Σελ. 2 από 155 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 2313
  1. #16
    Εγγραφή
    22-08-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.382
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Σκεφτομαι σιγα σιγα να αγορασω και εγω εναν μυλο.
    Αν και ακομα δεν εχω κατασταλαξει, μαλλον παω για τον Rancilio Rocky.

    Μπορειτε να μου πειτε μερικα καταστηματα που στελνουν Ελλαδα και θεωρουνται οτι εχουν ανταγωνιστικες τιμες?

  2. #17
    Εγγραφή
    17-03-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Και κάτι ακόμα για τα καφεκοπτεία και γι τον espresso:
    Σκεφτείτε οτι οι μηχανές τους (cofeeway) κόβουν τον espresso σε 3 διαφορετικές ρυθμίθεις
    1, 1.5 και 2 την στιγμή που ο πίο οικονομικός και αξιόλογος μύλος της gaggia mm έχει 6...
    Τέλος πάντων, εστοιάζουν στα άλλα ήδη καφέ.
    Πέρνοντας ένα καλό μύλο θα σου μείνει, και άν κάποτε αλλάξεις μηχνή (άν) να μην χρειαστέι να μπείς στην διακασία αγορά νέου μύλου.O rancilio rocky έχει 55 grinding steps!! Μάλλον θα πετύχεις το αποτέλεσμα που ζητάς...

  3. #18
    Το avatar του μέλους Seathess
    Seathess Guest
    Παίδες θα ήθελα κάποιος να μου πει αν γνωρίζει πώς μπορώ να προμηθευτώ καφετιέρα της Expobar!Συγκεκριμένα ψάχνω για την Brewtus III-V.
    ευχαριστώ

  4. #19
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Seathess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίδες θα ήθελα κάποιος να μου πει αν γνωρίζει πώς μπορώ να προμηθευτώ καφετιέρα της Expobar!Συγκεκριμένα ψάχνω για την Brewtus III-V.
    ευχαριστώ
    Για την expobar brewtus κοιτα σε αυτα. Την ψαχνω και εγω τωρα τελευταια .
    Καταρχη περιμενω τιμη απο espressoshop.gr που φερνει τα προιοντα της crem international .Ρωτα τους και εσυ γιατι εγω δεν ξερω τελικα αν θα παρω την brewtus 3 ή την nuova simonelli la musica . Μετα κοιτα εδω με την σειρα που στα δινω. Βεβαια εγω δεν εχω δοκιμασει κανενα μαγαζι εκτος απο το πρωτο που εχω βρει αρκετα καλα σχολια στο ιντερνετ αλλα εχει την αναβαθμισμενη brewtus 2 .

    http://www.bellabarista.co.uk/coffee...ual-boiler.asp
    http://www.casabarista.nl/espresso-a...oep-topklasse/
    http://www.koffiewarenhuis.nl/produc...r_Brewtus_III/
    http://www.vanpommeren.nl/espressoma...tatiepomp.html

    ........Auto merged post: Cubaneros πρόσθεσε 15 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas_1966 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι,ωραια,ειναι επιστημη.Ολα ειναι επιστημη σημερα,ακομα και το να φτιαξεις ενα καλο στριφτο.
    Απο τις πολλες "επιστημες" ζουμε σε μια κοινωνια που η μετριοτητα ειναι αθλος.
    Ελεγα ομως μηπως-λεω μηπως- μετα απο μια κουραστικη μερα στη δουλεια με πολυ φασαρια και πονοκεφαλο,με τα μηνιγγια μου να βουιζουν σχεδον απο την ενταση,μηπως θα ηταν καλυτερα να ασχοληθω με αλλες...επιστημες,οπως μια καλη ταινια,λιγη μουσικη,λιγη χαλαρωση και κουβεντουλα με τα αγαπημενα μου προσωπα κτλ...
    Και να εχω το φλυτζανι ετοιμο προς πόση χωρις να εχω βασανιστει πρωτα να δωσω εξετασεις και για αυτο.
    Ε,δεν πειραζει,οσος ενθουσιασμος θα μεινει (αν μεινει) απο το περας της μερας,μπορει να διοχετευθει σε ενα καλο stategy game,μια παρτιδα σκακι ή μελετη της θεωριας των ανοιγματων και του μεσου κλπ.
    Υγεια να υπαρχει και χαρα μπορουμε να παρουμε ακομα και με τη λυση ενος...sudoku.
    Δεν ειναι αναγκη να σπαστουμε και να μαθουμε και κατι αλλο προσθετο,περαν της ιδιοσυγκρασιας μας,ετσι δεν ειναι;
    Διορθωστε με αν κανω λαθος.(Αν και ως υποκειμενικη θεωρια και αντιληψη,δεν θα παψω να την υιοθετω για παρτυ μου φυσικα)
    Διορθωστε με επισης για την αντιληψη οτι ειναι επιεικως ανοητο να χαραμισουμε κατοσταριες ευρω για ενα μυλο αλεσματος.Αν ειναι δυνατον δηλαδη.
    Οριστε πχ ενας μυλος
    http://www.marksandspencer.com/Marks...Brand=core&rh=
    γυρω στα 20€ (15 λιρες Αγγλιας)

    γιατι περισσοτερα χρηματα για μυλο;;;

    Και κατι τελευταιο,ανακεφαλαιωνοντας.
    Διαβασα τοσο εδω,οσο και σε αλλο σχετικο φορουμ οτι:
    "ο καλος καφες
    κατα 25% βγαινει απο το καλο χερι του μπαριστα
    κατα 25% απο την ποιοτητα του καφε
    κατα 25% απο την μηχανη
    κατα 25% απο το νερο".

    Αρα εαν βαλουμε εμφιαλωμενο νερο σε μια φουλ αυτοματη μηχανη* εχουμε 75% επιτυχια και μας μενει μονο ενα καλο χαρμανι για να πιασουμε το απολυτο
    Και οσο για "το καλο χερι του - wannabe - μπαριστα" ας παει για...μπιριμπα.Παρα να του βγει το λαδι στην ορθοστασια προσπαθωντας

    Εγινα επιτηδες σκληρος για να γινω οσο το δυνατον ξεκαθαρος.
    Οχι μια περιουσια για να σμιξουμε βραστο νερο σε καφε.
    Η οικονομικη κριση συνεχιζεται.Εχουνε σφιξει πολυ τα πραγματα.
    Η πολυτελεια του φτωχου ας δοθει σε μια υπεραυτοματη απαξ & στο καλο χαρμανι επιλεγμενου καφε στο διηνεκες.

    Ταπεινη μου αποψη.
    (Χωρις να εκλειπει ο σεβασμος και η εκτιμηση στους γκουρου.Αυτο ειναι αυτονοητο).

    *(πχ Gaggia platinum event,Saeco Odea Go ES ) "Η λειτουργία είναι πολύ εύκολη: με την απλή πίεση ενός κουμπιού όλες οι επιθυμίες καφέ εκπληρώνονται" οπως λεει και η προωθηση τους στην περιγραφη.Και ολα αυτα με μολις 300-350€.
    Και αναμενονται περαιτερω πτωσεις σε εκπτωσεις-εκθεσεις κλπ.

    ΥΓ. Τουλαχιστον αν και αυτοματες,"επιασα" τις σωστες μαρκες,ετσι δεν ειναι veterans;
    Εδω ειναι θεμα προτεραιοτητων και υπομονης.Αν παρεις φτηνο μυλο δεν προκειται να κανεις τιποτα . Μονο τα λευτα σου. Συγκεκριμενα οι μυλοι με λεπιδες ειναι για γαλικο και δεν διαφερουν σε τιποτα απο το blender της γιαγιας για τοματες . Ο μυλος αξιζει περισσοτερο απο τη μηχανη και αυτο σημαινει οτι πρεπει να κοστειζει κατα κανονα περισσοτερο απο τη μηχανη.Οι αυτοματες μηχανες δεν κανουν καλο εσπρεσσο. Βασικα κανουν εσπρεσσο οπως μια krups ή ολες τις φτηνες. Κανουν και ενα σωρο λευτα. Στη διαδικασια του εσπρεσσο οσο περισσοτερο ελεγχεις μεταβλητες τοσο καλυτερα πας.Απλα χρειαζεται υπομονη για να μαθεις τα κουσουρια της καθε μηχανης. Η Silvia για παραδειγμα ειναι καλη μηχανη διοτι για τα λευτα της φτιαχνει καφε ανταξιο μηχανων και 1500 € . Το αντιτιμο ειναι οτι πρεπει να κανεις πολλες ωρες δοκιμων και να καταλαβεις τι ακριβως θελει ενω μια μηχανη 1500€ σε συγχωρει πολυ πιο ευκολα. Αν παρεις μια μηχανη στην κατηγορια της silvia δεν θα μπορεις να πετυχεις τετοια αποτελεσματα αλλα θα σε συγχωρει καλυτερα και μεσα σε ενα μηνα θα πινεις ενα στανταρ καφε . Αυτο με την Silvia δεν ισχυει. Πας απο την κορυφη στον πατο απο καφε σε καφε στην αρχη. Γενικα ισχυει αυτο στον καλο εσπρεσσο. Αν θες δηλαδη να μην πιεις καφε που ξεπερναει το 95 % των cafe και να μην εχεις αλλες σκοτουρες οπως το βλεπεις εσυ , παρε μια αυτοματη ή μια krups. Πρεπει να σε ενθουσιαζει το ολο concept αλλιως μην παρεις silvia. Με αυτη τη μηχανη πρεπει να γινεις ενα. Δεν μπορεις να κοψεις δρομο γιατι το καταλαβαινει κατευθειαν και σου προσφερει ενα ωραιο καφε αξιο για να αναποδογυριστει στο νεροχυτη . Το προβλημα ειναι οτι δεν εχεις δοκιμασει ακομα τετοιο καφε και δεν το βλεπεις σαν χομπυ. Evergreen kai taf εχεις παει?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Cubaneros : 09-01-10 στις 15:39. Αιτία: auto merged post

  5. #20
    Εγγραφή
    22-08-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.382
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Τελικα κατεληξα σε ΑΥΤΟ το μυλο.
    Αναμεσα στα μαγαζια που ειπε ο Cubaneros οτι θεωρει ασφαλη, αυτο ειχε την καλυτερη τιμη.

    Στο ιδιο μαγαζι βρηκα και ΑΥΤΟ τον καφε.
    Τον εχει δοκιμασει κανενας?

    Κατα καιρους εχουν γραφτει πολλα links με συγκεκριμενες ποικιλιες καφε και συγκεκριμενα καταστηματα με φρεσκους κοκκους.
    Επειδη θελει πολυ ψαξιμο το topic για να τα ξετρυπωσω ολα αυτα, οποιος δε βαριεται ας μου πει καμια προταση.

  6. #21
    Εγγραφή
    07-09-2008
    Μηνύματα
    797
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4093/509
    ISP
    Cyta 2play
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Pirelli Discus VoIP AG
    SNR / Attn
    13(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George_Prix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα κατεληξα σε ΑΥΤΟ το μυλο.
    Αναμεσα στα μαγαζια που ειπε ο Cubaneros οτι θεωρει ασφαλη, αυτο ειχε την καλυτερη τιμη.

    Στο ιδιο μαγαζι βρηκα και ΑΥΤΟ τον καφε.
    Τον εχει δοκιμασει κανενας?

    Κατα καιρους εχουν γραφτει πολλα links με συγκεκριμενες ποικιλιες καφε και συγκεκριμενα καταστηματα με φρεσκους κοκκους.
    Επειδη θελει πολυ ψαξιμο το topic για να τα ξετρυπωσω ολα αυτα, οποιος δε βαριεται ας μου πει καμια προταση.
    Η τιμή του μύλου στην Ελλάδα ποιά είναι για να την συγκρίνουμε με το link που παραθέτεις (€ 244,00);

  7. #22
    Εγγραφή
    22-08-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.382
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από satcur Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τιμή του μύλου στην Ελλάδα ποιά είναι για να την συγκρίνουμε με το link που παραθέτεις (€ 244,00);
    Εγω τουλαχιστον δεν καταφερα να τη βρω απο Ελλαδα.

  8. #23
    Εγγραφή
    07-09-2008
    Μηνύματα
    797
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4093/509
    ISP
    Cyta 2play
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Pirelli Discus VoIP AG
    SNR / Attn
    13(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George_Prix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω τουλαχιστον δεν καταφερα να τη βρω απο Ελλαδα.
    Η Taf δεν είναι ο επίσημος αντιπρόσωπος;
    http://www.tafcafe.gr/site.php?page=machines&lang=gr

    Ενδεικτικά πάντως και από google βρήκα αυτό το μαγαζί (δεν το γνωρίζω προσωπικά)

    http://www.coffee-world.gr/index.php...d=99&Itemid=55

    Εάν έκανε σκόντο τα ταχυδρομικά (εκπτώσεις γαρ) στα 279 δεν θα ήταν άσχημη η τιμή.

  9. #24
    Εγγραφή
    22-08-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.382
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από satcur Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Taf δεν είναι ο επίσημος αντιπρόσωπος;
    http://www.tafcafe.gr/site.php?page=machines&lang=gr

    Ενδεικτικά πάντως και από google βρήκα αυτό το μαγαζί (δεν το γνωρίζω προσωπικά)

    http://www.coffee-world.gr/index.php...d=99&Itemid=55

    Εάν έκανε σκόντο τα ταχυδρομικά (εκπτώσεις γαρ) στα 279 δεν θα ήταν άσχημη η τιμή.
    Ευχαριστω για το ενδιαφερον.

    Οσον αφορα την Taf, δεν εχει τιμες στο site τους. Αν και δε νομιζω να ειναι ανταγωνιστικες, απο Δευτερα θα παρω ενα τηλεφωνο για να τσεκαρω τις τιμες...

    Οσον αφορα το site που την βρηκα, ( http://www.espressocoffeeshop.it/ran...e_grinder.html ) την εχει στα 229€ + 15€ τα μεταφορικα, οποτε παμε στα 244€ ΣΥΝΟΛΟ.
    Με μια προχειρη ματια, δε βρηκα καμια καλυτερη τιμη...

  10. #25
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas_1966 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι,ωραια,ειναι επιστημη.Ολα ειναι επιστημη σημερα,ακομα και το να φτιαξεις ενα καλο στριφτο.
    Απο τις πολλες "επιστημες" ζουμε σε μια κοινωνια που η μετριοτητα ειναι αθλος.
    Ελεγα ομως μηπως-λεω μηπως- μετα απο μια κουραστικη μερα στη δουλεια με πολυ φασαρια και πονοκεφαλο,με τα μηνιγγια μου να βουιζουν σχεδον απο την ενταση,μηπως θα ηταν καλυτερα να ασχοληθω με αλλες...επιστημες,οπως μια καλη ταινια,λιγη μουσικη,λιγη χαλαρωση και κουβεντουλα με τα αγαπημενα μου προσωπα κτλ...
    Και να εχω το φλυτζανι ετοιμο προς πόση χωρις να εχω βασανιστει πρωτα να δωσω εξετασεις και για αυτο.
    Ε,δεν πειραζει,οσος ενθουσιασμος θα μεινει (αν μεινει) απο το περας της μερας,μπορει να διοχετευθει σε ενα καλο stategy game,μια παρτιδα σκακι ή μελετη της θεωριας των ανοιγματων και του μεσου κλπ.
    Υγεια να υπαρχει και χαρα μπορουμε να παρουμε ακομα και με τη λυση ενος...sudoku.
    Δεν ειναι αναγκη να σπαστουμε και να μαθουμε και κατι αλλο προσθετο,περαν της ιδιοσυγκρασιας μας,ετσι δεν ειναι;
    Διορθωστε με αν κανω λαθος.(Αν και ως υποκειμενικη θεωρια και αντιληψη,δεν θα παψω να την υιοθετω για παρτυ μου φυσικα)
    Διορθωστε με επισης για την αντιληψη οτι ειναι επιεικως ανοητο να χαραμισουμε κατοσταριες ευρω για ενα μυλο αλεσματος.Αν ειναι δυνατον δηλαδη.
    Οριστε πχ ενας μυλος
    http://www.marksandspencer.com/Marks...Brand=core&rh=
    γυρω στα 20€ (15 λιρες Αγγλιας)

    γιατι περισσοτερα χρηματα για μυλο;;;

    Και κατι τελευταιο,ανακεφαλαιωνοντας.
    Διαβασα τοσο εδω,οσο και σε αλλο σχετικο φορουμ οτι:
    "ο καλος καφες
    κατα 25% βγαινει απο το καλο χερι του μπαριστα
    κατα 25% απο την ποιοτητα του καφε
    κατα 25% απο την μηχανη
    κατα 25% απο το νερο".

    Αρα εαν βαλουμε εμφιαλωμενο νερο σε μια φουλ αυτοματη μηχανη* εχουμε 75% επιτυχια και μας μενει μονο ενα καλο χαρμανι για να πιασουμε το απολυτο
    Και οσο για "το καλο χερι του - wannabe - μπαριστα" ας παει για...μπιριμπα.Παρα να του βγει το λαδι στην ορθοστασια προσπαθωντας

    Εγινα επιτηδες σκληρος για να γινω οσο το δυνατον ξεκαθαρος.
    Οχι μια περιουσια για να σμιξουμε βραστο νερο σε καφε.
    Η οικονομικη κριση συνεχιζεται.Εχουνε σφιξει πολυ τα πραγματα.
    Η πολυτελεια του φτωχου ας δοθει σε μια υπεραυτοματη απαξ & στο καλο χαρμανι επιλεγμενου καφε στο διηνεκες.

    Ταπεινη μου αποψη.
    (Χωρις να εκλειπει ο σεβασμος και η εκτιμηση στους γκουρου.Αυτο ειναι αυτονοητο).

    *(πχ Gaggia platinum event,Saeco Odea Go ES ) "Η λειτουργία είναι πολύ εύκολη: με την απλή πίεση ενός κουμπιού όλες οι επιθυμίες καφέ εκπληρώνονται" οπως λεει και η προωθηση τους στην περιγραφη.Και ολα αυτα με μολις 300-350€.
    Και αναμενονται περαιτερω πτωσεις σε εκπτωσεις-εκθεσεις κλπ.

    ΥΓ. Τουλαχιστον αν και αυτοματες,"επιασα" τις σωστες μαρκες,ετσι δεν ειναι veterans;
    Δυστυχως φιλε μου,εχασες.
    Αν θελεις πραγματικα,να πιεις εναν καφε,που να αξιζει,τοτε μονον μετα απο μελετη και σωστη επιλογη μηχανων και καφε,θα μπορεσεις να πιεις.
    Θα μου πεις,και θα σκοτωθω εγω,για να τα κανω αυτα;
    Να σου πω,αν εχεις καποια λεφτα,οχι απαραιτητα.Δεν ειναι αναγκη να ανακαλυψεις τον τροχο παλι.
    Ακολουθεις τι εχουν κανει αλλοι,και δε χανεις.
    Αν εχεις λιγοτερα,παλι κατι μπορεις να κανεις.
    Αν ομως θελεις να πατας ενα κουμπι,και να σου βγαινει ο καφες ετοιμος,τοτε θα πινεις κατι μετριο,που αν εσενα σε καλυπτει,εμενα μου περισσευει.
    Περι ορεξεως εξ αλλου...

  11. #26
    Εγγραφή
    07-09-2008
    Μηνύματα
    797
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4093/509
    ISP
    Cyta 2play
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Pirelli Discus VoIP AG
    SNR / Attn
    13(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George_Prix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για το ενδιαφερον.
    ...
    Είμαι και εγώ στην έρευνα αγοράς για μύλο οπότε είναι για το κοινό καλό.

    http://www.adslgr.com/forum/showpost...&postcount=704

    Εάν γνωρίζαμε την τιμή από Taf θα ηταν καλό.

    Απλά πρέπει να κοιτάμε και τις τιμές στην Ελλάδα γιατί αρκετές φορές δεν αξίζει ν΄ αγοράζουμε από έξω. Πχ για εμένα προσωπικά μια τιμή €280 (τιμή ενδεικτική) και με εγγύηση είναι καλύτερη από €244 και χωρίς.

    http://www.adslgr.com/forum/showpost...&postcount=688

  12. #27
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George_Prix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα κατεληξα σε ΑΥΤΟ το μυλο.
    Αναμεσα στα μαγαζια που ειπε ο Cubaneros οτι θεωρει ασφαλη, αυτο ειχε την καλυτερη τιμη.

    Στο ιδιο μαγαζι βρηκα και ΑΥΤΟ τον καφε.
    Τον εχει δοκιμασει κανενας?

    Κατα καιρους εχουν γραφτει πολλα links με συγκεκριμενες ποικιλιες καφε και συγκεκριμενα καταστηματα με φρεσκους κοκκους.
    Επειδη θελει πολυ ψαξιμο το topic για να τα ξετρυπωσω ολα αυτα, οποιος δε βαριεται ας μου πει καμια προταση.
    Εγω εχω αγορασει ειδη αξιας πολλων Ευρω απ αυτους,(ενα μυλο Elektra Nino, και μια πρεσσα Macap CPS),και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
    Το μυλο,τον πηρα πολλα Ευρω λιγοτερο,απο ο,τι μου τον εδιναν εδω.
    Τα στελνει στο σπιτι με μεταφορικη εταιρια.

  13. #28
    Εγγραφή
    22-08-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.382
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Theodore41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω εχω αγορασει ειδη αξιας πολλων Ευρω απ αυτους,(ενα μυλο Elektra Nino, και μια πρεσσα Macap CPS),και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
    Το μυλο,τον πηρα πολλα Ευρω λιγοτερο,απο ο,τι μου τον εδιναν εδω.
    Τα στελνει στο σπιτι με μεταφορικη εταιρια.
    Αυτο με ηρεμει πολυ.

    Οποτε θα τον παρω απο το συγκεκριμενο καταστημα, εκτος και αν τον εχει σε ανταγωνιστικη τιμη η Ελληνικη αντιπροσωπεια, που το θεωρω απιθανο.

    btw Theodore41 βρηκα κατι δικα σου μηνυματα που προτεινεις ΑΥΤΟ το site για φρεσκο καφε.
    Εχεις ξεχωρισει καμια συγκεκριμενη ποικιλια απο εκει, ή γενικα κανενα αλλο παρομοιο site που θεωρεις αξιοπιστο?

  14. #29
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George_Prix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο με ηρεμει πολυ.

    Οποτε θα τον παρω απο το συγκεκριμενο καταστημα, εκτος και αν τον εχει σε ανταγωνιστικη τιμη η Ελληνικη αντιπροσωπεια, που το θεωρω απιθανο.

    btw Theodore41 βρηκα κατι δικα σου μηνυματα που προτεινεις ΑΥΤΟ το site για φρεσκο καφε.
    Εχεις ξεχωρισει καμια συγκεκριμενη ποικιλια απο εκει, ή γενικα κανενα αλλο παρομοιο site που θεωρεις αξιοπιστο?
    Για τον καφε απο το square mile,ειναι πολυ καλο,τι να λεμε τωρα;
    Τον στελνει με ημερομηνια ΚΑΒΟΥΡΔΙΣΜΑΤΟς,και οχι ληξεως,οποτε ειναι 6-7 ημερων συνολικα.Μετα,τον βαζω στην καταψυξη εγω.
    Ειναι σε σακουλακια των 350g με βαλβιδα,και ειναι σε κοκκους βεβαια,οχι τριμμενος.
    Πηρα τον winter blend αυτη τη φορα.Πολυ καλος.Αυτον πινω τωρα.
    Καφε,εχει και ο αλλος Εγγλεζος,ο http://www.hasbean.co.uk/ ,απο τον οποιο αγορασα και το καβουρδιστηρι.(Ενα Gene Cafe roaster),kai θεωρειται καλος.
    Δοκιμαζεις και κρινεις.
    Μπορεις ομως,να δικιμασεις,πραγμα που σου το συνιστω πολυ,να παρεις απο το Γρηγορη τον Αρμενακο,ενα παραδοσιακο καφεκοπτειο,με παρα πολυ δουλεια,οποτε και ο καφες του ειναι πολυ φρεσκος, που βρισκεται πισω απο τον Αγ.Γιωργη τον Καρυτση,κανοντας το γυρω της πλατειας,απεναντι απο τον Παρνασσο, στον κατηφορακο, τηλ. 210-3225716, ,το χαρμανι που δινει για εσπρεσσο,με 4 ποικιλιες μεσα.
    Εμενα μου αρεσε.
    Οταν φτιαχνω τη δικη μου πατεντα,κανω χαρμανι 7 ποικιλιες που παιρνω απ αυτον ,σε πρασινο κοκκο,αψητο δηλαδη,και τον ψηνω μονος μου,με το καβουρδιστηρι που εχω.
    Μπορω να πω με υπερηφανεια,οτι εχω πιει καφε,πολυ καλυτερο απο οποιοδηποτε μαγαζι που εχω δοκιμασει.Αρωματα και σοκολατα διαχυτα,και το σπιτι να γεμιζει ευωδιες που ξετρελαινουν.
    Χλιδη σου λεω.
    Μπορει να μην εχουμε τα πολλα λεφτα,αλλα ενας καλος καφες,ειναι μια απολαυση.
    Μια ζωη την εχουμε εξ αλλου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Theodore41 : 10-01-10 στις 17:26.

  15. #30
    Εγγραφή
    06-05-2008
    Περιοχή
    Αθηνα κεντρο
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    speedtouch 5x6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George_Prix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα κατεληξα σε ΑΥΤΟ το μυλο.
    Αναμεσα στα μαγαζια που ειπε ο Cubaneros οτι θεωρει ασφαλη, αυτο ειχε την καλυτερη τιμη.

    Στο ιδιο μαγαζι βρηκα και ΑΥΤΟ τον καφε.
    Τον εχει δοκιμασει κανενας?
    Απο εκει (που στην ουσια ειναι το ιδιο καταστημα με αυτο ) πηρα κ εγω λιγο πριν τα Χριστουγεννα το μυλο μου. Ταχυτατο με καλες τιμες.. Ομως ο μυλος μου ηρθε με ενα πλαστικο σπασμενο. Ενα μικρο πλαστικο αξιας 3 ευρω που δεν επηρεαζει τη λειτουργια του (ευτυχως ο μυλος δουλευει αψογα), αλλα ειναι μονο αισθητικο. Εστειλα mail με φωτο στο καταστημα περασαν καποιες μερες, ηταν κ γιορτες δε μου απαντησαν... ετσι μια μερα μιλησα με chat (αυτο που εχουν πανω δεξια). Πριν προλαβω να μιλησω με διαβεβαιωσε η κοπελα οτι εχει ετοιμο το πλαστικο να μου το στειλει κ θα το εστελνε εντος των ημερων χωρις βεβαια καμια χρεωση. Ακομα δε μου εχει ερθει, θα ενημερωσω οταν ερθει. Το πλαστικο ηρθε σπασμενο απο κακο πακεταρισμα. Δεν μπορεσα να καταλαβω αν ευθυνεται το καταστημα για το πακεταρισμα η' η ιδια η εταιρεια του μυλου (Μacap). Ειναι παντα ρισκο οι αγορες απο εξωτερικο κ γενικως τις αποφευγω κ ας κερδιζεις καποια λεφτα. Στο θεμα ομως του καφε εκτος του οτι σε πολλες περιπτωσεις κερδιζεις αρκετα λεφτα, βρισκεις κ ποριοντα που εδω δεν υπαρχουν.
    Για καφε τωρα δοκιμασε Αρμενακο που λεει κ ο Τheodore κ Taf που εχουν παντα φρεσκο και καλο καφε.

Σελ. 2 από 155 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηχανές Espresso v.2009
    Από rena στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 831
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-10, 19:09
  2. Μηχανές Espresso
    Από katafitos στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 207
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-09, 15:43

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας