Σελ. 165 από 210 ΠρώτηΠρώτη ... 145155160163164165166167170175185 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.461-2.475 από 3138
  1. #2461
    Εγγραφή
    22-06-2014
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    καλησπερα,παιδια.
    μια ερωτηση παρακαλω.
    θελω να ενεργοποιησω σε 4 παλιες CRT τηλεορασεις την eπιγεια digea.
    υπαρχει μετατροπεας dvb t2 (mpeg4) σε rf (αναλογικες) συχνοτητων για να λαμβανουν και οι παλιες tv?
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

  2. #2462
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Πόσο παλιές είναι οι CRT; Δεν έχουν ούτε καν είσοδο scart;

  3. #2463
    Εγγραφή
    22-06-2014
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    nai.exoyn

    - - - Updated - - -

    θελω να εκμεταλευτω τον αριθμο των τβ.
    να μην αγορασω 4 αποκωδικοποιητες

  4. #2464
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    474
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei EchoLife EG8145V
    Υπάρχουν δέκτες με έξοδο RF, όπως ο Edision mini-triton και ο Digitalline HDT-440 RF. Αλλά θα βλέπουν όλες οι τηλεοράσεις το ίδιο ακριβώς κανάλι.
    Κάνε το καλό και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό :)
    Για να μη χαλάει η μπαταρία του κινητού όταν φορτίζει όλο το βράδυ: DreamLab
    Δικαίωμα δικού σου modem-router

  5. #2465
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    καλησπέρα
    θα ήθελα να ρωτήσω εγώ με την σειρά μου

    τι συμβαίνει με την 11 ιουλίου που λένε από την DIGEA ως ημερομηνία επανασυντονισμού των δεκτών σε όσους μένουν αττική (τι παίζει)

    εγώ τελικά πάντως έλυσα το ζήτημα ψηφιακή τηλεόραση καθώς η μεγάλη μου τηλεόραση είχε MPEG 2 είχα πάρει κάρτα σε CI υποδοχή για MPEG 4 αλλά μόλις ζεσταθεί κολλάει

    έχω πάρει έναν αρχαίο FU DTR2205HDPVR MPEG 4 ως εξωτερικό δέκτη και μπορώ να πω ότι αντέχει ακόμα...

    η λύση όμως βρέθηκε στην αγορά MONITOR TV (24αρι) της LG 24MT55D η οποία έχει ενσωματωμένο δέκτη MPEG 4 για το δωμάτιο όπως και η άλλη MONITOR TV (22αρι) LG M2250D για το δωμάτιο της μητέρας μου

    οπότε προς το παρών άφησα το ζήτημα εγκατάστασης κεραιών για την ψηφιακή τηλεόραση για αργότερα...

  6. #2466
    Εγγραφή
    11-09-2004
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    807
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12032 kbps / 997 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    18(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οι κεραίες είναι ακριβώς οι ίδιες για λήψη ψηφιακών κεραιών με τα αναλογικά ή κάνω λάθος;
    Stop Trolling.
    Ψάχνω κέρματα για Δανία και Ελβετία. Ενδιαφέρομαι με τιμή τη μεσοσταθμική κάποιου επίσημου ξένου ανταλλακτηρίου (π.χ. xe.com)

  7. #2467
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Ναι, δεν χρειάζονται αλλαγή.

  8. #2468
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Με τα πολλά πολλά, έφυγε ο xoro και τη θέση του πήρε ολοκαίνουργιος HD Premium της Crystal Audio. Αγορά από το άψογο Techstores. Μικροσκοπικός, τίμιος, κάνει τη δουλειά του. Θα ήθελα πολύ να είχε και ένα μπουτόν on-off, αν και δεν είναι deal breaker.

    Σε σύγκριση με το xoro, το μενού είναι πανομοιότυπο, μόνο σε διαφορετικά χρώματα, με 2 σημαντικές διαφορές: α. Δίνει δυνατότητα χειροκίνητης σάρωσης για κανάλια με το νούμερο του καναλιού κι όχι μόνο με τη συχνότητα. β. Επιτρέπει την αποθήκευση των ρυθμισμένων καναλιών με τις θέσεις και τυχόν αλλαγμένα ονόματά τους και την επαναφορά τους.

    Κατά τα άλλα, δεν παρουσιάζει τα κολλήματα που έτρωγε το xoro κατά την αναπαραγωγή, ούτε ένα χάσιμο που έκανε κάθε τόσο στην ώρα και το συγχρονισμό ήχου-εικόνας στη θέαση TV. Έχει κάποια ψιλοαγγλικούλια ξεχασμένα εδώ κι εκεί αλλά μικρό το κακό. Το τηλεκοντρόλ είναι όντως απαράδεκτα μικρό, αλλά μια χαρά προγραμματίστηκε και το USB-300 (με ένα αρχείο του prime από το internet) και το silvercrest (με εκμάθηση). Επειδή έχει ίδια φιλοσοφία στα μενού με το xoro, βόλεψε ιδιαίτερα για τις αντιστοιχίες πλήκτρων.

    Τέλος, αν και το κουτί είναι αλουμινένιο μεν, μικροσκοπικό δε, δεν ζεσταίνεται όσο ο προκάτοχός του.
    hnesne

  9. #2469
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Με τι λογισμικό ήρθε;

  10. #2470
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Δεν το πολυέψαξα, του έβαλα το τελευταίο και μετά δεν είδα κάποια ορατή διαφορά. Το θέμα που υποτίθεται ότι λύνει με τους UTF υπότιτλους ούτε το κατάλαβα.
    hnesne

  11. #2471
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τα πολλά πολλά, έφυγε ο xoro και τη θέση του πήρε ολοκαίνουργιος HD Premium της Crystal Audio. Αγορά από το άψογο Techstores. Μικροσκοπικός, τίμιος, κάνει τη δουλειά του. Θα ήθελα πολύ να είχε και ένα μπουτόν on-off, αν και δεν είναι deal breaker.

    Σε σύγκριση με το xoro, το μενού είναι πανομοιότυπο, μόνο σε διαφορετικά χρώματα, με 2 σημαντικές διαφορές: α. Δίνει δυνατότητα χειροκίνητης σάρωσης για κανάλια με το νούμερο του καναλιού κι όχι μόνο με τη συχνότητα. β. Επιτρέπει την αποθήκευση των ρυθμισμένων καναλιών με τις θέσεις και τυχόν αλλαγμένα ονόματά τους και την επαναφορά τους.

    Κατά τα άλλα, δεν παρουσιάζει τα κολλήματα που έτρωγε το xoro κατά την αναπαραγωγή, ούτε ένα χάσιμο που έκανε κάθε τόσο στην ώρα και το συγχρονισμό ήχου-εικόνας στη θέαση TV. Έχει κάποια ψιλοαγγλικούλια ξεχασμένα εδώ κι εκεί αλλά μικρό το κακό. Το τηλεκοντρόλ είναι όντως απαράδεκτα μικρό, αλλά μια χαρά προγραμματίστηκε και το USB-300 (με ένα αρχείο του prime από το internet) και το silvercrest (με εκμάθηση). Επειδή έχει ίδια φιλοσοφία στα μενού με το xoro, βόλεψε ιδιαίτερα για τις αντιστοιχίες πλήκτρων.

    Τέλος, αν και το κουτί είναι αλουμινένιο μεν, μικροσκοπικό δε, δεν ζεσταίνεται όσο ο προκάτοχός του.
    για μένα ίσως καλό θα ήταν να είχες πάρει τον Crystal Audio Prime HD αυτό το μηχάνημα το έχει πάρει συγγενικό πρόσωπο και έχει θέμα με το scart (δύο φορές πήγε για σέρβις)

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από evantigger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι κεραίες είναι ακριβώς οι ίδιες για λήψη ψηφιακών κεραιών με τα αναλογικά ή κάνω λάθος;
    ίδιες είναι απλά έχω παλιά κεραία (ταλαιπωρημένη) όπως και καλωδίωση και επειδή μου έχει μείνει αχρησιμοποίητο ένα πιάτο της NOVA σκέφτομαι όταν έχω τα χρήματα να καλέσω έναν τεχνικό να βάλει δύο νέες κεραίες ιδανικές για την περιοχή μου (και ο κάθε δέκτης να έχει την κεραία του και το καλώδιο του)

  12. #2472
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    για μένα ίσως καλό θα ήταν να είχες πάρει τον Crystal Audio Prime HD αυτό το μηχάνημα το έχει πάρει συγγενικό πρόσωπο και έχει θέμα με το scart (δύο φορές πήγε για σέρβις)

    - - - Updated - - -



    ίδιες είναι απλά έχω παλιά κεραία (ταλαιπωρημένη) όπως και καλωδίωση και επειδή μου έχει μείνει αχρησιμοποίητο ένα πιάτο της NOVA σκέφτομαι όταν έχω τα χρήματα να καλέσω έναν τεχνικό να βάλει δύο νέες κεραίες ιδανικές για την περιοχή μου (και ο κάθε δέκτης να έχει την κεραία του και το καλώδιο του)
    Εγω με μια απλη κεραια των 15€ δινω σημα σε ολη την πολυκατοικια! Βεβαια υπαρχει και ενισχυτης γραμμης, αλλα για 2 τηλεορασεις μια απλη κεραια αρκει!

  13. #2473
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Έτσι λέω κι εγώ. Οι γονείς μου π.χ. έχουν την ίδια κεραία εδώ και 20 χρόνια. Δίνει σήμα σε δύο δέκτες χωρίς πρόβλημα.
    Ενισχυτή δεν έχει αλλα δεν χρειάζεται, "βλέπει" απευθείας τους πομπούς.

    Μην ξεχνάτε οτι πολύ δυνατό σήμα (υπερβολικά ενισχυμένο, για παράδειγμα) μπορεί να "μπουκώσει" τους δέκτες και να μην παίζουν!
    Το έπαθα στη Θεσσαλονίκη με ένα δυνατό δέκτη και πολύ καλό σήμα. Προκαλούσε τα ίδια συμπτώματα με το ασθενές σήμα: σπασίματα στην εικόνα ή μαύρη οθόνη.

  14. #2474
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    εγώ την κεραία μου την φιλοξενεί ιστός γείτονα μου (είναι πολύ χαμηλά) χωρίς οπτική επαφή με τους πομπούς είναι η παλιά χελιδόνα περίπου 10-15 χρονών με παλιά καλωδίωση

    και επειδή όπως είπα έχω ένα πιάτο της νοβα (άχρηστο πλέον αφού δεν έχω δέκτη - κάρτα - συνδρομή) που έχει όμως όμορφη βάση την οποία σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω και να βάλω έναν ιστό και εκεί δύο κεραίες καινούργιες (για την περιοχή μου) με τα καλώδια που θα πηγαίνουν ένα σε κάθε τηλεόραση

    ενισχυτές κτλ δεν χρειάζομαι.

  15. #2475
    Εγγραφή
    08-11-2011
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Γεια σας! Ενδιαφέρομαι για μερικούς αποκωδικοποιητές (συγκεκριμένα 3). Θέλω να έχει μεγάλο το χειριστήριο. (μεγάλα γράμματα) (την μια συσκευή θα την δώσω στην μητέρα μου….. μεγάλη στα χρόνια…. ) και να έχει ΚΑΙ χειροκίνητο συντονισμό (έτσι ώστε να βάλω τα κανάλια εκεί που θέλω…..) και όσο το δυνατόν πιο γρήγορη η αλλαγή μεταξύ καναλιών στην τηλεόραση… (γιατί έχω ακούσει ότι μερικά καθυστερούν αρκετά….) και να μπορώ να κάνω και κάποια εγγραφή σε φλασακι!!!!! Δεν ξέρω σε τι τιμές κυμαίνονται. Ασφαλώς κάτι οικονομικό……

Σελ. 165 από 210 ΠρώτηΠρώτη ... 145155160163164165166167170175185 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Google Chrome - συζητηση, αποριες, προβληματα
    Από Gordito στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 1990
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-24, 06:48
  2. Windows 7 - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα
    Από DaveMurray στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 14548
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-24, 12:31
  3. Επίγειοι Ψηφιακοί Δεκτες
    Από giocass στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-12, 16:06

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας