Σελ. 98 από 155 ΠρώτηΠρώτη ... 78889396979899100103108118 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.456-1.470 από 2313
  1. #1456
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    far away from where my mind is...
    Μηνύματα
    13.771
    Downloads
    31
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ST585-ZTE ZXV10 W300 v5.2
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mπορεί να έχει ξαναναφερθεί, αλλά αυτό
    http://www.amazon.co.uk/gp/product/B0044XU2CU
    είναι καλύτερο απο το aeroccino.
    Ναι έχει αναφερθεί ξανά. Ειδικά στις 27,5 λίρες που είχε, ήταν καλή προσφορά. Απλά δεν πολυκαίγομαι γι αυτό ρώτησα μήπως το έβρισκα φθηνότερα.
    I'm lazy. But it's the lazy people who invented the wheel and the bicycle because they didn't like walking or carrying things.

  2. #1457
    Εγγραφή
    17-09-2003
    Μηνύματα
    1.540
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    14445/945
    ISP
    Vodafone
    Router
    TP-LINK VR 600
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    Εμένα δεν μου είπατε εάν αξίζει η αγορά και εάν είναι αυτόματο σύστημα παραγωγής καφέ.

  3. #1458
    Εγγραφή
    01-05-2007
    Μηνύματα
    445
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    netfaster
    SNR / Attn
    12 d(dB) / 8 dB(dB)
    Με μια απλη και φθηνη εσπρεσιερα απο lidl και καφε κομενο απο καφεκοπτειο εχω ενα πολυ καλο αποτελεσμα γευσης και αρωματος,αλλα η κρεμα μοιαζει περισσοτερο με αφρο παρα "εχει πιο μεγαλες φουσκαλες"καιμακι τι φταιει ο καφες η η μηχανη?

    ΥΓ απο οτι διαβασα στο θεμα δεν εχω τοσο μεγαλες απαιτησεις στον καφε εγω, πριν λιγο καιρο επινα μονο φιλτρου.

  4. #1459
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kriti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με μια απλη και φθηνη εσπρεσιερα απο lidl και καφε κομενο απο καφεκοπτειο εχω ενα πολυ καλο αποτελεσμα γευσης και αρωματος,αλλα η κρεμα μοιαζει περισσοτερο με αφρο παρα "εχει πιο μεγαλες φουσκαλες"καιμακι τι φταιει ο καφες η η μηχανη?

    ΥΓ απο οτι διαβασα στο θεμα δεν εχω τοσο μεγαλες απαιτησεις στον καφε εγω, πριν λιγο καιρο επινα μονο φιλτρου.
    Tωρα,και εδω που τα λεμε,δεν μποει να εχεις απαιτησεις απο μια μηχανη για να σου φτιαξει καλο καφε εσπρεσσο,αν δεν εχεις δωσει καποια αρκετα λεφτα.Δυστυχως,αλλα αυτη ειναι η αληθεια,και αμα δεν το εχεις παντα στο μυαλο σου αυτο,θα στενοχωριεσαι ανευ λογου.
    Οι μηχανες για σπιτι,με ενα γκρουπ,εχουν απο κατω απο 100 Ευρω,μεχρι 6.000 Ευρω!!!
    Καθως καταλαβαινεις,προκειται για τη μερα με τη νυχτα.
    Απο κει και μετά,κανονιζεις την πορεια σου,και μπαινεις καπου μεσα σ αυτο το χαος.Για μενα,μαζεψε μερικα λεφτα αν μπορεις,και παρε καμια Σιλβια,που ειναι μια σχετικα καλη και οχι ακριβη μηχανη,για να ξεκινησεις την πορεια στον εσπρεσσο,γιατι για πορεια προκειται,και οχι για καταληξη,μιας και το θεμα,ειναι φοβερά πολυπλοκο.
    Εδω υπαρχουν επιστημονες που ασχολουνται με το θεμα εσπρεσσο,και δεν εχουν καταληξει ακομα,πως θα βγαινει παντα η ιδια ποιοτητα καφε απο μια μηχανη,αμα της βαζουμε καποιο συγκεκριμενο καφε.
    Οσον αφορα στον καφε φιλτρου,μιας και προκειται για νεροπλυμα,σου συνιστω καλυτερα,να πινεις νεσκαφε,αλλα οχι την ξεφτιλα των μεταλλικων κουτιων,που εχουν μεσα "χωμα",αλλα καποιο απο τα γυαλινα βαζα,ιδιως Cup Colombie,ή Alta Rica,που εχουν βεβαια τριπλασια τιμη απο τα πρωτα,αλλα η γευση τους δεν εχει καμια σχεση με τη "χωματιλα" των πρωτων.
    Αμα δε,βαλεις μεσα,αντι για ζαχαρι,μελι,και μαλιστα το Θυμανθη απο το Βασιλοπουλο,θα παθεις την πλακα σου, απο αρωμα και γευση.
    Καλες δοκιμες .

  5. #1460
    Εγγραφή
    01-05-2007
    Μηνύματα
    445
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    netfaster
    SNR / Attn
    12 d(dB) / 8 dB(dB)
    Δεν μου περισευουν 300€ για μηχανη και 300€ για μυλο,και δεν εχω τοσες απαιτησεις οπως πολλοι εδω στο θεμα απλα θελω να δω τι φταιει για το καιμακι μιας και η γευση και το αρωμα ειναι μια χαρα.
    Εψαξα για Συλβια αλλα βρηκα με πανω απο 350€ , ισως στο μελλον παρω μια gaggia που βρηκα απο 160-180€ δεν διαθετω παραπανω,και με ετοιμο κομμενο καφε απο καφεκοπτειο με 16€το κιλο.

  6. #1461
    Εγγραφή
    21-04-2004
    Μηνύματα
    1.236
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB951Ui-2HnD
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kriti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μου περισευουν 300€ για μηχανη και 300€ για μυλο,και δεν εχω τοσες απαιτησεις οπως πολλοι εδω στο θεμα απλα θελω να δω τι φταιει για το καιμακι μιας και η γευση και το αρωμα ειναι μια χαρα.
    Εψαξα για Συλβια αλλα βρηκα με πανω απο 350€ , ισως στο μελλον παρω μια gaggia που βρηκα απο 160-180€ δεν διαθετω παραπανω,και με ετοιμο κομμενο καφε απο καφεκοπτειο με 16€το κιλο.
    και γω με μηχανη απο LIDL ειμαι, πρεπει να κρατας το ακροφυσιο ακριβως κατω απο την επιφανεια και ισως να πεταξεις και τον αφρο με τις μεγαλες φουσκαλες που καθεται απο πανω, βεβαια στο θεμα του καφε δε μπορουμε να κανουμε και πολλα πραγματα οτι βγαζει η μηχανη βγαζει αλλα και παλι ο καφες αυτος μου αρεσει πολυ περισσοτερο απο πολλες καφετεριες.
    LL
    __________________________________________________________
    εσπρεσοσυζητήσεις https://www.e-spresso.gr/forum


  7. #1462
    Εγγραφή
    01-05-2007
    Μηνύματα
    445
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    netfaster
    SNR / Attn
    12 d(dB) / 8 dB(dB)
    Δεν ενοω το αφρογαλα αλλα το καιμακι στον εσπρεσσο εκει εχω παχυ αφρο με μεγαλες φουσκαλες!

  8. #1463
    Εγγραφή
    21-04-2004
    Μηνύματα
    1.236
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB951Ui-2HnD
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kriti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ενοω το αφρογαλα αλλα το καιμακι στον εσπρεσσο εκει εχω παχυ αφρο με μεγαλες φουσκαλες!
    ωχ ναι sorry, μη παραπονιεσαι λοιπον γιατι εμενα δεν εχει σχεδον καθολου αφρο πλεον, αλλα φταιει αρκετα ο καφες που χρησιμοποιω καθως και τα αλατα, οταν την καθαριζω παει καλυτερα...
    LL
    __________________________________________________________
    εσπρεσοσυζητήσεις https://www.e-spresso.gr/forum


  9. #1464
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kriti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ενοω το αφρογαλα αλλα το καιμακι στον εσπρεσσο εκει εχω παχυ αφρο με μεγαλες φουσκαλες!
    Για αυτό φταίει το pressurized portafilter που έχει η μηχανή σου

  10. #1465
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Αμα συγκρινεις ενα φιατακι με μια Φερραρι,θα πεις γιατι το πρωτο,δεν τρεχει οσο το δευτερο,ή γιατι δεν στριβει τοσο καλα;Μαλλον οχι,ετσι δεν ειναι;Αρα,απο τη στιγμη που προς το παρον,δεν γινεται να παρεις κατι αλλο,βολευεσαι μ αυτο που εχεις,κανεις το Σταυρό σου,που εχουμε ακομα καφέ,πραγμα που δεν ειναι καθολου σιγουρο,μιας και μας πηγαινουν με χιλια για να φυγουμε απο το Ευρω,οποτε νιξ συναλλαγμα,νιξ καφε,και αρα νιξ καφετιερες.Φτηνες ή ακριβες.
    Ξερεις,επειδη εγω ειμαι πολυ παλιος,οι Ελληνες,για πολλα χρονια,κριθαρι καβουρντισμενο πινανε αντι για καφε.Οι περισσοτεροι Ελληνες.Και η Ιστορια,κυκλους κανει...

  11. #1466
    Εγγραφή
    01-05-2007
    Μηνύματα
    445
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    netfaster
    SNR / Attn
    12 d(dB) / 8 dB(dB)
    Δεν εκανα συγκριση απλα ρωτησα τι φταιει, και η μηχανη ειναι του πατερα μου,οταν παρω δικη μου θα το ψαξω λιγο περισσοτερο

  12. #1467
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αυτό φταίει το pressurized portafilter που έχει η μηχανή σου
    και εμένα που έχει γιατί βγάζει τέλειο αφρό που κρατάει για ώρα?
    κάτι άλλο θα φταίει στη περίπτωσή του,
    ο καφές, μέγεθος καφέ, η πίεση που ασκεί, η θερμοκρασία του νερού κλπ κλπ

  13. #1468
    Εγγραφή
    08-04-2008
    Μηνύματα
    1.645
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19688/1021
    ISP
    Wind
    Router
    Linksys wag54g2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    να υποθεσω πως θελει πιο πολυ πατημα ο καφες και βγαινει με πιεση το νερο;

  14. #1469
    Εγγραφή
    02-09-2007
    Μηνύματα
    180
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kriti Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...και δεν εχω τοσες απαιτησεις οπως πολλοι εδω στο θεμα απλα θελω να δω τι φταιει για το καιμακι μιας και η γευση και το αρωμα ειναι μια χαρα.
    Βασικα μέτρα τα δευτερόλεπτα ...
    Αν ειναι λίγα (10-18) σημαίνει οτί βγήκε πολύ γρήγορα .
    Σίγουρα ούτε η γεύση ειναι η καλύτερη (και λογω χρόνου και λόγω σκόνης)

    Αν βγήκε στον χρόνο του (25) και δεν έχει καιμακι , αν αυτό είναι πολύ παράξενο για σκόνη αλλα το πιθανότερο σημαίνει οτι ο καφές είναι μπαγιάτικος .

    Δεν χρειάζεται να κολλάμε στις τυπολατρίες (= καιμάκι) , 2 πραγματάκια χρειάζονται: α) τα 25 δεύτερα με non-pressurized β) φρεσκος - φρεσκοκομενος καφεδάκοςςς ς ς ς ς ς ςς.

  15. #1470
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mx1001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικα μέτρα τα δευτερόλεπτα ...
    Αν ειναι λίγα (10-18) σημαίνει οτί βγήκε πολύ γρήγορα .
    Σίγουρα ούτε η γεύση ειναι η καλύτερη (και λογω χρόνου και λόγω σκόνης)

    Αν βγήκε στον χρόνο του (25) και δεν έχει καιμακι , αν αυτό είναι πολύ παράξενο για σκόνη αλλα το πιθανότερο σημαίνει οτι ο καφές είναι μπαγιάτικος .

    Δεν χρειάζεται να κολλάμε στις τυπολατρίες (= καιμάκι) , 2 πραγματάκια χρειάζονται: α) τα 25 δεύτερα με non-pressurized β) φρεσκος - φρεσκοκομενος καφεδάκοςςς ς ς ς ς ς ςς.
    Χωρις μυλο για κοπη επι τοπου,χλωμο το να εχεις καλο καφε,μιας και οπως ειναι γνωστο,αυτος χαλαει σε ωρες απο το κοψιμο,ενω κραταει περιπου 13 ημερες,καβουρδισμενος,αλλα σε κοκκους.

Σελ. 98 από 155 ΠρώτηΠρώτη ... 78889396979899100103108118 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηχανές Espresso v.2009
    Από rena στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 831
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-10, 19:09
  2. Μηχανές Espresso
    Από katafitos στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 207
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-09, 15:43

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας