Σελ. 118 από 132 ΠρώτηΠρώτη ... 98108113116117118119120123128 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.756-1.770 από 1977
  1. #1756
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Η παχυσαρκία πάντως είναι παράγοντας κινδύνου για την εμφάνιση πολλών ασθενειών και φαίνεται να είναι επίσης επιβαρυντικος παράγοντας στην περίπτωση νόσησης απο τον κοροναιο.

    Η υιοθέτηση ενος υγιεινού διαιτολογίου και η απώλεια των επιπλέον κιλών είναι μια καλή αρχή για κάποιον που θέλει μια πιο υγιή ζωή.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  2. #1757
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνημμένο Αρχείο 214066


    Ο θείος φίλου ετών 80 (πρώην αθλητής, χωρίς κανένα νόσημα και με εμφάνιση μείον 10 έτη) που μάλλον δεν θα τη βγάλει περιμένει τις συμβουλές κάθε απατεώνα για την μακροπρόθεσμη αντιμετώπιση του ιού μέσω φιδοδιατροφής.
    Δεν λέει τίποτα η εξ αποστάσεως "διάγνωση" για τον φίλο,φίλου κτλ σε κάθε περίπτωση αρκετοί εκ των πραγμάτων δεν μπορούν πάρουν μέτρα προληπτικά μετά που κόλλησαν covid-19. Από όσο γνωρίζω, η πρόληψη αφορά πράγματα που κάνεις πριν αρρωστήσεις. Επίσης υπάρχουν πολλά άλλα πράγματα που μπορεί να να κάνει κανείς εκτός keto (η κετο δεν είναι πανάκεια ,ειδικά αν εφαρμοστεί ως μνημόνιο σε κάποιο άτομο είναι πολύ καλύτερα να λείπει)

  3. #1758
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η παχυσαρκία πάντως είναι παράγοντας κινδύνου για την εμφάνιση πολλών ασθενειών και φαίνεται να είναι επίσης επιβαρυντικος παράγοντας στην περίπτωση νόσησης απο τον κοροναιο.

    Η υιοθέτηση ενος υγιεινού διαιτολογίου και η απώλεια των επιπλέον κιλών είναι μια καλή αρχή για κάποιον που θέλει μια πιο υγιή ζωή.
    Προφανέστατα. Μια υγιεινή διατροφή και άσκηση θα μπορούσε να λύσει αμέτρητα προβλήματα υγείας.

    Εγώ απλά αντιδρώ στην αφορμή που βρήκαν διάφοροι που έχουν βγάλει ένα βιβλίο κρεατοφαγίας, χορτοφαγίας, κοπροφαγίας και ό,τι άλλο να πουλήσουν το προϊόν τους ως "λύση" στο πρόβλημα μας.


  4. #1759
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ απλά αντιδρώ στην αφορμή που βρήκαν διάφοροι που έχουν βγάλει ένα βιβλίο κρεατοφαγίας, χορτοφαγίας, κοπροφαγίας και ό,τι άλλο να πουλήσουν το προϊόν τους ως "λύση" στο πρόβλημα μας.
    Διά πάσαν νόσον...αλλά 95 στις 100 φορές ούτε καν το άλλο.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  5. #1760
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανέστατα. Μια υγιεινή διατροφή και άσκηση θα μπορούσε να λύσει αμέτρητα προβλήματα υγείας.

    Εγώ απλά αντιδρώ στην αφορμή που βρήκαν διάφοροι που έχουν βγάλει ένα βιβλίο κρεατοφαγίας, χορτοφαγίας, κοπροφαγίας και ό,τι άλλο να πουλήσουν το προϊόν τους ως "λύση" στο πρόβλημα μας.
    Βρήκες το πρόβλημα (δεν είσαι ο πρώτος που το σκέφτηκε ως επιχείρημα): "κάποιοι θέλουν να κονομήσουν πουλώντας βιβλία."

    Αν ο στόχος τους ήταν η κονόμα θα ήταν καλύτερα να ακολουθήσουν την πεπατημένη να πουλάνε ή να προωθούν φάρμακα γιατί τα βιβλία από όσο ξέρω δεν βγάζουν λεφτά.
    Ρωτήστε τους χιλιάδες Έλληνες γιατρούς "επιστήμονες" της υπόθεσης Novartis πως ακριβώς γίνεται.

    τελος πάντων, κάπου είχα δει τα "κέρδη" του Big Fat Suprise (παγκόσμιο best seller του είδους) και ήταν εντελώς αστεία.

    Άντε και χρόνια πολλά!!!

  6. #1761
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Λες να γίνει τελικά;

    http://www.thestival.gr/society/heal...ta-antibiotika
    Μόνο με ιατρική συνταγή θα χορηγούνται από σήμερα τα αντιβιοτικά, σύμφωνα με απόφαση του υπουργείου Υγείας που είχε ληφθεί από τον Φεβρουάριο.

    Η συνταγή θα είναι από σήμερα ηλεκτρονική και θα αναγράφει τη συγκεκριμένη νόσο για την οποία κρίνεται αναγκαία η χορήγηση του φαρμάκου καθώς και τη δοσολογία.
    Σε εξαιρετικές περιπτώσεις, κατά τις οποίες δεν είναι δυνατή η έκδοση ηλεκτρονικής συνταγής, η χειρόγραφη συνταγή πρέπει να περιέχει όλα τα στοιχεία της ηλεκτρονικής και κυρίως τη νόσο για την οποία κρίνεται αναγκαία η χορήγηση του συγκεκριμένου φαρμάκου.

    Όπως αναφέρει ο Πανελλήνιος Ιατρικός Σύλλογος (ΠΙΣ) πρόκειται για μια κατάκτηση του ιατρικού κόσμου, η οποία χρειάστηκε περίπου 50 χρόνια για να εφαρμοστεί. Σημειώνεται ότι νόμος για τη χορήγηση όλων των φαρμάκων μόνο με συνταγή γιατρού, υπάρχει από το 1973, ωστόσο σε αρκετές περιπτώσεις δεν εφαρμοζόταν.

    Η Ελλάδα βρίσκεται στην πρώτη θέση στην Ευρώπη σε κατανάλωση αντιβιοτικών στην Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας και το ECDC (Ευρωπαϊκό Κέντρο Πρόληψης και Ελέγχου Νοσημάτων) καταγράφει διπλάσια χρήση αντιβιοτικών στη χώρα μας σε σχέση με το μέσο όρο της ΕΕ, μεταδίδει το Αθηναϊκό- Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων.

    Τον περασμένο Φεβρουάριο, σε συνεδρίαση της Επιτροπής Κοινωνικών Υποθέσεων στην Βουλή, ο υπουργός Υγείας, Βασίλης Κικίλιας, δεσμεύτηκε να φέρει σχετική διάταξη που να απαγορεύει ρητά τη χορήγηση φαρμάκου χωρίς ιατρική συνταγή. Και με το Νόμο 4675/2020 το έπραξε, δίνοντας ένα περιθώριο 3 μηνών για την εφαρμογή λόγω της πανδημίας.

    O Πανελλήνιος Ιατρικός Σύλλογος καλεί όλους τους εμπλεκόμενους να εφαρμόσουν απαρέγκλιτα το νόμο και τους Ιατρικούς Συλλόγους να επιβλέψουν την πιστή εφαρμογή του.

  7. #1762
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι, δεν καταλαβαίνω τι απόφαση ακριβώς είναι αυτή.

    Υπάρχει ο νόμος, δεκαετίες τώρα. Απαγορεύεται αυστηρά η πώληση χωρίς συνταγή.

    Και?

    "Γιατρέ, είχα βήχα και πήγα στο φαρμακείο και μου έδωσε αυτή την αντιβίωση, γράψε την"...

    Ξύλο θέλουμε και οι τρεις κρίκοι της αλυσίδας, αλλά το πολύ ο 2ος και ο 3ος.

    Μου αρέσει που χειροκροτά ο ΙΣ...γελάει ο κόσμος.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  8. #1763
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, δεν καταλαβαίνω τι απόφαση ακριβώς είναι αυτή.

    Υπάρχει ο νόμος, δεκαετίες τώρα. Απαγορεύεται αυστηρά η πώληση χωρίς συνταγή.

    Και?

    "Γιατρέ, είχα βήχα και πήγα στο φαρμακείο και μου έδωσε αυτή την αντιβίωση, γράψε την"...

    Ξύλο θέλουμε και οι τρεις κρίκοι της αλυσίδας, αλλά το πολύ ο 2ος και ο 3ος.

    Μου αρέσει που χειροκροτά ο ΙΣ...γελάει ο κόσμος.
    Ναι ρε συ το ξέρω πως υπάρχει ο νόμος χρόνια τώρα.
    Αν θέλεις ένα παραπλήσιο παράδειγμα, υπήρχε τόσα χρόνια και ο νόμος για το κάπνισμα σε εσωτερικούς χώρους

  9. #1764
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.632
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λες να γίνει τελικά;

    http://www.thestival.gr/society/heal...ta-antibiotika

    ειμαι στο μηχανακι , πριν καμποσα χρονια
    με τσιμπαει κατι στον λαιμο ,σφιγγα υπεθεσα απο τον πονο
    βλεπω φαρμακειο
    μπαινω μεσα και εξηγω τι συνεβη , χωρις να εχω καποιον υποτροπιασμο
    μου λεει εχει ικα δυο τετραγωνα πιο κατω πηγαινε εκει
    παω εκει , ρωταω μου παρουσιαζουν 2 πορτες διαφορετικες να επισκεπτω
    παω στην πρωτη , μου λεει λαθος και μου προτεινει δυο διαφορετικες πορτες να επισκεπτω
    θυμηθηκα τον ζονγκ απο το μεγαλο παζαρι με τον μικρουτσικο και εφυγα απο το παιχνιδι
    σκεψου να παθαινα κανα σοκ , και να μην μπορω να μιλησω να πω τι μου συνεβη κατα την διαρκεια που εψαχνα απο πορτα σε πορτα καποιον υπευθυνο .

    γυρισα στο φαρμακειο
    εχω λεφτα , εχεις κατι να μου δωσεις ;
    με παμπολα τετοια δειγματα απο το εθνικο συστημα υγειας , ουτε αναγκη δεν θελω να το εχω ουτε να το υποστηριζω ως εργαζομενος με υποχρεωτικες εισφορες
    αλλες γενιες πεθανανε πολεμοντας εκβιαστες , φασιστες και καπηλους , εγω το λιγοτερο που μπορω να κανω ειναι να μην τους υποστηριζω .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος badweed : 11-06-20 στις 12:43.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  10. #1765
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λες να γίνει τελικά;

    http://www.thestival.gr/society/heal...ta-antibiotika
    Τι εννοείς, εχτές που πήγα για να δώ ένα θέμα με μια φλεγμονή στο πόδι και χρειαζόμουν αντιβίωση, εννοείται με συνταγογράφηση πήρα τα αντιβιωτικά.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  11. #1766
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ρε συ το ξέρω πως υπάρχει ο νόμος χρόνια τώρα.
    Αν θέλεις ένα παραπλήσιο παράδειγμα, υπήρχε τόσα χρόνια και ο νόμος για το κάπνισμα σε εσωτερικούς χώρους
    Συμφωνούμε...

    Μήπως να εφαρμόζονται οι νόμοι, λοιπόν, κι όχι να βγάζουμε καινούριους, ίδιους με τους προηγούμενους, αλλά αυτούς μόνο να στηρίζουμε?
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  12. #1767
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοείς, εχτές που πήγα για να δώ ένα θέμα με μια φλεγμονή στο πόδι και χρειαζόμουν αντιβίωση, εννοείται με συνταγογράφηση πήρα τα αντιβιωτικά.
    Να αλλάξεις φαρμακείο τότε

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνούμε...

    Μήπως να εφαρμόζονται οι νόμοι, λοιπόν, κι όχι να βγάζουμε καινούριους, ίδιους με τους προηγούμενους, αλλά αυτούς μόνο να στηρίζουμε?
    Να μην κάνουμε τίποτε αφού μας πειράζει το ποιοι τους στηρίζουνε

  13. #1768
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνούμε...

    Μήπως να εφαρμόζονται οι νόμοι, λοιπόν, κι όχι να βγάζουμε καινούριους, ίδιους με τους προηγούμενους, αλλά αυτούς μόνο να στηρίζουμε?
    Πώς λένε "στην Ελλάδα δεν έχουμε έλλειμα νόμων, θέλουμε ένα νόμο που να κάνει τους υόλοιπους να εφαρμόζονται" ...
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  14. #1769
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να αλλάξεις φαρμακείο τότε

    - - - Updated - - -



    Να μην κάνουμε τίποτε αφού μας πειράζει το ποιοι τους στηρίζουνε
    Ακριβώς αυτό, τίποτε άλλο.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  15. #1770
    Εγγραφή
    29-12-2006
    Περιοχή
    Κάπου πιο πέρα απο το εκει δίπλα...
    Μηνύματα
    464
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Edge Router X
    Path Level
    Interleaved
    Το θέμα με τις αντιβιώσεις στην Ελλάδα είναι τέτοιο που πρέπει να σκίσουν, σε γιατρούς-φαρμακοποιούς, τις άδειες ασκήσεως.
    Έχουμε καλομάθει τον κόσμο και έρχεται και ζητά μόνος του αντιβίωση γιατι "ξέρω εγω, μου είχε δωσει πριν 49 χρόνια ενας γιατρός και μου πέρασε ο πονοκέφαλος", και αντι να τον στείλουμε στο διάολο, την δίνουμε για να μην πάει στο "άλλο φαρμακείο" και την πάρει απο εκει. Η ξεφτίλα στο αποκορύφωμα της δηλαδη...
    Είναι και οι γιατροί που είναι τελείως στα @@ τους και κάνουν τηλεφωνική διάγνωση και σου λένε "πάρε την τάδε αντιβίωση και ΘΑ στην γράψω". Με πόσους γιατρούς εχω βριστεί γιατι σε εφημερίες γιατι δίνουν τηλεφωνικά κινολόνες γιατι "ειναι η πιο δυνατή" δεν λέγεται.

    Ο Πέτρος τα είπε μια χαρά και σωστά, ξύλο στους πάντες και πιο πολυ στους γιατρούς και φαρμακοποιούς. Όσο για τους νόμους, ο νόμος με τα ναρκωτικά μια χαρά εφαρμόζεται, ας τον κοπιάρουν και ας αλλάξουν μια λεξούλα.
    Ακάκιε, το ρουτεράκι να 'ναι Cisco!

Σελ. 118 από 132 ΠρώτηΠρώτη ... 98108113116117118119120123128 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενα σενάριο για τη χώρα μας
    Από nik77 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-10, 05:16
  2. Ένα καλό ρούτερ για χάλια γραμμές
    Από vaggos_fromhell στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 13:52
  3. Δυο ρουτερ ενα σαν sip και το αλλο σαν modem router γινεται??
    Από georgekap στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-09, 11:31
  4. Μήπως έχουμε αυτά τα χάλια σαν Ελλάδα γιατί μας αξίζει;;;
    Από Smpl στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 1336
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-06, 14:56

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας