Σελ. 4 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 124
  1. #46
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.136
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Εγώ δεν ξέρω με πιστωτικές τι γίνεται, αλλά ξέρω τα εξής, ότι από μέρους της netone δεν πρέπει να κόβουν τόσο γρήγορα κάποιον χωρίς έστω γραπτή ή τηλεφωνική ειδοποίηση! αυτό το θεωρώ λάθος εκ μέρους της. Τώρα στα υπόλοιπα θέματα εγώ πάντα την πληρώνω μέσω eurobank web banking και ΠΟΤΕ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. Οι λογαριασμοί πάντα σωστοί και στην ώρα τους, μια φορά ένας άργησε λίγο καιρό και μου είπαν να τον πληρώσω ΟΠΟΤΕ θέλω!!! και μου ζήτησαν και συγνώμη που άργησε! το τηλεφωνικό κέντρο είναι άψογο, πάντα με βοήθησαν όταν θέλησα κάτι, ο χρόνος αναμονής κάτω από 5 λεπτά όποτε έχω πάρει, όταν μου χάλασε το router έστειλαν νέο με courier και δεν μου έκαναν ανάκριση σαν άλλους! και γενικά δεν έχω προβλήματα. Για μένα είναι the best και δεν την αλλάζω, είδαμε και άλλους. Τώρα τι να πω παντού υπάρχουν και εξερέσεις, τουλάχιστον καλό είναι να είναι οι αρνητικές αυτές και όχι οι θετικές! στο θέμα με τις ταχύτητες και τις αποσυνδέσεις και αυτό έφτιαξε σε μένα!!!

  2. #47
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.002
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο, 1000 φορές δίκιο. Αν και για το θέμα με τη λήξη των πιστωτικών κρατάω μια πισινή καθώς δεν είμαι σίγουρος αν όλες οι εταιρίες συνεχίζουν τη χρέωση αυτόματα κτλ όταν λήξουν (υποτίθεται ότι αλλάζει το CCV2), για όλα τα άλλα που αναφέρεις έχεις δίκιο.

    Προφανώς το τμήμα customer service στελεχώνεται πλέον (μεταξύ άλλων και) από χιμπατζήδες...

    Ειχα παρομοια τρεχαματα με 4νετ, που δεν εκανε το αυτονοητο. Στην ληξη δλδ της πιστωτικης καρτας, δεν φροντισε να δοκιμασει να χρεωσει τον ιδιο αριθμο καρτας (αφου με τον ιδιο αριθμο ανανεωνεται) με το ποσο του επομενου μηνα (και μονο αν δεν μπορουσε να με ειδοποιησει). Οχι!!!!! Αφησε 2 λογαριασμους να εμφανιζονται απληρωτοι. Και την ψιλιαστηκα γιατι δεν ειδα χρεωση ιντερνετ για 4 μηνες (η 4νετ χρεωνε τοτε ανα μηνα και μετα διμηνο τρομαρα τους).

    Γιαννη το CCV2 δεν παιζει κανενα ρολο στην παγια εντολη. Ειναι μονο για ηλεκτρονικες αγορες πχ μεσω ιντερνετ ως εξτρα πιστοποιηση ασφαλειας. Δεν χρησιμοποιειται στις παγιες εντολες οπως δεν χρησιμοποιειται και στις αγορες σου απο "φυσικα" καταστηματα στο γκισε.

  3. #48
    Εγγραφή
    05-02-2004
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109957kbps/10996kbps
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ 267Ν
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 5.9(dB)
    Ρε παιδιά χίλια πράγματα έχω ακούσει και έχω δει και εγω , όντας συνδρομητής της NetOne , αλλά να διαμαρτύρονται μερικοί γιατί χρωστάνε ,ε , δεν μου πολυστέκει.

    Επίσης δυστυχως ξέρω πως αν λήξει η κάρτα μου , οφείλω έγω να ενημερώσω τους ανάλογους φορείς , και όχι οι φορείς εμένα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο, 1000 φορές δίκιο. Αν και για το θέμα με τη λήξη των πιστωτικών κρατάω μια πισινή καθώς δεν είμαι σίγουρος αν όλες οι εταιρίες συνεχίζουν τη χρέωση αυτόματα κτλ όταν λήξουν (υποτίθεται ότι αλλάζει το CCV2), για όλα τα άλλα που αναφέρεις έχεις δίκιο.

    Προφανώς το τμήμα customer service στελεχώνεται πλέον (μεταξύ άλλων και) από χιμπατζήδες...
    Απο προσωπική εμπειρία θα σου πω πως αποκλειέται ένα μόνο μέρος της κάθε εταιρίας να απαρτίζεται από χιμπατζήδες. Σίγουρα υπάρχουν και άλλα τμήματα . Αλήθεια που είπαμε πως εργάζεσαι;

    Τέλος δεν νομίζω αποφάσεις για διακοπή υπηρεσιών να την παίρνει το customer της κάθε εταιρίας, εκτός και αν δεν υπάρχει άλλο τμήμα που να λειτουργεί! Τις αποφάσεις αυτές τις παίρνει το εκάστοτε λογιστήριο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Braveheart1980 : 02-03-10 στις 10:20.

  4. #49
    Εγγραφή
    25-03-2008
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από npats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα θα είχε λυθεί πανεύκολα με έναν ευγενικό χειρισμό απο μέρους του υπαλλήλου της εταιρείας(θα έπρεπε να εχει εκπαιδευτεί να αντιμετωπίζει τον θυμό με ευγένεια και διάθεση εκτόνωσης της κατάστασης) και καθώς ο συγκεκριμένος πελάτης δεν είχε όπως φαίνεται διάθεση μέχρι τοτε να διακοψει την συνεργασια του με την εταιρία , παρά ηθελε να διαμαρτυρηθεί.

    Τώρα η εταιρία έχασε εναν πελάτη και δυσφημίστηκε (τουλάχιστον αυτό εγώ εισπράττω), για ένα τηλέφωνο που δεν έκαναν για μια συγγνώμη που δεν είπαν (και ας μην την πίστευαν)
    Ακριβώς! Όπως τα λέει ο φίλος είναι...

    Από εκεί και πέρα, ουσιαστικά η όλη συμπεριφορά και στάση της εταιρίας έδειξε σχεδόν από την πρώτη στιγμή ότι ήθελε να με ωθήσει προς την έξοδο. Και ότι ο στόχος τους ήταν να φύγω. Δεν ξέρω αν προσθέτει κάτι στη συζήτησή μας, αλλά εικάζω ότι ήμουν φλαγκαρισμένος ως "ασύμφορος". Δεν ξέρω τις σχέσεις με τις οποίες προκύπτουν αυτοί οι δείκτες στις τηλεπικοινωνίες, όμως δεν το θεωρώ απίθανο.

    Γιατί αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει διαφορετικά πώς μια κοπέλα από την εξυπηρέτηση πελατείας με το που ανέβηκαν οι τόνοι και χωρίς εγώ να πω απολύτως τίποτα ούτε να κάνω την παραμικρή νύξη αποχώρησης μου είπε από μόνη της ότι μπορώ να ζητήσω διακοπή της συνεργασίας στέλνοντας φαξ αίτηση και φωτοτυπία ταυτότητας, με μεγάλο ενδιαφέρον να ακούσω την άποψη αυτή....

    ........Auto merged post: kobourk πρόσθεσε 13 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Braveheart1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά χίλια πράγματα έχω ακούσει και έχω δει και εγω , όντας συνδρομητής της NetOne , αλλά να διαμαρτύρονται μερικοί γιατί χρωστάνε ,ε , δεν μου πολυστέκει.

    Επίσης δυστυχως ξέρω πως αν λήξει η κάρτα μου , οφείλω έγω να ενημερώσω τους ανάλογους φορείς , και όχι οι φορείς εμένα.
    Καταρχήν φίλε. ΔΕΝ χρωστάω. Δεν τους άφησα απλήρωτους, ούτε αμέλησα να εξοφλήσω. Τους έχω δώσει να διαχειρίζονται εξαιρετικά ευαίσθητα δεδομένα ΜΟΥ για να μη μείνουν ΠΟΤΕ ανεξόφλητοι και οι ίδιοι αδυνατούν να τα χειριστούν όπως αρμόζει.

    Να ξαναπώ ότι η κάρτα δεν "έληξε" ούτε ακυρώθηκε. Έληξε και ανανεώθηκε. Και δεν οφείλεις να ενημερώσεις κανέναν σε τέτοια περίπτωση εκτός και σου το έχουν ζητήσει ρητά λόγω αδυναμίας τους να διαχειριστούν αυτήν την παράμετρο. Ε, εμένα δε μου το είπαν ποτέ (και αν μου το έλεγαν να είσαι σίγουρος ότι θα το έκανα) δεν το ζήτησαν ποτέ, παρά το άφησαν να συμβεί για να προχωρήσουν μονομερώς στη διακοπή των εξερχόμενων κλήσεων (αρχικά, γιατί μετά για λίγο κόψαν και τις εισερχόμενες) . Αν εσύ έχεις ως τακτική να ενημερώνεις άπαντες όποτε συμβαίνει κάτι τέτοιο με δική σου πρωτοβουλία είναι διαφορετικό ζήτημα. Υποχρέωση πάντως δεν έχεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kobourk : 02-03-10 στις 10:30. Αιτία: auto merged post

  5. #50
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Braveheart1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά χίλια πράγματα έχω ακούσει και έχω δει και εγω , όντας συνδρομητής της NetOne , αλλά να διαμαρτύρονται μερικοί γιατί χρωστάνε ,ε , δεν μου πολυστέκει.

    Επίσης δυστυχως ξέρω πως αν λήξει η κάρτα μου , οφείλω έγω να ενημερώσω τους ανάλογους φορείς , και όχι οι φορείς εμένα.

    Απο προσωπική εμπειρία θα σου πω πως αποκλειέται ένα μόνο μέρος της κάθε εταιρίας να απαρτίζεται από χιμπατζήδες. Σίγουρα υπάρχουν και άλλα τμήματα . Αλήθεια που είπαμε πως εργάζεσαι;

    Τέλος δεν νομίζω αποφάσεις για διακοπή υπηρεσιών να την παίρνει το customer της κάθε εταιρίας, εκτός και αν δεν υπάρχει άλλο τμήμα που να λειτουργεί! Τις αποφάσεις αυτές τις παίρνει το εκάστοτε λογιστήριο.
    Μην παρεξηγείς τα λεγόμενά μου - Στατιστικά, σε οποιοδήποτε τμήμα εξυπηρέτησης πελατών, υπάρχει πάντα ένα ποσοστό μειοψηφίας στο οποίο θα μπορούσες κάλλιστα να αναφερθείς ως "χιμπατζήδες / μη ψύχραιμοι / κινούμενοι στα όρια της αγένειας / απλά άσχετοι" κτλ. Είναι η φύση της θέσης τέτοια. Σε ένα καλό call center αυτή η κατηγορία θα είναι εξαιρετικά μικρή, σε ένα κακό call center ή σε ένα χαώδες (teleperformance κτλ) το ποσοστό αυτό ανεβαίνει εκθετικά. Τώρα, αν θέλεις να κάνουμε μια ανάλυση για το ποιοι θα μπορούσαν να είναι οι "χιμπατζήδες" στη net one ειδικότερα, μου έρχονται στο μυαλό εντελώς αυθόρμητα τμήματα όπως οι πωλήσεις, το marketing, κτλ - άλλωστε αν ήταν αψεγάδιαστοι εκείνοι ειδικότερα, δεν θα είχε η εταιρία ~8000 πελάτες, αλλά αν μη τι άλλο 15000+ μετά από τόσο καιρό εμπορικής διάθεσης...

    Προφανώς επίσης τις αποφάσεις για τη διακοπή δεν τις παίρνει το customer service - δεν είναι και δουλειά του άλλωστε. Το credit control ή κάποιο αντίστοιχο τμήμα πρέπει να λέει "διακόψτε τους παρακάτω".

    Σε κάθε περίπτωση όμως, όπως έγραψα ήδη, ακόμα και με τον King Kong τον ίδιο να μιλούσε κάποιος στο τηλέφωνο, στη δεδομένη περίπτωση ο πελάτης έχει λάθος. Αν και εγώ πλήρωνα με πιστωτική και η εταιρία "έβρισκε" τα ανανεωμένα μου στοιχεία...κάπως, και μένα θα με προβλημάτιζε, δεν θα με ευχαριστούσε. Σήμερα δίνει τα στοιχεία μου στον πάροχο μου, αύριο? Σε όποιον ισχυριστεί ότι με εκπροσωπεί?

    Τέλος πάντων, μάλλον το έχουμε υπερ-αναλύσει το θέμα ήδη...
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  6. #51
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Πάντως και εγώ πρώτη φορά στη ζωή μου ακούω, ότι με το που ανανεώνεται η πιστωτική μου κάρτα, πρέπει να ανανεώσω τις πάγιες εντολές.
    Δεν το έχω κάνει ποτέ στη ζωή μου, και ποτέ δεν υπήρξε πρόβλημα.
    Βέβαια πάγια εντολή στη NETONE δεν έχω, και ούτε πρόκειτε.

  7. #52
    Εγγραφή
    05-02-2004
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109957kbps/10996kbps
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ 267Ν
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 5.9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kobourk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς! Όπως τα λέει ο φίλος είναι...

    Από εκεί και πέρα, ουσιαστικά η όλη συμπεριφορά και στάση της εταιρίας έδειξε σχεδόν από την πρώτη στιγμή ότι ήθελε να με ωθήσει προς την έξοδο. Και ότι ο στόχος τους ήταν να φύγω. Δεν ξέρω αν προσθέτει κάτι στη συζήτησή μας, αλλά εικάζω ότι ήμουν φλαγκαρισμένος ως "ασύμφορος". Δεν ξέρω τις σχέσεις με τις οποίες προκύπτουν αυτοί οι δείκτες στις τηλεπικοινωνίες, όμως δεν το θεωρώ απίθανο.

    Γιατί αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει διαφορετικά πώς μια κοπέλα από την εξυπηρέτηση πελατείας με το που ανέβηκαν οι τόνοι και χωρίς εγώ να πω απολύτως τίποτα ούτε να κάνω την παραμικρή νύξη αποχώρησης μου είπε από μόνη της ότι μπορώ να ζητήσω διακοπή της συνεργασίας στέλνοντας φαξ αίτηση και φωτοτυπία ταυτότητας, με μεγάλο ενδιαφέρον να ακούσω την άποψη αυτή....

    ........Auto merged post: kobourk πρόσθεσε 13 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........



    Καταρχήν φίλε. ΔΕΝ χρωστάω. Δεν τους άφησα απλήρωτους, ούτε αμέλησα να εξοφλήσω. Τους έχω δώσει να διαχειρίζονται εξαιρετικά ευαίσθητα δεδομένα ΜΟΥ για να μη μείνουν ΠΟΤΕ ανεξόφλητοι και οι ίδιοι αδυνατούν να τα χειριστούν όπως αρμόζει.

    Να ξαναπώ ότι η κάρτα δεν "έληξε" ούτε ακυρώθηκε. Έληξε και ανανεώθηκε. Και δεν οφείλεις να ενημερώσεις κανέναν σε τέτοια περίπτωση εκτός και σου το έχουν ζητήσει ρητά λόγω αδυναμίας τους να διαχειριστούν αυτήν την παράμετρο. Ε, εμένα δε μου το είπαν ποτέ (και αν μου το έλεγαν να είσαι σίγουρος ότι θα το έκανα) δεν το ζήτησαν ποτέ, παρά το άφησαν να συμβεί για να προχωρήσουν μονομερώς στη διακοπή των εξερχόμενων κλήσεων (αρχικά, γιατί μετά για λίγο κόψαν και τις εισερχόμενες) . Αν εσύ έχεις ως τακτική να ενημερώνεις άπαντες όποτε συμβαίνει κάτι τέτοιο με δική σου πρωτοβουλία είναι διαφορετικό ζήτημα. Υποχρέωση πάντως δεν έχεις.
    Φίλτατε kobourk , νομικά δεν γνωρίζω αν υποχρεούμαι να καλέσω και να ειδοποιησω τους φορείς όποτε λήγει και ανανεώνεται αυτόματα η κάρτα. Ούτε ξέρω αν όσοι φορείς χρεωνουν αυτόματα την κάρτα μου το κάνουν νόμιμα ή παράνομα. Αν έχει κάποιος το νομικό υπόβαθρο , ας μας διαφωτίσει.

    Εγώ πάντως καλού κακού , ακολουθώ την 11η εντολή : Ου μπλέξεις.
    2-3 τηλεφωνα και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

  8. #53
    Εγγραφή
    14-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    19048/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγω παντως ειδα σωρεια λαθων. Έχει ο πελατης και καποιο δικιο και αδικο.

    1) δεν ανανεωθηκε η καρτα αυτοματα απο την netone - λαθος, δεν ειναι δικη τους δουλεια ουτε υπαρχει τετοιο νομικο πλαισιο
    2) δεν με ενημερωσαν για την διακοπη - λαθος , να κοιταγες τι γραφει ο λογαριασμος πανω
    3) δεν πηρα λογαριασμο - λαθος, online υπαρχει η αναλυση ολων των λογαριασμων σου
    4) μου εκλεισε το τηλεφωνο - καποιος ειναι customer και παιρνει ο αλλος με φωνες για να του πει "οχι θα με ακουσεις και μη μιλας" , λαθος σου και παλι , χανεις το δικιο σου και ο αλλος που εχει παρει ηδη 300 κλησεις δεν εχει αναγκη και αντοχη για τετοιες κλησεις
    5) με ειρωνευτηκαν - σωστος, σε αυτο εχεις δικιο αν σε ειρωνευτηκαν ειναι απαραδεκτο κ το να μην την παλευει καποιος υπαλληλος οπουδηποτε δεν του δινει το δικαιωμα να το βγαζει στον πελατη

    Όπως βλεπεις το δικιο σου ειναι σε καποια θεματα συμπεριφορας συμφωνα με τα λεγομενα σου (εγω ως πελατης netone 2 χρονια ουδεποτε ειχα το παραμικρο προβλημα με την εξυπηρετηση) αλλα το προβλημα ειναι η καρτα σου και οι χρεωσεις και οχι το customer.
    Καλο ειναι να ξερουμε επισης οτι η εξυπηρετηση δεν ειναι το λογιστηριο, η εξυπηρετηση δεν ειναι η κακια εταιρεια που παιρνει τις οφειλες, η εξυπηρετηση ειναι η πρωτη γραμμη πυρος και θα εχει και κουραση και χαρα, και σεβασμο αλλα και νευρα, ολα παιρνανε απο εκει σε πρωτο επιπεδο.
    Τελος σε αλλες εταιρειες εχω ζησει τα τρις χειροτερα. Καλη τυχη οπου πας αλλα στο εγγυωμαι απο τωρα δεν θα την εχεις, απλα γιατι η πραγματικοτητα ειναι το ιδιο δυσκολη σε ολες τις εταιρειες. Τα συστηματα ειναι αυτοματοποιημενα και δεν υπαρχει υπαλληλος να κοιταει ποιες καρτες απο τις 5.000 καταχωρημενες ληγουν για να τους παρει ολους εναν εναν, δεν υπαρχει συνεχης ανανεωση στο προσωπικο ωστε να εχουν αντοχες ολη την μερα, ολη την ωρα, δεν υπαρχει αμεση εξυπηρετηση τεχνικη, και οσο και να χτυπιομαστε τα πραγματα δεν ειναι οπως τα βλεπουμε.

  9. #54
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.043
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kobourk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ξαναπώ ότι η κάρτα δεν "έληξε" ούτε ακυρώθηκε. Έληξε και ανανεώθηκε. Και δεν οφείλεις να ενημερώσεις κανέναν σε τέτοια περίπτωση εκτός και σου το έχουν ζητήσει ρητά λόγω αδυναμίας τους να διαχειριστούν αυτήν την παράμετρο. Ε, εμένα δε μου το είπαν ποτέ (και αν μου το έλεγαν να είσαι σίγουρος ότι θα το έκανα) δεν το ζήτησαν ποτέ, παρά το άφησαν να συμβεί για να προχωρήσουν μονομερώς στη διακοπή των εξερχόμενων κλήσεων (αρχικά, γιατί μετά για λίγο κόψαν και τις εισερχόμενες)
    Απ' ό,τι καταλαβαίνω, αυτό με τα bold είναι δική σου υπόθεση, η οποία δημιούργησε το όλο πρόβλημα. Όπως είπαν κι άλλοι παραπάνω, ανανεώνουμε τις πάγιες εντολές εξόφλησης, όταν ανανεώνεται η κάρτα. Η εμπειρία μου αυτό δείχνει, από διάφορες εταιρείες με τις οποίες έχω/είχα συναλλαγές.

    Το παραπάνω σε συνδυασμό με το γεγονός ότι δεν εξετάζεις τους λογαριασμούς της Netone, σε έκανε να μη δεις τις οφειλές, ούτε την προειδοποίηση της εταιρείας. Εκείνη, όπως αναφέρει στους όρους 7.x του συμβολαίου, διέκοψε μονομερώς την παροχή υπηρεσίας. Το γεγονός ότι οι λογαριασμοί δε φτάνουν στο σπίτι σου, είναι ευθύνη ίσως της εταιρείας, ίσως του ταχυδρομείου, αλλά και σίγουρα δική σου, αφού το ξέρεις και δεν το έχεις λύσει τόσον καιρό.
    (ποιόν λογαριασμό;;;; είμαι δυό χρόνια πελάτης και έχω πάρει 3 φορές λογαριασμό. Που και να έπαιρνα δηλαδή, τι θα άλλαζε; )
    Αυτό που θα άλλαζε λοιπόν, αν ασχολούσουν ενεργά (ως όφειλες στον εαυτό σου πρώτα και κύρια, για να μην αντιμετωπίζεις προβλήματα όπως το τωρινό), θα ήταν ότι θα έβλεπες την οφειλή και την ειδοποίηση της εταιρείας. Άλλωστε και η σύμβαση λέει ότι αν παρέλθουν 30 ημέρες από την έκδοση του λογαριασμού, είναι σαν να αποδέχεσαι ό,τι γράφει, μαζί και τις προειδοποιήσεις.

    Δε σε κατηγορώ για τι συνέβη με τις οφειλές. Όλοι μας έχουν πολύ πιο σημαντικά πράγματα από το να ελέγχουμε λογαριασμούς και να αφιερώνουμε ώρες στα τηλεφωνικά κέντρα (γι' αυτό πήγα σε ΟΤΕ) και να διεκδικούμε απλά πράγματα. Επίσης λογικό είναι να κάνουμε υποθέσεις με βάση την εμπειρία μας από το παρελθόν, όπως έκανες εσύ με τις πάγιες εντολές εξόφλησης, ώστε να μην ψειρίζουμε τα καθημερινά. Αλλά όταν συμβεί κάτι απρόσμενο, πιστεύω ότι οφείλουμε να αναγνωρίσουμε το μερίδιο ευθύνης μας κι όχι να ζητάμε από τους άλλους να μας δώσουν δίκαιο σε όλα.

    Στη συγκεκριμένη περίπτωση ήσουν άτυχος. Δεν αναγνωρίζεις όμως το μερίδιο ευθύνης σου, που είναι και το μεγαλύτερο κατά τη γνώμη μου, κι αυτό σου δημιουργεί όλα τα συνεπακόλουθα προβλήματα.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  10. #55
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Περιοχή
    Peristeri Attikis
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    895
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    ΖΤΕ H288A
    SNR / Attn
    12,8(dB) / 4.6(dB)
    Διαβαζω απο πολους υπαρχοντες χρηστες της Νετονε μην φυγεις, μην πας αλλου, καλη τυχη, δεν θα βρεις καλυτερα κτλ... Αν η Νετονε ειναι τοσο θεικια γιατι εξακολουθει και ειναι τελευταια σε συνδρομητες ενω προσφατα αποροφηθηκε απο την ΟΝ? Σας φερνω εναν απλο παραδειγμα στον φιλο του το κοψανε απροειδοπειτα, εμενα η Ον μου εστειλε μηνυμα στο κινητο! Σε αυτο η Ον δεν ειναι καλυτερη? Ποσο μαλλον οταν αποδεδειγμενα η Νετονε συνεργαζετε με εισπαρακτικες για μοστρα τις εχει? Ας κανουν και καμμια τηλεφωνικη ειδοποιηση. Για μενα που θα μπω αισιως στον τριτο εναλλακτικο ισχυει ο χρυσος κανονας μην κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια... Δεν σημαινει οτι επειδη σε εσενα δουλευει καλα στον αλλο θα δουλευει το ιδιο καλα (οπως φυσικα και το αντιστροφο) Μονο αν δοκιμασεις ολους τους παροχους θα ξερεις ποιος ειναι ο καλυτερος για σενα...
    Otenet -> Netone -> ON -> Wind -> Forthnet -> Cyta - Vodafone -> Cosmote -> Nova

  11. #56
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως είπαν κι άλλοι παραπάνω, ανανεώνουμε τις πάγιες εντολές εξόφλησης, όταν ανανεώνεται η κάρτα.
    Αυτό το συμπέρασμα πως το έβγαλες; Που είδες να λέει τέτοιο πράγμα κάποιος; Ακριβώς το αντίθετο λέμε!
    Ο npats στο post #44 λέει ότι δεν το έχει κάνει ποτέ. Εγώ στο #42 λέω το ίδιο. Ο andreasp στο #51 το ίδιο. Ο Sebu στο #47 λέει ότι το έπαθε μια φορά με τη forthnet (πιάσε το αυγό και κούρευτο με το τι κάνει η forthnet). Και ο Braveheart1980 λέει ότι "δυστυχώς ξέρω..." χωρίς προφανώς να έχει ιδία εμπειρία. Από που προκύπτει λοιπόν ότι κάθε φορά που ανανεώνται μια κάρτα τρέχουμε να ενημερώσουμε τις πάγιες εντολές μας;
    Και για να τελειώνουμε με το θέμα: αλίμονο αν συνέβαινε κάτι τέτοιο. Κάποιος που έχει 5-6 κάρτες δηλαδή, με διαφορετικές ημ/νίες ανανέωσης, και διαφορετικές πάγιες εντολές σε καθεμία, κάθε φορά που ανανεωνόταν κάποια από αυτές, θα έπρεπε να ψάχνει να βρει σε ποιούς έχει δώσει πάγια εντολή στη συγκεκριμένη κάρτα, να βγάζει φωτοτυπίες, να ψάχνει να βρει αριθμούς φαξ των προμηθευτών του και να στέλνει ανανεώσεις...

  12. #57
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.043
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Δες για παράδειγμα το μήνυμα #9, καθώς και τα δικά μου. Αν θέλεις διάβασε προσεκτικά και το υπόλοιπο νήμα και θα βρεις κι άλλα.

    Δυστυχώς κάποιοι υπάλληλοι σε τράπεζες περνάνε το μήνυμα "πάρε κάρτες και θα ξενοιάσεις". Πολύ χρήσιμες οι κάρτες και γλιτώνουμε χρόνο, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι τις εκδίδουμε, τις συνδέουμε με το λογαριασμό μισθοδοσίας, δίνουμε και 10 πάγιες εντολές εξόφλησης και αφήνουμε στην τύχη τους ό,τι συμβαίνει με αυτές. Σέβομαι όμως την επιλογή σου να ακολουθείς την τακτική που περιγράφεις κι ας μην τη θεωρώ σωστή.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  13. #58
    Εγγραφή
    06-02-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    6.151
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16280/920
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Asus DSL-N66U
    SNR / Attn
    9(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Και για να τελειώνουμε με το θέμα: αλίμονο αν συνέβαινε κάτι τέτοιο. Κάποιος που έχει 5-6 κάρτες δηλαδή, με διαφορετικές ημ/νίες ανανέωσης, και διαφορετικές πάγιες εντολές σε καθεμία, κάθε φορά που ανανεωνόταν κάποια από αυτές, θα έπρεπε να ψάχνει να βρει σε ποιούς έχει δώσει πάγια εντολή στη συγκεκριμένη κάρτα, να βγάζει φωτοτυπίες, να ψάχνει να βρει αριθμούς φαξ των προμηθευτών του και να στέλνει ανανεώσεις...
    Δεν είναι απίθανο να συμβεί όμως. Αυτό που έχω δει εγώ μετά από στοιχειώδες ψάξιμο, είναι ότι εξαρτάται κάθε φορά από το CRM σύστημα της εταιρίας/οργανισμού. Για παράδειγμα, η Cyta, στην εξουσιοδότηση πάγιας εντολής μέσω πιστωτικής κάρτας, αναφέρει ξεκάθαρα ότι ο συνδρομητής υποχρεούται να κρατά ενήμερη την εταιρία για τυχόν αλλαγές ή ανανέωση της πιστωτικής. Άλλοι δεν το αναφέρουν τόσο ξεκάθαρα, άλλοι θεωρούν αυτονόητο ότι εμπίπτει στην αλλαγή στοιχείων προσωπικού χαρακτήρα όπως είναι πχ η διεύθυνση. Προσωπική μου άποψη είναι, ότι κανείς δεν χάνει τίποτα αν ενημερώσει στοιχειωδώς (το αντίθετο θα έλεγα). Τώρα το αν είναι υποχρεωμένος ή όχι νομικά να το κάνει, δεν το γνωρίζω, ας μας διαφωτήσει κάποιος με σχετική γνώση.

    Αν η Νετονε ειναι τοσο θεικια γιατι εξακολουθει και ειναι τελευταια σε συνδρομητες ενω προσφατα αποροφηθηκε απο την ΟΝ? Σας φερνω εναν απλο παραδειγμα στον φιλο του το κοψανε απροειδοπειτα, εμενα η Ον μου εστειλε μηνυμα στο κινητο! Σε αυτο η Ον δεν ειναι καλυτερη? Ποσο μαλλον οταν αποδεδειγμενα η Νετονε συνεργαζετε με εισπαρακτικες για μοστρα τις εχει? Ας κανουν και καμμια τηλεφωνικη ειδοποιηση.
    H NetOne δεν απορροφήθηκε/συγχωνεύτηκε ποτέ με την On. Υπήρξαν μια φορά και ένα καιρό κάποιες συζητήσεις αλλά τελικά "κάπου χάλασε η δουλειά" και το θέμα τελείωσε εκεί, μέχρι νεοτέρας. Σε ότι αφορά το "κόψιμο" της υπηρεσίας δεν έχω προσωπική εμπειρία μιας και συνήθως περνάω από κόσκινο τους λογαριασμούς μου, αλλά αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι ειδοποιούν σε περίπτωση προβλήματος χρέωσης τηλεφωνικά (φαντάζομαι το αναγράφουν στο λογαριασμό αν δεν μπορέσουν να επικοινωνήσουν για κάποιο λόγο). Ίσως ήμουν από τους τυχερούς, τι να πω. Το θέμα στη συγκεκριμένη περίπτωση, όπως λέει ο Ipo είναι το να μην παίρνεις λογαριασμό (χωρίς να έχεις ζητήσει να μην παίρνεις) από μια υπηρεσία Χ, η οποία κατά τα άλλα σου προσφέρεται και να περνάει ο καιρός χωρίς να σε προβληματίζει αυτό το γεγονός, ανεξάρτητα αν φέρεις ευθύνη ή όχι. Συνήθως ο συνδρομητής βγαίνει "δαρμένος" από αυτές τις καταστάσεις. Η εταιρία (η όποια εταιρία) απλά θα σου πει "εγώ τον στέλνω τον λογαριασμό εκεί που μου δήλωσες, αν εσύ δεν τον λαμβάνεις πρόβλημά σου, ψάξε βρες το γιατί" και συνήθως βάσει συμβολαίου δεν έχουν περαιτέρω υποχρεώσεις.

  14. #59
    Εγγραφή
    06-06-2006
    Μηνύματα
    5.607
    Downloads
    92
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14/1 | 8/1
    ISP
    Wind | Cyta
    Router
    Fritz 7170 |NetfasterIAD2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BARKOULETOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν η Νετονε ειναι τοσο θεικια γιατι εξακολουθει και ειναι τελευταια σε συνδρομητες ενω προσφατα αποροφηθηκε απο την ΟΝ?
    Το εχουμε συζητησει επανειλημενα για τους λόγους τους οποιους η Netone δεν εχει κανει καποια κινηση για να αυξησει την πελατειακη της βαση στο LLU.

    Η On ουδέποτε απορρόφησε την Νetone.
    Μνημόνιο συνεργασίας ειχαν υπογράψει απο το οποιο αποχωρησαν κοινη συναινέση.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BARKOULETOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας φερνω εναν απλο παραδειγμα στον φιλο του το κοψανε απροειδοπειτα, εμενα η Ον μου εστειλε μηνυμα στο κινητο! Σε αυτο η Ον δεν ειναι καλυτερη?
    Λαθος της Νετονε που δεν ειδοποιησε για τη διακοπή.
    Αλλά πουθενα δεν λεει το συμβόλαιο οτι ειναι υποχρεωμενη κιολας.

    Ο λογαριασμος ειναι ειδοποιητηριο διακοπης υπηρεσίας 60 ημερων απο τη λήξη του, σε περιπτωση μη πληρωμης. ΠΑΝΤΟΥ.

    Στον φιλο το κοψανε μετα απο 120~150 ημερες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BARKOULETOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποσο μαλλον οταν αποδεδειγμενα η Νετονε συνεργαζετε με εισπαρακτικες για μοστρα τις εχει? Ας κανουν και καμμια τηλεφωνικη ειδοποιηση.
    Αναποδεικτο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BARKOULETOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μενα που θα μπω αισιως στον τριτο εναλλακτικο ισχυει ο χρυσος κανονας μην κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια... Δεν σημαινει οτι επειδη σε εσενα δουλευει καλα στον αλλο θα δουλευει το ιδιο καλα (οπως φυσικα και το αντιστροφο) Μονο αν δοκιμασεις ολους τους παροχους θα ξερεις ποιος ειναι ο καλυτερος για σενα...
    Ε, όχι. Υπαρχει κι ενας μεσος ορος που βγαινει απο τις εντυπωσεις των χρηστων της εταιρείας και που μπορεις να βασιστείς.

  15. #60
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σέβομαι όμως την επιλογή σου να ακολουθείς την τακτική που περιγράφεις κι ας μην τη θεωρώ σωστή.
    Μα δεν ακολουθούμε καμία τακτική! Αυτό λέμε. Το σύστημα με τις πάγιες εντολές απλά δουλεύει χωρίς να κάνουμε κάτι όταν ανανεώνονται οι κάρτες μας.

Σελ. 4 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Φεύγω από την NetOne
    Από dinko3 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-09, 10:37
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-09, 14:42
  3. Εντυπώσεις από τη μεταφορά στη NetOne
    Από Eugenios στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-08, 16:23
  4. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-08, 10:43
  5. Μηνύματα: 109
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-07, 20:02

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας