Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    Google
    Η Google κέρδισε αγωγή σε περιφερειακό δικαστήριο της Γερμανίας, η οποία είχε γίνει από μια γυναίκα που υποστήριξε πως τα περιφερόμενα αυτοκίνητα που φωτογραφίζουν για το Street View, παραβιάζουν την ιδιωτικότητά της.

    Η γυναίκα αυτή έχασε την αγωγή της σε περιφερειακό δικαστήριο στις 13 Σεπτεμβρίου 2010 και η μετέπειτα έφεσή της στο αστικό δικαστήριο απορρίφθηκε στις 25 Οκτωβρίου 2010, δήλωσε ο Ulrich Wimmer, εκπρόσωπος των πολιτικών δικαστηρίων του Βερολίνου την Τρίτη. Σχετικά έγγραφα δημοσιεύτηκαν την περασμένη εβδομάδα στην ισοσελίδα του Βερολίνου, είπε ο Wimmer.

    Η ενάγουσα ισχυρίστηκε πως τα αυτοκίνητα του Google Street View θα μπορούσαν να έχουν οπτική επαφή με το εσωτερικό του σπιτιού της ή της αυλής της, παραβιάζοντας έτσι την ιδιωτικότητά της. Η ίδια δεν είχε καμία οικονομική απαίτηση από την Google παρα μόνο το να την σταματήσει από το να πάρει φωτογραφίες από το σπίτι της.

    Όμως το τριμελές δικαστήριο απέρριψε το σκεπτικό της λέγοντας οτι η συλλογή εικόνων του Street View δεν παραβιάζει το νόμο και πως η Google επιτρέπει στους φωτογραφιζόμενους να ζητήσουν την αφαίρεση του μέρους των φωτογραφιών που περιέχουν τις περιουσίες τους.

    Η απόφαση αυτή δεν θα επηρεάσει το πρόγραμμα Street View της Google στη Γερμανία όπου η εταιρία ήρθε αντιμέτωπη με αρκετά παράπονα και ενδελεχή έλεγχο από τις ρυθμιστικές αρχές.

    Παράλληλα η εταιρία έχει διευθετήσει τα ζητήματά της με την Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων του Αμβούργου που κατέληξαν σε μια συμφωνία 13 σημείων που αφορούν στον τρόπο διαχείρισης του προγράμματος. Η Αρχή, ζήτησε περισσότερες λεπτομέρειες που αφορούσαν στον τρόπο αποθήκευσης των δεδομένων και κατά πόσο λεπτομερώς επεξεργάζεται και κρύβει μέρη των φωτογραφιών, όπως τα πρόσωπα των παρευρισκομένων.


    Του Jeremy Kirk
    Δημοσιεύτηκε: Τρίτη 22 Μαρτίου, 2011 10:30 AM ET




    Πλήρες Άρθρο: computerworld.com

    Σχετικό άρθρο:
    Έγγραφα της δίκης (στα γερμανικά): berlin.de

  2. #2
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Περιοχή
    Trapped inside a physical form..
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8.712
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    NetFasteR -IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 26(dB)
    Μήνυση και για το street view μου φαίνεται πάει πολύ. Δεν βλέπω κάτι το μεμπτό σε αυτό.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-10-2010
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Η ενάγουσα ισχυρίστηκε πως τα αυτοκίνητα του Google Street View θα μπορούσαν να έχουν οπτική επαφή με το εσωτερικό του σπιτιού της ή της αυλής της, παραβιάζοντας έτσι την ιδιωτικότητά της. Η ίδια δεν είχε καμία οικονομική απαίτηση από την Google παρα μόνο το να την σταματήσει από το να πάρει φωτογραφίες από το σπίτι της
    Υποπτο?

  4. #4
    Εγγραφή
    20-12-2007
    Περιοχή
    Δουβλίνο
    Μηνύματα
    188
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    240/24
    ISP
    Virgin
    Router
    RB2011
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aanas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποπτο?
    Όχι, διότι η ιδιοτικότητα είναι αγαθό ανυπολόγιστο

  5. #5
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Εν τω μεταξύ έχουν φάει τρελό κόλλημα με το Street View οι Γερμανοί.
    Έψαχνα σπίτι στο Βερολίνο και επισκεπτόμουν το Street View για να δω τι γειτονιές είναι τα διάφορα σπίτια που ήθελα να δω και μου έκανε τρομερή εντύπωση το πόσοι Γερμανοί μπήκαν στον κόπο να ζητήσουν από τη Google να κρύψει την πολυκατοικία τους (άντε να ήταν μονοκατοικία να το δω λίγο πιο λογικό).

  6. #6
    Εγγραφή
    06-08-2004
    Περιοχή
    Ευρώπη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Άλλο μήνυση και άλλο αγωγή. Η μήνυση είναι για ποινικό αδίκημα (οδηγεί σε φυλάκιση), ενώ η αγωγή είναι για αστικό (χρηματική αποζημίωση).

  7. #7
    Εγγραφή
    04-06-2006
    Μηνύματα
    537
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    131.072/5.120
    ISP
    Unitymedia
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εν τω μεταξύ έχουν φάει τρελό κόλλημα με το Street View οι Γερμανοί.
    Έψαχνα σπίτι στο Βερολίνο και επισκεπτόμουν το Street View για να δω τι γειτονιές είναι τα διάφορα σπίτια που ήθελα να δω και μου έκανε τρομερή εντύπωση το πόσοι Γερμανοί μπήκαν στον κόπο να ζητήσουν από τη Google να κρύψει την πολυκατοικία τους (άντε να ήταν μονοκατοικία να το δω λίγο πιο λογικό).
    Δίνουν μεγάλη σημασία στην προστασία των προσωπικών τους δεδομένων (και καλά κάνουν) αλλά το συγκεκριμένο με το Street View δεν ήταν παρά υστερία συνδυασμένη με έλλειψη ενημέρωσης. Την υστερία βέβαια την καλλιέργησαν όπως πάντα οι πολιτικοί και τα ΜΜΕ με ημιμαθείς δηλώσεις και τίτλους όπως "Η Google θέλει να βλέπει μέσα στα σπίτια μας!".

    Αποτέλεσμα ήταν το 52% να ταχθεί κατά του Street View πριν την εμφάνισή του στη Γερμανία. Μόλις όμως κατάλαβαν ότι η Google "δε θα βλέπει μέσα στα σπίτια", λιγότεροι από 3% έκαναν αίτηση εξαίρεσης. Και τώρα που βλέπουν τα δικά τους σπίτια μέσα στη θολούρα, ενώ του γείτονα είναι πεντακάθαρο, πολλοί από αυτούς θέλουν να ενταχθεί το σπίτι τους στο Street View.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-10-2005
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlindG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η γυναίκα αυτή έχασε την αγωγή της σε περιφερειακό δικαστήριο στις 13 Σεπτεμβρίου 2010 και η μετέπειτα έφεσή της στο αστικό δικαστήριο απορρίφθηκε στις 25 Οκτωβρίου 2010, δήλωσε ο Ulrich Wimmer,
    Η έφεση εκδικάστηκε ένα μήνα μετά την έκδοση πρωτόδικης απόφασης;


    Γερμανία... Τι να λέμε τώρα.

    offtopic αλλά δεν άντεξα

  9. #9
    Εγγραφή
    06-04-2009
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    οτι να'ναι
    ISP
    HOL
    Router
    NetFasterIAD
    Υπάρχει και κανένα νέο για το πότε θα δουλέψει το street view για την Ελλάδα?

  10. #10
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Μηνύματα
    686
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Asus DSL-AC68U
    Path Level
    Interleaved
    Χαχαχαχχαχα φαντάσου πόσες κυρα κατίνες θα βγούν στο δρόμο για λόγους παραβίασης ιδιοτηκότητας!

  11. #11
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ή μήπως έχουμε streets για να view
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  12. #12
    Εγγραφή
    09-01-2009
    Περιοχή
    Planet earth
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    103
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Παντως εγω που το εχω χρησιμοποιησει αρκετες φορες,δεν εχω δει πουθενα παραβιαση,ολα τα προσωπα τα εχει θολα,κ τις πινακιδες των αυτοκινητων επισης,τωρα βεβαια αυτο ειναι κ υποκυμενικο,ο καθενας εχει δικα του ορια οσο αναφορα αυτο το θεμα,αλλα εμενα δεν μου φαινεται κ μεμπτο,αντιθετα ειναι κ πολυ εξυπηρετικο.
    Εν οίδα ότι ουδέν οίδα-Σωκράτης


    “When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace.”
    Jimi Hendrix

  13. #13
    Εγγραφή
    13-12-2005
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    15997/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    12.1(dB) / 15(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εν τω μεταξύ έχουν φάει τρελό κόλλημα με το Street View οι Γερμανοί.
    Έψαχνα σπίτι στο Βερολίνο και επισκεπτόμουν το Street View για να δω τι γειτονιές είναι τα διάφορα σπίτια που ήθελα να δω και μου έκανε τρομερή εντύπωση το πόσοι Γερμανοί μπήκαν στον κόπο να ζητήσουν από τη Google να κρύψει την πολυκατοικία τους (άντε να ήταν μονοκατοικία να το δω λίγο πιο λογικό).
    Μπήκα λίγο σε κάτι δρόμους της Φρανκφούρτης ,και όντως πολύ γερμαναραδες έχουν κρύψει τα σπίτια τους.
    Παντος εγώ είμαι της γνώμης ,ότι υπαρχοι σε κοινή θέα και μπορεί να το δει ο καθένας που θα περασει απο κει ,δεν υπάρχει κάποιος λόγος να μην θέλει να εμφανίζεται στην google.

  14. #14
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    πες τα ρε Captain! συμφωνώ με τα 1000! αν είναι έτσι τότε και οι "μεγαλοι" εδω πέρα να κοπανήσουν μυνήσεις στο googleerth γιατι δειχνει τις πισινες τους στις βιλες από δορυφόρο και τους σκίζει η ΣΔΟΕ επειδή ειναι ολες αδήλωτες!!!! αχΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑχαχαχαχαχα

  15. #15
    Εγγραφή
    24-01-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Η μόνη χώρα στην οποία βρήκα ακάλυπτες πινακίδες αυτοκινήτων ήταν στην Dominica
    ένα νησί της δομινικανής δημοκρατίας.

    Όταν θα αρχίσει η google να φωτογραφίζει τους ελληνικούς δρόμους οι έλληνες θα βγούν στους δρόμους δίπλα απο τα αυτοκίνητά τους για να μοστράρουν και μετά να λένε στους φίλους τους

    "Να φίλε αυτό είναι το αμάξι μου και αυτή η θολούρα είναι εγώ χαχαχα γαμάτο εεεε; η google με τράβηξε"

    και στα κανάλια θα λένε

    "ΕΕΕΕ να σταματήσει το street view, κάποιος σε αυτή την ..χώρα να σταματήσει την google"

    γυφτιά...

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-10, 14:15
  2. Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-09, 08:48
  3. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-08, 13:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας