Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-20 από 20
  1. #16
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.350
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    darkorigin, διάβασε το post #9 για έναν πρόχειρο υπολογισμό.
    Αν χρησιμοποιήσεις courier θα σου πάρουν το σκαλπ. Αν στο στείλουν με EMS η διεκπεραίωση θα γίνει μέσω ΕΛΤΑ, αλλά φοβάμαι οτι ένα τόσο βαρύ δέμα δε θα περάσει απαρατήρητο, οπότε ξαναγυρνάμε στο #9.
    Αν ο πωλητής βάλει πολύ χαμηλή τιμή, ο τελώνης - που έχουν δει πολλά τα μάτια του - έχει δικαίωμα να το επανακοστολογήσει η/και να σου ζητήσει παραστατικά εξόφλησης για να επιβεβαιώσει την τιμή.
    Στα περί ali, ali και τρισali θα συμφωνήσω με τον papados.

  2. #17
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Μαλακωντα Ευβοιας & Πλ. Αμερικης - Πατησια
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.938
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    ZXHN H108N V2.3
    SNR / Attn
    11.3(dB) / 36,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αψογες ολες οι πληροφοριες μαζεμενες .

    Και κατι απο μενα για tracking τα πιο καλα site ειναι

    www.sao.cn/en/index/home.jsp

    http://www.track-trace.com/

    "Hong kong post shipping" είναι ασφαλές; (από chinatabletpc.com)
    μια χαρα ειναι
    Prima pensa, poi parla, perché parole poco pensate portano pena

  3. #18
    Εγγραφή
    23-09-2014
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα. Είναι λίγο παλιό το θέμα, αλλά πάντα επίκαιρο. Καταθέτω και εγώ την πρόσφατη εμπειρία μου, με την ελπίδα ότι θα βοηθήσω τους συμπάσχοντες!



    Πρώτα από όλα, εάν σταμάτησαν το δέμα σας στο αεροδρόμιο, πάρτε απόφαση ότι θα πληρώσετε. Το θέμα είναι πόσα. Και μένα ήταν το μεγάλο μου άγχος, γιατί όταν με πρωτο-ειδοποίησαν τηλεφωνικώς, μου είπαν ότι μπορώ να το έχω αμέσως στο σπίτι μου με 110 Ευρω! Και όταν τους ρώτησα πόσο κάνει εάν το εκτελωνίσω μόνος μου μου είπαν 55-60 Ευρω. Με την διαφορά (110 από 55 ευρω), προφανώς πληρώνουν τον χρόνο τους για τον εκτελωνισμό, ή εκτελωνιστή, συν την αποστολή από το αεροδρόμιο στο σπίτι, παρόλο που έχει ήδη πληρωθεί! Το πήρα λοιπόν απόφαση ότι δεν γίνεται αλλιώς.



    Αρχικά, λοιπόν, το σημαντικό είναι εάν σας έχουν πει από την μεταφορική εταιρεία, (τηλεφωνικώς ή με email) πόσο περίπου θα σας κοστίσει να σας το φέρουν στο σπίτι και πόσο εάν το εκτελωνίσετε μόνοι σας. Εφόσον η διαφορά είναι μεγάλη, και δεν υπάρχουν άλλοι λόγοι να μην πάτε οι ίδιοι, (απόσταση, εργασία, κτλ) σας προτείνω να βρείτε την καλύτερή σας διάθεση, να το δείτε και λίγο σαν βόλτα και περιπέτεια και να πάτε.



    Δεύτερον, και πάντα αναφέρομαι σε απλές περιπτώσεις αγοράς, εάν τελικά πάτε οι ίδιοι, μην τρελλαθείται με αυτά που θα ακούσεται για ανάγκη επαγγελματία εκτελωνιστή. Δεν χρειάζεται, και θα καταλάβετε πιό κάτω γιατί.



    Άν και κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και έχει πολλές παραμέτρους, λίγο πολύ είναι ίδια. Και δεν μιλάμε για περιπτώσεις που αφορούν σε είδη για εταιρείες και επαγγελματική χρήση. Για απλούς ιδιώτες που παραγγέλνουν από χώρες εκτός ΕΕ.



    Στην δική μου περίπτωση παραγγελία δίσκων βινυλίου 54 Ευρω από ΗΠΑ, με επιπλέον μεταφορικά περίπου 34 Ευρω, και μεταφορέα την UPS. Νόμιζα ότι τα έπαιρνα σε τιμή προσφοράς, παρόλα τα ακριβά ταχυδρομικά. Πρώτη φορά έκανα παραγγελία από αυτήν την εταιρεία, και δεν σκέφτηκα να ρωτήσω πως στέλνουν. Εάν το ήξερα θα τους ζητούσα να τα στείλουν με USPS (τα δικά μας ΕΛΤΑ). Ακόμη και να το σταματούσαν, θα αναλάμβανε ο ΕΛΤΑ, με απείρως μικρότερο κόστος, και θα το παραλάμβανα στο τοπικό κατάστημα της περιοχής μου (Ναι μου έχει συμβεί, παλιότερα και στην χειρότερη πληρώνεις τον φόρο + 3-10 ευρω για τα υπόλοιπα έξοδα) Εάν πάλι δεν δεχόντουσαν να το στείλουν με USPS, πολύ απλά δεν θα τα παράγγελνα, μιας και μετά την τελική χρέωση του τελωνείου και των άλλων (που ήταν και η οικονομικότερη, αφού το έκανα μόνος μου), σίγουρα θα μπορούσα να τα βρω με την ίδια τιμή και στην Ελλάδα/Ευρώπη και χωρίς βόλτες στο αεροδρόμιο.



    Ξεκίνησα νωρίς για να είμαι πριν τις 9 εκεί, και ευτυχώς γιατί ήμουν είτε μόνος, είτε με μόνον ένα άτομο μπροστά μου. Όταν τελείωνα γύρω τις δέκα, είχε ήδη μαζευτεί κόσμος, όχι τόσο στο τελωνείο όσο στις υπόλοιπες υπηρεσίες.



    Είχα μαζί μου,



    1.Απόδειξη πληρωμής των δίσκων, (paypal-πιστωτική). ΒΑΣΙΚΗ επειδή δεν αφήνει περιθώρια στο να γίνουν εικασίες για την αξία των αντικειμένων.

    2.Ταυτότητα.

    3.ΑΦΜ.

    4.Χρήματα.

    5. Υπομονή, ευγένεια και χαμόγελο.





    α. Ανέβηκα πρώτα 1ο όροφο στην UPS, που σε λιγότερο από 5 λεπτά μου είχαν εκδώσει την διατακτική. Ευγενικοί και τυπικοί και 16Ευρω, για την χαρτούρα. Ναι, νόμιζα ότι τους είχα ήδη πληρώσει τα μεταφορικά, και μάλιστα για παραλαβή στο σπίτι...



    β.Κατεβαίνω στο ισόγειο, ακριβώς από κάτω στο τελωνείο. Δίνω τα χαρτιά μου στον ευγενέστατο και πρόθυμο τελωνιακό (πρέπει να ομολογούμε και τα καλά του δημοσίου). Με στέλνει στην αποθήκη της Gold air Handling (ακριβώς από πίσω) για να βρούνε το δέμα και μετά έρχεται ο ίδιος και το ελέγχει. Επιστρέφουμε στο τελωνείο. Το έντυπο της Διασάφησης ήταν φωτοτυπία, σε ένα αντίτυπο. Μετά κατάλαβα γιατί. Όλα μου τα συμπλήρωσε ο ίδιος, μέχρι και τον κωδικό, (για τους μουσικόφιλους τα βινύλια είναι 8523493900), σε χρόνο DT. Πήρε την απόδειξη πληρωμής που είχα φροντίσει να εκτυπώσω και απλώς πολλαπλασίασε με 23% ΦΠΑ και αυτό ήταν όλο. Η όλη διαδικασία δεν πήρε πάνω από 5 λεπτά. ΒΑΣΙΚΟ. Το αφορολόγητο είναι 22 Ευρω, για εμπορική χρήση/σκοπό και 45 Ευρω για μη εμπορική. Εάν έχεις αγοράσει κάτι εμπίπτει στην εμπορική χρήση με 22 Ευρω όριο. ΠΡΟΣΟΧΗ. Υπολογίζουν ως μέρος της αξίας και τα μεταφορικά και με το τελικό αυτό ποσό φορολογούν. Αυτό σημαίνει ότι ακόμη και να πουν ότι είναι δώρο, και δεν έχεις απόδειξη πληρωμής, πιθανόν να σε προδώσουν τα ταχυδρομικά. Αλλά είναι οι μεταφορικές που έχουν γραφεία στο αερδρόμειο, αυτές που συνήθως δημιουργούν τέτοια ζητήματα, για λόγους που όλοι κατανοούμε.



    γ. Περνάει τα χαρτιά δεξιά του, στο δίπλα γραφείο (ουσιαστικά είναι ένα γκισέ σαν Γ) σε μία άλλη συμπαθή κυρία. Έχει ήδη ξεκινήσει την καταχώρηση εντύπου προηγούμενου ανθρώπου και μου συστήνει να πάω να πιω έναν καφέ γιατί θα πάρει τουλάχιστον 10 λεπτά. Παρεμπιπτόντως, δεν έχω δει ακόμη τους περίφημους εκτελωνιστές. Δεν χρειάζονται ούτως ή άλλως, αφού το χαρτί το έχει συμπληρώσει ο ευγενής τελωνειακός.



    δ. Μετά από 15-20 λεπτά η καταχώρηση στον υπολογιστή έχει γίνει και πηγαίνω στον τρίτο άνθρωπο που κάθετε κι αυτός στον ίδιο γκισέ στην κορυφή, όπου μου δίνει εκτυπωμένο ένα χαρτί, που είναι η Διασάφηση περασμένη στον υπολογιστή, (για αυτό δεν είναι πιά σε τόσα αντίγραφα, όπως παλιά) το οποίο και σφραγίζει. Με στέλνει στο απέναντι, μπροστά κτήριο, για τα περαιτέρω.



    ε.Μπαίνω και πηγαίνω τέρμα δεξιά, στον γκισέ, δεξιά από αυτόν της Τράπεζας Ελλάδος. Είμαι πρώτος, αλλά σε 15 '', έχουν μαζευτεί σαν να είναι συνεννοημένοι άλλοι 5! Δεν λέω τίποτε όταν κάποιος μου παίρνει την σειρά, γιατί ο υπάλληλος είναι ταχύτατος. Σε λιγότερο από ένα λεπτό, έχει τελειώσει. Με όλους μας!



    στ.Πηγαίνω ακριβώς δίπλα στο ταμείο και πληρώνω. 20 Ευρω. Τον ΦΠΑ 23% του τελωνείου. Σε 1 λεπτό μόνο!



    ζ. Με στέλνει στον γκισέ 12 απέναντί της, να πάρω το χαρτί που δίνει το οριστικό ΟΚ από το κράτος. 1 λεπτό μόνον!



    η.Επιστρέφω στο πρώτο κτήριο, στην αποθήκη της Goldair και τον γκισέ του ταμείου της. Σε 5 λεπτά, ένα σωρό άχρηστα χαρτιά και 13.60 Ευρω, παίρνω και το τελικό χαρτί με το οποίο θα παραλάβω το κουτί. Φαντάζομαι ότι η χρέωση είχε να κάνει με τον όγκο και το βάρος του δέματος μου. Και ναι, επειδή πήγα την πρώτη εργάσιμη μετά από την ειδοποίηση, νομίζω ότι δεν με χρέωσαν φύλακτρα. (1,50 Ευρω την μέρα μου είχαν πει...)



    θ. Ακριβώς από πίσω είναι το γκισέ της αποθήκης. Τους δίνω το χαρτί και σε 3 λεπτά έχω το δέμα, ξανά κλειστό, με δική τους ταινία.





    Συνολικός χρόνος, λίγο λιγότερο από 1 ώρα, με τις πλέον ευνοϊκές συνθήκες.Μαζί με το μίνι ταξιδάκι στο αεροδρόμιο, αποφεύγοντας διόδια και αττικές οδούς, 2 ώρες.



    Συνολικό κόστος UPS/Τελωνείο/Goldair-αποθήκη 16+20,24+13,59=49,83 Ευρω. Εάν βάλεις την βενζίνη και πιθανόν την χαμένη ώρα (έχει πέσει πολύ η χρηματική αξία της τον τελευταίο καιρό) άλλα 10 Ευρώ στην χειρότερη.



    Συμπέρασμα. Μην φοβάστε, αλλά με ευγένεια. Οι τελωνειακοί ήταν όλοι εντάξει, και μάλιστα εάν προσέξατε, τα έξοδα των εταιρειών που δημιούργησαν την όλη αναστάτωση είναι αυτά που επιβάρυναν υπέρμετρα στην περίπτωσή μου. Πλήρωσα 2 φορές τα πράγματα.

  4. #19
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.030
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Ευχαριστούμε για τις λεπτομέρειες.

    Δυστυχώς όμως, όλα αυτά είναι εφικτά εαν δεν μένεις επαρχία. Στις υπόλοιπες περιπτώσεις πρέπει απλά να τους πληρώσεις να κάνουν οι ίδιοι την δουλειά αυτή.

  5. #20
    Εγγραφή
    08-09-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.158
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbit/s
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L FTTH
    Thumbs up
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsavman
    Ευχαριστούμε για τις λεπτομέρειες
    Δυστυχώς όμως, όλα αυτά είναι εφικτά εαν δεν μένεις επαρχία. Στις υπόλοιπες περιπτώσεις πρέπει απλά να τους πληρώσεις να κάνουν οι ίδιοι την δουλειά αυτή.
    Προσυπογράφω.
    Κρίμα να μην υπάρχει ένα "Like button/Thumbs up" για αναρτήσεις σαν του vgonis.
    Isn't it great when things just WORK?

    minus21grams [dot] net

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Online αγορές από το εξωτερικό - Δασμοί
    Από kyrnikos στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-12, 17:41
  2. Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-10, 01:51
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-09, 04:21
  4. ΠΟΙΟ e-shop,εμπιστευεσαι,για τις αγορες σου?
    Από Georgevtr στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-08, 02:02

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας