Σελ. 6 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 4567811 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 227
  1. #76
    Εγγραφή
    04-04-2013
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cypher00 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Guys, σκέφτομαι να κάνω νέα σύνδεση connx 24 για το ΟΤΕ TV και εχω μερικές ερωτήσεις πάνω στο θέμα αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει...
    1. Παίζει ακόμα το παραπάνω setup (2 αποκωδικοποιητές στο ίδιο conn-x TV); Ή το έχει κλειδώσει ο ΟΤΕ ώστε να μην επιτρέπεται χρήση 2απκδ στην ίδια γραμμή;
    2. Έχει σημασία τι αποκωδικοποιητής θα είναι ο 2ος; Από που μπορώ να τον αγοράσω;
    3. Αν βάλω port binding π.χ. στην 3η θύρα (όπως παραπάνω), από την θύρα αυτή θα παιρνούν και τα κανονικά πακέτα internet ή μονο αυτά για το TV; Θα με ενδιέφερε το καλώδιο που θα πάρω από εκεί, να το βάλω είτε σε κάποιο switch ή στο WAN ενός router πριν πάει στο 2ο αποδικωποιητή, ώστε να μπορώ να πάρω και internet συνδέοντας ένα PC πάνω στο router/switch.
    #1 - Το έχω πάνω από ένα μήνα σεταρισμένο και παίζει μια χαρά.

    #2 - (i) Έχω δοκιμάσει μόνο τους Pirelli για άλλους δεν ξέρω. Υποθέτω ,χωρίς να είμαι σίγουρος, ότι δε θα έχεις πρόβλημα. (ii) Εγώ τον είχα αγοράσει από ιδιώτη μεταχειρισμένο μέσα από τις αγγελίες πολύ γνωστού φόρουμ σαν το adslgr.

    #3 - (i) Όχι δε θα μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις για άλλη χρήση πέραν της STB.

    (ii) Κάτσε για να καταλάβω. Πόσες θύρες έχεις πάνω στο ρουτεράκι σου? Μήπως έχεις το παλιό modemo-router που έδινε ο ΟΤΕ που έχει μια θύρα μόνο? Αν ναι τότε πηγαίνοντας να κάνεις τη σύνδεση δικαιούσαι και καινουργιο ρουτερ όπου θα έχει STB πάνω. Να το απαιτήσεις. Εμένα στο Γερμανό πήγαιναν να μου το φάνε τα λαμογία και να το χρεωθώ εγώ. Με το που τους είπα ότι θα ακυρώσω και θα κάνω τηλεφωνικά μέσω του ΟΤΕ όπου μου το δίνουν δωρεάν αμέσως μου έδωσαν.

    (iii) (Σε περίπτωση που έχεις STB στο ρουτερ σου)
    Τη διαδικασία με το switch να σου πω την αλήθεια δε την τέσταρα από όταν βρήκα πως μπορώ να κάνω την πόρτα STB. Στην αρχή που το δοκίμαζα έτρωγα errors(και χωρίς το switch πάλι errors έπαιρνα) αλλά λογικά ήταν γιατί είχα κάνει λάθος ρύθμιση και ίσως να μην έφταιγε το switch. Κάποια στιγμή θα το τσεκάρω.

  2. #77
    Εγγραφή
    18-11-2011
    Μηνύματα
    1.353
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΜΕΓΑΡΑ
    Εγώ σήμερα του πήρα τηλεφωνώ για να βάλω 3play του ΟΤΕ ώστε να ξηλώσω το δορυφορικό forth net και ρώτησα αυτό το πράγμα μου λένε γίνεται με port binding να παίζουν αποκωδικοποιητές μαζί άλλα θέλει VDSL και εγώ δεν έχω στην περιοχή μου. Αυτό από το κέντρο του ΟΤΕ το 1388.

  3. #78
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkamared Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ σήμερα του πήρα τηλεφωνώ για να βάλω 3play του ΟΤΕ ώστε να ξηλώσω το δορυφορικό forth net και ρώτησα αυτό το πράγμα μου λένε γίνεται με port binding να παίζουν αποκωδικοποιητές μαζί άλλα θέλει VDSL και εγώ δεν έχω στην περιοχή μου. Αυτό από το κέντρο του ΟΤΕ το 1388.
    Σε άλλο νήμα λες οτι έχεις δορυφορικό Οτε, αλλού λές ότι θέλεις να βάλεις νόβα, τελικά τι ακριβώς έχεις

    Αποκλείεται να σου τα είπανε αυτά στο 13888

  4. #79
    Εγγραφή
    04-04-2013
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkamared Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ σήμερα του πήρα τηλεφωνώ για να βάλω 3play του ΟΤΕ ώστε να ξηλώσω το δορυφορικό forth net και ρώτησα αυτό το πράγμα μου λένε γίνεται με port binding να παίζουν αποκωδικοποιητές μαζί άλλα θέλει VDSL και εγώ δεν έχω στην περιοχή μου. Αυτό από το κέντρο του ΟΤΕ το 1388.
    Ελπίζω να μη μας έκαψες φίλε μου. Δε χρειάζεται να τους πεις ότι γίνεται. Απλα πάρε ένα επιπλέον αποκωδικοποιητη και δοκίμασε(εγω πήρα έναν μεταχειρισμενο με 25e).
    Αυτοί στον ΟΤΕ κανονικά χρεώνουν κάθε τηλεόραση και σύνδεση σε περίπτωση που θες να βλέπεις σε πολλές τηλεορασεις ΟΤΕ ΤV.
    Εγω έχω 24αρα γραμμή και υπάρχουν στιγμές που είναι πάνω 3 υπολογιστες, 1 iPad και οι δυο αποκωδικοποιητες να παίζουν. Το έχω τσεκάρει, κάθε αποκωδικοποιητης θελει λιγότερο απο 2Mbps για την πάρτη τη του. Εκτός απο το OTE 2HD που θα παίρνει περισσότερο.

  5. #80
    Εγγραφή
    18-11-2011
    Μηνύματα
    1.353
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΜΕΓΑΡΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LimitCracker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελπίζω να μη μας έκαψες φίλε μου. Δε χρειάζεται να τους πεις ότι γίνεται. Απλα πάρε ένα επιπλέον αποκωδικοποιητη και δοκίμασε(εγω πήρα έναν μεταχειρισμενο με 25e).
    Αυτοί στον ΟΤΕ κανονικά χρεώνουν κάθε τηλεόραση και σύνδεση σε περίπτωση που θες να βλέπεις σε πολλές τηλεορασεις ΟΤΕ ΤV.
    Εγω έχω 24αρα γραμμή και υπάρχουν στιγμές που είναι πάνω 3 υπολογιστες, 1 iPad και οι δυο αποκωδικοποιητες να παίζουν. Το έχω τσεκάρει, κάθε αποκωδικοποιητης θελει λιγότερο απο 2Mbps για την πάρτη τη του. Εκτός απο το OTE 2HD που θα παίρνει περισσότερο.
    Δεν σας εκαψα γιατη αυτο ειναι ενα ειδος multivew και ειναι νομιμω

  6. #81
    Εγγραφή
    21-12-2004
    Περιοχή
    Ανα την επικράτεια...
    Μηνύματα
    1.425
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    12288/512
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Cisco877-SEC-K9
    SNR / Attn
    6(dB) / 36.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κανονικά ενεργοποιεί 2ο STB ο ΟΤΕ! Δε χρεώνει τίποτα περισσότερο, το υποστηρίζουν κανονικά και είναι ιδιαίτερα εξυπηρετικοί.
    Απλά πρέπει να γνωρίζετε ότι βλέπετε 1 live κανάλι (multicast) και όσα on demand (unicast) σηκώνει η γραμή.
    Πείτε όχι στα ναρκωτικά.
    Δε φτάνουν για όλους!!!

  7. #82
    Εγγραφή
    18-11-2011
    Μηνύματα
    1.353
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΜΕΓΑΡΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε άλλο νήμα λες οτι έχεις δορυφορικό Οτε, αλλού λές ότι θέλεις να βάλεις νόβα, τελικά τι ακριβώς έχεις

    Αποκλείεται να σου τα είπανε αυτά στο 13888
    Λαθός καταλαβές οτί έχω δορυφορικό forthnet και θελω να βαλω οτε δορυφωρικο για τα Πρωταθληματα των κρατων-μελλων της Ευρωπης. Επειδη ωμος δεν μπορω να δω σε 2 τηλεωρασεις εχω forthnet. Θα ξυλωνα τελειως ωμος το δορυφωρικο και θα βαζα iptv η conex ote tv.

  8. #83
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkamared Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λαθός καταλαβές οτί έχω δορυφορικό forthnet και θελω να βαλω οτε δορυφωρικο για τα Πρωταθληματα των κρατων-μελλων της Ευρωπης. Επειδη ωμος δεν μπορω να δω σε 2 τηλεωρασεις εχω forthnet. Θα ξυλωνα τελειως ωμος το δορυφωρικο και θα βαζα iptv η conex ote tv.
    Εδώ
    λές


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkamared Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μου λετε παιδια απο τιμες τι λεει ποσο ερχεται ενα τυπικο 3play του ΟΤΕ καθως εμενα μου ηρθε 84euro.

  9. #84
    Εγγραφή
    18-11-2011
    Μηνύματα
    1.353
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΜΕΓΑΡΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gatoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανονικά ενεργοποιεί 2ο STB ο ΟΤΕ! Δε χρεώνει τίποτα περισσότερο, το υποστηρίζουν κανονικά και είναι ιδιαίτερα εξυπηρετικοί.
    Απλά πρέπει να γνωρίζετε ότι βλέπετε 1 live κανάλι (multicast) και όσα on demand (unicast) σηκώνει η γραμή.
    Αν εχει vdsl των 50mbs δεν τα σηκωνει και τα δυο

  10. #85
    Εγγραφή
    03-07-2006
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΥΡΓΟΣ ΗΛ
    Router
    Sagem 800
    Προσπαθώ και εγώ να σετάρω το παραπάνω αλλά δεν μπορώ να βρω να αγοράσω αποκωδικοποιητή Pirelli..Εχω ψάξει παντού αλλά τίποτα. Αν κάποιος γνωρίζει που μπορούμε να αγοράσουμε μεταχειρισμένο ας μου στείλει ένα μήνυμα.Ευχαριστώ.

  11. #86
    Εγγραφή
    09-05-2013
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    intrn
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LimitCracker Εμφάνιση μηνυμάτων
    #1 - Το έχω πάνω από ένα μήνα σεταρισμένο και παίζει μια χαρά.




    #2 - (i) Έχω δοκιμάσει μόνο τους Pirelli για άλλους δεν ξέρω. Υποθέτω ,χωρίς να είμαι σίγουρος, ότι δε θα έχεις πρόβλημα. (ii) Εγώ τον είχα αγοράσει από ιδιώτη μεταχειρισμένο μέσα από τις αγγελίες πολύ γνωστού φόρουμ σαν το adslgr.




    #3 - (i) Όχι δε θα μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις για άλλη χρήση πέραν της STB.




    (ii) Κάτσε για να καταλάβω. Πόσες θύρες έχεις πάνω στο ρουτεράκι σου? Μήπως έχεις το παλιό modemo-router που έδινε ο ΟΤΕ που έχει μια θύρα μόνο? Αν ναι τότε πηγαίνοντας να κάνεις τη σύνδεση δικαιούσαι και καινουργιο ρουτερ όπου θα έχει STB πάνω. Να το απαιτήσεις. Εμένα στο Γερμανό πήγαιναν να μου το φάνε τα λαμογία και να το χρεωθώ εγώ. Με το που τους είπα ότι θα ακυρώσω και θα κάνω τηλεφωνικά μέσω του ΟΤΕ όπου μου το δίνουν δωρεάν αμέσως μου έδωσαν.




    (iii) (Σε περίπτωση που έχεις STB στο ρουτερ σου)
    Τη διαδικασία με το switch να σου πω την αλήθεια δε την τέσταρα από όταν βρήκα πως μπορώ να κάνω την πόρτα STB. Στην αρχή που το δοκίμαζα έτρωγα errors(και χωρίς το switch πάλι errors έπαιρνα) αλλά λογικά ήταν γιατί είχα κάνει λάθος ρύθμιση και ίσως να μην έφταιγε το switch. Κάποια στιγμή θα το τσεκάρω.
    Σε ευχαριστώ φίλε.

    3ιι) δεν έχω ακόμα ρουτερ - πρόκειται για νέα γραμμή/σύνδεση που θέλω να βάλω για δώρο στου γονείς μου και τον αδερφό μου (επαρχία, εξού και no VDSL - τουλάχιστον γείτονας πιάνει 17Μbps download, οπότε δεν φοβάμαι για το bandwidth).

    3iii) Θα το δοκιμάσω με switch, αλλά και εγώ δεν είμαι αισιόδοξος. Στην χειρότερη περίτωση θα πέσει 2ο καλώδιο παράλληλα

    Στο setup που έχεις, παίζουν 2 multicast ταυτόχρονα (ο κάθε αποκωδικοποιητής παίζει το δικό του κανάλι);

  12. #87
    Εγγραφή
    18-11-2011
    Μηνύματα
    1.353
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΜΕΓΑΡΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cypher00 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ φίλε.

    3ιι) δεν έχω ακόμα ρουτερ - πρόκειται για νέα γραμμή/σύνδεση που θέλω να βάλω για δώρο στου γονείς μου και τον αδερφό μου (επαρχία, εξού και no VDSL - τουλάχιστον γείτονας πιάνει 17Μbps download, οπότε δεν φοβάμαι για το bandwidth).

    3iii) Θα το δοκιμάσω με switch, αλλά και εγώ δεν είμαι αισιόδοξος. Στην χειρότερη περίτωση θα πέσει 2ο καλώδιο παράλληλα

    Στο setup που έχεις, παίζουν 2 multicast ταυτόχρονα (ο κάθε αποκωδικοποιητής παίζει το δικό του κανάλι);
    Στα ποσα μετρα:?

  13. #88
    Εγγραφή
    04-04-2013
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cypher00 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ φίλε.

    3ιι) δεν έχω ακόμα ρουτερ - πρόκειται για νέα γραμμή/σύνδεση που θέλω να βάλω για δώρο στου γονείς μου και τον αδερφό μου (επαρχία, εξού και no VDSL - τουλάχιστον γείτονας πιάνει 17Μbps download, οπότε δεν φοβάμαι για το bandwidth).

    3iii) Θα το δοκιμάσω με switch, αλλά και εγώ δεν είμαι αισιόδοξος. Στην χειρότερη περίτωση θα πέσει 2ο καλώδιο παράλληλα

    Στο setup που έχεις, παίζουν 2 multicast ταυτόχρονα (ο κάθε αποκωδικοποιητής παίζει το δικό του κανάλι);
    Ναι. Πχ την ίδια ωρα το ένα παίζει ote sport 1 και ο άλλος national geographic.

    Ο ένας έχει 12μετρο καλώδιο και ο άλλος 15μετρο.

  14. #89
    Εγγραφή
    18-11-2011
    Μηνύματα
    1.353
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΜΕΓΑΡΑ
    Κρίμα που δεν έχω στην γειτονία μου VDSL

  15. #90
    Εγγραφή
    04-04-2013
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από birdland Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσπαθώ και εγώ να σετάρω το παραπάνω αλλά δεν μπορώ να βρω να αγοράσω αποκωδικοποιητή Pirelli..Εχω ψάξει παντού αλλά τίποτα. Αν κάποιος γνωρίζει που μπορούμε να αγοράσουμε μεταχειρισμένο ας μου στείλει ένα μήνυμα.Ευχαριστώ.
    Ψάξε λίγο καλύτερα. Πήγαινε τουλάχιστον μέχρι την 4η σελίδα του google

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkamared Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κρίμα που δεν έχω στην γειτονία μου VDSL
    Εγω το σεταρισμα το έχω με απλή 24άρα γραμμή η οποία μέσο όρο πιάνει 12mbps.

Σελ. 6 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 4567811 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πως γινεται να ειμαι σε fastpath Με conn-x tv?
    Από alex24 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-10, 18:17
  2. Conn-x router + Forthnet. Γίνεται?
    Από chal στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-07, 02:36
  3. conn-x internet + forthnet telephony - γίνεται;
    Από patrickdrd στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-07, 01:50
  4. Γίνεται αναβάθμιση Conn-X;
    Από ubiq στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-07, 01:39
  5. conn-x κατι γινεται..!!!
    Από kagouras στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-06, 09:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας