Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 78
  1. #16
    Εγγραφή
    13-03-2003
    Περιοχή
    Greece.gif
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    ISP
    Conn-xTV
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΡΟΛΟΣ
    Router
    SPEEDTOUCH 780
    Δεν μπορω να πω οτι εχω πειραξει τιποτα...Το μονο 'σχετικο' που εχω αλλαξει στο BIOS ειναι οτι εχω βαλει AGRESSIVE τους χρονισμους της μνημης και του επεξεργαστη

  2. #17
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    όσοι Barton έχουν παραχθεί μετά την 39η εβδομάδα είναι κλειδωμένοι - είσαι σίγουρος οτι και ο δικος σου είναι κλειδωμένος?
    400*12.5 = 2500 ??? να υποθέσω οτι το 400 είναι "dual channel"?
    O Athlon XP 2800+ ειναι 2083Mhz "πραγματικά" με 12.5 multiplier και 166 bus. Οποτε αν υποθέσουμε οτι είναι standard κλειδωμένος 12.5*200 είναι σχεδόν αδύνατο να χτυπήσεις..... μόνο με τρελά volts και καλή ψύξη - υδροψυξη και βλέπουμε

  3. #18
    Εγγραφή
    13-03-2003
    Περιοχή
    Greece.gif
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    ISP
    Conn-xTV
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΡΟΛΟΣ
    Router
    SPEEDTOUCH 780
    Δεν το κοιταξα το CPU οταν τον εβαζα να δω βδομαδα κατασκευης και δεν θα κατσω τωρα να αφαιρω την ψυκτρα για να το δω. Μεσω software μπορω να το δω?
    Το μονο 'πειραμα' που εχω κανει ειναι να ανεβασω την FSB απο τα 166 στα 180 κανοντας τον ετσι να δουλεψει στα 2257 περιπου.

  4. #19
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    δεν έχεις δοκιμάσει να αλλάξεις το multiplier μέσα από το Bios?

  5. #20
    Εγγραφή
    13-03-2003
    Περιοχή
    Greece.gif
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    ISP
    Conn-xTV
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΡΟΛΟΣ
    Router
    SPEEDTOUCH 780
    οχι,αλλα παρατηρησα οτι αν αυξησω την FSB πιο πανω απο το 180 (μεσα απο τα windows) ο υπολογιστης κολλαει.

  6. #21
    Εγγραφή
    13-03-2003
    Περιοχή
    Greece.gif
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    ISP
    Conn-xTV
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΡΟΛΟΣ
    Router
    SPEEDTOUCH 780
    Τωρα δοκιμασα απο το BIOS και εβαλα το multipier στο 13 χωρις να αλλαξω τιποτα αλλο.Οταν το εκανα save, μου εβγαλε το cpu στα 833!!!!

  7. #22
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Μηνύματα
    1.322
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    2800 εχω. δεν ειναι κλειδομενος. στα benchmarks εχει αρκετουτσικη διαφορά απο τον 2800 με FSB 166χ12,5. Βεβαια 3000 πραγματικος δεν ειναι

  8. #23
    Εγγραφή
    16-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    726
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    TG 585 V8
    Φίλε dihonoia πήγαινε www.pctech.gr εκεί θα βρείς ατελείωτα αρθρα, συμβουλές και ότι άλλο θες για o/c του ATHLON σου. Εγω πάντως μιας και έχω πολυετή εμπειρία στο θέμα (εχω κάψει πραμα....! ) θα σου πω 1-2 πραγματάκια. 1ον ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ μην κάνεις ο/c την τάση του πυρήνα παραπάνω απο 5-7% χωρίς να έχεις και την ανάλογη ψύξη και λέγοντας ανάλογη ψύξη εννοω watercooling/waterchiller ή για extreme καταστάσεις freoncooling 8) ! . Ο λόγος ειναι ότι αυξάνοντας την τάση της cpu σου, αυξάνεται εκθετικά η θερμική ισχύς της με αποτέλεσμα οταν είσαι με απλή ψύξη να αυξάνεις την θερμοκρασία του die πάρα πολύ, το οποίο οδηγεί σε πολύ γρήγορη γύρανση τα κυκλώματα της cpu και σίγουρα θα "πεθάνει" πολύ γρηγορότερα απ'ότι αν ήταν στα default (ο χρονος μπορεί να είναι απο λίγες μέρες μέχρι και 1-2 χρόνια ανάλογα με το πόσο πολύ τον πουσαρες). Μπορείς να παίξεις ελευθερα με τα settings του fsb/system bus και πολλ/τη εφόσον δεν πειράζεις τις τάσεις, ότι και να συμβεί απλώς ξανάχαμηλώνεις τα settings κάνεις επανεκκίνηση και δε τρέχει τίποτα, σε αντίθεση με τα O/c των τάσεων που μπορεί να σε οδηγήσουν σε ΜΟΝΙΜΟ προβλημα ακόμα και αν επαναφέρεις τα default. Κατί άλλο επίσης, οι ATHLON ΧP πάσχουν απο μποτιλιάρισμα στο εξωτερικό Bus (fsb) όπώτε ειναι προτιμότερο να έχεις λίγο χαμηλότερη εσωτερική συχνότητα με υψηλότερο fsb (π.χ. 200Χ11 αντι για 180Χ12,5). Προσοχή επίσης στα settings της μνήμης (ras,cas, κτλ) μέσα απο το Bios μπορεί τα κοληματα να ευθύνονται σε αυτές. Οι ATHLON XP ανεβάζουν συχνότητα γύρω στο +20% χωρίς ο/c στην τάση της cpu αλλά αυτό ισχύει μέχρι και τον 2400+/2500+ απο εκεί και πέρα μειώνεται η ικανότητα του o/c (χωρίς άυξηση της τάσης πάντα) μέχρι και στο +5% για τα κορυφαία μοντέλα (3000+,3200+) αφού ήδη αυτες οι cpu είναι πουσαρισμένες απο την AMD. Ενδεικτικά θα σου πω ότι ο 2000+ που έχω (1667Μhz default συχνοτητα) πηγαίνει μέχρι λίγο πάνω απο τα 2000Mhz (2050) χωρίς ο/c της τάσης, με watercooling έφτανε μέχρι 2400Mhz σταθερά και με o/c στην τάση απο 1.6 που ήταν στα 1,85 volt. Με waterchiller (δηλ. watercooling με ψύκτη νερού!! 8) ) έφτασα μέχρι τα 2550 περίπου και με τάση στα 2,1volt!! ΠΡΟΣΟΧΗ όμως ΜΗΝ δοκιμάσεις να ανεβάσεις τόσο πολύ την τάση γιατί μπορεί να σκωτώσεις τη cpu σου μέσα σε ελάχιστα λεπτά, αν δεν έχεις ειδική ψύξη! Και κάτι τελευταίο, ΠΟΛΥ σημαντικός παραγόντας είναι και η μητρική σου είδικά το τμήμα που τροφοδοτεί με ρευμα την cpu , προτίμησε μητρική που να περνει ταση 12volt για την cpu, oπως οι P4 θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα στο O/c. Αυτα τα ολίγα...

  9. #24
    Το avatar του μέλους xenbast_
    xenbast_ Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dihonoia
    ετσι ομως,ουσιαστικα δεν το εχεις κανει overclock γιατι 10.5x200=2100, δηλαδη ο επεξεργαστης δουλευει παλι στην ιδια συχνοτητα!
    εν μέρει σωστός, το μηχάνημα πηγαίνει αρκετά γρηγορότερα γιατί η cpu με την μνήμη τα λένε στα 200μηζ

  10. #25
    Το avatar του μέλους xenbast_
    xenbast_ Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dihonoia
    οχι,αλλα παρατηρησα οτι αν αυξησω την FSB πιο πανω απο το 180 (μεσα απο τα windows) ο υπολογιστης κολλαει.
    να προτιμάς 133,166 ή 200 στα υπόλοιπα το η μ/β κάνει οβερκλοκ και το pci bus και γι αυτό σου κολλάει...

    οι epox 8rda+ ξεκλειδώνουν το multiplier cpu και μπορείς έτσι να κατεβάσεις multiplier το ανεβάζοντας το fsb...δώσε και λίιιιιγο ρευματάκι παραπάνω και είσαι οκ!

  11. #26
    Εγγραφή
    16-04-2003
    Μηνύματα
    931
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xenbast_
    οι epox 8rda+ ξεκλειδώνουν το multiplier cpu και μπορείς έτσι να κατεβάσεις multiplier το ανεβάζοντας το fsb...δώσε και λίιιιιγο ρευματάκι παραπάνω και είσαι οκ!
    καλά ρε ΧΕΝ το multiplier πώς ξεκλειδώνει από το ΜΒ;
    δεν χρειάζεται να βραχυκυκλώσεις κάτι ακίδες πάνω στο CPU για να ξεκλειδώσει;

  12. #27
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    Οπα παιδιά χαλαρώστε λίγο γιατι έχουμε μπερδέψει τα μπούτια μας!

    @xenbast_ Το συγκεκριμένο motherboard όπως και το 90% των nforce2 boards έχουν AGP/PCI lock ανέξαρτητα από το bus... οπότε οποιο και αν είναι το FSB δεν υπάρχει προβλημα

    @dsl_ole ακίδες??? μήπως μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος?? αναφέρεσαι για ξεκλείδωμα κλειδωμένου Barton (μετά την 39η εβδομάδα)? η για το γνωστό wire mod στο socket της μητρικής?

  13. #28
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    Επίσης επειδή πολλοί πιστεύουν οτι όλα τα nForce2 είναι dual channel (κάτι 400αρια γράφτηκαν παραπάνω) να πω οτι το συγκεκριμένο δεν είναι! είναι single channel και οχι dual

    http://www.devhardware.com/c/a/Mothe.../Asus-A7N8X-X/ για περισσότερα

  14. #29
    Εγγραφή
    16-04-2003
    Μηνύματα
    931
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    dsl_W

    το CPU έχει κάποιες ακίδες που άν τις βραχυκυκλώσεις μπορείς να ξεκλειδώσεις τον multiplier. Περισσότερα δεν ξέρω.

    το Asus A7N8X-X δεν έχει dual channel support αλλά έχει
    400αρι FSB καί σηκώνει DDR 400 αλλά όχι σε Dual Channel.

  15. #30
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Μηνύματα
    1.322
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    για τις ακιδες εχω διαβασει κι γω.
    αλλα εγω σας λεω οτι το μηχανημα πανω σε epox rda με fsb (synchronous) στα 200 παει πολυ καλυτερα απ' οτι με 166 εστω κι αν η τελικη ταχυτητα ρολογιου ειναι περιπου ιδια. το μονο που δεν δουλευει ειναι το suspend to ram mode.
    εγω επισης δεν χρειαστηκε να κανω ουτε ξεκλειδωμα ουτε βραχυκυκλωμα στις ακιδες.
    η epox ειναι dual channel

Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας