Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    17-04-2007
    Μηνύματα
    763
    Downloads
    68
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    56 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Exclamation
    Άμα θέλω να βγάλω την κεραία από ένα τέτοιο usb stick και να βάλω 9 μέτρα καλώδιο και μια κεραία με πιο καλή ισχύ. Τι πρέπει να προσέξω;
    Psaxneis Blog

  2. #2
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.668
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Θέλεις να έχεις ένα usb stick με 9 μέτρα καλώδιο και να είναι και ασύρματο; Τι ακριβώς χρησιμότητα θα έχει ένα τέτοιο κατασκεύασμα;;;;

  3. #3
    Εγγραφή
    17-04-2007
    Μηνύματα
    763
    Downloads
    68
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    56 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Επειδή έχω ένα laptop που πιάνει οριακά, κοντά στο παράθυρο το σήμα. Ήθελα με αυτόν τον τρόπο να ενισχύσω το σήμα. Αλλά δεν ξέρω αν είναι αρκετό το να πάει η κεραία κοντά στο παράθυρο η αν βοηθούσε να την αλλάξω κιόλας.
    Psaxneis Blog

  4. #4
    Εγγραφή
    04-08-2008
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ATTIKΗΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.156
    Downloads
    16
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Down/Up 29970/2495 kbps
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport.entry2i
    SNR / Attn
    15.1(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Keymaker,
    δεν θα κανεις δουλεια με 9 μετρα καλωδιο λογω των μεγαλων απωλειων του σηματος.Πανω απο 1,5 μετρα δεν λεει.ποσα db να φερει μια ισχυρη και μεγαλη σε ογκο κεραια (ουτε σκεψη για τις μικρουλες καθετες των 5-15 εκατοστων με 9 μετρα καλωδιο) και 15 db και να φερει μια κατευθυντικη κεραια (ακριβη) θα τα χασεις στο δρομο απο τις απωλειες του καλωδιου.
    Για αυτες τις περιπτωσεις αν το σημα κοντα στο παραθυρο ειναι πανω απο 2,5 γραμμες βαζουμε ενα access point και το ρυθμιζουμε σε λειτουργια repeater (αναμεταδοτη) ή για ακομα καλυτερη δουλεια αντι ενα access point, ενα repeater καθαροαιμο (λιγο ακριβοτερος) και εχεις wifi μεσα στο σπιτι χωρις καλωδια και πολλες φασαριες.

    ........Auto merged post: mirtiano πρόσθεσε 26 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Υπαρχει και αλλη λυση.Ενα μηχανημα που το εγκαθιστας σε εξωτερικο χωρο πχ στη ταρατσα ή μπαλκονι και βγαζει καλωδιο εθερνετ που δεν εχει απωλειες εως 100 μετρα,και το κατεβαζεις μεσα στο σπιτι,εκει που εχεις το pc και το συνδεεις στην αναλογη θυρα του.
    παραδειγμα http://e-wifi.gr/WirelessAPOut24GHz/...radio-networks για αποστασεις εως 5 χιλιομετρα οπως υποσχεται, αρα αν το θελεις για μικρες αποστασεις θα το δουλευεις στο ενα τριτο της ισχυος του πραγμα που συμβαλει στην μακροζωια του προς δικο σου οφελος...(με την ενσωματωμενη του κεραια,οχι εξτρα).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mirtiano : 08-02-10 στις 17:21. Αιτία: auto merged post
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  5. #5
    Εγγραφή
    17-04-2007
    Μηνύματα
    763
    Downloads
    68
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    56 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Μήπως γνωρίζεις να μου πεις φιλέ μου πως δουλεύει αυτό το μηχάνημα;
    Psaxneis Blog

  6. #6
    Εγγραφή
    04-08-2008
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ATTIKΗΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.156
    Downloads
    16
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Down/Up 29970/2495 kbps
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport.entry2i
    SNR / Attn
    15.1(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ειναι και αυτο ενα access point μεσα σε προστατευτικη συσκευασια και με ενσωματωμενο κατευθυντικο διπολακι για κεραια (νομιζω αν θες εχει και τροπο να συνδεσεις εξωτερικη κεραια δικης σου επιλογης) φτιαγμενο να αντεχει σε βροχες κλπ,και βγαζει 2 καλωδια προς το εσωτερικο του σπιτιου.Το ενα ειναι καλωδιο εθερνετ που το συνδεεις στην αντιστοιχη θυρα του pc και το αλλο ειναι του μετασχηματιστη που στενει επανω τα 12volt τροφοδοσια (νομιζω 12 δεν το εχω παρει εγω εδω στο site τα διαβαζω και εγω απο αλλους που το αγορασαν).Μιλαω για το τελευταιο κοματι που ανεφερα προηγουμενως γιατι αν καταλαβα καλα για αυτο ρωτησες...Αλλα οπως εχω πει μπορεις να βαλεις και ενα κανονικο access point κολητα στο παραθυρο και να σου αναμεταδιδει το wifi.
    Το κρισιμο σημειο ειναι το εξης: Ποσες γραμμες σημα εχεις απο την μεσα μερια του παραθυρου; Αν νομιζεις ή μαλλον δες ποσες γραμμες εχεις εκει ακριβως που υποτιθεται οτι θα εβαζες το a.p. Θα ειναι το σημα στο σημειο αυτο ικανο να το λαβει ενα απλο a.p. και να το αναμεταδωσει; Αν ναι βαλε a.p. αλλοιως πας για ταρατσα με ενα Access point εξωτερικου χωρου γιατι αυτη ειναι η σωστη ονομασια του μηχανηματος του λινκ.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  7. #7
    Εγγραφή
    17-04-2007
    Μηνύματα
    763
    Downloads
    68
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    56 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Θα το κοιτάξω το θέμα. Ευχαριστώ πολύ φιλέ μου
    Psaxneis Blog

  8. #8
    Εγγραφή
    03-03-2010
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αυτό το "εργαλείο" πως σου φαίνεται ;;;; http://www.e-techshop.com/index.php?...d=32083:oneup:

Παρόμοια Θέματα

  1. καρτα ασυρματου δικτυου usb
    Από telis_petsotis στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-09, 22:20
  2. Κεραία για ενίσχυση σήματος ασύρματου δικτύου
    Από tsigarid στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-09, 16:32
  3. Bootable usb stick:είναι απλό stick ή ειδικής κατασκευής;
    Από sdim στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-08, 00:48
  4. USB stick
    Από konstandinos στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-08, 10:34
  5. Usb Stick
    Από a5a6b8b9g3h5w6a9 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-07, 20:50

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας