Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    2.988
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Enδιαφέρον παρουσιάζει η παρακάτω σελίδα που συγκρίνει 5 core duo συστήματα μεταξύ τους ενώ τρέχουν windows xp. Ανάμεσα σε αυτά και δύο apple (τα imac και macbook).

    Τα συμπεράσματα δικά σας: http://www.macworld.com/2006/04/firs...arks/index.php

    As you can see, the Macs running Windows gave these PCs a run for their money, with the 2.16GHz MacBook Pro turning in the fastest scores on three of the five individual tests. The build-to-order MacBook configuration also tied the 2.16GHz HP Compaq in the sixth test, involving Roxio VideoWave.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Θα πάρω hp τότε!!

  3. #3
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.616
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/10000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    35(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    sdikr, mac πρέπει να πάρεις.
    Για ένα ibook σε βλέπω, το καλοκαίρι.
    Greece.
    Chosen by the Gods.

  4. #4
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Α και Σπύρο , παρήγγειλέ το από τώρα για να το έχεις τέλη καλοκαιριού , προς Σεπτέμβρη μεριά !!

    Εγώ το δικό μου mini , το έχω πληρώσει από τις 20/3 (!!!!) και χθες που πήρα για να ρωτήσω ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ (οεο) ,μου απάντησαν πως ΔΕΝ ξέρουν πότε θα έλθει Ελλάδα (ΟΛΕ) !

    RAINBOW SUCKS !!!

  5. #5
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.616
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/10000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    35(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Όπως τα λέει ο Νίκος είναι.
    Αυτή η rainbow, όσα χρόνια την ξέρω, πάντα με ΤΡΑΓΙΚΗ καθυστέρηση φέρνει τα προϊόντα apple στην Ελλάδα, και τα φεσώνει και απο πάνω.
    Το mac mini, κυκλοφόρησε Αμερική αρχές Μαρτίου, και στην Ελλάδα μετράμε 14 Απριλίου και ακόμα τίποτα.

    Βέβαια άλλα καταστήματα το έχουν φέρει ήδη, αλλά η επίσημη αντιπροσωπεία ακόμα τίποτα.
    Greece.
    Chosen by the Gods.

  6. #6
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kadronarxis
    Όπως τα λέει ο Νίκος είναι.
    Αυτή η rainbow, όσα χρόνια την ξέρω, πάντα με ΤΡΑΓΙΚΗ καθυστέρηση φέρνει τα προϊόντα apple στην Ελλάδα, και τα φεσώνει και απο πάνω.
    Το mac mini, κυκλοφόρησε Αμερική αρχές Μαρτίου, και στην Ελλάδα μετράμε 14 Απριλίου και ακόμα τίποτα.

    Βέβαια άλλα καταστήματα το έχουν φέρει ήδη, αλλά η επίσημη αντιπροσωπεία ακόμα τίποτα.
    Απλά η αντιπροσωπεία εφοδίασε πρώτα τα καταστήματα (λογικό) και μετά ...θα φροντίσει τους πελάτες λιανικής !

    Αυτό που δεν κατάλαβα , είναι γιατί το προπλήρωσα ...

  7. #7
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    2.988
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kadronarxis
    Όπως τα λέει ο Νίκος είναι.
    Αυτή η rainbow, όσα χρόνια την ξέρω, πάντα με ΤΡΑΓΙΚΗ καθυστέρηση φέρνει τα προϊόντα apple στην Ελλάδα, και τα φεσώνει και απο πάνω.
    Το mac mini, κυκλοφόρησε Αμερική αρχές Μαρτίου, και στην Ελλάδα μετράμε 14 Απριλίου και ακόμα τίποτα.

    Βέβαια άλλα καταστήματα το έχουν φέρει ήδη, αλλά η επίσημη αντιπροσωπεία ακόμα τίποτα.
    Νόμιζα οτι η rain ήταν απλά ενας ακόμας εισαγωγέας, και όχι η "επίσημη" αντιπροσωπεία. Τελικά τι παίζει; Όταν ήταν να πάρω το mac πάντως το πήρα απο γερμανία...

  8. #8
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.616
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/10000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    35(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Επίσημος αντιπρόσωπος στην Ελλάδα είναι, ο οποίος τροφοδοτεί και τους υπόλοιπους authorized resellers.Authorized dealer δηλαδή.
    Λίγη παραπάνω ταχύτητα χρειάζεται, γαμώτο.
    Greece.
    Chosen by the Gods.

  9. #9
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.243
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    12000/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Gentoo/DLink 624 (Bridge)
    SNR / Attn
    12(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επίσημος αντιπρόσωπος θεωρείται εκείνος ο οποίος παρέχει ό,τι θα παρείχε η ίδια η Apple. Π.χ. AppleCare, εξισωμένες τιμές, ενιαία χρέωση για "ελληνικά" και "αγγλικά" μηχανήματα, κ.ο.κ. Για μένα η Rainbow δεν είναι επίσημος αντιπρόσωπος, είναι επίσημος εισαγωγέας. Άλλωστε, δεν είναι Apple Hellas, είναι IMC (Independent Marketing Company ή κάπως έτσι).

    Ξεφύγαμε πάλι...
    Macintosh. The Computer For The Rest Of Us.
    Sex, Drinks & Opera.
    Thessaloniki Macintosh Community
    Hellenic Army Discharge Countdown Widget

  10. #10
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    2.988
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Πραγματικά συμφωνώ με macgiorgosgr. Εξ αλλου έχω ακούσει και για περιπτώσεις που πας ελλατωματικό/χαλασμένο ipod και δεν στο αλλάζουν γιατί δεν το πήρες απο τους ίδιους ενώ υποτίθεται οτι το service είναι universal.

  11. #11
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Μάλλον θα χρειαστεί , αν συνεχίσει να γίνει το θέμα σπλιτ ...με τίτλο : Η apple η Rainbow και άλλες ιστορίες (τρόμου) !

  12. #12
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    2.988
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Άφησε τα, η rainbow έχει ανοίξει λες και για να αποθαρύννει τον κόσμο απο το να πάρει mac.

  13. #13
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Και αλλο σπλιτ, καλα θα παρετε mac για να τρεχετε ΧΡ? Ρε που καταντησε η εταιρια...

    Κριμα, αν και δεν μου αρεσουν μου αρεσε που ηταν αμιγως καθαρα και προτειναν μια εναλλακτικη και ισως εναν υποτιθεμενο ανταγωνισμο.

    Αν σε λιγο ολες οι πλατφορμες τρεχουν ολα τα λειτουργικα τοτε αυτο δεν θα ειναι υπερ των αλλων λειτουργικων παρα των windows.

    Γιατι να μπορει να τρεξει το ιδιο γρηγορα καποιες εφαρμογες μεσα απο XP ενα μακ? Χρειαζεται?
    Καντε απολυτα συμβατες τις εφαρμογες και μην τρεχετε windows. Εκτος και αν θελει η apple να γινει αλλη μια εκ των κατασκευαστων desktop/laptop.

    Θα προτιμουσα να εβγαζε ενα γραφικο περιβαλλον και τροπο χρησης σαν τα ΧΡ και να τρεχει ιδιες εφαρμογες με αλλη ονομασια.

    Πιστευετε οτι οφελειται ο χρηστης ή η apple ή και οι δυο?

    Εχει καμια απαντηση η απορια(ες) μου?

  14. #14
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Η apple Patent , είναι μια εταιρία , που άμεσο στόχο έχει το κέρδος και μόνο . Οι ρομαντικές εποχές έχουν προ πολλού περάσει . Η κίνηση αυτή της Apple (Ιντελ επεξεργαστές και dual boot με XP) ανέβασαν (ειδικά η δεύτερη κίνηση) την μετοχή της κατά 6% . Όλα τα άλλα που γράφουμε εδώ είναι για να "περνάει η ώρα" . Δυστυχώς το μόνο που μετράει πλέον είναι το χρηματιστήριο !

  15. #15
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    2.988
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Patentman
    Και αλλο σπλιτ, καλα θα παρετε mac για να τρεχετε ΧΡ? Ρε που καταντησε η εταιρια...

    Κριμα, αν και δεν μου αρεσουν μου αρεσε που ηταν αμιγως καθαρα και προτειναν μια εναλλακτικη και ισως εναν υποτιθεμενο ανταγωνισμο.

    Αν σε λιγο ολες οι πλατφορμες τρεχουν ολα τα λειτουργικα τοτε αυτο δεν θα ειναι υπερ των αλλων λειτουργικων παρα των windows.
    XP πολλοί απο μάς δυστυχώς αναγκαζόμασταν να τρέχουμε. Έστω μέσω VPC.

    Έχει αναλυθεί φαντάζομαι σε πολλά άλλα τόπιξ. Όχι εδώ. Δυστυχώς η απάντηση είναι "για να τρέχουμε κανένα παίχνίδι" και κάνα custom προγραμμα που βγαίνει μόνο σε windows.

    Λύσεις για emulation windows υπάρχουν έτσι και αλλιώς. Το πρόβλημα είναι οτι πάνε απελπιστικά αργά στους παλιούς επεξεργαστές (είναι emulation έτσι και αλλιώς)


    Γιατι να μπορει να τρεξει το ιδιο γρηγορα καποιες εφαρμογες μεσα απο XP ενα μακ? Χρειαζεται?
    Καντε απολυτα συμβατες τις εφαρμογες και μην τρεχετε windows. Εκτος και αν θελει η apple να γινει αλλη μια εκ των κατασκευαστων desktop/laptop.

    Θα προτιμουσα να εβγαζε ενα γραφικο περιβαλλον και τροπο χρησης σαν τα ΧΡ και να τρεχει ιδιες εφαρμογες με αλλη ονομασια.
    Γιατί να το κάνει αυτό; Το περιβάλλον του X είναι σαφώς ανώτερο. Αλλού είναι το πρόβλημα.

    Πιστευετε οτι οφελειται ο χρηστης ή η apple ή και οι δυο?

    Εχει καμια απαντηση η απορια(ες) μου?
    Εν μέρει λάθος είναι των developers που αγνοούν την πλατφόρμα, εν μέρει της apple που δεν την έκανε. Πάντως πιστεύω πως περισσότερο είναι το οτι οι apple πάντα ήταν ακριβοί και προσφέραν λίγες επιλογές σε hardware. Παρ'όλο που για μένα δεν είναι ιδιαίτερα αρνητικό αυτό (αναφερόταν σε διαφορετική user base) έχει κάποιες συνέπειες.

    Πραγματικά πάντως, το να πάρεις Mac με XP δεν έχει και μεγάλο νόημα. Αλλα μπορεί να σε βοηθήσει να "κάνεις" το transition και να χρησιμοποιείς όποια custom εφαρμογή/παιχνίδι θές που δεν υπάρχει προς το παρόν για το X χωρίς να έχεις "ανάγκη" απο ένα pc.

    Προσωπικά. Όταν πήρα το mac.

    Χρησιμοποιούσα 50% τον mac, 50% το pc.
    Mετά απο 3 μήνες χρησιμοποιούσα κατα αποκλειστικότητα το mac εκτός απο κάνα δυο προγράμματα που δεν μπορούσα να βρώ για mac.
    Τώρα δεν αντέχω να ανοίξω το pc (εκτός απο το να πειραματιστώ με linux, που πλέον γίνεται και στο mac απροβλημάτιστα). Προτιμώ να ανοίξω ένα virtual pc για να τρέξω "αυτό το μαμημένο το altera".

    Παρ'όλο που πρίν πάρω mac έλεγα "θα του βάλω linux ως βασικό λειτουργικό", η ενασχόληση μου με το X (ή μάλλον η μη-ενασχόληση μου) με έκανε να κολλήσω.

    Κάτι κάπου διάβασα για ένα Xcode το οποίο θα κάνει cross-compiling σε win και X. Αληθεύει;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Eruyome(MMXGN) : 16-04-06 στις 08:12.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. windows-mac
    Από stayros68 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-08, 13:36
  2. Mac σε Windows
    Από Andyb B στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-08, 11:59
  3. Dual Boot Mac-Windows
    Από tgeredakis στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-07, 03:19

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας