Σελ. 208 από 210 ΠρώτηΠρώτη ... 188198203206207208209210 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.106-3.120 από 3138
  1. #3106
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.879
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vasilis92 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοείτε όταν λέτε ΕΑΝ έχεις τα ίδια συμπτώματα και στην τηλεόραση, χωρίς τη μεσολάβηση του αποκωδικοποιητή.
    Εννοώ αν έχει τα ίδια προβλήματα λήψης και η τηλεόραση όταν παίζει "ζωντανό" πρόγραμμα απ'ευθείας από την κεραία, και όχι από τον αποκωδικοποιητή.

    Για ποιον πυκνωτή μιλάτε???
    Για πυκνωτή στο εσωτερικό του αποκωδικοποιητή, δεν το βλέπεις απ' έξω. Μιλάω για άνοιγμα και ηλεκτρονική επισκευή στο εσωτερικό. Απαιτεί στοιχειώδεις γνώσεις και εργαλεία.

  2. #3107
    Εγγραφή
    05-11-2022
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοώ αν έχει τα ίδια προβλήματα λήψης και η τηλεόραση όταν παίζει "ζωντανό" πρόγραμμα απ'ευθείας από την κεραία, και όχι από τον αποκωδικοποιητή.

    Για πυκνωτή στο εσωτερικό του αποκωδικοποιητή, δεν το βλέπεις απ' έξω. Μιλάω για άνοιγμα και ηλεκτρονική επισκευή στο εσωτερικό. Απαιτεί στοιχειώδεις γνώσεις και εργαλεία.
    Ναι έχει και η τηλεόραση τα ίδια προβλήματα λήψης όταν παίζει ζωντανό πρόγραμμα απευθείας από την κεραία και όχι από των αποκωδικοποιητη

    - - - Updated - - -

    Μήπως φταίει ο δίσκος που βάζω για να γράφει στον αποκωδικοποιητή και μου γίνονται όλα αυτά τα στραβά με τους αποκωδικοποιητες και της εγγραφές τους δεν το σηκώνει το σύστημα του και ζορίζεται με τα ρεύματα??? Το λέω αυτό γιατί πρόσεξα ότι στο manual λέει ο κατασκευαστής ότι ο συγκεκριμένος δέκτης που χρησιμοποιώ τώρα για εγγραφές υποστηρίζει μέχρι 500gb δίσκο και εγω χρησιμοποιώ 1tb δίσκο για να διαβάζει και να γράφει ο αποκωδικοποιητής...
    Αλλά από περιέργεια χρησιμοποίησα μια φορά έναν 3.5 εξωτερικό σκληρό δίσκο 1tb με δική του τροφοδοσία ρεύματος σε έναν άλλο αποκωδικοποιητή να δω αν θα έχω και με αυτόν προβλήματα και είχα και με αυτόν τα ίδια δεν άλλαξε κάτι....
    Εσείς τι αποθηκευτικό μέσω χρησιμοποιείται για να γράφεται!??

  3. #3108
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.879
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vasilis92 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι έχει και η τηλεόραση τα ίδια προβλήματα λήψης όταν παίζει ζωντανό πρόγραμμα απευθείας από την κεραία και όχι από των αποκωδικοποιητη
    Άρα δεν φταίει ο αποκωδικοποιητής γι' αυτό, αλλά κάτι στην αλυσίδα κεραία/ενισχυτής/καλωδίωση.


    Μήπως φταίει ο δίσκος που βάζω για να γράφει στον αποκωδικοποιητή και μου γίνονται όλα αυτά τα στραβά με τους αποκωδικοποιητες και της εγγραφές τους δεν το σηκώνει το σύστημα του και ζορίζεται με τα ρεύματα??? Το λέω αυτό γιατί πρόσεξα ότι στο manual λέει ο κατασκευαστής ότι ο συγκεκριμένος δέκτης που χρησιμοποιώ τώρα για εγγραφές υποστηρίζει μέχρι 500gb δίσκο και εγω χρησιμοποιώ 1tb δίσκο για να διαβάζει και να γράφει ο αποκωδικοποιητής...
    Αλλά από περιέργεια χρησιμοποίησα μια φορά έναν 3.5 εξωτερικό σκληρό δίσκο 1tb με δική του τροφοδοσία ρεύματος σε έναν άλλο αποκωδικοποιητή να δω αν θα έχω και με αυτόν προβλήματα και είχα και με αυτόν τα ίδια δεν άλλαξε κάτι....
    Εσείς τι αποθηκευτικό μέσω χρησιμοποιείται για να γράφεται!??
    Το μέγεθος του δίσκου που προτείνεται από τον κατασκευαστή μάλλον έχει να κάνει με το πόσο μεγάλο δίσκο μπορεί να διευθνσιοδοτήσει/δει ο αποκωδικοποιητής, και όχι με το ρεύμα του.
    Ο δικός μου που ανέφερα παραπάνω είναι πολύ παλιός και δεν υποστηρίζει HDD χωρίς δική του τροφοδοσία, οπότε χρησιμοποιώ ένα 1TB σε θήκη με USB interface Και δική του τροφοδοσία.

    Πιστεύω λοιπόν ότι έχεις δύο ξεχωριστά προβλήματα:
    * τα θέματα της λήψης λογικά δεν σχετίζονται με τον αποκωδικοποιητή (και για πλήρη επιβεβαίωση συνδέεις την κεραία απευθείας στην τηλεόραση, χωρίς να περνάει από τον αποκωδικοποιητή, και παρακολουθείς)
    * οι δυσλειτουργίες του αποκωδικοποιητή πιθανότατα είναι από πεθαμένο πυκνωτή εξομάλυνσης στην τροφοδοσία του.

  4. #3109
    Εγγραφή
    05-11-2022
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα δεν φταίει ο αποκωδικοποιητής γι' αυτό, αλλά κάτι στην αλυσίδα κεραία/ενισχυτής/καλωδίωση.


    Το μέγεθος του δίσκου που προτείνεται από τον κατασκευαστή μάλλον έχει να κάνει με το πόσο μεγάλο δίσκο μπορεί να διευθνσιοδοτήσει/δει ο αποκωδικοποιητής, και όχι με το ρεύμα του.
    Ο δικός μου που ανέφερα παραπάνω είναι πολύ παλιός και δεν υποστηρίζει HDD χωρίς δική του τροφοδοσία, οπότε χρησιμοποιώ ένα 1TB σε θήκη με USB interface Και δική του τροφοδοσία.

    Πιστεύω λοιπόν ότι έχεις δύο ξεχωριστά προβλήματα:
    * τα θέματα της λήψης λογικά δεν σχετίζονται με τον αποκωδικοποιητή (και για πλήρη επιβεβαίωση συνδέεις την κεραία απευθείας στην τηλεόραση, χωρίς να περνάει από τον αποκωδικοποιητή, και παρακολουθείς)
    * οι δυσλειτουργίες του αποκωδικοποιητή πιθανότατα είναι από πεθαμένο πυκνωτή εξομάλυνσης στην τροφοδοσία του.
    Και τι λύση προτείνετε για αυτό?? Για το τελευταίο το δεύτερο που είπατε για τις δυσλειτουργίες του αποκωδικοποιητή

  5. #3110
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.280
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Δεν ξέρω τι θα προτείνει ο nyannaco, πιθανότατα επισκευή του τροφοδοτικού, θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου το κόστος της επισκευής και το κόστος να πάρεις καινούργιο αποκωδικοποιητή. Εκτός και ξέρεις από ηλεκτρονικά, κολλητήρια, κ.λπ., αλλά τότε θα το είχες λύσει ήδη το συγκεκριμένο θέμα.

    Προσωπικά θα δοκίμαζα αντί για σκληρό δίσκο (που ζορίζει την τροφοδοσία του αποκωδικοποιητή) να βάλω ένα στικάκι. Ίσως και έναν χρονοδιακόπτη των 7 ευρώ να μη δουλεύει συνεχώς, θα κοίταγα σίγουρα και τις θερμοκρασίες που είναι γνωστό θέμα για πολλά από αυτά τα μηχανάκια.
    hnesne

  6. #3111
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.879
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω τι θα προτείνει ο nyannaco, πιθανότατα επισκευή του τροφοδοτικού, θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου το κόστος της επισκευής και το κόστος να πάρεις καινούργιο αποκωδικοποιητή. Εκτός και ξέρεις από ηλεκτρονικά, κολλητήρια, κ.λπ., αλλά τότε θα το είχες λύσει ήδη το συγκεκριμένο θέμα.
    Με κάλυψες

    Προσωπικά θα δοκίμαζα αντί για σκληρό δίσκο (που ζορίζει την τροφοδοσία του αποκωδικοποιητή) να βάλω ένα στικάκι.
    Σωστό μεν, αλλά για μεγάλες χωρητικότητες (πολλές ώρες) ο δίσκος είναι πιο συμφέρων οικονομικά. Ασε που αν έχει δική του τροφοδοσία, δεν ζορίζει το τροφοδοτικό της συσκευής.

    Ίσως και έναν χρονοδιακόπτη των 7 ευρώ να μη δουλεύει συνεχώς, θα κοίταγα σίγουρα και τις θερμοκρασίες που είναι γνωστό θέμα για πολλά από αυτά τα μηχανάκια.
    Δεν συντρέχει λόγος, προγραμματίζεις την εγγραφή για τις ώρες που θέλεις και μετά σβήνει μόνο του (stand-by), οπότε δεν ζεσταίνεται. Ετσι το δουλεύω τόσα χρόνια.

  7. #3112
    Εγγραφή
    22-09-2005
    Μηνύματα
    220
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΥΡΓΟΣ
    Αν σας καίγονται δέκτες και άλλες ηλεκτρονικές συσκευές, οι πιο πιθανοί λόγοι είναι:
    1. Διαρροή.
    Αν δεν έχετε στον πίνακα ρελέ διαρροής, βάλτε οπωσδήποτε.

    2. Κινητήρες.
    Οι κινητήρες όταν παίρνουν μπρος και όταν σταματάνε δημιουργούν βύθιση και υπέρταση.

    Δεν μιλάω απαραίτητα για κάποια βιοτεχνία/βιομηχανία που να τροφοδοτείται από τον ίδιο μετασχηματιστή της ΔΕΗ, ακόμα και το μοτέρ του ασανσέρ μπορεί να προκαλέσει το πρόβλημα.

    Ίσως να υπάρχει και κάποια μεγάλη μονάδα κλιματισμού στην ίδια γραμμή. Ιδιαίτερα οι παλιές μονάδες που ήταν on-off κάνουν αρκετό θόρυβο στην γραμμή.

    Η πιο σίγουρη λύση είναι online ups. Τα line interactive δεν έχουν νόημα, δεν πιάνουν τις πολύ σύντομες βυθίσεις και υπερτάσεις.

  8. #3113
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.879
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από StavrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πιο σίγουρη λύση είναι online ups. Τα line interactive δεν έχουν νόημα, δεν πιάνουν τις πολύ σύντομες βυθίσεις και υπερτάσεις.
    Στη θεωρία, ναι. Στην πράξη βέβαια είναι λίγο overkill το UPS, πολλώ δε μάλλον το online, για να προστατεύσει μια συσκευή αξίας €20-€25!
    Επιπλεόν, στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν φαίνεται να είναι "κάψιμο", αν ήταν δεν θα άναβε ποτέ ξανά, καθόλου. Ο (φτηνός) κινεζοπυκνωτής στο (φτηνό) κινεζομηχάνημα είναι ο νούμερο ένα ύποπτος, και συνάδει και με τη συμπεριφορά που περιγράφεται.

  9. #3114
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    163
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σας,
    Μήπως γνωρίζει κάποιος από εσάς πως ρυθμίζεται το παρακάτω τηλεκοντρόλ στη φωτογραφία; Το είχα αγοράσει πριν μερικό καιρό σε κατάστημα Electronet, καθώς διαθέτω μια τηλεόραση από τις παλιές 2000+ Panasonic, της οποίας το γνήσιο τηλεκοντρόλ έχει χαλάσει και ο πωλητής μου ανέφερε πως αυτό είναι το καταλληλότερο, καθώς είναι λέει συμβατό με τις Panasonic παλαιός τηλεοράσεις και χωρίς ρύθμιση. Στην πράξη όμως βλέπω πως δεν λειτουργεί και ότι και αν έχω κάνει όλον αυτό το καιρό, άκρη δεν έβγαλα. Σημειωτέον να αναφέρω πως μου τη έδωσε έτσι χωρίς συσκευασία και οδηγίες χρήσης. Από ότι έχω καταλάβει το συγκεκριμένο, είναι συμβατό και για τις σύγχρονες τηλεοράσεις -αν όχι για τις παλαιες-, αλλά μήπως υπάρχει κάποια επιλογή-συνδυασμός που δεν βρίσκω, ώστε παρόλα αυτά να κάνω χειροκίνητη αναζήτηση, με αυτό μπροστά στην TV η να επιλέξω κάτι, από τα κουμπιά για να βλέπει -μπει σε mode-, με τα παλαιά μοντέλα;
    Ευχαριστώ.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 390DFD6A-B0EE-4623-BE51-015D623C5DCD.jpg  


  10. #3115
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dtnan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας,
    Μήπως γνωρίζει κάποιος από εσάς πως ρυθμίζεται το παρακάτω τηλεκοντρόλ στη φωτογραφία; Το είχα αγοράσει πριν μερικό καιρό σε κατάστημα Electronet, καθώς διαθέτω μια τηλεόραση από τις παλιές 2000+ Panasonic, της οποίας το γνήσιο τηλεκοντρόλ έχει χαλάσει και ο πωλητής μου ανέφερε πως αυτό είναι το καταλληλότερο, καθώς είναι λέει συμβατό με τις Panasonic παλαιός τηλεοράσεις και χωρίς ρύθμιση. Στην πράξη όμως βλέπω πως δεν λειτουργεί και ότι και αν έχω κάνει όλον αυτό το καιρό, άκρη δεν έβγαλα. Σημειωτέον να αναφέρω πως μου τη έδωσε έτσι χωρίς συσκευασία και οδηγίες χρήσης. Από ότι έχω καταλάβει το συγκεκριμένο, είναι συμβατό και για τις σύγχρονες τηλεοράσεις -αν όχι για τις παλαιες-, αλλά μήπως υπάρχει κάποια επιλογή-συνδυασμός που δεν βρίσκω, ώστε παρόλα αυτά να κάνω χειροκίνητη αναζήτηση, με αυτό μπροστά στην TV η να επιλέξω κάτι, από τα κουμπιά για να βλέπει -μπει σε mode-, με τα παλαιά μοντέλα;
    Ευχαριστώ.
    Εφόσον δεν λειτουργεί το πας πίσω. Φαίνεται ότι είναι για συγκεκριμένες σειρές τηλεοράσεων και δεν είναι προγραμματιζόμενο.
    κακώς και το αγόρασες χωρίς συσκευασία και οδηγίες. Μετά από τόσο καιρό βέβαια μάλλον δεν θα το δεχθεί. Το 2000+ δεν υπήρχαν τηλεοράσεις με ιντερνέτ. Οπότε είναι για μεταγενέστερα μοντέλα.
    Υπάρχουν φθηνές λύσεις αλλά ίσως να μην δουλεύουν όλα τα πλήκτρα. Προχθές αγόρασα ένα από τα Jumbo για τέτοια περίπτωση με 3 ευρώ. Το εγχειρίδιο ήταν άθλιο με κακή σελιδοποίηση αλλά όλα ΟΚ στο τέλος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thourios : 06-01-23 στις 12:31.

  11. #3116
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    163
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα,
    Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις σας. Όπως τα λέτε είναι μάλλον και εμένα μου έλεγε πως κάνει και για τα παλαιά μοντέλα τηλεοράσεων τύπου 2000+. Τέλος πάντων, να ξέρω να μην την ξανά πατήσω άλλη φορά.

  12. #3117
    Εγγραφή
    05-11-2022
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημέρα επειδή δεν γνωρίζω από αυτά τι είναι αυτά?? υπάρχει κάτι που πρέπει να αλλάξω σε αυτά για να πιάνω/καταγράφω το βέλτιστο δυνατό σε εικόνα και ήχο???
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 20231130_172525.jpg  

    20231130_172458.jpg  


  13. #3118
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Αφού όλα παίζουν κανονικά είσαι εντάξει. Αν η τηλεόρασή σου είναι Full HD γύρισε την ανάλυση της εικόνας στο 1080p

  14. #3119
    Εγγραφή
    05-11-2022
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αυτές η ρύθμισης παίζουν ρόλο με την έγγραφη καναλιών την επηρεάζουν καθόλου η γράφεται ότι στέλνει ο σταθμός του κάθε καναλιού απευθείας ανεξάρτητα από το τι έχω βάλει στης ρυθμίσεις στης φωτό?? γτ πχ εφόσον το έχω βάλει 720p_50 η εγγραφή λέει 1080i και δεν λέει 720p_50 πχ ας πούμε??

    General
    ID : 101 (0x65)
    Format : MPEG-TS
    File size : 5.77 GiB
    Duration : 3 h 39 min
    Overall bit rate mode : Variable
    Overall bit rate : 3 765 kb/s
    Video
    ID : 1110 (0x456)
    Menu ID : 1100 (0x44C)
    Format : AVC
    Format/Info : Advanced Video Codec
    Format profile : High@L4
    Format settings, CABAC : Yes
    Format settings, RefFrames : 4 frames
    Codec ID : 27
    Duration : 3 h 39 min
    Bit rate mode : Variable
    Bit rate : 3 385 kb/s
    Maximum bit rate : 18.0 Mb/s
    Width : 1 920 pixels
    Height : 1 080 pixels
    Display aspect ratio : 16:9
    Frame rate : 25.000 FPS
    Standard : Component
    Color space : YUV
    Chroma subsampling : 4:2:0
    Bit depth : 8 bits
    Scan type : MBAFF
    Scan type, store method : Interleaved fields
    Scan order : Top Field First
    Bits/(Pixel*Frame) : 0.065
    Stream size : 5.18 GiB (90%)

    Color range : Limited
    Color primaries : BT.709
    Transfer characteristics : BT.709
    Matrix coefficients : BT.709
    Audio
    ID : 1112 (0x458)
    Menu ID : 1100 (0x44C)
    Format : MPEG Audio
    Format version : Version 1
    Format profile : Layer 2
    Codec ID : 3
    Duration : 3 h 39 min
    Bit rate mode : Constant
    Bit rate : 192 kb/s
    Maximum bit rate : 207 kb/s
    Channel(s) : 2 channels
    Sampling rate : 48.0 kHz
    Compression mode : Lossy
    Delay relative to video : -1 s 362 ms
    Stream size : 301 MiB (5%)
    Language : Greek
    Menu
    ID : 7110 (0x1BC6)
    Menu ID : 1100 (0x44C)
    Duration : 3 h 39 min
    List : 1110 (0x456) (AVC) / 1112 (0x458) (MPEG Audio, Greek) / 1115 (0x45B) () / 1116 (0x45C) () / 1155 (0x483) (DVB Subtitle)
    Language : / Greek

  15. #3120
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Προφανώς οι ρυθμίσεις στις δύο εικόνες αφορούν την δυνατότητα αναπαραγωγής της τηλεόρασης το μέγιστο της δυνατότητας της.
    Αν εσύ κάνεις εγγραφές σε μεγαλύτερη ανάλυση και τις παίξεις σε άλλο monitor θα έχεις και αντίστοιχα καλύτερη εικόνα. Σε μικρές οθόνες η διαφορά δεν είναι ορατή. Αυτό εξαρτάται και από το πρόγραμμα, ταινία που αναπαράγεις.
    Αυτό που σίγουρα χάνεις είναι αποθηκευτικό χώρο. Όσο μεγαλύτερη η ανάλυση τόσο πολύ χώρο στο μέσο αποθήκευσης δεσμεύεις.

    Ειδικά οι περισσότεροι αποκωδικοποιητές τηλεόρασης στην εγγραφή τα αρχεία που αποθηκεύουν σπαταλούν πολύ χώρο. Τουλάχιστον όσοι έχουν πέσει στα χέρια μου. Υπάρχουν βέβαια προγράμματα συμπίεσης όπου περιορίζουν μέχρι και στο 10% το μέγεθος του βίντεο και χωρίς να μειώνουν την ποιότητα.
    Τα τελευταία χρόνια δεν ασχολούμαι οπότε περισσότερα δεν γνωρίζω

    Βλέπω επίσης ότι το μέγεθος των αρχείων για 1080p από αυτά που ανέβασες είναι φυσιολογικό και όχι τεράστιο.

Σελ. 208 από 210 ΠρώτηΠρώτη ... 188198203206207208209210 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Google Chrome - συζητηση, αποριες, προβληματα
    Από Gordito στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 1977
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-24, 12:28
  2. Windows 7 - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα
    Από DaveMurray στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 14547
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-24, 18:47
  3. Επίγειοι Ψηφιακοί Δεκτες
    Από giocass στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-12, 16:06

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας