Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    18-01-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    1.004
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Question
    Καλησπέρα φίλοι μου, έψαξα στο forum να βρω κάτι σχετικό αλλά δε βρήκα τίποτα γι'αυτό ανοίγω νέο θέμα.....Οι μνήμες RAM του υπολογιστή μου ήταν ελλατωματικές και επειδή είχαν εγγύηση, τις πήγα στο ΠΛΑΙΣΙΟ να μου τις αλλάξουν-διορθώσουν. Αυτοί μου βάλανε (απ'ότι μου είπαν στο τηλέφωνο) κάποιες Corsair σε ίδια τιμή. Υποθέτω πως θα μου έβαλαν αυτές αφού είναι στην ίδια τιμή, μόνο που έχουν διαφορετικά timings.
    (δεν νομίζω να μου έβαλαν αυτές αφού είναι 20 ευρώ περίπου ακριβότερες). Είναι καλύτερες ή χειρότερες; Με κορόϊδεψαν δηλαδή ή όχι; Εσείς ποιες θα προτιμούσατε να βάλετε στον υπολογιστή σας;

    Aύριο το μεσημεράκι-απόγευμα θα έχω τον υπολογιστή πίσω για να δω ποιες πραγματικά μου έβαλαν και να σας ενημερώσω.

    Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και συγγνώμη για τα πολλά topics (απλά προσπαθώ να μαθαίνω όσο πιο πολλά μπορώ περι PCιών και έπεσαν πολλές απορίες)

    Γενικά τα timings στις RAM είναι καλύτερα με μεγαλύτερα η μικρότερα νούμερα;


    Spoiler:
    Δε ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο ο επεξεργαστής σε σχέση με τις RAM αλλά πληροφοριακά έχω Intel Core i7 920 2.66 Ghz

  2. #2
    Εγγραφή
    05-02-2008
    Περιοχή
    Πιπινούπολη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    275
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12677/1021
    ISP
    Forthnet
    Για τα timings οσο μικροτερα τοσο καλυτερα, τωρα πανω κατω και οι 2 ιδιες ειναι ,με τις ocz ελαφρως ταχυτερες, διαφορα ως μεσος χρηστης ομως δεν θα δεις μεταξυ τους.

  3. #3
    Εγγραφή
    18-01-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    1.004
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από heloo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τα timings οσο μικροτερα τοσο καλυτερα, τωρα πανω κατω και οι 2 ιδιες ειναι ,με τις ocz ελαφρως ταχυτερες, διαφορα ως μεσος χρηστης ομως δεν θα δεις μεταξυ τους.
    Συγκρίνεις τις ocz με τις corsair που έχουν ίδια ή διαφορετκά timings;
    Lenovo Y50-70

  4. #4
    Εγγραφή
    05-02-2008
    Περιοχή
    Πιπινούπολη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    275
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12677/1021
    ISP
    Forthnet
    Αυτες με τα διαφορετικα timings συκγρινω.Γενικως αν εισαι mainstream user και δεν ασχολισε με bench η βαρια προγραμματα,οι συχνοτητες λειτουργειας και τα timings των ραμ δεν σε νοιαζουν,οι διαφορες τους στην αποδοση ειναι ελαχιστες με το value/money να γινεται κακιστο οσο "γρηγοροτερα" τρεχει μια ραμ.

  5. #5
    Εγγραφή
    18-01-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    1.004
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από heloo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτες με τα διαφορετικα timings συκγρινω.Γενικως αν εισαι mainstream user και δεν ασχολισε με bench η βαρια προγραμματα,οι συχνοτητες λειτουργειας και τα timings των ραμ δεν σε νοιαζουν,οι διαφορες τους στην αποδοση ειναι ελαχιστες με το value/money να γινεται κακιστο οσο "γρηγοροτερα" τρεχει μια ραμ.
    Κοίτα δεν κάνω κάτι εξειδικευμένο ακόμα, μπορεί καμιά φορά να ανοίξω κάνα photoshop, συνήθως όμως είναι ο firefox, το nero, το word,το excel τέτοιου είδους προγράμματα ανοιχτά......Παίζω όμως συχνά και βαριά games του στυλ Call Of Duty (εκεί νομίζω πως παίζει ρόλο, σωστά; ).
    Lenovo Y50-70

  6. #6
    Εγγραφή
    05-02-2008
    Περιοχή
    Πιπινούπολη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    275
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12677/1021
    ISP
    Forthnet
    Οταν λεω βαρια προγραμματα δν ενοω τα παιχνιδια,ενοω προγραμματα που τρεχονται "επαγγελματικα" πχ αν χρησιμοποιεις winrar καθε μερα ναι αξιζει να παρεις ταχυτερη ραμ.Σε ενα παιχνιδι ομως η διαφορα μεταξυ μιας ddr3 1066 mhz και ddr3 1800 mhz αντε να ειναι 2 το πολυ 5 fps ενω στα προγραμματα η διαφορα ειναι απειροελαχιστη, η διαφορα τιμης απο την αλλη ομως ειναι στα 100+ ευρω...δεν εξιζει.Ριξε μια ματια εδω να δεις τι παιζει:http://www.tomshardware.co.uk/memory...iew-31600.html

  7. #7
    Εγγραφή
    17-08-2006
    Περιοχή
    Amsterdam
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    7.526
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    100/100Mbps
    ISP
    KPN
    φιλε κατεβασε το everest ή το cpu-z και δες ποιες μνημες σου βαλανε και σε τι timings τρεχουνε και αν δε σου βαλανε μνημες με ιδια timings να τους το πεις (ασχετως αν επωφελεισαι ή οχι σαν χρηστης απο τα σφιχτοτερα timings, ειναι υποχρεωμενοι να σου αντικαταστησουν τις μνημες με ισιως επιδοσεων και δυνατοτητων ακομα και αν η τιμη τους ειναι ακριβοτερη, δεν φταις εσυ αν δεν εχουν ιδιες να σου αντικαταστησουν, αυτοι φταινε και θα πρεπει να αναλαβουν το τυχον εξτρα κοστος)

    στο everest μας ενδιαφερει το spd (menu -> motherboard -> spd) ΚΑΙ το CPUID (tools -> everest cpuid) και στο cpu-z τα tags memory και spd



    ανεβασε τα screenshots (οδηγιες εδω)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος wi fi thief : 17-02-10 στις 02:30.
    Intel 2500k @ 4.4GHz w Arctic Freezer i30 | AsRock Z77 Extreme 4 | 2x4GB Crucial Ballistix DDR3 @1600 RAM | EVGA GTX 970 SC | OCZ Vertex2 60GB SSD | San Disc SATA3 128GB SSD | WD Caviar Black 500GB HDD | Fortron Raider 750W | Asus Xonar DX | Tt Element T | Acer 24" LED 120Hz 3D Vision Monitor | CM Storm Quickfire Ultimate Cherry MX Brown KB | Logitech G502 Mouse

  8. #8
    Εγγραφή
    18-01-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    1.004
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από heloo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν λεω βαρια προγραμματα δν ενοω τα παιχνιδια,ενοω προγραμματα που τρεχονται "επαγγελματικα" πχ αν χρησιμοποιεις winrar καθε μερα ναι αξιζει να παρεις ταχυτερη ραμ.Σε ενα παιχνιδι ομως η διαφορα μεταξυ μιας ddr3 1066 mhz και ddr3 1800 mhz αντε να ειναι 2 το πολυ 5 fps ενω στα προγραμματα η διαφορα ειναι απειροελαχιστη, η διαφορα τιμης απο την αλλη ομως ειναι στα 100+ ευρω...δεν εξιζει.Ριξε μια ματια εδω να δεις τι παιζει:http://www.tomshardware.co.uk/memory...iew-31600.html
    Χρησιμοποιώ winrar(winzip και 7zip για την ακρίβεια), όχι καθημερινά, ούτε για επαγγελματική χρήση. Πάντως κατάλαβα περίπου τι παίζει, ευχαρστώ πολύ!

    ........Auto merged post: DESTR0YER πρόσθεσε 2 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από wi fi thief Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε κατεβασε το everest ή το cpu-z και δες ποιες μνημες σου βαλανε και σε τι timings τρεχουνε και αν δε σου βαλανε μνημες με ιδια timings να τους το πεις (ασχετως αν επωφελεισαι ή οχι σαν χρηστης απο τα σφιχτοτερα timings, ειναι υποχρεωμενοι να σου αντικαταστησουν τις μνημες με ισιως επιδοσεων και δυνατοτητων ακομα και αν η τιμη τους ειναι ακριβοτερη, δεν φταις εσυ αν δεν εχουν ιδιες να σου αντικαταστησουν, αυτοι φταινε και θα πρεπει να αναλαβουν το τυχον εξτρα κοστος)

    στο everest μας ενδιαφερει το spd (menu -> motherboard -> spd) ΚΑΙ το CPUID (tools -> everest cpuid) και στο cpu-z τα tags memory και spd



    ανεβασε τα screenshots (οδηγιες εδω)
    Ο υπολογιστής έρχεται σε λίγο, μπορεί να μην προλάβω να Postάρω όμως τα αποτελέσματα γιατί έχω φροντστήριο. Πάντως μέχρι τις 9 και κάτι θα τα έχω ανεβάσει σίγουρα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DESTR0YER : 17-02-10 στις 16:37. Αιτία: auto merged post
    Lenovo Y50-70

Παρόμοια Θέματα

  1. ΜΝΗΜΕΣ CORSAIR DDR 3 ΣΤΑ 1333MHZ!ΑΠΟΡΙΑ!
    Από Fixman_cc στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-09, 14:43
  2. Λαθος timings σε μνημες corsair
    Από Takis_Kal στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-08, 14:35
  3. Προβλημα με Μνήμες OCZ και ΑSUS
    Από Kolossos στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-07, 19:47
  4. ocz or corsair?
    Από Amorfis στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-07, 19:21

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας