Μετά από περιπλάνηση ολίγων ωρών στα forums και αφού οι απόψεις διίστανταν για το ποια webcam αξίζει τελικά και ποια όχι, αποφάσισα να πάρω την Creative WebCam Live! (54 ευρώ - Πλαίσιο) και να την δοκιμάσω πρακτικά αν αξίζει κι αυτό γιατί οι επόμενες τιμές ξεπερνούσαν τα 90 ευρώ. Αυτό που με ενδιέφερε είναι να βγάζει άνω των 24 fps (640 Χ 480) αν γίνεται. Στο site της Creative αναφέρει ότι η Live! βγάζει έως και 15 fps (640 Χ 480).
Έχουμε και λέμε:
Σε αναλύσεις 160 Χ 120, 176 Χ 144, 320 Χ 240, 352 Χ 288 :
Με το φως της ημέρας : 24 - 30 fps
Από το απόγευμα και μετά : 7 - 9 fps
Σε ανάλυση 640 Χ 480 :
Με το φως της ημέρας : 14 - 15 fps
Από το απόγευμα και μετά : 3 - 4 fps
Δηλαδή με λίγα λόγια το βράδυ είναι δράμα. Ο μόνος τρόπος προφανώς είναι να αυξήσω το φως του δωματίου (Θα βάλω προβολέα... )
Mε messenger δεν την έχω δοκιμάσει ακόμη αν και δεν νομίζω να έχει διαφορά.
Photos μέτριες.
ΕΡΩΤΩ:
1) Στα ίδια λεφτά υπήρχε η Logitech Communicate STX for MSN. Αν την αλλάξω θα δω περισσότερα fps υπό χαμηλό φωτισμό ή όχι?
2) Να ξεχάσω το usb 1.1 και να τα σκάσω για usb 2.0? Που θα δω πρακτική διαφορά με usb 2.0?
3) Έχω ADSL 512K και θέλω να μιλήσω με κάποιον που έχει το ίδιο. Το usb 2.0 είναι απαραίτητο για να βλέπουμε και οι 2 more frames? Πόσα θα βγάζει περίπου?
4) Και τέλος:
Αν και δεν τις είχε το Πλαίσιο πρέπει να αξίζουν οι Logitech QuickCAm Pro 5000 και η Creative WebCam Live! Ultra. Σωστά?