Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    3.878
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kaneda Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει κάποια σελίδα για το πόσο επιβαρύνεσαι και από ποιο ποσό και πάνω;
    (τα εχω ξαναγαψει αλλά το thread έχει γίνει τέρας...)

    Κανονικά από τα 22 ευρω επιβαρύνεσαι.
    Η επιβάρυνση είναι δασμός + ΦΠΑ.
    Ο δασμός υπολογίζεται με βάση τη κατηγορία προιόντων (κάπου στη σελίδα της Ε.Ε. υπάρχει η λίστα, αλλα έχω χάσει το link). Οι δασμοί, από ότι θυμάμαι για τα περισσότερα προιόντα (εκτός από είδη πολυτελείας) είναι της τάξης του 4-10%.
    Το ΦΠΑ υπολογίζεται πάνω στην συνολική αξία (με τα ταχυδρομικά) + Δασμό.

    π.χ.
    Αγορά προιόντος με τιμή 100 ευρώ και 20 ταχυδρομικά.
    Δασμός (παράδειγμα με 6%): (100+20) * 6% = 7,2 ευρώ
    ΦΠΑ : (100+20+7,2) * 19% = 24,17 ευρώ
    Αρα συνολο επιβαρύνσεων 31,37 ευρώ.

    Το αδύναμο σημείο της ιστορίας είναι η αξία του προιόντος. Ο τελωνειακός μπορεί να αμφισβητησει, αν θέλει, την δηλωμένη τιμή αγοράς και να θεωρήσει μια άλλη που θα εκτιμήσει ο ίδιος (είναι γνωστό το φαινόμενο με τις υποτιμολογήσεις).

  2. #2
    Εγγραφή
    18-02-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Άνω Λιόσια ΗELLAS
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    504
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    14275/481
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ
    Router
    SAGEM
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 18(dB)
    Αν και έχει ξανα-ματα-ειπωθεί...συνοπτικά (καθότι χρήστης συστηματικός των online αγορών απο ebay αλλα και πολλά άλλα online μαγαζιά με πάνω από 100 παραγγελίες ανα χρόνο για τα τελευταία 7 χρόνια).

    1. Για αγορές εντός ΕΕ δεν μας ενδιαφέρει πως και με ποια εταιρία θα μας στείλουν το οτιδήποτε.
    2. Για αγορές ΕΚΤΟΣ ΕΕ.....ΠΟΤΕ εταιρίες κουριερ (UPS,DHL,FEDEX,TNT κ.λ.π . εκτός από φακέλους ή πράγματα στα οποία βασίζεται η "ζωή" σας )
    3. Για αγορές από USA μόνο με USPS (προσοχή στους μή γνώστες ΔΕΝ είναι η UPS) όπου είναι τα αντίστοιχα αμερικάνικα "ΕΛΤΑ"..κοινώς...(μερικώς) κρατικά.
    4. Για αγορές από ΚΑΝΑΔΑ ΜΟΝΟ πάλι με τα κρατικά καναδικά ταχυδρομεία.
    5. Για αγορές από ΑΣΙΑ (Κίνα κυρίως) ΜΟΝΟ EMS (πάλι δηλαδή κρατικά ταχυδρομία - ΕMS είναι η υπηρεσία γενικά αποστολής express mail μέσω αεροπορικών μεταφορών).
    6. Για αγορές από Αυστραλία ΠΟΤΕ με την"οικονομική" (economy) αποστολή των κρατικών ταχυδρομίων γιατί θα σας έρθει με "βαπόρι" (και όχι από την Περσία που θα πιαστεί στην Κορινθία )...με αναμενόμενη παράδοση 4-6 ΜΗΝΕΣ.... ("Παθώς και Μαθώς" όπως λεέι και ο κύριος "Παντόφλας" στον "Αντωνάκη" ).
    7. Στις περιπτώσεις εκτός ΕΕ ΜΗΝ βάζεται "as a gift" γιατί είναι πια υποψιασμένοι και εαν το δούν αυτό (ειδικά από USA) θα σας το ανοίξουν και θα σας καπελώσουν άσχημα...
    8. Το παραπάνω δεν ισχύει για ευτελούς αξίας προιόντα από Κινα (έως 10 ευρώ-δολάρια).
    9. Στις παραπάνω περιπτώσεις (ΕΚΤΟΣ ΕΕ) ζητήστε από τον πωλητη να "υποτιμολογίσει" την αξία του προιόντος.Ειδικά σε μέρη υπολογιστών που δεν μπορούν να ελεγχθούν εύκολα τιμολογιακά μπορεί να γράψει ότι θέλει .
    10. Σημείωση στο πιο πάνω ...ΟΧΙ πάνω από 49 δολάρια τελική τιμή με τα μεταφορικά (total όπως είναι στο ebay).
    11. Δυστυχώς πολλά "καταστήματα" αυτή την χάρη (της υποτιμολόγισης) δεν θα σας την κάνουν (στην Αμερική η φοροδιαφυγή είναι χειρότερη και από φόνο)...απλά τότε ζητήστε τους απλό ταχυδρομείο....πιθανότατα (99%)θα σας εκτελωνιστεί από τα Γραφεία των ΕΛΤΑ με το ευτελές έξτρα κόστος των 3 ευρώ...(τρεις παραλαβές από εμένα τους δύο τελευταίους μήνες, 2 USA και 1 CANADA αξίας -αναγραφόμενης- 120, 480, και 520 δολαρίων πλήρωσα εκτελωνιστικά στα ΕΛΤΑ 3Χ3 ευρώ).
    12. Οπότε συνοπτικά...εαν σας έρθουν από οπουδήποτε μέσω των αντιστοίχων κρατικών ταχυδρομείων κατά 99,9% θα πληρώσεται το πολύ 3 ευρώ.
    13. Για αποστολή τώρα Δικιά σας στο εξωτερικό...ΜΟΝΟ συστημένο με ΕΛΤΑ....όλα τα άλλα είναι "super volcano".... (π.χ. δίσκος εσωτερικός, επιστροφή στο pixmania-Γαλλία για αλλαγή εντός εγγύησης, με το κούριερ της pixmania 60 ευρώ περίπου ...12 συστημένο εξπρές με ΕΛΤΑ...και σε 3 ημέρες το είχαν παραλάβει).
    14. Αγορές από την "Κίνα" (γενικώς) μπορεί να προέρχονται και από το το Hong Kong ή το Macao.
      Δεν πρόκειται για τέρατα αξιοπιστίας και συχνά υπάρχουν καθυστερήσεις με πιο χαρακτηριστική (και ιδιαιτέρως μεγάλης διάρκειας) αυτή του περασμένου Νοεμβρίου η οποία και επέφερε αλυσιδωτές αντιδράσεις σε όλα τα ταχυδρομεία παγκοσμίως.
      (Οι ίδιοι οι ιθύνοντες μάλιστα είχαν εκδώσει ανακοίνωση προς ενημέρωση του κοινού)
      Να έχετε υπόψη σας ότι οι Κινέζοι eBay sellers έχουν την τάση να υπερκοστολογούν το shipping & handling (θα κάνετε την ΠΙΚΡΗ διαπίστωση κατά την παραλαβή όταν προσθέσετε την αξία των γραμματοσήμων ή δείτε το ποσό που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κόστισε τυπωμένο)
      Εν ολίγοις, μακριά κι αγαπημένοι
    15. Συμπτωματικά παρέλαβα ένα δέμα μέσω EMS προ μίας βδομάδας. Ταχύτατοι αλλά και με το ανάλογο τίμημα. Σημειωτέον ότι οι μεταφορές που πραγματοποιούνται μέσω EMS είναι αυτομάτως και *ασφαλισμένες* ενώ τα υλικά συσκευασίας που χρησιμοποιούν περιορίζουν την πιθανότητα ζημιάς στο ελάχιστο.
      Στην Ελλάδα το κομμάτι από το Ελ. Βενιζέλος (έχω μπροστά μου φάκελο μεγέθους Α3 ο οποίος φέρει σφραγίδα "Τελωνείου Αερολιμένα, Απλουστευμένη Διαδικασία Ταχυδρομικών Δεμάτων") έως τον τελικό προορισμό, αναλαμβάνουν οι "Ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ", ΟΧΙ τα *κοινά* ΕΛΤΑ.
      Ουσιαστικά έχετε να κάνετε με υπηρεσία courier με ό,τι αυτό συνεπάγεται (π.χ. tracking)
    16. Θα επαναλάβω για πολλοστή φορά ότι αν έχετε ως 1ο κριτήριο την οικονομία και ο χρόνος παραλαβής έρχεται σε δεύτερη μοίρα, τα Ιαπωνικά Ταχυδρομεία διαθέτουν και τα SAL που -έως τώρα τουλάχιστον- με έχουν βγάλει ασπροπρόσωπο . Μακράν η φτηνότερη υπηρεσία και ο χρόνος παράδοσης από Ιαπωνία προς Ελλάδα δεν είναι τραγικά μεγαλύτερος από το standard Airmail: κατά μέσο όρο απαιτούνται 2½ βδομάδες.


    ΑΥΤΑ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 17-02-10 στις 22:54.

  3. #3
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.025
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Το μετέφερα από το νήμα "Online αγορές & εκτελωνισμός" για να είναι σε περίοπτη θέση. Έκανα και κάποιες αισθητικές παρεμβάσεις.

    Στο συγκεκριμένο νήμα θα μένουν μόνο όσα μηνύματα περιέχουν ευανάγνωστα δομημένες και χρήσιμες πληροφορίες.

    Οι ερωτήσεις, διευκρινήσεις, προσθήκες και η γενικότερη συζήτηση, θα γίνεται στο νήμα:
    "Online αγορές και εκτελωνισμός".
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 18-02-10 στις 14:56.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  4. #4
    Εγγραφή
    08-09-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.158
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbit/s
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L FTTH
    Μια-δυο επισημάνσεις που αφορούν στις Ασιατικές χώρες.
    1. Αγορές από την "Κίνα" (γενικώς) μπορεί να προέρχονται και από το το Hong Kong ή το Macao.
    Δεν πρόκειται για τέρατα αξιοπιστίας και συχνά υπάρχουν καθυστερήσεις με πιο χαρακτηριστική (και ιδιαιτέρως μεγάλης διάρκειας) αυτή του περασμένου Νοεμβρίου η οποία και επέφερε αλυσιδωτές αντιδράσεις σε όλα τα ταχυδρομεία παγκοσμίως.
    (Οι ίδιοι οι ιθύνοντες μάλιστα είχαν εκδώσει ανακοίνωση προς ενημέρωση του κοινού)
    Να έχετε υπόψη σας ότι οι Κινέζοι eBay sellers έχουν την τάση να υπερκοστολογούν το shipping & handling (θα κάνετε την ΠΙΚΡΗ διαπίστωση κατά την παραλαβή όταν προσθέσετε την αξία των γραμματοσήμων ή δείτε το ποσό που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κόστισε τυπωμένο)
    Εν ολίγοις, μακριά κι αγαπημένοι

    2. Συμπτωματικά παρέλαβα ένα δέμα μέσω EMS προ μίας βδομάδας. Ταχύτατοι αλλά και με το ανάλογο τίμημα. Σημειωτέον ότι οι μεταφορές που πραγματοποιούνται μέσω EMS είναι αυτομάτως και *ασφαλισμένες* ενώ τα υλικά συσκευασίας που χρησιμοποιούν περιορίζουν την πιθανότητα ζημιάς στο ελάχιστο.
    Στην Ελλάδα το κομμάτι από το Ελ. Βενιζέλος (έχω μπροστά μου φάκελο μεγέθους Α3 ο οποίος φέρει σφραγίδα "Τελωνείου Αερολιμένα, Απλουστευμένη Διαδικασία Ταχυδρομικών Δεμάτων") έως τον τελικό προορισμό, αναλαμβάνουν οι "Ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ", ΟΧΙ τα *κοινά* ΕΛΤΑ.
    Ουσιαστικά έχετε να κάνετε με υπηρεσία courier με ό,τι αυτό συνεπάγεται (π.χ. tracking)

    3. Θα επαναλάβω για πολλοστή φορά ότι αν έχετε ως 1ο κριτήριο την οικονομία και ο χρόνος παραλαβής έρχεται σε δεύτερη μοίρα, τα Ιαπωνικά Ταχυδρομεία διαθέτουν και τα SAL που -έως τώρα τουλάχιστον- με έχουν βγάλει ασπροπρόσωπο . Μακράν η φτηνότερη υπηρεσία και ο χρόνος παράδοσης από Ιαπωνία προς Ελλάδα δεν είναι τραγικά μεγαλύτερος από το standard Airmail: κατά μέσο όρο απαιτούνται 2½ βδομάδες.

    Και μία ερώτηση προς τον xlntstay:
    Από που προκύπτει η φράση "super volcano";
    Isn't it great when things just WORK?

    minus21grams [dot] net

  5. #5
    Εγγραφή
    18-02-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Άνω Λιόσια ΗELLAS
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    504
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    14275/481
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ
    Router
    SAGEM
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 18(dB)
    Οταν πάς και κάνεις εκτελωνισμό μόνος σου στον αερολιμένα ΕΛ.ΒΕΝ. θα δείτε ότι στα μέσα γκισέ (εκεί που είναι οι αποθήκες και τα γραφεία των διαφόρων κουριερ ,UPS,FEDEX και λοιποί) ο "καλός" ο "Τελώνας" ανοίγει ένα βιβλιαράκι (ειναι αρκετα βιβλιαράκια ανα κατηγορία και χρονολογιά) που νομίζει αυτός οτι κάνει...βρήσκει το προιόν σου η κάποιο "περίπου" σαν το δικό σου και βάζει ΟΤΙ ου καπνίσει..
    Μερικές φορές με λίγο παρακάλι μπορεί να σου βάλει και πιο κάτω.
    Στη Θεσσαλονίκη το καλύτερο σε περίπτωση που σε τσιμπισουν είναι να πας και να κλαφτείς στον διευθυντή...οτι είσαι άνεργος,φοιτητής...και δεν ξέρω εγώ τι άλλο για να σου μειώσει την κοστολόγιση...(μην ξεχάσεις κανα 10ρικο ευρώ για τα "παιδιά" edit)....
    super volcano (όπως το Yellowstone) γιατί η επίπτωση στην τελική τιμή ενός προιόντας με εκτελωνισμό απο αυτές τις εταιρίες κουριερ είναι ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΗ...

    Επίσης καλό ειναι εαν μπορεί καποιος mod, τις επισημάνσεις σχετικά με τις ασιατικές αποστολές του "άψυχου" -21grams, να τις προσθέσει στους πιο πάνω κανόνες και να γίνουν 16....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 17-02-10 στις 22:52.

  6. #6
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.283
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Όλα τα παραπάνω σωστά, και ευχαριστούμε τον φίλο xlntstay που μοιράζεται την εμπειρία ζωής του. Να προσθέσω κι εγώ 2 πραγματάκια:

    - Από εξωτερικό αγοράζουμε μόνο αν η διαφορά τελικού κόστους είναι μεγάλη σε σχέση με Ελλάδα. Έχω ακούσει στο adslgr το επιχείρημα "στην Ελλάδα κάνει 1000 ευρώ, το βρήκα 900, γλυτώνω ένα κάρο λεφτά", αν μιλάμε για τέτοιες διαφορές δεν αξίζει πάντα τον κόπο, κατά την ταπεινή μου άποψη βέβαια.
    - Από χώρες εκτός ΕΕ, μόνο αν η διαφορά τιμής είναι ΠΟΛΥ μεγάλη, γιατί πέρα από τις σωστές συμβουλές του xlntstay το ενδεχόμενο να πληρώσουμε δασμούς πάντα υπάρχει.
    - Προσέχουμε γενικά θέματα εγγύησης. Αν αγοράζουμε από μαγαζί υπάρχει εγγύηση, από ιδιώτη όχι. Βέβαια, ψάχνουμε πρώτα καλά τους όρους (πόσο θα χρειαστεί να πληρώσουμε για να το στείλουμε πού κλπ) όπως και τους όρους επιστροφής, ειδικά κάποια restocking fees. Προσοχή λοιπόν ειδικά από ebay, να ξέρουμε ότι οι αγορές από ιδιώτες δεν έχουν εγγύηση.
    - Επειδή πολλοί έχουμε πρόβλημα γλώσσας (αυτό φαίνεται από τις ερωτήσεις που κάνουν αρκετοί φίλοι εδώ μέσα), ζητάμε είτε διευκρινίσεις για ό,τι δεν καταλαβαίνουμε, είτε από έναν φίλο-γνωστό (ακόμα και εδώ μέσα) να μας εξηγήσει. Το τι θα καταλάβουμε από google-translate και συναφείς μεθόδους δεν θα πρέπει να το χρησιμοποιήσουμε αποκλειστικά ως βάση για να αποφασίσουμε για μια αγορά. Και ειδικά σε ebay διαβάζουμε όλο το listing, μαζί με τα ψιλά γραμματάκια, προσέχοντας ιδιαίτερα κατάσταση (καινούργιο, μεταχειρισμένο, σαν καινούργιο), εγγύηση, όρους και κόστος επιστροφής, τυχόν σημειώσεις για τη χρήση (βολτάζ, καταλληλότητα, συμβατότητα). Θα έλεγα γενικά ότι αν τα ψιλοαγγλικούλια μας είναι έτσι κι έτσι δεν είναι έξυπνη ιδέα οι αγορές από το εξωτερικό.
    - Γενικά πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας ότι
    α. το ebay δεν είναι ένα μεγάλο κατάστημα, υπάρχουν αξιόπιστοι πωλητές, αναξιόπιστοι, επαγγελματίες, ιδιώτες, και ασφαλώς και απατεώνες.
    β. το amazon είναι διαφορετικό από το amazon marketplace, άλλο να στέλνει κάτι το ίδιο το amazon και άλλο οι διάφοροι συνεργαζόμενοι έμποροι. Οι διαφορές είναι στην αξιοπιστία, στον τρόπο διαχείρισης παραπόνων/προβλημάτων, στο κόστος αποστολής, στο πού στέλνουν.
    γ. αν έχετε κάνει μια αγορά από κάπου και είσαστε ευχαριστημένοι, δεν είναι έξυπνο σε μελλοντικές αγορές να προτιμήσουμε κάποιον άλλο, που δεν ξέρουμε, για να γλιτώσουμε 1-2 ευρώ. Αυτό ισχύει και για εγχώριες αγορές.
    δ. σε περιπτώσεις απίστευτα χαμηλών τιμών, η πιθανότητα απάτης είναι μεγάλη. Ποτέ (μα ποτέ) δεν πληρώνουμε με Western Union.

    Ελπίζω να βοήθησα λιγουλάκι κι εγώ...
    hnesne

  7. #7
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.025
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Προσθέτω την πολύτιμη εμπειρία του lordlesar, για τον εκτελωνισμό προϊόντος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lordelesar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις γύρισα από το αεροδρόμιο.
    Για όποιον ενδιαφέρεται να το κάνει μόνος του, χοντρικά πρέπει να περιμένει τα εξής:
    1. Πας στο Cargo του αεροδρομίου στα γραφεία της εταιρίας courier (fedex στη δική μου περίπτωση) και παίρνεις το 1ο χαρτί πληρώνοντας 30,75 ευρώ πρακτοριακά δικαιώματα.
    2. Πας στην αποθήκη της Ολυμπιακής και δίνεις το χαρτί της courier σε υπάλληλο να σου φέρει το δέμα (δεν το παίρνεις, απλά το φέρνει μπροστά αν είναι μικρό, αλλιώς απλά το βρίσκει)
    3. Δίπλα στην αποθήκη είναι ο έλεγχος. Συμπληρώνεις τουλάχιστον 1 χαρτί. Όταν πήγα εγώ ήταν ένα παλικάρι ο οποίος συμπλήρωνε τα χαρτιά ΟΛΩΝ ανεξαιρέτως εκτός των επαγγελματιών. Τελικά δεν μου ζήτησε κάποια λεφτά, αλλά νομίζω ότι κράτησε αντίγραφο του εντύπου (με διάφορα στοιχεία μου πάνω). Να συμπληρώσω ότι καθόταν σε γραφείο (το μοναδικό εκτός του τελώνη) και ο τελώνης έστελνε τον κόσμο εκεί. Σε ερώτησή μου τι ακριβώς είναι και τι ιδιότητα έχει δεν μου απάντησε.
    4. Πηγαίνεις πίσω στην αποθήκη για να σου βάλει μια υπογραφή οποιοσδήποτε υπάλληλος.
    5. Πίσω στον έλεγχο για υπογραφές και σφραγίδες από τον υπάλληλο του τελωνείου. Εκεί περίμενα το περισσότερο γιατί είχε πάει "κάπου σε μια δουλειά". Εδώ θα σου βάλει τυχόν προσαυξήσεις και καπέλα.
    6. Βγαίνεις από το κτίριο της αποθήκης και πας στο δίπλα κτίριο της GoldAir Handling για υπογραφή από τον Επόπτη του τελωνείου.
    7. Πας απέναντι στο κτίριο που λέει Τελωνείο, στο γραφέιο 5
    8. Κατόπιν γραφείο 11
    9. Γραφείο 14
    10. Γραφείο 16
    11. Γραφείο 17 - Τράπεζα της Ελλάδος: εδώ πληρώνεται ο ΦΠΑ και τυχόν δασμοί
    12. Γραφείο 18 Παίρνεις την απόδειξη
    13. Πας στο απέναντι κτίριο πάλι που ήταν τα γραφείο του κούριερ αλλά στο ισόγειο και πληρώνεις 15,97 ευρώ στη Olympic Handling. Το τιμολόγιο αυτό λέει:
    CUSTOMS Customs Check HWB 4.20
    DELIVERY Delivery Charges HWB FX 8.40
    INSURANCE Insurance Fee HWB FX 0.38
    Για την Olympic Handling 12.98
    ΦΠΑ 2.99
    Σύνολο 14.97
    14. Πίσω στην αποθήκη για παραλαβή. Εδώ να σημειώσω ότι με είδε ο τύπος που βοήθησε στην αρχή με το πακέτο στο χέρι και δεν μου ζήτησε πάλι τπτ.

    Αυτά λοιπόν... Αντί για 121 ευρώ στην FedEx, πλήρωσα τελικά 30.75+14.97+18.14+2.00= 64.86 ευρώ σύν 5,60 για Αττική Οδό.

    Το μόνο μελανό σημείο που με ανησυχεί είναι ο τύπος στο 3ο βήμα. Λόγω του χαρτιού που συμπληρώνεις ξέρει και διεύθυνση και ΑΦΜ και όνομα...Ελπίζω να μην μου έρθει καμιά λυπητερή στο σπίτι για "τελωνειακή βοήθεια"...
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  teloneio.jpg 
Εμφανίσεις:  60 
Μέγεθος:  219,0 KB 
ID: 79874
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 15-11-10 στις 18:20.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  8. #8
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.725
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Arkady Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά το πότε παρεμβάλλεται η Fedex για τον εκτελωνισμό και πότε ακολουθείται αυτή η πολύπλοκη διαδικασία εκτελωνισμού που έχει προαναφερθεί, δεν το έχω καταλάβει...

    Πρόσφατα είχα παραγγείλει ένα laptop από Αμερική και είχα ζητήσει να μου σταλεί μέσω USPS και να σημειώσει πάνω ο αποστολέας "gift".
    [...]

    Κατά συνέπεια,υποθέτω ότι η FEDEX παρεμβάλλεται μόνο όταν το πακέτο έχει σταλεί με κάποια courier και όχι μέσω ταχυδρομείου...
    Έχεις μπλέξει την βούρτσα με την...

    Η Fedex είναι εταιρεία ταχυμεταφορών (courier) όπως και η UPS, DHL, ACS, ΕΛΤΑ Ταχυμεταφορές (EMS), κλπ.

    Δέματα που έρχονται από χώρες εκτός ΕΕ, κάνουν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ μια βόλτα από το τελωνείο για να διαπιστωθεί η αξία τους και εφόσον αυτή είναι μεγαλύτερη των 22 ευρώ (ή 45 για μη εμπορικές αποστολές) να επιβληθούν οι δέοντες δασμοί και ΦΠΑ.

    Οι εταιρείες ταχυμεταφορών, πλήν ΕΛΤΑ, είναι εξαιρετικά επιμελείς στο να περάσουν ΚΑΘΕ πακέτο που διαχειρίζονται από το τελωνείο και να τα εκτελωνίσουν. Για την διαδικασία αυτή χρεώνουν ΕΠΙΠΛΕΟΝ των δασμών και ΦΠΑ ένα καλό ποσό, που για αντικείμενα μικρής φορολογητέας αξίας ξεπερνά ακόμη και την συνολική αξία του αντικειμένου. Πρόκειτα για αμοιβή εκτελωνιστή, έξοδα αποθήκευσης, σούξου-μούξου, ακόμη και το κόστος ΝΕΑΣ αποστολής εσωτερικού προς το χώρο σου γιατί (ξύπνιοι) τερματίζουν την προηγούμενη φορτωτική στο τελωνείο, λες και η διεύθυνση παραλήπτη είναι "Τελωνείο, Αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος".

    Τα ΕΛΤΑ θες λόγω μεγάλου αριθμού αποστολών, θες οτιδήποτε, πολλές φορές "περνάνε" αρκετά πακέτα που δε βγάζουν μάτι ως ελεύθερα, με μια ταρίφα των 3 ευρώ για τη διαδικασία βάλε-βγάλε από το τελωνείο. Αλλά ακόμη και στα πακέτα που θα επιβληθουν φόροι, τα επιπλέον έξοδα είναι σε λογικά πλαίσια.

    Οπότε, η πολύπλοκη διαδικασία που περιγράφηκε έχει νόημα να γίνεται σε περιπτώσεις δεμάτων που εκτελωνίζονται και τα έρχονται με εταιρείες ταχυμεταφορών πλην ΕΛΤΑ. Σου επιτρέπει να γλυτώσεις ένα καλό μέρος των εξωφρενικών εξόδων που θα σου ζητηθεί να πληρώσεις στην courier για τον "κόπο" της (όχι τους δασμούς/ΦΠΑ, αυτά είναι του κράτους).

    Όταν το δέμα μας διεκπεραιώνεται από τα ΕΛΤΑ, δεν υπάρχει κανένα κέρδος.
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

  9. #9
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.025
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Προσθέτω το ενημερωτικό δελτίο τύπου της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων.

    21 Ιουλίου 2011


    Η ΕΕΤΤ έχει γίνει αποδέκτης σημαντικού αριθμού καταγγελιών καταναλωτών σχετικά με την επιβολή πρόσθετων χρεώσεων κατά τον εκτελωνισμό ταχυδρομικών αντικειμένων προέλευσης εξωτερικού (χώρες εκτός ΕΕ).
    Για το λόγο αυτό και προκειμένου να μπορούν οι καταναλωτές να ελέγχουν τις σχετικές χρεώσεις και τα τέλη που τους επιβάλλονται, διευκρινίζονται τα ακόλουθα:

    1) Η διαδικασία που εφαρμόζεται κατά τον εκτελωνισμό βασίζεται στην ευρωπαϊκή και ελληνική τελωνειακή νομοθεσία περί τριτοχωρικών εμπορευμάτων εμπορικού χαρακτήρα, με αξία μεγαλύτερη των 22€, ή μη εμπορικού χαρακτήρα, με αξία μεγαλύτερη των 45€.
    2) Τα τέλη διακρίνονται στις εξής κατηγορίες:

    Τέλη προς το Δημόσιο (δασμοί, ΦΠΑ, ΔΕΤΕ)

    Τα τέλη αυτά καταβάλλονται ανεξαρτήτως του παρόχου που έχει αναλάβει τη διακίνηση της αποστολής. Τα αντικείμενα μη εμπορικού χαρακτήρα, των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει τα 350€ υπόκεινται σε κατ’ αποκοπήν δασμό 3,5%, εκτός κι αν ο ενδιαφερόμενος ζητήσει τον εκτελωνισμό με βάση τη δασμολογική κατάταξη του είδους. Ως εμπορεύματα μη εμπορικού χαρακτήρα θεωρούνται εκείνα που περιλαμβάνονται αποκλειστικά στις αποστολές που πραγματοποιούνται από ιδιώτη σε ιδιώτη, χωρίς οποιασδήποτε μορφής πληρωμή και τα οποία, λόγω της φύσης τους και της ποσότητάς τους, (μικρή) προορίζονται, χωρίς καμία αμφιβολία, για προσωπική, ιδιωτική ή οικογενειακή χρήση εκ μέρους των παραληπτών. Για αξίες από 22€ μέχρι 150€ επιβάλλεται μόνο ο ΦΠΑ. Αν η αξία του αντικειμένου είναι πάνω από 150€ τότε επιβάλλονται ΦΠΑ και δασμοί.

    Τέλη εκτελωνισμού από ΕΛ.ΤΑ.

    Τα τέλη που προβλέπονται στον τιμοκατάλογο των ΕΛ.ΤΑ. είναι:

    • «Τέλος εκτελωνισμού» : 8€ για τα αντικείμενα που εκτελωνίστηκαν και εκδόθηκε γι’ αυτά τελωνειακή διασάφηση, ανεξάρτητα από το αν πρόκειται για αντικείμενα επιστολικού ταχυδρομείου ή δέματα.

    • «Τέλος διαχείρισης δασμών» : 4€, πλέον των τελών εκτελωνισμού, για τα αντικείμενα που εκτελωνίστηκαν και εκδόθηκε γι’ αυτά τελωνειακή διασάφηση, η οποία δεν είναι «ατελής» αλλά προβλέπει την είσπραξη από τον παραλήπτη τους και την απόδοσή τους στις Τελωνειακές Αρχές δασμών ή φόρων από τα ΕΛΤΑ.

    • «Τέλος αναθεώρησης δασμών» : 10€ πλέον των τελών εκτελωνισμού και των τελών διαχείρισης δασμών μόνο στην περίπτωση που ο παραλήπτης επιθυμεί την αναθεώρηση των δασμών που περιλαμβάνονται στην τελωνειακή διασάφηση για τα αντικείμενα που εκτελωνίστηκαν.


    Τέλη εκτελωνισμού από εταιρεία ταχυμεταφορών

    • Εργατικά και έξοδα αποθήκευσης

    • Αμοιβή εκτελωνιστή, που συνήθως ξεκινά από τα 50 - 60€ και αυξάνει ανάλογα με την αξία του τιμολογίου

    Εναλλακτικά ο παραλήπτης μπορεί να χρησιμοποιήσει δικό του εκτελωνιστή ή να κάνει τον εκτελωνισμό ο ίδιος. Σε αυτή την περίπτωση, δεν πληρώνει αμοιβή εκτελωνιστή στην εταιρεία ταχυμεταφορών, αλλά απαιτείται η «Έκδοση Διατακτικής» με κόστος από 0€ μέχρι 35€, συν το κόστος του τρίτου εκτελωνιστή (αν υπάρξει).
    3) Τα ταχυδρομικά αντικείμενα εξωτερικού είτε διακινούνται από τα ΕΛ.ΤΑ. είτε από εταιρείες ταχυμεταφορών, οφείλουν να επιδίδονται στη διεύθυνση του παραλήπτη.
    4) Σε κάθε περίπτωση οι καταναλωτές οφείλουν να ενημερώνονται από τους τιμοκαταλόγους των εταιρειών για τα ισχύοντα τέλη.


    Κατόπιν καταγγελιών καταναλωτών σχετικά με την επιβολή από τα ΕΛΤΑ «τέλους παρουσίασης στο τελωνείο» στα «τελωνειακώς ελεύθερα» ταχυδρομικά αντικείμενα, η ΕΕΤΤ διερεύνησε τη νομιμότητα του εν λόγω τέλους κατά τον εκτελωνισμό των εισερχόμενων ταχυδρομικών αντικειμένων από χώρες εκτός ΕΕ, σύμφωνα με τα οριζόμενα στις σχετικές διατάξεις της Παγκόσμιας Ταχυδρομικής Σύμβασης και του εθνικού κανονιστικού πλαισίου. Ως αποτέλεσμα, έκρινε ότι τα ΕΛΤΑ δεν θα έπρεπε να επιβάλουν το συγκεκριμένο τέλος στους χρήστες. Σύμφωνα με το Ν. 3185/03, η ΕΕΤΤ κατέθεσε σχετική εισήγηση στον Υπουργό Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων για την επιβολή κύρωσης στα ΕΛΤΑ και σύστασης όπως εντός 2 μηνών προβούν στον επαναπροσδιορισμό των τελών που επιβάλλουν, κατά τρόπον ώστε να καθίσταται σαφής η νομική βάση επιβολής τους και να μην προκαλείται σύγχυση στον τελικό χρήστη.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  10. #10
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    3.878
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί τιποτα.
    Η λογική σε αγορές εκτός ΕΕ και για ποσά πάνω από 100 ευρώ είναι απλή, εφόσον μιλάμε για αποστολή με ταχυδρομείο (τα courier όπως έχουμε αναφερει χιλιάδες φορές χρεώνουν πάντα τουλάχιστο 100 ευρώ καπέλο για έξοδα εκτελωνισμού, φυλαχτρα και διάφορα άλλα, επίσης δεν αφήνουν τίποτα να περάσει έτσι ακόμα και μικρής αξίας):

    - Κανονικά οι επιβαρύνσεις είναι περίπου 30% (ΦΠΑ+Δασμός) στην τιμή συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών (δεν ξεχνάμε, +100 καπέλο-ταριφα τα courier UPS, Fedex κλπ).
    - Μεσω ΕΛΤΑ υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να τη γλιτώσεις εφόσον η τιμή είναι <100 ευρώ, αλλα αν είσαι τυχερός μπορεί και για παραπάνω (ΠΡΟΣΟΧΗ: η τιμή είναι κάτι σχετικό, και πολλες φορές εξαρτάται από την εκτίμηση του τελωνειακού και όχι απο αυτό που έχει γραψει ο πωλητής). Παράδειγμα: Παραγγέλνετε IPad, και ο πωλητής γράφει απέξω, "Sample 100$", αν το ανοίξουν, δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσετε μόνο 30% του 100$
    - Όταν αγοράζεις κάτι θα πρέπει η τιμή του προιόντος σε σχέση με την τιμή του στην Ελλάδα να είναι τουλάχιστο 30-35% μικρότερη αλλιώς δεν αξίζει να μπεις στην διαδικασία αυτή, αν τελικά δεν επιβαρυνθείς θα πρέπει να το δείς ως bonus και ώς όχι σαν κανονική διαδικασία.
    - Όσο για τα κολπα με το "gift", αφήστε, το έχουν πάρει χαμπάρι....

    Αν λοιπόν τα παπουτσάκια μπορείς να τα βρεις στην Ελλάδα σε τιμή μικρότερη από ~220 ευρώ τοτε να τα αγοράσεις από εδώ, αλλιώς προχώρα....

  11. #11
    Εγγραφή
    01-10-2012
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    πολυ καλο θεμα παιδια! Εδω και καιρο παραγγελνω απο το internet και εχω βγαλει
    και εγω δικους μου κανονες, το ποιο τρελο ηταν να παραγγειλω απο Japan που μου φαινεται αρκετα
    μακρια, τωρα θελω να κανω μερικες αφισες και σκεφτομαι για print24 η copyexpress, εδω Ελλαδα.

    γενικα το θεμα με τις online αγορες ειναι και συνεχεια γινεται μεγαλητερο,
    αξιζει να το δωσουμε μεγαλητερη προσοχη.

  12. #12
    Εγγραφή
    20-10-2012
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παρηγγειλα απο lightinthebox κατι πράματα που ήθελα (αξίας 145 ευρώ). Επέλεξα το Standar shipping 6-8 εργάσιμες μέρες. Στο trace της EMS φαίνεται αυτό:
    2012-10-08 20:02:00 SHENZHEN Posting
    2012-10-08 20:32:00 SHENZHEN Despatch from Sorting Center
    2012-10-08 21:44:54 SHENZHEN Arrival at Sorting Center
    2012-10-08 22:13:37 SHENZHEN Despatch from Sorting Center
    2012-10-09 13:22:00 GUANGZHOU Arrival at Sorting Center
    2012-10-10 01:17:00 GUANGZHOU Despatch from Sorting Center

    Για ποιο λόγο μπορεί να έχει καθυστερήσει τόσο πολύ? Έχει παραγγείλει κανείς κάτι από EMS και του έχει καθυστερήσει? και αν ναι πόσο καθυστέρησε?

  13. #13
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.030
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Είχα παραγγείλει ένα tablet μέσω EMS από Shenzen.
    Δεν ήρθε ποτέ.

    Το tracking έδειχνε παρόμοια αποτελέσματα με τα δικά σου, δηλαδή πηγαινοερχόταν από sorting center σε sorting center.
    Τελικά μου είπε ο πωλητής ότι δεν ήταν δυνατή η αποστολή, γιατί περιείχε μπαταρία (!) και ακύρωσα την παραγγελία. Καλύτερα να επικοινωνήσεις μαζί του, αν πρόκειται για τέτοιο item.

  14. #14
    Εγγραφή
    14-10-2004
    Μηνύματα
    132
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    καλησπερα
    θελω να κανω παραγγελεια απο κινα τκ 518000 δεμα βαρους 10κιλων διαστασεις 50χ50 κοστος περιπου 250-300 ευρο ηλεκτρονικο δεκτη
    πιθανοτατα θα ερθει με currier dhl ή ems.
    ξερει κανεις απο τελωνειο τι παιζει μεσα στα 300 ειναι το κοστος του currier ειπε αλλα αυτο σημαινει οτι ειναι πληρωμενο το τελωνειο? φπα δασμοι κτλπ
    αν οχι τι να υπολογιζω για τελωνειο? εχει αγορασει κανεις αλλος aπο alibaba? aliexpress?chinavision?
    αν ειναι κατω απο 100 την γλυτώνω?
    ευχαριστω

  15. #15
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Περιοχή
    Αλιμος
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Vodafone Power Station
    Μέσα στην τιμή δεν είναι κανένας δασμός και κανένα ΦΠΑ. Αν ερθει με DHL θα περάσει τελωνείο και θα πληρώσεις και από τα δύο τα προηγούμενα.
    Με ΕΜS εχει πολλές πιθανότητες να μη παράσει τελωνείο. Οσο για το alibaba, aliexpress, alimono Κλπ, εγώ θα το σκεφτόμουν.
    The foundation of every state is the education of its youth.
    Τα θεμέλια κάθε πολιτείας είναι η εκπαίδευση των νέων της.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Online αγορές από το εξωτερικό - Δασμοί
    Από kyrnikos στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-12, 17:41
  2. Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-10, 01:51
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-09, 04:21
  4. ΠΟΙΟ e-shop,εμπιστευεσαι,για τις αγορες σου?
    Από Georgevtr στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-08, 02:02

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας