Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    07-07-2012
    Περιοχή
    ΚΑΡΔΙΤΣΑ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα !

    Είχα αγοράσει πριν περίπου 3 χρόνια την SMART TV HORIZON 32HL6330H από το eshop https://www.e-shop.gr/tv-horizon-32h...t-p-PER.158378 . Είχε κάποια στιγμή παρουσιάσει θέμα με το Wifi της. Απενεργοποιούνταν και ενεργοποιούνταν ανά τακτά διαστήματα. Την έστειλα και μου έστειλαν το ίδιο μοντέλο πίσω και το πρόβλημα διορθώθηκε. Τώρα παρατηρώ τα εξής 2 θέμετα :

    1. Ότι η ταχύτητα σύνδεσης στο ίντερνετ είναι πολύ χαμηλή. Έχω 100άρα με το ρούτερ στον ίδιο χώρο (σαλόνι) με την τηλεόραση και με οπτική επαφή με την tv.. Όταν κάνω τεστ ταχύτητας μέσω του μενού της τηλεόρασης μου βγάζει ταχύτητα γύρω στο 36!.

    2. Στον ενσωματωμένο browser τα sites τα ανοίγει αργά. Δεν υπάρχει δυνατότητα αν δεν κάνω λάθος να κατεβάσω άλλο browser.

    Πήρα τηλ το eshop και μου είπε ότι είναι εκτός εγγύησης και πρέπει να την στείλω στα κεντρικά στην Αθήνα αφού την πάω στο τοπικό κατάστημα. Στο τοπικό κατάστημα eshop μου είπε ότι δεν ασχολούνται με εκτός εγγύησης και μου πρότεινε να τους στείλω τον σειριακό αριθμό στο email και να μου προτείνει λύση 3ου τεχνικού, προφανώς τηλεοράσεων.

    Τι θα κάνατε στην θέση μου ; Θα πρέπει να κάνω κάποιες ενέργειες μήπως και καταφέρω κάτι μόνος μου ; Κι αν ναι ποιές ;

    Υπάρχει κάποιος που έχει το ίδιο μοντέλο και του παρουσιάστηκε το ίδιο πρόβλημα ; Κι αν ναι τι έκανε ; Είναι κρίμα τώρα να την αλλάξω γιατί εντάξει δεν είναι και κινητό. Αλλά είναι κάποιες λειτουργίες που θα έπρεπε να είναι χωρίς προβλήματα και για μένα είναι χρήσιμες.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο που θα διαθέσετε.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.013
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Τα 36 του speedtest λογικά πρέπει να επαρκούν για το όποιο streaming.
    Αυτού λεχθέντος, και υποθέτωντας ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με το wifi/ap σου και ο isp σου είναι ok,
    και οι λοιπές συσκευές παίζουν ok στο wifi,
    δεν είναι και πολλά που μπορείς να κάνεις.

    Ιδέες:

    Θα μπορούσες να απενεργοποιήσεις το wpa3 ή/και το "protected management frames"/PMF (αν υποθέσουμε ότι τα χρησιμοποιείς),
    καθότι παλαιότερες συσκευές έχουν θέματα,
    υπόψιν ότι μειώνεις την ασφάλεια του wifi έτσι.

    Θα μπορούσες να δοκιμάσεις να ρυθμίσεις το ap να εκπέμπει σε ένα καθαρό κανάλι <=11 (αν υπάρχει),
    ή/και να συνδέσεις την tv στα 2,4G (αν συνδέεται στα 5G, που μάλλον δεν θα τα υποστηρίζει κάν...)

    Αν ήταν android θα μπορούσες να δοκιμάσεις έναν usb->ethernet adapter και να την συνδέσεις με καλώδιο,
    αλλά στην συγκεκριμένη που δεν ξέρουμε τι τρέχει απο κάτω
    η συμβατότητα του x adapter με το υποκείμενο os είναι trial and error
    (εκτός αν βρείς κάπου αναφορά ότι ο x adapter παίζει ok με την συγκεκριμένη tv).

    Πέραν αυτών, άν όντως έχει πρόβλημα/βλάβη το wifi της,
    θα μπορούσες να κοιτάξεις αν είναι σε ξεχωριστό module επί της μητρικής του.
    Αν είναι (που τυπικά δεν είναι) μπορεί να συμφέρει να αλλαχτεί.
    Αλλά, τυπικά, πρόβλημα στο wifi = πλακέτα = σε τηλ. των 150€ = καινούργια τηλεόραση.
    Στην επόμενη προτίμησε κάτι να έχει και ethernet.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vigor12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον ενσωματωμένο browser τα sites τα ανοίγει αργά. Δεν υπάρχει δυνατότητα αν δεν κάνω λάθος να κατεβάσω άλλο browser
    Αν δεν έχει κάποιο app store (όπως οι android/tizen/οτι) τυπικά όχι,
    τουλάχιστον όχι αυτόματα.
    Αν βρείς κάποιον browser σε αρχείο, συμβατό με την τηλεόραση,
    και έχει τρόπο να εγκαταστήσεις απο usb, ίσως γίνεται.

    Edit:
    Υποθέτωντας ότι το πρόβλημα του wifi ίσως δεν είναι failed hardware,
    αλλά (ίσως?) software, θα είχε ενδιαφέρον να δοκιμάσεις το τελευταίο firmware
    (αν υποθέσουμε ότι ο OEM ασχολείται και λύνει τέτοια προβλήματα).
    Τώρα, που θα βρείς το τελευταίο firmware, και πως εγκαθίσταται, είναι ένα ερώτημα...
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    459
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Cosmote
    Πέραν των παραπάνω που σημείωσε ο K1mOn, λάβε υπόψη σου ότι οι ενσωματωμένες εφαρμογές αυτών των SMART TV είναι πολύ χαμηλής ποιότητας και συνήθως δεν πέρνουν updates.

    Με άλλα λόγια, μπορεί να μην είναι πρόβλημα hardware αλλά πρόβλημα απόδοσης.

  4. #4
    Εγγραφή
    07-07-2012
    Περιοχή
    ΚΑΡΔΙΤΣΑ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

    να συνδέσεις την tv στα 2,4G (αν συνδέεται στα 5G, που μάλλον δεν θα τα υποστηρίζει κάν...)
    Αυτό θα το δω αν γίνεται μέσω της TV απ' ότι κατάλαβα.


    Απ' ότι μου είπαν κάποιοι που ρώτησα ίσως το ότι φορτώνουν αργά τα site στον ενσωματωμένο browser είναι θέμα επεξεργαστή της τηλεόρασης και όχι θέμα του wifi.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manara Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέραν των παραπάνω που σημείωσε ο K1mOn, λάβε υπόψη σου ότι οι ενσωματωμένες εφαρμογές αυτών των SMART TV είναι πολύ χαμηλής ποιότητας και συνήθως δεν πέρνουν updates.
    Ναι αυτό με τα updates το παρατήρησα. Εν τω μεταξύ όταν πας να κάνεις update στο λογισμικό της σου λέει ότι είναι ενημερωμένο και το τελευταίο είναι του 2021. Οι Ρουμάνοι δημιουργοί της Horizon απ' ότι κατάλαβα δεν ασχολούνται με τις παλιές συσκευές τους.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα 36 του speedtest λογικά πρέπει να επαρκούν για το όποιο streaming.
    Αυτού λεχθέντος, και υποθέτωντας ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με το wifi/ap σου και ο isp σου είναι ok,
    και οι λοιπές συσκευές παίζουν ok στο wifi,
    δεν είναι και πολλά που μπορείς να κάνεις.
    Ναι οι άλλες συσκευές παίζουν σωστά και βγάζουν το σωστό download speed μετά από τεστάρισμα.

  5. #5
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.013
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vigor12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό θα το δω αν γίνεται μέσω της TV απ' ότι κατάλαβα.
    Αρχικά, δες αν η tv υποστηρίζει 5Ghz wifi (αμφίβολο), αν ναι θα βάλεις διαφορετικά ssid
    στα 2,4/5Ghz στο Ap ώστε να μπορείς να επιλέξεις που συνδέεται εκάστη συσκευή,
    και θα δοκιμάσεις σε ποιό παίζει καλύτερα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vigor12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ' ότι μου είπαν κάποιοι που ρώτησα ίσως το ότι φορτώνουν αργά τα site στον ενσωματωμένο browser είναι θέμα επεξεργαστή της τηλεόρασης και όχι θέμα του wifi.
    Πέραν της ταχύτητας του wifi, αυτό είναι δεδομένο σε τέτοιες τηλεοράσεις.
    Πρέπει να πας σε σοβαρά ακριβή/καλή τηλεόραση για να παίζει το internet συγκρίσιμα με ένα pc,
    ή ένα μεσαίο τηλέφωνο (πχ).
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας