Σελ. 12 από 21 ΠρώτηΠρώτη ... 27101112131417 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 166-180 από 305
  1. #166
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    1.220
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Θα το δοκιμάσω και θα πω εντυπώσεις!
    thanks!

  2. #167
    Το avatar του μέλους vavis
    vavis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mach Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσοι φίλοι έχουν Samsung και το module της NEOTION, μπορούν να δοκιμάσουν το εξής:

    Να φτιάξουν μια λίστα με favorites από το μενού των ψηφιακών καναλιών.
    Η λίστα να περιέχει μόνο τα 8 κανάλια της Digea και όχι τα 4 κανάλια του μπουκέτου της ΕΡΤ. Κατόπιν, να επιλέξουν τη λίστα των favorites ως default κατάσταση της τηλεόρασης (έτσι θα αγνοεί τα 4 mpeg2 κανάλια της ΕΡΤ κατά το ζάπινγκ - αυτά πάντως θα συνεχίσουν να είναι διαθέσιμα μέσω του channel list --> all channels, δεν χάνονται).

    Πλέον, όσο ζάπινγκ και να κάνετε, δεν θα "χαθεί" ποτέ η κάρτα.
    Με τη δικιά μου LE37A558, παίζει επί 2 μέρες χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

    Το θέμα του κολλήματος προφανώς δημιουργείται στην αλλαγή από ψηφιακό της EΡΤ --> ψηφιακό της digea. Λογικά εκεί οφείλονται και τα ψιλοκολλήματα που τρώνε τα ψηφιακά της ΕΡΤ με ενεργοποιημένη τη κάρτα. Απλά δεν χειρίζεται σωστά το mpeg2 γενικά, ή το mpeg2 της ΕΡΤ ειδικά.

    Για να φτιάξετε λίστα με favorites (ή να σετάρετε χειροκίνητα μόνο τα ψηφιακά της Digea), συμβουλευτείτε το manual της τηλεόρασής σας. Εμένα μου πήρε κανά 10λεπτο να το κάνω χωρίς manual

    Στη δικιά μου περίπτωση τουλάχιστον, έλυσε 100% το πρόβλημα.
    Το εκανα και εγω στην samsung LE40A336, και λυθηκε το προβλημα της Digea.!

  3. #168
    Εγγραφή
    10-11-2007
    Μηνύματα
    1.094
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΙΚΑΙΑ
    Δοκιμάζω καί ενημερώνω !!!

    ........Auto merged post: darax πρόσθεσε 14 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Μπράβο Mach!!! Καί πιό γρήγορα αλλάζουν τα κανάλια καί ΔΕΝ κολλάνε !!! Ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος darax : 29-06-10 στις 19:34. Αιτία: auto merged post

  4. #169
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    1.220
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το δοκίμασα αλλά δυστυχώς ακόμα κολλάνε!

  5. #170
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Εγω ένα εχω καταλάβει ότι μας κάνουν μπαλάκι ο ένας(www.majar.gr) στον άλλον(www.digea.gr) και άντε να βγάλουμε άκρη...

    Μολις μίλησα και με τεχνικό της digea και μου λέει από τι στιγμή που η κάρτα δουλεύει και μετά από μερικές ώρες σταματάει να δουλεύει ΔΕΝ φταίει το σήμα που στέλνει η digea καθότι το σήμα που στέλνει είναι το ίδιο ακριβώς και στο κορινθιακό και στην αττική(Κάτι που με βάση τα λεγόμενα της majar έφταιγε για το πρόβλημα).

    Κοινώς μπαλάκι που σας έλεγα.

    Πάντως ανάφερα και τι λένε στην εταιρία majar για την digea όπως έδωσα τηλ. και σάϊτ της εταιρίας majar στην digea για να βρούνε μια γαμ... λυση αυτές οι δυο εταιρίες(Όποια εκ των δυο και να φταίει πραγματικά) γιατί με όλα αυτά στην τελική το μόνο που κάνουν είναι να ταλαιπωρούν τον απλό καταναλωτή - χρήστη - πελάτη.

  6. #171
    Το avatar του μέλους mach
    mach Guest
    Δε νομίζω ότι η Digea φέρει κάποια ευθύνη στο ζήτημα. Απλά εκπέμπει το σήμα της, αυτή είναι η σταθερά στην εξίσωσή μας.

    Το άγνωστο της υπόθεσης είναι η είναι η σχέση μεταξύ Samsung και Neotion.
    Η καρτούλα δεν γουστάρει καθόλου mpeg2 και κολλάει. Αυτό δεν είναι παράλογο: η δουλειά της είναι να μετατρέπει mpeg4 --> mpeg2 και όχι να συνεργάζεται με τη τηλεόραση για να δίνει αμιγώς mpeg2 (π.χ το ψηφιακό μπουκέτο της ΕΡΤ).

    Η γνώμη μου είναι ότι χρειάζεται επέμβαση της Samsung. Ένα firmware update που να ακυρώνει τη κάρτα μόλις το tuner της τηλεόρασης εντοπίζει mpeg2 και να την ενεργοποιεί μόλις εντοπιστεί mpeg4.

  7. #172
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Κι όμως αυτό που λες δεν είναι απόλυτο γιατί εγώ στην δίκη μου samsung ΔΕΝ εχω καν εγκαταστήσει τα κανάλια mpeg2 και παρόλα αυτά τα προβλήματα συνεχίζουν επομένως δεν φταίνε ΜΟΝΟ τα mpeg2 κανάλια αλλά κάτι άλλο.

  8. #173
    Εγγραφή
    10-11-2007
    Μηνύματα
    1.094
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΙΚΑΙΑ
    Εμένα για 1-2 μέρες δεν κόλλαγε..μετά άρχισε πάλι τα κολληματα μετά από λίγη ώρα . Συμφωνώ με τον Mach ,χρειάζεται για τις Samsung τουλάχιστον κάποιο update

    ........Auto merged post: darax πρόσθεσε 1 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    ...για να μην μπερδεύει το mpeg2 με το mpeg4 !!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος darax : 01-07-10 στις 22:57. Αιτία: auto merged post

  9. #174
    Το avatar του μέλους mach
    mach Guest
    Πάντως εμένα συνεχίζει μια χαρά, φαίνεται να έστρωσε - εκτός και εάν τα παίξει μελλοντικά.
    Το θέμα είναι ότι γίναμε λίγο beta-testers. Θα κάνω κάποιο ticket στη samsung, εφόσον είναι εφικτό μέσω του site τους... Η καρτούλα βολεύει αφάνταστα και δεν γουστάρω με τίποτα να αγοράζω αποκωδκοποιητή

  10. #175
    Εγγραφή
    10-11-2007
    Μηνύματα
    1.094
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΙΚΑΙΑ
    Καί εγώ πιστεύω ότι βολεύει η κάρτα και μακάρι να βρεθεί η άκρη !!!

  11. #176
    Εγγραφή
    10-04-2008
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    speedtouch 585
    Παιδιά καλησπέρα,
    Πήρα και εγώ πριν απο καμμιά εβδομάδα την neotion irdeto (μάλλον θα είνα συμβατή με hd nova απο ότι ακούω).
    Η τηλεόραση είναι η Philips (42pfl7403d/10) και όλα μιά χαρά.Δηλαδή τέλεια εικόνα, μικρή καθυστέρηση,μικρή θερμοκρασία,καθόλου κολήματα κλπ.
    Έχω κάνει αναβάθμιση λογισμικου πρίν στην TV με usb μέσω internet.
    Έχω βέβαια το πρόβλημα που έχουν οι συνάδελφοι που γράψανε σε προηγούμενα posts ότι εάν κλείσεις την TV μετά δεν αναγνωρίζει την κάρτα, παρά μόνο εάν ανοιγοκλείσεις κανα δυό φορές την τηλεόραση, μέχρι να την ''δεί''.
    Αλλά δεν μπορεί βρε παιδιά αφού την βλέπει τις μισές περίπου φορές που ανοίγει, αναρωτιέμαι μήπως θέλει και κάποια επιπρόσθετη ρύθμιση.
    Εάν γνωρίζει κανείς, ας ενημερώσει.

    Ευχαριστώ.

  12. #177
    Εγγραφή
    02-10-2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Router
    H 300 S
    Path Level
    Interleaved
    Παιδια οι εταιρειες κανουν παρτυ με την Digea εχουν βρει την λυση, δεν κανουν ρυθμισεις για τις παλαιες
    για να κανουν πωλησεις, με αλλα λογια θελουν να αναγκασουν τον κοσμο να παρει νεα τηλεοραση.
    Ελπιζω τελικα καποιος να τραβηξη αυτια. Και αυτα δεν τα λεω εγω τα ακουσα απο στελεχο εταιρειας

  13. #178
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.360
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Αν είναι μέσα στην εγγύηση υποχρεώνονται, ανάλογα με το πρόβλημα, να σου βρουν λύση.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #179
    Εγγραφή
    04-07-2010
    Μηνύματα
    299
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Λογικό και αναμενόμενο ότι θα συμπεριφέρονταν έτσι οι εταιρείες . Προσωπικά επειδή δεν διαθέτω χρήματα για να ξαναγοράσω τηλεοράσεις (πήρα πολύ πρόσφατα, πριν καμια διετία) οι οποίες είναι mpeg 2, κατέληξα στη λύση του CI card. Πήρα μια της Neotion που αναφερόταν ως συμβατή για τη μία από τις δύο τηλεοράσεις (sony) και τελικά δουλεύει αξιοπρεπώς και στην άλλη (samsung). To "αξιοπρεπώς" πάει στις μικρές καθυστερήσεις που έχει ο δέκτης που όμως υπήρχαν εξαρχής.

  15. #180
    Το avatar του μέλους fan_doros
    fan_doros Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasanas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικό και αναμενόμενο ότι θα συμπεριφέρονταν έτσι οι εταιρείες . Προσωπικά επειδή δεν διαθέτω χρήματα για να ξαναγοράσω τηλεοράσεις (πήρα πολύ πρόσφατα, πριν καμια διετία) οι οποίες είναι mpeg 2, κατέληξα στη λύση του CI card. Πήρα μια της Neotion που αναφερόταν ως συμβατή για τη μία από τις δύο τηλεοράσεις (sony) και τελικά δουλεύει αξιοπρεπώς και στην άλλη (samsung). To "αξιοπρεπώς" πάει στις μικρές καθυστερήσεις που έχει ο δέκτης που όμως υπήρχαν εξαρχής.
    Φίλε tasanas μπορείς να μου πεις πιο μοντέλο είναι η samsung ακριβώς γιατί προσανατολίζομαι και εγώ σε παρόμοια λύση.

Σελ. 12 από 21 ΠρώτηΠρώτη ... 27101112131417 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Help για remote view web cam
    Από ka8arma στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-08, 19:52
  2. Χρησιμοποιηση digital camera για web cam
    Από nikanax στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-08, 18:36
  3. Ασφαλεια χωρου με καμερα (web cam - IP cam)
    Από gravis στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-06, 15:11
  4. Ποιο προγραμμα για Web Cam???
    Από Sebu στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-06, 23:05

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας