Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 25

Θέμα: Macbook Pro

  1. #1
    Εγγραφή
    04-03-2005
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    USR 9106
    Ήρθαν χθες τα καινούρια 15άρια της apple με core duo. Έμεινα με ανοιχτό το στόμα... Απίστευτο φινίρισμα, τρομερά λεπτά και ελαφριά και όλες εκείνες οι λεπτομέρειες που κάνουν τα applάκια να ξεχωρίζουν. Όλα τα λεφτά είναι ο καινούριος φορτιστής με το μαγνητικό βύσμα...Το δούλεψα λιγάκι κιόλας, πολύ όμορφη οθόνη αλλά κατά τα άλλα ίδιο με τα παλιότερα powerbooks.
    Πολλά λεφτά όμως ρε γμτ, περισσότερα από ένα αντίστοιχο vaio ας πούμε...

    Το έχει δει κανείς?

  2. #2
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.623
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/10000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    35(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Όπως τα γράφεις lordelesar.
    Αλλά η τιμή ξεκινάει από 2000 ευρώ.

    Ίσως θα πρέπει να περιμένουμε για τα ibooks.
    Greece.
    Chosen by the Gods.

  3. #3
    Το avatar του μέλους kostthem
    kostthem Guest
    Μάλλον MacBooks θα λέγονται Γιώργο.
    Όντως τα MacBook Pro είναι ακριβά αλλά απευθύνονται καθαρά σε επαγγελματίες φωτογράφους κλπ.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-09-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    17488/509
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΡΜΟΥ
    Router
    USRobotics 9112
    SNR / Attn
    6(dB) / 29(dB)
    Τα MacBooks (πρώην iBooks), θα βγάλουν μάτια παιδιά. Είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα βγουν σε πολλά χρώματα και θα είναι redesigned. Προσωπικά το 12ιντσο PowerBook μου θα το άλλαζα με ένα αντίστοιχο CoreDuo εν ριπή οφθαλμού, αν έβγαινε σε ανάλογο μέγεθος ή μικρότερο (π.χ. 11 ίντσες wide)! Τα MacBook Pro τα είδα στην Αγγλία και είναι όντως εντυπωσιακά. Όσο για την τιμή: ο,τι δίνεις παίρνεις. 2 χιλιάρικα δε μου φαίνονται πολλά για ένα κορυφαίο λαπτοπ. Τώρα, κουμάντο στη τσέπη κανενός δε γίνομαι βέβαια!
    Εδώ τα καλά ιδιαίτερα για Mac OS X! - http://www.gomac.gr

  5. #5
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sigalakos
    Τα MacBooks (πρώην iBooks), θα βγάλουν μάτια παιδιά. Είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα βγουν σε πολλά χρώματα και θα είναι redesigned. Προσωπικά το 12ιντσο PowerBook μου θα το άλλαζα με ένα αντίστοιχο CoreDuo εν ριπή οφθαλμού, αν έβγαινε σε ανάλογο μέγεθος ή μικρότερο (π.χ. 11 ίντσες wide)! Τα MacBook Pro τα είδα στην Αγγλία και είναι όντως εντυπωσιακά. Όσο για την τιμή: ο,τι δίνεις παίρνεις. 2 χιλιάρικα δε μου φαίνονται πολλά για ένα κορυφαίο λαπτοπ. Τώρα, κουμάντο στη τσέπη κανενός δε γίνομαι βέβαια!
    Ναι δηλαδή DRM με βαριοπούλα Σώνει.

    Νταξ, αστειεύομαι.
    Εγώ έχω πάθει λίγο μπλέξιμο. Απο την μία σκέφτομαι για κανονικό dekstop μιας και παίζει και windows και linux (με το bootcamp) αλλα απο την άλλη έχω τον G5. Μάλλον μου φαίνεται πως θα αρχίσω να μαζεύω για τα macbook (αυτά τα ρημάδια τα 9ωρα ταξίδια δεν παλεύονται), ειδικά αν βγούν με "αξιοπρεπή" κάρτα γραφικών (ισάξια ή καλύτερη της 9600xt που έχω στο pc)

  6. #6
    Εγγραφή
    04-03-2005
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    USR 9106
    Βέβαια το κακό είναι ότι δεν κάνουν 2 χιλιάρικα στην Ελλάδα μας, αλλά 2500 το "μικρό" και 3 χιλιάρικα το μεγάλο με τον 2άρη core duo και 256mb στην κάρτα γραφικών. Αλλά πραγματικά αξίζει κάθε ένα $ (η τιμή Αμερικής). Το αντίστοιχο vaio κάνει γύρω στα 2500 οπότε αν είναι κάποιος να πάρει upper hi end laptop δίνει άλλα 500 και παίρνει Macbook.

    Όσο για τα MacBooks δεν ξέρω,θα πρέπει να τα δούμε. Τα ibooks έιχαν μεγάλη διαφορά και στην ποιότητα και στις επιδόσεις από τα PowerBooks. Να δούμε...

    Πάντως εγώ ήδη πουλάω το pc μου για να τσιμπίσω τον iMac τον 20άρη...

  7. #7
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.623
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/10000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    35(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλά κάνεις και πουλάς το pc!
    Όσον αφορά τα ibooks, θα κάνουν πάταγο γιατί είναι φορητοί και τους κοινούς θνητούς.
    Στα λεφτά του macbook pro, θα έπαιρνα τον PowerMac με τους διπλούς G5 της IBM, και θα τελείωνε η ιστορία.!!!

    ibook (ή αλλιώς macbook σκέτο)
    Greece.
    Chosen by the Gods.

  8. #8
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kadronarxis
    Καλά κάνεις και πουλάς το pc!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kadronarxis
    Στα λεφτά του macbook pro, θα έπαιρνα τον PowerMac με τους διπλούς G5 της IBM, και θα τελείωνε η ιστορία.!
    Αποφάσισε Kadronarxi τί θεωρείς:

    α. Ότι οι PowerPC είναι ανώτερο hardware, οπότε να "πάρει τον PowerMac με τους διπλούς G5 της IBM"

    β. Ή να πάρει τις καινούριες Ιντελοσαβούρες
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  9. #9
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Dont Feed the trolls I guess...

  10. #10
    Εγγραφή
    04-03-2005
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    USR 9106
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles
    Αποφάσισε Kadronarxi τί θεωρείς:

    α. Ότι οι PowerPC είναι ανώτερο hardware, οπότε να "πάρει τον PowerMac με τους διπλούς G5 της IBM"

    β. Ή να πάρει τις καινούριες Ιντελοσαβούρες
    Δεν καταλαβαίνω γιατί Ιντελοσαβούρες? Τι ακριβώς δεν σου αρέσει στις καινούριες cpu? Είπαμε, οκ, την πάτησε η Ιντελ με την Netburst αλλά όχι και έτσι, αβέρτα κουβέρτα ό,τι Ιντελ είναι σαβούρα. Έχεις δουλέψει με Mac Core Duo ποτέ? Και δεν εννοώ σε καμιά έκθεση ή στο showroom της Rainbow. Έχεις κάτσει να κάνεις δουλειά και τα λες έτσι ελαφρά τη καρδία σαβούρα?

  11. #11
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Ξέρω ότι είναι χειρότεροι ως hardware από όλα τα παρακάτω (σε αλφαβητική σειρά):

    α. AMD K8 dual-core
    β. Cell
    γ. Dual PowerPC G5

    Διαφωνείς με κάποιο από αυτά;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  12. #12
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.623
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/10000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    35(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Wan, συγκρίνεις powermac ,σταθερό-καρασταθερό, με powerbook που είναι φορητός;

    Απλά, η apple έχει αυτή τη στιγμή πληθώρα μηχανημάτων στην αγορά.
    Ο φορητός macbook pro, είναι φοβερός, αλλά εγώ προσωπικά δεν θα τον αγόραζα.

    Θα πήγαινα ( από τη στιγμή που έχω ένα MAC MINI έτσι;;;αν δεν είχα καθόλου apple θα αγόραζα ΤΩΡΑ mac mini) για PowerMac, το θηρίο με τα 2000+ ευρώ, και κάποια στιγμή το καλοκαίρι θα χτυπούσα και έναν ibook(macbook---> new name!!).

    Εξαρτάται τι θέλει κάποιος.Ο επαγγελματίας που βασίζεται στον φορητό, σίγουρα θα πάει για macbook pro.
    Κάποιος λιγότερο "ταξιδιάρης" θα καταλήξει στον καινούργιο ibook.

    Μερικοί, δεν ξεχνούν επίσης, ΤΟ ΘΗΡΙΟ, που λέγεται powermac με τους δύο διπλοπύρηνες G5, διαμάντι πραγματικό, ανεξίτηλο στην πορεία του χρόνου.

    Μέχρι δεκέμβριο θα αλλάξει και το powermac και θα πάρει τους καινούργιους intel με merom επεξεργαστή.

    Αυτά βρε.
    Greece.
    Chosen by the Gods.

  13. #13
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles
    Ξέρω ότι είναι χειρότεροι ως hardware από όλα τα παρακάτω (σε αλφαβητική σειρά):

    α. AMD K8 dual-core
    β. Cell
    γ. Dual PowerPC G5

    Διαφωνείς με κάποιο από αυτά;
    Nα φανταστώ οτι έχεις και τους 4 επεξεργαστές σπίτι σου και τους δουλεύεις για να ξέρεις.

  14. #14
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN)
    Nα φανταστώ οτι έχεις και τους 4 επεξεργαστές σπίτι σου και τους δουλεύεις για να ξέρεις.
    Γιατί;

    Διαφωνείς;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  15. #15
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles
    Γιατί;

    Διαφωνείς;
    Απλά νομίζω οτι ο cell/ps3 δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα. Όσο για τον PPC64 είμαι σχεδόν σίγουρος οτι δεν τον έχεις.

    Απο την στιγμή που δεν έχουν κυκλοφορήσει όλα σε universal (βλ adobe) ώστε να μπορούμε να κάνουμε σύγκριση παραμένω επιφυλακτικός. Πάντως το mac mini core duo έχω διαβάσει οτι είναι πιο γρήγορο στις διάφορες εφαρμογές που έχουν βγεί απο τον imac 1.8 (solo ppc64)

    Aν θες πραγματικά να τα συγκρίνεις,βάλε και στα δύο linux (στους καινούργιους τρέχει με bootcamp) και σύγκρινε.

    Ακόμα και ελάχιστες διαφορές να έχουν, στα ppc είναι compiled ώς προς size όπως λες (υποστηρίζονται και παλιότερα μηχανήματα) ενώ στα καινούργια ώς προς speed (δεν υπάρχουν παλιά macintel) οπότε η διαφορά στην χρήση θα είναι κάπως μεγάλη.

    Και εξάλλου απο τη στιγμή που οι core duo δεν ψήνονται όσο οι G5, νομίζω οτι μπορεί να θεωρηθεί θετικό.

    Πάντως ο G5 γενικά είναι υπερτιμημένος. Αρχιτεκτονικά, είναι πολύ πιο bloated απο τον G4 ο οποίος ήταν "διαμάντι" στην εποχή του (αν θυμάμαι καλά μπορούσε να δουλέψει και ως big και ως little endian, γι αυτό ήταν και συμβατό με hardware των pc - http://www.pegasosppc.com )

    Είναι νωρίς για συγκρίσεις μεταξύ των δύο επεξεργαστών.Πάντως το οτι παρέχεται πλέον συμβατότητα με τις κλασσικές x86 linux distros και winxp είναι ένα ακομά θετικό βήμα της αλλαγής.

    Απλά απόλυτες απόψεις του στύλ "το τάδε είναι καλύτερο απο το δείνα μέχρι αποδείξεως του εναντίου" (αν το ειπα σωστά) και μάλιστα σε offtopic νομίζω οτι είναι κάπως trollισμοί.

    Και σταμάτα πλέον με τους "μηλαράδες". Και οι "μηλαράδες" χωρισμένοι είναι (σε άλλα φόρουμς). Οι μισοί υποστηρίζουν τους νέους, οι άλλοι εμμένουν στους παλιούς, οι μέν θέλουν και xp στο mac τους,oι άλλοι βρίζουν την apple για αυτήν την κίνηση.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. MacBook / MacBook Pro και μειωση θερμοκρασιων
    Από haHa στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-08, 16:50
  2. Μικρές αλλαγές στα macbook pro και macbook
    Από kadronarxis στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-02-08, 13:00

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας