Σελ. 53 από 155 ΠρώτηΠρώτη ... 3343485152535455586373 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 781-795 από 2313
  1. #781
    Εγγραφή
    25-06-2010
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα παιδιά. Πρόσφατα (πριν 1- 1/2 μήνα αγόρασα την καφετιέρα εσπρέσσο Krups 5280, από εδώ http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=4104 .
    Όλα καλά, έκανε πολύ καλό καφέ, όμως πριν μερικές μέρες άρχισαν τα προβλήματα.. Έδειχνε πως δε μπορεί να τραβήξει νερό, της πίεσα καλύτερα το δοχείο νερού μήπως φταίει αυτό (αφού μου το είχε ξανακάνει, κι όταν εφάρμοζα καλύτερα το δοχείο, ήταν οκ), αλλά τίποτα. Τελικά τη πήγα για σερβις αφού επικοινώνησα με την εταιρεία. Εκεί μου είπαν οτι... βούλωσε το φίλτρο (με καφέ) κ΄δεν φτιάχνεται, πρέπει ν' αντικατασταθεί. Με ρώταγαν τι καφέ έβαζα, τους είπα απ' το σ/μ, το illy. Μου είπαν οτι καλύτερα είναι από καφεκοπτείο, να αναφέρω οτι θέλω ειδικά για την Krups. Τεσπα, το φίλτρο τώρα θέλει άλλαγμα, μετά από 1- 1,5 μήνα όχι καθημερινής χρήσης, και κοστίζει άλλα 40 Ε. Μάλιστα μου είπαν οτι η εταιρεία δεν καλύπτει αυτή τη περίπτωση (παρόλο που ισχύει η εγγύηση), και το φίλτρο το φέρνουν αυτοί- το μαγαζί με το σέρβις εννοώ... Κάπως ύποπτα όλα αυτά ή εγώ είμαι καχύποπτη?... Πάντως με απογοήτευσε πολύ η όλη κατάσταση, αν είναι δυνατόν να χαλάει το φίλτρο μετά από τόσο λίγο διάστημα και να θέλει αντικατάσταση.. δηλ αυτή η δουλειά θα γίνεται??....
    Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία σε σχέση με τις μηχανές αυτές κ' ειδικά αυτό το μοντέλο??
    Η όποια βοήθεια δεκτή και άκρως επιθυμητή...!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Fay3 : 25-06-10 στις 20:06.

  2. #782
    Εγγραφή
    10-02-2009
    Περιοχή
    Germany
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    342
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    O2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fay3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά. Πρόσφατα (πριν 1- 1/2 μήνα αγόρασα την καφετιέρα εσπρέσσο Krups 5280, από εδώ http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=4104 .
    Όλα καλά, έκανε πολύ καλό καφέ, όμως πριν μερικές μέρες άρχισαν τα προβλήματα.. Έδειχνε πως δε μπορεί να τραβήξει νερό, της πίεσα καλύτερα το δοχείο νερού μήπως φταίει αυτό (αφού μου το είχε ξανακάνει, κι όταν εφάρμοζα καλύτερα το δοχείο, ήταν οκ), αλλά τίποτα. Τελικά τη πήγα για σερβις αφού επικοινώνησα με την εταιρεία. Εκεί μου είπαν οτι... βούλωσε το φίλτρο (με καφέ) κ΄δεν φτιάχνεται, πρέπει ν' αντικατασταθεί. Με ρώταγαν τι καφέ έβαζα, τους είπα απ' το σ/μ, το illy. Μου είπαν οτι καλύτερα είναι από καφεκοπτείο, να αναφέρω οτι θέλω ειδικά για την Krups. Τεσπα, το φίλτρο τώρα θέλει άλλαγμα, μετά από 1- 1,5 μήνα όχι καθημερινής χρήσης, και κοστίζει άλλα 40 Ε. Μάλιστα μου είπαν οτι η εταιρεία δεν καλύπτει αυτή τη περίπτωση (παρόλο που ισχύει η εγγύηση), και το φίλτρο το φέρνουν αυτοί- το μαγαζί με το σέρβις εννοώ... Κάπως ύποπτα όλα αυτά ή εγώ είμαι καχύποπτη?... Πάντως με απογοήτευσε πολύ η όλη κατάσταση, αν είναι δυνατόν να χαλάει το φίλτρο μετά από τόσο λίγο διάστημα και να θέλει αντικατάσταση.. δηλ αυτή η δουλειά θα γίνεται??....
    Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία σε σχέση με τις μηχανές αυτές κ' ειδικά αυτό το μοντέλο??
    Η όποια βοήθεια δεκτή και άκρως επιθυμητή...!!!
    είναι αρκετά περίεργο αυτό που αναφέρεις, ωστόσο όλες οι μηχανές αναφέρουν ρητά στις οδηγίες περί υποχρέωσης καθαρισμού του φίλτρου, και ότι ζημιές που οφείλονται στην αμέλεια τήρησης αυτού του όρου, δεν καλύπτονται από την εγγύησης! Ωστόσο αναφέρεται πως ο καθαρισμός γίνεται μετά τους 200 ή 300 καφέδες! Δεν νομίζω να έκανες τόσους καφέδες αφού λες και η ίδια πως η χρήση δεν ήταν καθημερινή! Γράψε τν ερώτησή σου και εδώ, τα παιδιά ξέρουν καλύτερα!
    «Όπου και να πάω η Ελλάδα με πληγώνει»
    Γιώργος Σεφέρης

    www.evansJourney.NET

    SingleFather.eu

  3. #783
    Εγγραφή
    25-06-2010
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Καθαρισμό έκανα σχολαστικά μετά από κάθε παρασκευή καφέ, όλα τα μέρη της καφετιέρας ήταν πλυμένα και ειδικά το φίλτρο, πολύ καλά... Εξάλλου έχω κι εγώ τη συνήθεια - όπως και οι περισσότεροι φαντάζομαι, οτι παίρνω και είναι καινούριο, στην αρχή να το προσέχω σα τα μάτια μου!! Τώρα και έχω μείνει χωρίς καφεδάκι, και πρέπει να πληρώσω πάλι... Πάντως είναι απαράδεκτο αυτό το πράγμα... Και ποιός μου εγγυάται μετά πως αν παίρνω καφέ απ'το καφεκοπτείο δε θα μου ξαναβουλώσει??? Εεεε???....

  4. #784
    Εγγραφή
    10-02-2009
    Περιοχή
    Germany
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    342
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    O2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fay3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καθαρισμό έκανα σχολαστικά μετά από κάθε παρασκευή καφέ, όλα τα μέρη της καφετιέρας ήταν πλυμένα και ειδικά το φίλτρο, πολύ καλά... Εξάλλου έχω κι εγώ τη συνήθεια - όπως και οι περισσότεροι φαντάζομαι, οτι παίρνω και είναι καινούριο, στην αρχή να το προσέχω σα τα μάτια μου!! Τώρα και έχω μείνει χωρίς καφεδάκι, και πρέπει να πληρώσω πάλι... Πάντως είναι απαράδεκτο αυτό το πράγμα... Και ποιός μου εγγυάται μετά πως αν παίρνω καφέ απ'το καφεκοπτείο δε θα μου ξαναβουλώσει??? Εεεε???....
    δεν ξέρω κάτι ειδικά για krups, ποτέ μου δεν έτυχε να έχω τέτοια μηχανή, έχω μια delonghi και παλαιότερα είχα μια άλλη delonghi πάλι. Οι οδηγίες λοιπών των delonghi, οι οποίες χρησιμοποιούν presured pf και φαντάζομαι και η krups το ίδιο, απαιτούσαν την λύσης του φίλτρου. Τα δικά μου φίλτρα αποτελούνταν από τρία κομμάτια και ένα ελλατήριο. Ένα από τα τρία αυτά κομμάτια είναι ένα στρογγυλό φίλτρο το οποίο έχει πολλές μικρές τριπούλες. οι τριπούλες αυτές κάποιες φορές βουλώνουν και αναγκαστικά τις ανοίγω μία μία με μία οδοντογλυφίδα ή καρφίτσα, στην συνέχεια όμως μετέτρεψα το presured σε απλό pf και όλα είναι ακόμα καλύτερα. Αμά διαβάσεις προσεχτικά τις οδηγίες θα πρέπει να περιγράφει την διαδικασία και να έχει και κάποιες φωτογραφίες!
    «Όπου και να πάω η Ελλάδα με πληγώνει»
    Γιώργος Σεφέρης

    www.evansJourney.NET

    SingleFather.eu

  5. #785
    Εγγραφή
    11-07-2010
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Τον τελευταίο καιρό παρακολουθώ το θέμα.Έχω κάνει περί τα 3 χρόνια Ιταλία,είμαι λάτρεις του εσπρέσσο και καθότι γεμάτος σαραντάρης καταθέτω και εγώ κάποιες προσωπικές εμπειρίες και απόψεις.
    Οι μηχανές όλες έχουν κάποια ημερομηνία λήξης,δεν αξίζει να ανέβει κάποιος υπερβολικά στα λεφτά.Αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ την Bialetti mokona,20 bar,παίρνει cialde,capsule και τέλος αλεσμένο καφέ με τα ανάλογα εξαρτήματα.Τιμή στην Ιταλία από όπου και την πήρα γύρω στα 200 ευρώ.Σχεδόν τέλειο μηχάνημα.
    Για...εντυπωσιασμό χρησιμοποιώ μία ξεχωριστή συσκευή της Bialetti,την cappuccino e cioccolatto!Αφρός καπουτσίνο και latte macchiato υπεράνω κάθε σύγκρισης!
    Είμαι σε αναμονή μύλου (rocky).Θα γράψω εντυπώσεις.Ένας ταπεινός Gaggia βρήκε την θέση του στο ράφι.
    Όσο για τους διάφορους καφέδες..περί ορέξεως κολοκυθόπιττα.Πέρα από την ποιότητα υπεισέρχεται η ώρα,ο καιρός,το νερό,η μηχανή,το άλεσμα,η διάθεση,το άλεσμα κ.λπ.
    Αυτά προς το παρόν.

  6. #786
    Το avatar του μέλους gkalogr
    gkalogr Guest
    παιδια καλησπερα.ειμαι καινουριος στο forum.ειμαι αναμεσα απο δυο καφετιερες για αγορα. η πρωτη ειναι Gaggia Evolution Silver (οπου κλινω κιολας) και η δευτερη ειναι η MORRIS S1635EMG.Τη πρωτη τη βρισκω (με εκπτωσεις βεβαια) απο 227,40€ μονο 154,63€ και τη δευτερη απο 319,00€ μονο 151,53€.Μηπως καποιος γνωριζει να μου δωσει τα φωτα του?

  7. #787
    Εγγραφή
    10-02-2009
    Περιοχή
    Germany
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    342
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    O2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkalogr Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια καλησπερα.ειμαι καινουριος στο forum.ειμαι αναμεσα απο δυο καφετιερες για αγορα. η πρωτη ειναι Gaggia Evolution Silver (οπου κλινω κιολας) και η δευτερη ειναι η MORRIS S1635EMG.Τη πρωτη τη βρισκω (με εκπτωσεις βεβαια) απο 227,40€ μονο 154,63€ και τη δευτερη απο 319,00€ μονο 151,53€.Μηπως καποιος γνωριζει να μου δωσει τα φωτα του?
    πολύ καλές μηχανές και οι δύο, αν και για την morris δεν γνωρίζω τόσο πολλά πράγματα, πάντως οι τιμές είναι πολύ καλές! ΓΙατί δεν ρίχνεις και εδώ την ερώτηση, τα παιδιά είναι πιο έμπειρα σχετικά!
    «Όπου και να πάω η Ελλάδα με πληγώνει»
    Γιώργος Σεφέρης

    www.evansJourney.NET

    SingleFather.eu

  8. #788
    Το avatar του μέλους gkalogr
    gkalogr Guest
    cheese σε ευχαριστω

  9. #789
    Εγγραφή
    07-02-2004
    Περιοχή
    Θεσαλλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkalogr Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια καλησπερα.ειμαι καινουριος στο forum.ειμαι αναμεσα απο δυο καφετιερες για αγορα. η πρωτη ειναι Gaggia Evolution Silver (οπου κλινω κιολας) και η δευτερη ειναι η MORRIS S1635EMG.Τη πρωτη τη βρισκω (με εκπτωσεις βεβαια) απο 227,40€ μονο 154,63€ και τη δευτερη απο 319,00€ μονο 151,53€.Μηπως καποιος γνωριζει να μου δωσει τα φωτα του?
    Που βρήκες την Gaggia σε αυτήν την τιμή;

  10. #790
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)

  11. #791
    Εγγραφή
    15-11-2007
    Περιοχή
    ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Θελω να μονωσω το boiler της SILVIA με τη βαση του.
    Με τι να το κανω?
    Εννοω οτι θελω να βαλω ενα υλικο ωστε να μονωσω το boiler για να μην εχει απωλειες.
    Οι βιδες δεν φτανουν.

    ΚΑτι εχω ακουσει για θερμικη σιλικονη και για rtv σιλικονη.
    Γνωριζει καποιος τι να βαλω?
    Πρεπει να αντεχει σε θερμοκρασια υψηλη και με το πατημα του boiler να γινεται σαν φλαντζα

  12. #792
    θα βαλεις τεφλον . αυτο ειναι γι αυτες τις δουλειες . φλατζα δεν εχει πουθενα ? μπορεις να βρεις κ τεφλον ειδικο για τροφιμα κ ηψηλες θερμοκρασιες .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Cubaneros : 20-07-10 στις 02:21.

  13. #793
    Εγγραφή
    15-11-2007
    Περιοχή
    ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    To teflon ειναι ομως για να δενω καθως ειναι σαν ρολο.
    Φλαντζα εχει( Ο ring) αλλα μολις την ελυνα ειδα οτι ειχε σαν μια κοκκινη φλαντζα για επιπλεον μονωση
    σημερα που ρωτησα σε μαγαζι που φτιαχνει καφετιερες μου το επιβεβαιωσαν για rtv silicone.

    Πηρα επισης νεο θερμοστατη 165 C και κοστιζει 5 ευρω απο καταστημα με ανταλλακτικα για οικιακες ηλεκτρικες συσκευες ολοιδιο με τον μαμα θερμοστατη.

  14. #794
    Εγγραφή
    03-01-2008
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από wineman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον τελευταίο καιρό παρακολουθώ το θέμα.Έχω κάνει περί τα 3 χρόνια Ιταλία,είμαι λάτρεις του εσπρέσσο και καθότι γεμάτος σαραντάρης καταθέτω και εγώ κάποιες προσωπικές εμπειρίες και απόψεις.
    Οι μηχανές όλες έχουν κάποια ημερομηνία λήξης,δεν αξίζει να ανέβει κάποιος υπερβολικά στα λεφτά.Αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ την Bialetti mokona,20 bar,παίρνει cialde,capsule και τέλος αλεσμένο καφέ με τα ανάλογα εξαρτήματα.Τιμή στην Ιταλία από όπου και την πήρα γύρω στα 200 ευρώ.Σχεδόν τέλειο μηχάνημα.
    Για...εντυπωσιασμό χρησιμοποιώ μία ξεχωριστή συσκευή της Bialetti,την cappuccino e cioccolatto!Αφρός καπουτσίνο και latte macchiato υπεράνω κάθε σύγκρισης!
    Είμαι σε αναμονή μύλου (rocky).Θα γράψω εντυπώσεις.Ένας ταπεινός Gaggia βρήκε την θέση του στο ράφι.
    Όσο για τους διάφορους καφέδες..περί ορέξεως κολοκυθόπιττα.Πέρα από την ποιότητα υπεισέρχεται η ώρα,ο καιρός,το νερό,η μηχανή,το άλεσμα,η διάθεση,το άλεσμα κ.λπ.
    Αυτά προς το παρόν.
    Με εντυπωσίασε κι εμενα η Mocona, λόγω ντιζάιν και ονόματος, δεν εντυπωσιάστηκα όμως από τα λίγα που διάβασα για αυτή, ειδικά σε αυτήν την κατηγορία τιμής... Χαίρομαι που ακούω θετικά σχόλια και θα ήθελα να ρωτήσω από που μπορεί να προμηθευτεί κανείς τις δικές της κάψουλες, και για την ποιότητα του καφέ...

  15. #795
    Εγγραφή
    15-11-2007
    Περιοχή
    ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Παιδια τη μηχανη την εφτιαξα.Λειτουργει αψογα.
    απομενει μονο μια λεπτομερεια σε μονωση που μου λειπει απο εκει που φευγει ο αερας για το ακροφυσιο διοτι βλεπω μια διαρροη.
    Και το shower screen να παραγγειλω απ ευθειας απο τη rancilio στην αθηνα.

Σελ. 53 από 155 ΠρώτηΠρώτη ... 3343485152535455586373 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηχανές Espresso v.2009
    Από rena στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 831
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-10, 19:09
  2. Μηχανές Espresso
    Από katafitos στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 207
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-09, 15:43

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας