Σελ. 150 από 155 ΠρώτηΠρώτη ... 130140145148149150151152 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.236-2.250 από 2313
  1. #2236
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.697
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    για την καφετιερα εχω παρει ενα καθαριστικο καφετιερας , το οποιο μαλιστα μου οξειδωσε ελαφρυα το καλαθακι (θα βαλω την διπλασια αραιωση την επομενη φορα )
    φανταστηκα ,οτι θα ειναι καποιο οξυ , θα μπορουσα να βαλω και ακουαφορτε που λεει ο λογος αν ηταν ικανοποιητικα αραιωμενο .

    το λεμονι λεω να το ριξω σε ενα μπρικι με νερο και με το καλαθακι που δεν εχει πλαστικα να τα βρασω για λιγο .
    εχω δυο τσαντες λεμονια μαζεμενες και θα πανε χαμενες.
    δεν θα ριξω και τις δυο τσαντες, πριν εριξα το μισο του μισου , τωρα θα ριξω 2 λεμονια .
    Είσαι τρελός ?

    Φτιάξε λεμονάδες, τσάγια, ψάρια, οτιδήποτε λεμονάτο.

    Κόψτα λεπτές φέτες και βάλτα στην κατάψυξη σε σακουλάκια polybag.
    Πάρε θήκη για αυγά και κάνε παγάκια.

    Τα λεμόνια είναι πολύτιμα
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  2. #2237
    Εγγραφή
    15-10-2008
    Μηνύματα
    366
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    23998/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    D-LINK 2640B
    SNR / Attn
    6.4(dB) / 10(dB)
    καλησπέρα. Για μηχανή espresso έχουμε κατι δοκιμασμένο στην κατηγορία των 90-150 ευρώ? Δεν θέλω κάψουλες λόγω αλουμινίου και με ενδιαφέρει να έχει χάλκινο boiler για θέματα υγείας πάλι.

    P.S για τα μηνύματα των τελευταίων σελίδων που διάβασα. Νερό φιλτραρισμένο 'η εμφιαλωμένο πάντα χρησιμοποιώ σε οποιοδήποτε μηχάνημα θέλει νερό και το πρόβλημα αλάτων κτλπ δεν με απασχόλησε ποτέ.

  3. #2238
    Εγγραφή
    20-05-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    679
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hmtykabatzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα. Για μηχανή espresso έχουμε κατι δοκιμασμένο στην κατηγορία των 90-150 ευρώ? Δεν θέλω κάψουλες λόγω αλουμινίου και με ενδιαφέρει να έχει χάλκινο boiler για θέματα υγείας πάλι.

    P.S για τα μηνύματα των τελευταίων σελίδων που διάβασα. Νερό φιλτραρισμένο 'η εμφιαλωμένο πάντα χρησιμοποιώ σε οποιοδήποτε μηχάνημα θέλει νερό και το πρόβλημα αλάτων κτλπ δεν με απασχόλησε ποτέ.
    Σε αυτό το εύρος τιμής δεν θα βρεις κάτι της προκοπής. Πρέπει να ανέβεις αρκετά/
    Όσο για φιλτραρισμένο ή εμφιαλωμενο νερό έχουν προφανώς και αυτά άλατα. Η αφαλατωση δεν ειναι δύσκολη διαδικασία.

  4. #2239
    Εγγραφή
    08-04-2008
    Μηνύματα
    1.645
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19688/1021
    ISP
    Wind
    Router
    Linksys wag54g2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Με μποιλερ γενικα δεν νομιζω. Παντως μηχανη της προκοπής παιρνεις γιατί το βασικο είναι ο μυλος.
    Και με ενα μυλο γκραεφ και μια saeco που θα αφαιρέσεις το pressurized θα βγαζεις ικανοποιητικότατο καφε. Ίσως το ίδιο αποτέλεσμα να έχεις και με μια delonghi αλλά εκει θα χρειαστεί εξτρα λεφτα για καλαθακι.

    Αν θες κατι καλύτερο θα πας και σε πολλα πιο πανω

  5. #2240
    Εγγραφή
    15-10-2008
    Μηνύματα
    366
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    23998/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    D-LINK 2640B
    SNR / Attn
    6.4(dB) / 10(dB)
    Για τι εύρος μιλάμε για κάτι καλύτερο? Ο μύλος σε σχέση με τον "έτοιμο καφέ" βγάζει πιο ψιλοκομμένο καφέ?

    Υ.Γ Με κανάτα Brita πάντως για φιλτράρισμα, έχω δει οτι το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό

  6. #2241
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.626
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hmtykabatzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα. Για μηχανή espresso έχουμε κατι δοκιμασμένο στην κατηγορία των 90-150 ευρώ? Δεν θέλω κάψουλες λόγω αλουμινίου και με ενδιαφέρει να έχει χάλκινο boiler για θέματα υγείας πάλι.

    P.S για τα μηνύματα των τελευταίων σελίδων που διάβασα. Νερό φιλτραρισμένο 'η εμφιαλωμένο πάντα χρησιμοποιώ σε οποιοδήποτε μηχάνημα θέλει νερό και το πρόβλημα αλάτων κτλπ δεν με απασχόλησε ποτέ.
    αυτην πηρα σαν πρωτη μηχανη , και πηρα και εναν τριφτη χειροκινητο με πετρες για μυλο , ο οποιος αν και με αφηνε ευχαριστημενο , με κουρασε και πηρα εναν ηλεκτρικο της delonghi .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  7. #2242
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.167
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hmtykabatzas Εμφάνιση μηνυμάτων

    Υ.Γ Με κανάτα Brita πάντως για φιλτράρισμα, έχω δει οτι το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό
    Ισχύει. Με Brita, σε αγγλικό νερό που πάντα είναι πάρα πολύ σκληρό και τίγκα στο limescale, η καφετιέρα δε θέλει καθάρισμα παραπάνω απο μια φορά το χρόνο.

  8. #2243
    Εγγραφή
    08-04-2008
    Μηνύματα
    1.645
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19688/1021
    ISP
    Wind
    Router
    Linksys wag54g2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hmtykabatzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τι εύρος μιλάμε για κάτι καλύτερο? Ο μύλος σε σχέση με τον "έτοιμο καφέ" βγάζει πιο ψιλοκομμένο καφέ?

    Υ.Γ Με κανάτα Brita πάντως για φιλτράρισμα, έχω δει οτι το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό
    Αν θες να δεις διαφορα σε σχεση με την αγορα μιας καφετιερας στα 100-150 ευρω και ενος μυλου graef στο κατοσταρι μετα θα εχει νοημα να πας για κανα 350αρι αν δεν κανω λαθος για την εσπρεσιερα και κανα 200αρι για τον μυλο οποτε ξεφευγει τρομερα το ποσο.

    Η διαφορα δεν ειναι στο ποσο ψιλος θα ειναι ο καφες αλλα στο γευστικο αποτελεσμα. Ο καφες που θα παρεις κομμενος δεν προκειται με τιποτα να σου δωσει την πραγματικη γευση του καφε και το καιμακι αφου θα πρεπει να χρησιμοποιεις το συστημα pressurized που θα εχει η μηχανη θα ειναι κατι σαν αφρος και οχι κρεμα.

    Αν παντως γιατι και στην τελικη αυτα ειναι θεμα γουστου σκοπευεις να χρησιμοποιεις καφεδες οπως οι lavazza, buondi κτλ τοτε δεν υπαρχει λογος για ακριβες λυσεις ουτε για μυλο. Αν θες να πας σε καφεδες απο καλα καφεκοπτεια οπως cup10, coffee guru στην Θεσσαλονικη κτλ τοτε το ιδανικο ειναι να αγορασεις και ενα μυλο αλλιως αδικα θα αγοραζεις ακριβους καφεδες

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  pressurized-espresso-foam-versus-non-pressurized-espresso-crema.png 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  78,0 KB 
ID: 221718

  9. #2244
    Εγγραφή
    21-04-2004
    Μηνύματα
    1.236
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB951Ui-2HnD
    Path Level
    Fastpath
    στο ίντερνετ θα βρεις πολλή πληροφορία, καλύτερα να τα διαβάσεις-σκεφτείς μόνος σου ίσως και να δοκιμάσεις καφέ διαφορετικά δε πρόκειται να πιστέψεις ότι και αν γραφεί ή θα πιστέψεις αυτό που θες να πιστέψεις!

    https://www.home-barista.com/espresso-guide.html
    LL
    __________________________________________________________
    εσπρεσοσυζητήσεις https://www.e-spresso.gr/forum


  10. #2245
    Εγγραφή
    15-10-2008
    Μηνύματα
    366
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    23998/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    D-LINK 2640B
    SNR / Attn
    6.4(dB) / 10(dB)
    Απλά δεν προλαβαίνω να διαβάσω αναλυτικά, οποτε με την πρώτη ευκαιρία θα "μορφωθώ" παραπάνω . Η αλήθεια είναι έχω βολευτεί με ενα μπρίκι για εσπρέσσο, αλλά προφανώς κρέμα δεν θα βγάλει. Ιδανικά θα ήθελα να αποφύγω τον μύλο και να μείνω στο μέγιστο αποτέλεσμα που μπορεί να δώσει ένας ήδη τριμμένος για λόγους ταχύτητας και ελεύθερου χώρου στην κουζίνα. Θα θελα να δοκιμάσω πριν πάρω μια μηχανή, αλλά όλοι οι γνωστοί έχουν κάψουλα ή παραγγέλνουν απέξω καφέ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτην πηρα σαν πρωτη μηχανη , και πηρα και εναν τριφτη χειροκινητο με πετρες για μυλο , ο οποιος αν και με αφηνε ευχαριστημενο , με κουρασε και πηρα εναν ηλεκτρικο της delonghi .
    Δείξε μας κανένα καφέ αν δεν βαριέσαι. Ο χειροκίνητος πρέπει να ήθελε κανα 10λεπτο να τρίβεις έτσι που τον βλέπω

  11. #2246
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.626
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hmtykabatzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά δεν προλαβαίνω να διαβάσω αναλυτικά, οποτε με την πρώτη ευκαιρία θα "μορφωθώ" παραπάνω . Η αλήθεια είναι έχω βολευτεί με ενα μπρίκι για εσπρέσσο, αλλά προφανώς κρέμα δεν θα βγάλει. Ιδανικά θα ήθελα να αποφύγω τον μύλο και να μείνω στο μέγιστο αποτέλεσμα που μπορεί να δώσει ένας ήδη τριμμένος για λόγους ταχύτητας και ελεύθερου χώρου στην κουζίνα. Θα θελα να δοκιμάσω πριν πάρω μια μηχανή, αλλά όλοι οι γνωστοί έχουν κάψουλα ή παραγγέλνουν απέξω καφέ.

    - - - Updated - - -



    Δείξε μας κανένα καφέ αν δεν βαριέσαι. Ο χειροκίνητος πρέπει να ήθελε κανα 10λεπτο να τρίβεις έτσι που τον βλέπω
    τι θα ηθελες να δεις ; την κουπα με τον καφε και το καιμακι ;

    και αγορασμενος τριμμενος βγαινει καλος .
    το τριψιμο ,ναι ηταν λιγο βασανο ,
    στην αρχη ,οκ λεω , γυμναστικουλα πριν τον καφε , να εχω και κατι κοντρα στο να πινω πολλους καφεδες , αλλα , μπορει να κανω και αλλες δουλεις και να θελω να πιω εναν καφε χωρις να μου βγαινει ορεξη να κανω και τετοια γυμναστικη

    μετα εβγαλα την μανιβελα και εβαλα εναν ηλεκτρικο τρυπανι μπαταριας για να το στριβω , εκανε δουλεια , αλλα φοβομουν οτι θα το χαλασω , και ετσι πηρα κατευθειαν μετα τον ηδη ηλεκτρικο τριφτη .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  12. #2247
    Εγγραφή
    08-04-2008
    Μηνύματα
    1.645
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19688/1021
    ISP
    Wind
    Router
    Linksys wag54g2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το θέμα είναι πως αν δεν σκοπεύεις να αγορασεις μυλο και ειδικα όπως είπα αν σε καλυπτουν γευστικά οι καφέδες του εμποριου τότε μην δωσεις πολλα λεφτά. Πανε σε μια μηχανη κοντα στα 100 ευρω.

    Βρες καποιες σε αυτα τα χρήματα και αναζητησε βιντεακια στο youtube απο τις συγκεκριμενες επειδή υπάρχουν συσκευες όπως η saeco που εχω που έχουν κακο pressurized και μπορεί το καιμακι τους να είναι σκετη σαπουναδα. Αντίθετα η συγκεκριμένη αν της αφαιρεσεις το pressurized είναι μια πολύ καλη εσπρεσιερα για τα λεφτά της αλλά τότε θες και μυλο.

  13. #2248
    Εγγραφή
    06-02-2009
    Περιοχή
    σερρες
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.463
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    19905 kbit/s, 1020kbit
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟ
    Router
    thomson TG585V7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hmtykabatzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα. Για μηχανή espresso έχουμε κατι δοκιμασμένο στην κατηγορία των 90-150 ευρώ? Δεν θέλω κάψουλες λόγω αλουμινίου και με ενδιαφέρει να έχει χάλκινο boiler για θέματα υγείας πάλι.

    P.S για τα μηνύματα των τελευταίων σελίδων που διάβασα. Νερό φιλτραρισμένο 'η εμφιαλωμένο πάντα χρησιμοποιώ σε οποιοδήποτε μηχάνημα θέλει νερό και το πρόβλημα αλάτων κτλπ δεν με απασχόλησε ποτέ.
    πηρα αυτην και ειμαι ενθουσιασμενος απο κιτρινομαγαζω δες και το βιντεακι μου με 64 ευρο https://www.youtube.com/watch?v=z6I6b4ixcnI
    cpu ryzen 3 2200 ram corsair 8g 3200mhz mother GA-AX370M-DS3H psu seasonic 430 ssd kingstone 120g hd 500g

  14. #2249
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.626
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panatas Εμφάνιση μηνυμάτων
    πηρα αυτην και ειμαι ενθουσιασμενος απο κιτρινομαγαζω δες και το βιντεακι μου με 64 ευρο https://www.youtube.com/watch?v=z6I6b4ixcnI
    σαν πολυ δεν το αφηνει να τρεξει ;
    εγω θα το ειχα σταματησει στα πρωτα frames του 0:29 δεπτερολεπτου (ουτε καν ολοκληρο το 0:29 δεπτερολεπτο )
    αυτος το αφηνει να ξεπλυνει τελειως τον καφε.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  15. #2250
    Εγγραφή
    06-02-2009
    Περιοχή
    σερρες
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.463
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    19905 kbit/s, 1020kbit
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟ
    Router
    thomson TG585V7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    σαν πολυ δεν το αφηνει να τρεξει ;
    εγω θα το ειχα σταματησει στα πρωτα frames του 0:29 δεπτερολεπτου (ουτε καν ολοκληρο το 0:29 δεπτερολεπτο )
    αυτος το αφηνει να ξεπλυνει τελειως τον καφε.
    ναι οκ το θελω αμερικανο εγω το αφήνω έτσι
    cpu ryzen 3 2200 ram corsair 8g 3200mhz mother GA-AX370M-DS3H psu seasonic 430 ssd kingstone 120g hd 500g

Σελ. 150 από 155 ΠρώτηΠρώτη ... 130140145148149150151152 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηχανές Espresso v.2009
    Από rena στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 831
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-10, 19:09
  2. Μηχανές Espresso
    Από katafitos στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 207
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-09, 15:43

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας