Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 32

Θέμα: 2 savings 4 safety

  1. #16
    Εγγραφή
    03-02-2009
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    18384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    thomson-TC
    Path Level
    Interleaved
    Σίγουρα έχεις μεγαλύερη ασφάλεια αλλά ο θέμα όμως είναι να κάνουμε και την ζωη μας πιο εύκολη, όχι να πρέπει να κάνουμε τόσα πράγματα για μια αγορά.

    ένας λογαριασμός(μια χρεωστική κάρτα) που να τον ελέγχεις καθημερινά ον-λινε νομίζω είναι μια χαρά.

  2. #17
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.039
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ilpap_cs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα έχεις μεγαλύερη ασφάλεια αλλά ο θέμα όμως είναι να κάνουμε και την ζωη μας πιο εύκολη, όχι να πρέπει να κάνουμε τόσα πράγματα για μια αγορά.

    ένας λογαριασμός(μια χρεωστική κάρτα) που να τον ελέγχεις καθημερινά ον-λινε νομίζω είναι μια χαρά.
    Αφού προτείνεις να μπαίνει κανείς καθημερινά on line για τον έλεγχο του λογαριασμού του, δεν έχει να χάσει κάτι με το να κάνει ταυτόχρονα και μία μεταφορά χρημάτων (1 λεπτό παίρνει αν είσαι ήδη μέσα στο e-banking) από τον ένα λογαριασμό στον άλλο.

    Εγώ πάλι δεν προτείνω να μπαίνει κάποιος κάθε μέρα στο e-banking, όπως λες εσύ. Μπορεί απλά να παίρνει ένα τηλέφωνο, να στέλνει sms ή να μπαίνει στο e-banking πριν από κάποια μεγάλη αγορά, ώστε να μεταφέρει χρήματα στο λογαριασμό της χρεωστικής κάρτας.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  3. #18
    Εγγραφή
    31-03-2009
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    169
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    παρα πολυ ωραιο αρθρο.... και πανω που εβγαλα χρεωστικη για online αγορες.... με τα e-banking κλπ δεν εχω καμια σχεση αλλα θα το ψαξω...

  4. #19
    Εγγραφή
    28-01-2007
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.590
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΙΧΙΟ
    Router
    Linksys wag160N
    SNR / Attn
    3,8(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    κατ εμε η prepaid για καποιον που την χρησιμοποιει συχνα δεν συμφερει . εγω εχω κανει το εξης εχω σαν κυρια τραπεζα την eurobank και εχω ανοιξει και εναν λογαριασμο στην alpha bank με 500 ευρω μονο για την χρεωστικη enter visa. επειδη εχω προγραμμα δωρεαν συναλλαγω στην eurobank δεν χρεωνομαι και εξοδα εμβασματος οταν στελνω λεφτα απο την eurobank στην alpha bank

  5. #20
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.243
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    να συμπληρώσω επίσης ότι καλό είναι να πληρώνουμε μέσω paypal στις διαδικτυακές μας συναλλαγές, ειδικά σε sites που δεν είμαστε σίγουροι για την ασφάλειά τους.
    Τα στοιχεία μας τα έχει μόνο η paypal οπότε δεν τα δινουμε σε κάθε έμπορο. Επιπλέον αυτό θα μας διευκολύνει να ανοιξουμε ένα dispute σε περίπτωση προβληματικής συναλλαγής, ενώ αν τα δώσουμε κατεθείαν απ' τη χρεωστική τρέχα γύρευε...

  6. #21
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.039
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Δεν έχω παρά να συμφωνήσω. Δυστυχώς οι ελληνικές τράπεζες δεν προβλέψει μηχανισμούς άμεσης αμφισβήτησης και επιστροφής ποσού στον πελάτη (dispute & refund). Είναι μία πολύ καλή κίνηση που έχουν κάνει οι τράπεζες της Αμερικής, κερδίζοντας την εμπιστοσύνη και την προτίμηση των καταναλωτών. Μπαίνει ο πελάτης στο e-banking, πατάει το κουμπί "dispute", παίρνει άμεσα τα χρήματα πίσω και η τράπεζα αναλαμβάνει την επικοινωνία με τον έμπορο, αφήνοντας τον πελάτη αμέριμνο στις αγορές του.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 28-11-10 στις 19:50.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  7. #22
    Εγγραφή
    21-04-2007
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12900/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Netgear DGND3700v2
    SNR / Attn
    9(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Απλο και ωραιο

    Κανενα τροπο να γεμιζουμε τον λογαριασμο με λεφτα εχεις?
    Στο αδειασμα τα καταφερνουμε κουτσα-στραβα ολοι

  8. #23
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.039
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Στο άδειασμα δε χρειάζεται να σκεφτείς, ούτε να κοπιάσεις. Έχουν φροντίσει οι διαφημίσεις και οι διάφορες επιχειρήσεις να κάνουν τις αγορές όσο το δυνατόν πιο εύκολες και γρήγορες.

    Για το γέμισμα πρέπει κανείς να βάλει το μυαλό του να δουλέψει και να προσπαθήσει. Πρέπει να στοχεύσει στην παραγωγή και τη δημιούργια κι όχι στην απόκτηση χρημάτων με στόχο την άμεση σπατάλη τους.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  9. #24
    Εγγραφή
    09-08-2004
    Περιοχή
    Άνω Πατήσια
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    531
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Thomson 585v7
    Path Level
    Interleaved
    Εξαιρετικό υλικό!!!

    Μπράβο κυρίως στον ipο αλλά και στους υπόλοιπους που παρέθεσαν τις εξαιρετικά ενδιαφέρουσες απόψεις τους.
    ISTJ

  10. #25
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.039
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  11. #26
    Εγγραφή
    29-01-2007
    Μηνύματα
    185
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Η μέθοδος "2 savings 4 safety" είναι όντως απόλυτα ασφαλής? Το να μεταφέρεις με web banking λεφτά από τον κύριο λογαριασμό σε έναν δεύτερο, ώστε από τον δεύτερο να κάνεις τις αγορές, δεν κρύβει κανένα κίνδυνο? Επειδή είμαι καχύποπτος, ίσως και αδαής, η χρήση του κύριου λογαριασμού σε web με φοβίζει. Κατά τη μεταφορά δηλαδή από λογαριασμό σε λογαριασμό δεν υπάρχει δυνατότητα υποκλοπής του πρώτου?
    Συμφωνώ να έχω έναν δεύτερο λογαριασμό με λίγα χρήματα για αγορές αλλά προτιμώ να τον γεμίζω παραδοσιακά απο ταμείο/ΑΤΜ. Βέβαια χάνω σε ευκολία..

  12. #27
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ribo7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μέθοδος "2 savings 4 safety" είναι όντως απόλυτα ασφαλής? Το να μεταφέρεις με web banking λεφτά από τον κύριο λογαριασμό σε έναν δεύτερο, ώστε από τον δεύτερο να κάνεις τις αγορές, δεν κρύβει κανένα κίνδυνο? Επειδή είμαι καχύποπτος, ίσως και αδαής, η χρήση του κύριου λογαριασμού σε web με φοβίζει. Κατά τη μεταφορά δηλαδή από λογαριασμό σε λογαριασμό δεν υπάρχει δυνατότητα υποκλοπής του πρώτου?
    Συμφωνώ να έχω έναν δεύτερο λογαριασμό με λίγα χρήματα για αγορές αλλά προτιμώ να τον γεμίζω παραδοσιακά απο ταμείο/ΑΤΜ. Βέβαια χάνω σε ευκολία..
    Θα πρέπει να προσέχεις ώστε να μην έχει κάποιο μαμούνι ο υπολογιστής, ακόμα και τότε επειδή συνήθως οι συναλλαγές θέλουν εξτρά πιν έχεις μεγαλύτερη ασφάλεια.

    Φυσικά πότε δεν μπαίνεις στο webbanking απο κάποιο Internet cafe ή υπολογιστή που δεν γνωρίζεις

  13. #28
    Εγγραφή
    29-01-2007
    Μηνύματα
    185
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Αυτό το extra pin το δίνουν είτε με sms στο κινητό είτε με συσκευές token, σωστά? Η δεύτερη λύση δεν είναι καλύτερη, πιο ασφαλής?

  14. #29
    Εγγραφή
    16-02-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Ήθελα να ρωτήσω: Πχ. θέλω να αγοράσω κάτι από amazon ή κάποιo site με παιχνίδια και hardware.
    [1]Και ας πούμε ότι κοστίζουν 500€.
    [2] Μεταφέρω το ακριβές ποσό από τον 1ο (βασικό) Λογαριασμό στον 2ο Λογαριασμό μέσω e-banking.
    Σημείωση: Η χρεωστική κάρτα (ανάληψης) είναι συνδεδεμένη με τον 2ο Λογαριασμό.
    [3] Υπάρχει τρόπος να μην με χρεώσει το site παραπάνω, πχ το διπλάσιο, σε περίπτωση που αποδειχθεί ότι είναι μούφα. Ο 1ος Λογαριασμός θα είναι ασφαλής ή θα χρεωθεί αυτόματα, εφόσον στον 2ο Λογαριασμό έχω μόνο 500€.
    Εναλλακτική ερώτηση: ο 2ος Λογαριασμός χρεώνεται μόνο μέχρι το ποσό που περιέχει?

  15. #30
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.039
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Ο πρώτος λογαριασμός είναι ασφαλής, εφόσον δεν είναι συνδεδεμένος με την κάρτα.

    Ο 2ος λογαριασμός μπορεί να χρεωθεί μόνο μέχρι το ποσό που περιέχει, εάν δεν είναι ενεργοποιημένη η δυνατότητα υπερανάληψης που υποστηρίζουν κάποιες τράπεζες.

    Πρέπει όμως να έχεις περισσότερα χρήματα (~10%) στο "2ο" λογαριασμό σου, διότι οι τράπεζες δεσμεύουν συνήθως επιπλέον ποσό για να είναι εξασφαλισμένες στην περίπτωση που αλλάξει προς τα πάνω η ισοτιμία (αν αγοράζεις σε £ ή άλλο νόμισμα, εκτός ευρώ), μέχρι να γίνει η οριστική χρέωση του λογαριασμού σου (συνήθως μετά από 3 εργάσιμες ημέρες).
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας