Σελ. 14 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 49121314151619 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 196-210 από 334
  1. #196
    Εγγραφή
    31-08-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    365
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    12990/803
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Zyxel 660H
    SNR / Attn
    9(dB) / 31(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trabakoulas
    Καλά και τα cone στην Γερμανία βλέπω!
    Καλορίζικη Lefh! Πολύ καλή επιλογή και σε πολύ καλή τιμή (συγκρινόμενη με τις τιμές της Ελλάδας..)!!
    Ελπίζω να βγει καλή... Ευχαριστώ προκαταβολικά πάντως


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch
    Σιγά μη γράψεις review. Θα λιώσεις εκεί στα παιχνίδια και στις ταινίες με την οθονάρα σου Εγώ θα περιμένω πάντως...
    Καλορίζικη και σου εύχομαι σε 0 καμμένα pixel .
    Η Viewsonic έχει 0 dead pixel εγγύηση...
    Βέβαια θα μου πεις τι γίνεται αν έχει? Θα την στείλεις Γερμανία πίσω?
    Πάντως οι εγγυήσεις πλέον είναι πανευρωπαϊκές και η Ελληνική αντιπροσωπεία είναι υποχρεωμένη να μου την αντικαταστήσει...

    Το περίεργο είναι πώς σύμφωνα με το behardware.com οι επαγγελματική σειρά της Viewsonic (VP δηλαδή, σαν αυτή που πήρα) έχει πλέον 15 μέρες εγγύηση και για 0 καμένα/κολλημένα pixel, αλλά εγώ προσωπικά δεν διάβασα τίποτα τέτοιο στο site της viewsonic...
    Πάντως αν ισχύει είναι πολύ καλή περίπτωση καθώς τα pixel είναι καμένα ή κολλημένα από την αρχή και είναι πολύ σπάνιο να καούν ή να κολλήσουν μετά

    Update: Τελικά όντως ισχύει το πιο πάνω. Βρήκα την σχετική ανακοίνωση στην σελίδα της Viewsonic:
    http://www.viewsoniceurope.com/UK/Pr...04_VP2130b.htm
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lefh : 12-05-06 στις 18:56.

  2. #197
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lefh

    Το περίεργο είναι πώς σύμφωνα με το behardware.com οι επαγγελματική σειρά της Viewsonic (VP δηλαδή, σαν αυτή που πήρα) έχει πλέον 15 μέρες εγγύηση και για 0 καμένα/κολλημένα pixel, αλλά εγώ προσωπικά δεν διάβασα τίποτα τέτοιο στο site της viewsonic...
    Δηλαδή η επαγγελματική σειρά έχει μικρότερη εγγύηση απο την απλή?
    Δεν είναι λογικό


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trabakoulas
    Θα σου έλεγα να αποφύγεις τα TN panel εάν σκοπέυεις να δώσεις 450 ευρώ και πάνω.
    Η va2012w φοράει TN panel, αυτό σημαίνει λιγότερα χρώματα, μικρότερες γωνίες θέασης, και κατώτερη ποιότητα εικόνας κάτι το οποίο δεν νομίζω ότι μπορεί να αποδωθεί πλήρως από το contrast... Και ίδιο contrast να'χαν ακόμα και μεγαλύτερο να'χε η ΤΝ θα προτιμούσα την VA..

    Για τις γωνίες θέασης, μα δεν είναι μείον λίγο να παρεκλίνεις και ν'αλλάζει η εικόνα? Καρφωμένος θα'σαι σε συγκεκριμένη θέση..? Εάν θες να δεις π.χ. μια ταινία μ'ένα φίλο σου..?
    Τώρα κατάλαβα για τί βαθμό μιλάμε. Έβλεπα ταινία σε μία παλιά wide ενός φορητού με το κορίτσι μου και κάποιος (εγώ δηλαδή!) έπρεπε να "θυσιάσει" απο ποιότητα όταν καθόμασταν δίπλα δίπλα κ κοντά στην οθόνη!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trabakoulas
    Όσο για την ταχύτητα.. άραγε γιατί δίνει μόνο τα 8ms typ μάλλον btw και δεν δίνει καθόλου gtg χρόνο..? Μήπως επειδή οι άλλοι χρόνοι είναι μεγαλύτεροι..? Για ξανακοίτα το γράφημα εδώ που είδες για την εγγύηση της ViewSonic να πάρεις μια ιδέα.. Για κοίτα τα 8ms σε τι εύρος επαληθεύονται...
    Και να έχεις υπόψη σου ότι το timespace του ενός frame είναι 16,7ms.. After that, ghosting...?
    τώρα που έμαθα τι παίζει με τα panels κατάλαβα και το γράφημα
    άρα λές όχι ΤΝ. γενικά τι βάζεις πρώτο? sips ή mva? (mva έχω καταλάβει )

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trabakoulas
    Και η 1980Q TN φοράει παρεπιπτόντως (contrast 500:1), χμμ..

    Όχι απαραίτητα, εννοώ ότι ίσως να δεις διαφορά αλλά να μην την θεωρήσεις σημαντική.
    Απ'την άλλη ίσως να μην καταλάβεις καθόλου διαφορά..
    Αλλά μπορεί και να δεις διαφορά που να σε πειράξει... Όλα πιθανά δεν είναι?
    It's all in the eye of the holder..
    άρα τη 1980Q την αφήνουμε οριστικά!
    θα στείλω ένα ΠΜ στο παιδί που είπες ότι πήρε τη 1970Η (αν θυμάμαι καλά) για να μας πεί εντυπώσεις.

    όλα πιθανά είναι αλλά όσο μικραίνει η διαφορά τόσο μικραίνει και η πιθανότητα να την πάρω χαμπάρι!

    πέρασα σήμερα απο ένα μαγαζί με υπολογιστές και είχαν απο καλές μόνο τη
    http://uk.lge.com/prodmodeldetail.do...model=NOTHING#
    μπορώ να πώ ότι σα ποιότητα απο όσο την είδα μου άρεσε. και απο ταχύτητα και απο χρώματα. όχι ότι θα την πάρω αλλά να έχω μέχρι να κατέβω Ελλάδα ένα μέτρο σύγκρισης!

    να τη θεωρήσω χειρότερη απο όσες συζητάμε?

  3. #198
    Εγγραφή
    31-08-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    365
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    12990/803
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Zyxel 660H
    SNR / Attn
    9(dB) / 31(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch
    Δηλαδή η επαγγελματική σειρά έχει μικρότερη εγγύηση απο την απλή?
    Δεν είναι λογικό
    Μάλλον λάθος κατάλαβες.... Πλέον η επαγγελματική σειρά έχει Perfect Panel.
    Δηλαδή αν στις πρώτες 15 μέρες έχει έστω και ένα sub-pixel κολλημένο στην αλλάζουν.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch
    Τώρα κατάλαβα για τί βαθμό μιλάμε. Έβλεπα ταινία σε μία παλιά wide ενός φορητού με το κορίτσι μου και κάποιος (εγώ δηλαδή!) έπρεπε να "θυσιάσει" απο ποιότητα όταν καθόμασταν δίπλα δίπλα κ κοντά στην οθόνη!


    τώρα που έμαθα τι παίζει με τα panels κατάλαβα και το γράφημα
    άρα λές όχι ΤΝ. γενικά τι βάζεις πρώτο? sips ή mva? (mva έχω καταλάβει )
    Αν κοιτάξεις λίγο εδώ θα δείς ότι όπως έχω γράψει τα IPS πάνελς έχουν την καλύτερη γωνία θέασης και ακολουθούν τα MVA που είναι λίγο χειρότερες οι γωνίες, αλλά και πάλι αποδεκτές...
    Τα ΤΝ έχουν απαράδεκες γωνίες.
    Δες και εδώ τις διαφορές ανάμεσα σε ένα IPS πάνελ και σε ένα ΤΝ πάνελ στις γωνίες θέασης:
    http://www.lesnumeriques.com/duels.p...1&p2=1021&ph=8

  4. #199
    Εγγραφή
    18-04-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Lightbulb
    Προσωπικά, από όσες οθόνες TFT κοίταξα (όταν πριν από λίγους μήνες ήμουν σε αναζήτηση 19άρας) καμία δεν με εντυπωσίασε! Γι΄αυτό γνώμη μου είναι ότι δεν αξίζει να δώσει κανείς πολλά χρήματα για την αγοράς TFT οθόνης.

    Νομίζω κιόλας ότι η διαφορά ακόμα και μιας budget με μια high-end TFT με διαφορά τιμής 30-50% δεν γίνεται εύκολα αντιληπτή από το μέσο χρήστη! Άρα πάμε για το value for money!

    Παρά το ότι δεν εντυπωσιάστηκα από τις TFT δεν μπόρεσα να αγνοήσω το κατ΄εμέ κύριο πλεονέκτημά τους, την πολύωρη ξεκούραστη εργασία.

    Πολύ σημαντικό στοιχείο για την σωστή αγορά TFT οθόνης είναι η σωστή επιλογή διαμέτρου-ανάλυσης. Θεωρώ ότι 1600x1200 απαιτούν οθόνη τουλάχιστον 21", ενώ ότι 1280x1024 απεικονίζονται ξεκούραστα σε 19".

    Η οθόνη μου προοριζόταν κατά 80% Office and Internet , 10% Video και 10% Games.
    Το wide προσωπικά μου φαίνεται λίγο μπούρδα, αλλά γούστα και ανάγκες είναι αυτά...

    Οι προτάσεις μου είναι εδώ .
    Για τιμές από γερμανικά e-shops συγκεκριμένα για TFT-LCD 19" http://www.geizhals.at/eu/?cat=monlcd18 .

    Για την ιστορία πήρα δύο Fujitsu-Siemens C9-7 από το cyberport.de και νομίζω ότι η συγκεκριμένη οθόνη είναι μια πολύ τίμια επιλογή και με μόνο ουσιαστικό μειονέκτημα την έλλειψη εισόδου DVI .

    Ελπίζω να βοήθησα!

    Δημήτρης

    Υ.Γ. 1 : Ίσως θα πρόσεξες ότι όλες μου προτάσεις αφορούν TFT-LCD 19" και συγκεκριμένα με MVA panel...
    Υ.Γ. 2 : Τουλάχιστον τα περισσότερα από τα σημεία που έθιξα θα αναφέρθηκαν και από άλλους φίλους του forum, αλλά δεν είχα την υπομονή να διαβάσω όλο το thread!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος D-clone : 12-05-06 στις 21:56.

  5. #200
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lefh
    Μάλλον λάθος κατάλαβες.... Πλέον η επαγγελματική σειρά έχει Perfect Panel.
    Δηλαδή αν στις πρώτες 15 μέρες έχει έστω και ένα sub-pixel κολλημένο στην αλλάζουν.
    Αν κοιτάξεις λίγο εδώ θα δείς ότι όπως έχω γράψει τα IPS πάνελς έχουν την καλύτερη γωνία θέασης και ακολουθούν τα MVA που είναι λίγο χειρότερες οι γωνίες, αλλά και πάλι αποδεκτές...
    Τα ΤΝ έχουν απαράδεκες γωνίες.
    Δες και εδώ τις διαφορές ανάμεσα σε ένα IPS πάνελ και σε ένα ΤΝ πάνελ στις γωνίες θέασης:
    http://www.lesnumeriques.com/duels.p...1&p2=1021&ph=8
    επειδή πιό πριν είπες ότι όλες οι viewsonic έχουν 0-pixel εγγύηση.

    άρα τα προτιμότερα είναι τα mva που είναι κάτι στη μέση(αυτό που με ενδιαφέρει και εμένα).

    ΑΝ πάω σε 19άρα θα πάρω τη VP930b κατα 90%
    πολύ καλές κριτηκές στο νετ
    για >19" δεν έχω αποφασίσει.

    εννοείτε ότι όποια αποφασίσω θα τη δώ κιόλας

    Η VP191B που βλέπω σε μερικά σιτε είναι η παλιά ονομασία της 930?

  6. #201
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από D-clone
    Προσωπικά, από όσες οθόνες TFT κοίταξα (όταν πριν από λίγους μήνες ήμουν σε αναζήτηση 19άρας) καμία δεν με εντυπωσίασε! Γι΄αυτό γνώμη μου είναι ότι δεν αξίζει να δώσει κανείς πολλά χρήματα για την αγοράς TFT οθόνης.

    Νομίζω κιόλας ότι η διαφορά ακόμα και μιας budget με μια high-end TFT με διαφορά τιμής 30-50% δεν γίνεται εύκολα αντιληπτή από το μέσο χρήστη! Άρα πάμε για το value for money!

    Παρά το ότι δεν εντυπωσιάστηκα από τις TFT δεν μπόρεσα να αγνοήσω το κατ΄εμέ κύριο πλεονέκτημά τους, την πολύωρη ξεκούραστη εργασία.

    Πολύ σημαντικό στοιχείο για την σωστή αγορά TFT οθόνης είναι η σωστή επιλογή διαμέτρου-ανάλυσης. Θεωρώ ότι 1600x1200 απαιτούν οθόνη τουλάχιστον 21", ενώ ότι 1280x1024 απεικονίζονται ξεκούραστα σε 19".

    Η οθόνη μου προοριζόταν κατά 80% Office and Internet , 10% Video και 10% Games.
    Το wide προσωπικά μου φαίνεται λίγο μπούρδα, αλλά γούστα και ανάγκες είναι αυτά...

    Οι προτάσεις μου είναι εδώ .
    Για τιμές από γερμανικά e-shops συγκεκριμένα για TFT-LCD 19" http://www.geizhals.at/eu/?cat=monlcd18 .

    Για την ιστορία πήρα δύο Fujitsu-Siemens C9-7 από το Mindfactory.de και νομίζω ότι η συγκεκριμένη οθόνη είναι μια πολύ τίμια επιλογή.

    Ελπίζω να βοήθησα!

    Δημήτρης

    Υ.Γ. 1 : Ίσως θα πρόσεξες ότι όλες μου προτάσεις αφορούν TFT-LCD 19" και συγκεκριμένα με MVA panel...
    Υ.Γ. 2 : Τουλάχιστον τα περισσότερα από τα σημεία που έθιξα θα αναφέρθηκαν και από άλλους φίλους του forum, αλλά δεν είχα την υπομονή να διαβάσω όλο το thread!
    ευχαριστώ για τις συμβουλές
    το ότι οι TFT δεν σου φάνηκαν ξεκούραστες δε μου φαίνεται "αξιόπιστο" γιατί είναι γεγονός και όχι υποκειμενική άποψη. μπορεί να είχες ρυθμίσει κάτι λάθος (που δε το πιστεύω γιατί φαίνεται να ξέρεις ένα δυο πράγματα απο οθόνες) ή δε ξέρω και εγώ τί!

    το wide το βλέπω στο φορητό που το έχει και μ'αρέσει. σου δίνει άλλη αίσθηση στις ταινίες και έχεις και extra χώρο! γούστο μου

  7. #202
    Εγγραφή
    18-04-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch
    το ότι οι TFT δεν σου φάνηκαν ξεκούραστες δε μου φαίνεται "αξιόπιστο" γιατί είναι γεγονός και όχι υποκειμενική άποψη. μπορεί να είχες ρυθμίσει κάτι λάθος (που δε το πιστεύω γιατί φαίνεται να ξέρεις ένα δυο πράγματα απο οθόνες) ή δε ξέρω και εγώ τί!
    Μα το ακριβώς αντίθετο απ' ό,τι κατάλαβες γράφω : ότι δηλαδή οι TFT είναι πραγματικά ξεκούραστες στην πολύωρη εργασία και αυτό είναι το κυριότερο (για μένα) πλεονέκτημά τους!

  8. #203
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από D-clone
    Μα το ακριβώς αντίθετο απ' ό,τι κατάλαβες γράφω : ότι δηλαδή οι TFT είναι πραγματικά ξεκούραστες στην πολύωρη εργασία και αυτό είναι το κυριότερο (για μένα) πλεονέκτημά τους!


    no comments!
    πρίν λίγο γύρισα απο το πανεπιστήμιο και τώρα έχω διάβασμα...
    (δικαιολογίες )

  9. #204
    Εγγραφή
    18-04-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch
    το wide το βλέπω στο φορητό που το έχει και μ'αρέσει. σου δίνει άλλη αίσθηση στις ταινίες και έχεις και extra χώρο! γούστο μου
    Σχετικά με τον "έξτρα χώρο" μιας wide οθόνης σε σχέση με μια ίδιας διαμέτρου κλασική οθόνη 4:3 αξίζει να μελετήσεις το συνημμένο αρχείο...
    Attached Files Attached Files

  10. #205
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από D-clone
    Σχετικά με τον "έξτρα χώρο" μιας wide οθόνης σε σχέση με μια ίδιας διαμέτρου κλασική οθόνη 4:3 αξίζει να μελετήσεις το συνημμένο αρχείο...
    αν κατάλαβα καλά τα τετραγωνικά χιλιοστά μίας 20" wide είναι λιγότερα απο μίας απλής 20"
    χμ...τώρα κρίνεται στο τί προτιμώ εγώ...
    δύο documents δίπλα δίπλα και ταινίες ή απλά μεγαλύτερος πραγματικός χώρος
    νομίζω στη πρώτη περίπτωση είναι πιό αξιοποιήσιμος
    πάλι σε σκέψεις με βάλατε! τί το ήθελα να σας συμβουλευτώ!!!
    (πλάκα κάνω!)

  11. #206
    Εγγραφή
    18-04-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch
    αν κατάλαβα καλά τα τετραγωνικά χιλιοστά μίας 20" wide είναι λιγότερα απο μίας απλής 20"
    χμ...τώρα κρίνεται στο τί προτιμώ εγώ...
    δύο documents δίπλα δίπλα και ταινίες ή απλά μεγαλύτερος πραγματικός χώρος
    νομίζω στη πρώτη περίπτωση είναι πιό αξιοποιήσιμος
    πάλι σε σκέψεις με βάλατε! τί το ήθελα να σας συμβουλευτώ!!!
    (πλάκα κάνω!)
    Με απλά λόγια το παραπάνω αρχείο δείχνει ότι ο πραγματικός χώρος μιας wide οθόνης (μήκος * πλάτος του active display) είναι λίγο μικρότερος από τον αντίστοιχο χώρο μιας ίδιας διαμέτρου κλασική οθόνη 4:3 !!! Αντίθετα δηλαδή από ό,τι πιστεύει ο μέσος αγοραστής...

    Βέβαια οι wide έχουν το πλεονέκτημα στις ταινίες και σε "ειδικές" εφαρμογές που βολεύει η αύξηση του μήκους σε βάρους του ύψους (πχ Photoshop)

    Μην στεναχωριέσαι φίλε, όταν ξεκίνησα κι εγώ να ψάχνω εννοείται ότι δεν είχα ιδέα τι είναι το pixel pitch αλλά θα έδινα παραπάνω από τα διπλά χρήματα από όσα χρειαζόταν πραγματικά να δώσω (για τις δικές μου ανάγκες) για να πάρω την Eizo S1910... Τελικά παραλίγο να ξαναπάρω 19 CRT και συγκεκριμένα την Samsung 959NF με τον θρυλικό Diamondtron NF της Mitsubishi!

    Save your money, κάνε μια έξυπνη αγορά και δώσε παραπάνω όταν βγουν οι οθόνες SED που θα συνδυάζουν τα πλεονεκτήματα των TFT οθονών με την ποιότητα απεικόνισης των CRT, στην τιμή των TFT!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος D-clone : 12-05-06 στις 22:05.

  12. #207
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lefh
    Update: Τελικά όντως ισχύει το πιο πάνω. Βρήκα την σχετική ανακοίνωση στην σελίδα της Viewsonic:
    http://www.viewsoniceurope.com/UK/Pr...04_VP2130b.htm
    Απ'ότι κατάλαβα αυτό ισχύει τουλάχιστον για την Ε.U., ίσως και για όλη την Ευρώπη.
    Άμα είναι έτσι, είναι φοβερή κίνηση
    Ίσως κάποιοι που ψάχνουν για 19" δούνε με άλλο μάτι την VP930 που είχε μεν 0-pixel (όπως όλες οι ViewSonic) αλλά δεν κάλυπτε από sub-pixel (επέτρεπε μέχρι 5.. όπως αρκετές 0-pixel).
    GoofyX μου'πες τους είχες στείλει mail. To press-release τον προηγούμενο μήνα βγήκε. Σου απαντήσανε??

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch
    τώρα που έμαθα τι παίζει με τα panels κατάλαβα και το γράφημα
    άρα λές όχι ΤΝ. γενικά τι βάζεις πρώτο? sips ή mva? (mva έχω καταλάβει )

    άρα τα προτιμότερα είναι τα mva που είναι κάτι στη μέση(αυτό που με ενδιαφέρει και εμένα).
    Είναι στη μέση όσον αφορά τις γωνίες θέασης.

    Γενικά τα VA έχουν την καλύτερη ποιότητα εικόνας, καλές γωνιές θέασης.
    Τα s-ips έχουν τις καλύτερες γωνίες θέασης και καλή γενικά ποιότητα εικόνας.
    ΤΝ τα γρήγορα έχουν φτάσει τα 2ms, γενικά υστερούν σε ποιότητα εικόνας-γωνίες, αλλά έχουν το + της τιμής.
    Προσωπικά προτιμώ τα VA.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch
    να τη θεωρήσω χειρότερη απο όσες συζητάμε?
    TN με contrast 500:1, θεωρητικά ναι είναι χειρότερη. Ο χρόνος 8ms είναι μέτριος για ΤΝ panel, αν δεις πάλι το γράφημα μάλλον πιο αργός από MVA 8ms gtg.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch
    Η VP191B που βλέπω σε μερικά σιτε είναι η παλιά ονομασία της 930?
    Η VP191b ήταν το πρώτο πραγματικά γρήγορο VA, το πρώτο VA monitor που χρησιμοποίησε αποτελεσματικά το overdrive. Καταργήθηκε και βγήκε το VP930 μετά από κάποιο διάστημα για να το αντικαταστήσει. Δεν είναι ίδια αν και προφανώς μοιάζουν σε χαρακτηριστικά κι επιδόσεις..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch
    αν κατάλαβα καλά τα τετραγωνικά χιλιοστά μίας 20" wide είναι λιγότερα απο μίας απλής 20"
    Νομίζω αυτό το συμπέρασμα μάλλον ισχύει για όλες τις διαμέτρους.
    Είδαμε ότι ισχύει στις 19", τώρα στις 20", ε μάλλον δεν είναι τυχαίο αυτό..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από d-clone
    Save your money, κάνε μια έξυπνη αγορά και δώσε παραπάνω όταν βγουν οι οθόνες SED που θα συνδυάζουν τα πλεονεκτήματα των TFT οθονών με την ποιότητα απεικόνισης των CRT, στην τιμή των TFT!
    Εντάξει οι SED λογικά θα βγουν σε 2 χρόνια. Αν κάποιος χρειάζεται τώρα οθόνη..? Σε τιμή λέγεται ότι θα'ναι περίπου ίδες με τις LCD, αλλά μπορεί κανείς να είναι σίγουρος? Η κυκλοφορία τους πήρε ήδη μια μικρή αναβολή για να καταφέρουν να κατεβάσουν το κόστος τους...

  13. #208
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από D-clone
    Save your money, κάνε μια έξυπνη αγορά και δώσε παραπάνω όταν βγουν οι οθόνες SED που θα συνδυάζουν τα πλεονεκτήματα των TFT οθονών με την ποιότητα απεικόνισης των CRT, στην τιμή των TFT!
    χαίρω πολύ!
    δηλαδή να ξαναπάρω CRT?
    η δικιά μου τα έχει παίξει και το θέμα ακτινοβολίας/υγείας το θεωρώ σημαντικότερο απο μια "ασύμφορη" αγορά. έχεις δίκιο ότι καλύτερα κάποιος να περιμένει αλλά όταν μπορεί. Εγώ αναγκαστικά πρεπει να πάρω οθόνη και για αυτό το συζητάω και δεν τα έχω παρατήσει.
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές
    Κάτι τέτοιο ρωτούσα στα πρώτα μου post, αν αξίζει η αγορά ΤΦΤ τέτοια εποχή.

    EDIT:
    ελπίζω να μή παρεξηγηθεί το "χαίρω πολύ"
    ειλικρινά ευχαριστώ που μου λές τί πραγματικά πιστεύεις

    @trabakoulas
    απο 19" έχω αποφασίσει στη vp930
    την είδα και σε μερικά review και καλύπτει όλες μου τις ανάγκες
    λίγο ακριβή βέβαια αλλά νομίζω τα αξίζει.
    το dual input απο ότι καταλαβαίνω είναι ότι αλλάζει pc με το πάτημα ενός κουμπιού?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος teodor_ch : 12-05-06 στις 22:14.

  14. #209
    Εγγραφή
    18-04-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch
    χαίρω πολύ!
    δηλαδή να ξαναπάρω CRT?
    η δικιά μου τα έχει παίξει και το θέμα ακτινοβολίας/υγείας το θεωρώ σημαντικότερο απο μια "ασύμφορη" αγορά. έχεις δίκιο ότι καλύτερα κάποιος να περιμένει αλλά όταν μπορεί. Εγώ αναγκαστικά πρεπει να πάρω οθόνη και για αυτό το συζητάω και δεν τα έχω παρατήσει.
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές
    Κάτι τέτοιο ρωτούσα στα πρώτα μου post, αν αξίζει η αγορά ΤΦΤ τέτοια εποχή.
    Προσπάθησα να σου δώσω συμπυκνωμένα κάποιες παραμέτρους που πρέπει να σκεφτείς πριν κάνεις την επιλογή σου. Από εδώ και πέρα η απόφαση είναι δική σου!
    Η προσωπική μου γνώμη; Μα έχω ήδη γράψει τι αγόρασα τελικά και με ποιο σκεπτικό και δεν το μετάνιωσα καθόλου! Και δεν σου προτείνω να πάρεις CRT...

  15. #210
    Εγγραφή
    18-04-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trabakoulas
    Νομίζω αυτό το συμπέρασμα μάλλον ισχύει για όλες τις διαμέτρους.
    Είδαμε ότι ισχύει στις 19", τώρα στις 20", ε μάλλον δεν είναι τυχαίο αυτό..
    Φυσικά και δεν είναι τυχαίο, αποδεικνύεται εύκολα μαθηματικά!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trabakoulas
    Εντάξει οι SED λογικά θα βγουν σε 2 χρόνια. τους πήρε ήδη μια μικρή αναβολή για να καταφέρουν να κατεβάσουν το κόστος τους...
    Για τέλος του 2006 ή μάλλον αρχές του 2007 λένε! (http://www.behardware.com/art/imprimer/593/) (http://hardware.gotfrag.com/portal/story/32044/)
    (http://www.neoseeker.com/news/story/5500/)
    Πάντως νωρίτερα από τα Vista τις βλέπω στην αγορά...

Σελ. 14 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 49121314151619 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ξεκούραστη 19'' TFT Οθόνη
    Από GTS στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-07, 14:01
  2. Βοήθεια για αγορά tft 19''
    Από Avatar στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-05, 17:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας