί 2 μέρες χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

    Το θέμα του κολλήματος προφανώς δημιουργείται στην αλλαγή από ψηφιακό της EΡΤ --> ψηφιακό της digea. Λογικά εκεί οφείλονται και τα ψιλοκολλήματα που τρώνε τα ψηφιακά της ΕΡΤ με ενεργοποιημένη τη κάρτα. Απλά δεν χειρίζεται σωστά το mpeg2 γενικά, ή το mpeg2 της ΕΡΤ ειδικά.

    Για να φτιάξετε λίστα με favorites (ή να σετάρετε χειροκίνητα μόνο τα ψηφιακά της Digea), συμβουλευτείτε το manual της τηλεόρασής σας. Εμένα μου πήρε κανά 10λεπτο να το κάνω χωρίς manual

    Στη δικιά μου περίπτωση τουλάχιστον, έλυσε 100% το πρόβλημα.

Σελ. 11 από 21 ΠρώτηΠρώτη ... 691011121316 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Help για remote view web cam
    Από ka8arma στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-08, 19:52
  2. Χρησιμοποιηση digital camera για web cam
    Από nikanax στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-08, 18:36
  3. Ασφαλεια χωρου με καμερα (web cam - IP cam)
    Από gravis στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-06, 15:11
  4. Ποιο προγραμμα για Web Cam???
    Από Sebu στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-06, 23:05

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας